Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.03.2009, 21:37:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.190
Implicit

Draga Mihai3, daca nu as sti ce se urmareste cu aceste manevre as sta in banca mea. BRU e o confesiune cu un viitor incert. Deja unele parohii de la tara sunt in curs de desfiintare. Nu zidurile ii intereseaza pe prelatii din BRU ci oamenii care le dau viata. Cum iti explici ca o parohie formata din 50 de uniti vor sa puna mana pe o biserica care poate adaposti sute de oameni. Pentru ziduri?
Nu-i o mare pierdere daca li se restituie bisericile pentru ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ. Cunosc localitati unde s-au retrocedat bisericile si, dupa o scurta si intensa suferinta, ortodocsii au trecut peste asta, au strans randurile si au construit alte locase de cult. Ba mai mult, aceste stari de criza zidit comunitea, trezind-o la viata duhovniceasca.
Realitatea de pe teren arata ca aceste incercari de a face respiratie artificiala mortului nu tin.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.03.2009, 11:45:12
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

si banuiesc ca asta e parerea ta de expert in religii, asistand la numeroase desfiintari de biserici crestine, dupa o perioada indelungata ti-ai formulat aceasta parere despre BRU, vad pe aici ca scrieti despre greco-catolici ca ar tine la ziduri, daca unii 'ortodocsi' care nu-s propietarii de drept a acelor biserici tin asa mult la acele ziduri cum de ii acuzati pe greco-catolici? se poate ca intr-un in urma unor evenimente istorice sa ramana doar 50 de greco-catolici din 1000 cati ar fi intr-o comuna , dar acea casa a Domnului a fost construita pt cei 50 , putini cati sunt dar pt ei, nu pt cei 950 care nu-s catolici, apoi unii ziceti ca greco-catolicii ar avea sprijin politic si imi amintesc cand citisem un raspuns dat greco-catolicilor din Romania din partea Papei Ioan Paul al II-lea despre retrocedari : "Cum as putea pune presiune asupra autoritatilor romane? nu ar face decat sa ingreuneze dialogurile ecumenice cu ortodocsii" , nu mai stiu daca acesta ii textul exact, dar sensul ii acelasi, pe mine ma mira cum oameni simpli ar putea sustine asemenea "lucrari crestinesti" , acuma fiecare sa creada dupa cum le zice constiinta, nu mai am de gand sa postez la acest subiect fiindca nu ar duce la nici o discutie sanatoasa.

Pax et Bonum!
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.03.2009, 23:29:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu cred ca problema este mult mai complexa decat pare. A fost un abuz al statului si normal ar fi ca statul sa-si repare gresala si sa retrocedeze toate cladirile. Dar daca lacasele de cult sunt acum folosite de ortodocsi, nu cred ca pot fi evacuati din bisericile pe care le folosesc de zeci de ani doar pentru ca statul a comis un abuz.

Cred ca justitia trebuie sa se pronunte la fiecare caz in parte si unde nu se pot retroceda cladirile statul sa compenseze adecvat partea pagubita. La fel, statul trebuie sa ofere compensatii si ortodocsilor ramasi fara biserica in cazul unei retrocedari.

Statul roman este singurul vinovat, el trebuie sa plateasca, nu credinciosii. Si credinciosii nu trebuie sa se aprinda atat de rau, ci sa aiba incredere in justitie si sa o lase sa repare aceasta gresala.
TOATE lacasele de cult din Transilvania inainte de a fi greco-catolice au fost ortodoxe!!Iar daca acuma sint putini greco-catolici cimparativ cu ortodocsii si au un sg,lacas este normal sa fie al ortodocsilor,caci ce au fost greco-catolicii inainte de a fi astfel??AU FOST ORTODOCSI!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.03.2009, 23:37:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
eu ma intreb cum se simt ortodocsii cand se roaga in biserici construite de greco-catolici, si mai mult ma intreb cum oameni simpli pot sustine asemenea "lucrari drepte" de pastrare a bisericilor acolo unde sunt azi , doar parerea mea, nu trageti!
BISERICILE AU FOST CONSTRUITE DE ORTODOCSI SI AU FOST LUATE CU forta pe vremea uniatiei .DE Ce nu va uitati la punctul de plecare original?!Cind au aparut ortodocsii in Ardeal si cind au aparut greco-catolicii??!!Sigur ca primii au fost ortodocsii ,si prin uniatia fortata s-au dat lacasuri de cult de la ortodocsi la greco-catolici ,luate de la ortodocsi.Dar lor nu le convine sa VADA ADEVARUL ,caci ii supara ,adica lor ,greco-catolicilor!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.03.2009, 23:54:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
BISERICILE AU FOST CONSTRUITE DE ORTODOCSI SI AU FOST LUATE CU forta pe vremea uniatiei .DE Ce nu va uitati la punctul de plecare original?!Cind au aparut ortodocsii in Ardeal si cind au aparut greco-catolicii??!!Sigur ca primii au fost ortodocsii ,si prin uniatia fortata s-au dat lacasuri de cult de la ortodocsi la greco-catolici ,luate de la ortodocsi.Dar lor nu le convine sa VADA ADEVARUL ,caci ii supara ,adica lor ,greco-catolicilor!
Adevărul il văd ei, dar numai partea convenabilă lor, slăbiciune generală omenească. Apoi de sunt scoase băncuțele gen cantină și statuetele, totul revine la normal, dar calea-i lungă și anevoioasă , intr-o țară unde se respectă totul și nimic .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.03.2009, 10:20:23
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt sigur ca adevarul este undeva la mijloc, drept pentru care ambele parti trag sa obtina cat mai mult. De-aia zic eu c-ar fi buna judecata de la caz la caz.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.03.2009, 21:19:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le sa fim seriosi vedeam azi un articol in ziarul Lumina cum ca o biserica in Mitropolia Olteniei s-a construit in 8 luni.
Frateste si frumos ar trebui sa se dea bisericile inapoi catolicilor.
Asta asa ca sa nu mai existe scandal aiurea.
Daca catolicii nu vor sa le lase fratilor lor ortodocsi ca ei au nevoie de ele asta e nu poti sa obligi pe cineva sa faca milostenie daca nu vrea.
Sau de exemplu ar putea sa se dea bisericile catolicilor iar BC sa le doneze BOR mai apoi.
Am vazut ca in Italia BC a donat BO Rusa o biserica.

BC ar trebui sa ajute BOR mai mult ca iata WorldVision care se stie ce orientare ce au sprijina destul de tare BOR.
Si BC ar trebui sa faca relatii bune cu BOR iar nu de cearta.
Sa ierte fratii nostri catolici ca li s-au luat biserici si cu asta s-a incheiat cearta.
Sa ierte si sa uite.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.04.2009, 01:08:47
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am vazut ca in Italia BC a donat BO Rusa o biserica.
Da, Biserica din Bari, in care se afla moastele Sf. Nicolae.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02