Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.01.2011, 23:59:58
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am spus ca nu o sa mai scriu, dar am facut greseala de a nu-mi inchide contul.
am continuat sa citesc aproape toate comentariile, pana cand am simtit nevoia sa scriu din nou. am gresit!
dar astazi mi-am dat seama ca am gresit cumplit.
am fost jignit de multe ori si facut in multe feluri.
dar astazi, consider ca s-a intrecut masura.
astazi am fost facut satanist si identificat cu "cel rau".
asa ceva nu pot trece cu vederea. demnitatea mea de om nu ma lasa sa continui.
le multumesc tuturor ce mi-au vorbit frumos si au incercat fie si din politete sa nu ma desconsidere. consider ca mesajele unora, ma ales acele primite in privat, au fost sincere si le apreciez.
sincer, imi pare rau ca nu o sa mai vorbesc cu cateva persoane. am identificat cu placere cateva persoane care nu m-au considerat doar un ateu nenorocit, venit aici doar sa faca dezbinare. sunt sigur ca aceste persoane ar fi intrebat admin-ul de ce mi s-a inchis contul, daca as fi plecat discret.
cu aceasta ocazie imi exprim tot respectul pentru admin.
asa cum am spus si prima data, nu mai are sens.
cu sinceritate va spun ca nu a fost intentia mea sa zdruncin credinta cuiva, niciodata. atunci cand mi-am facut contul urmaream altceva ...
cu siguranta va veti simti mai bine fara mine. stiu asta.
asa ca nu astept mesaje de incurajare si nici propuneri de a ramane pe forum.
daca cineva s-a simtit jignit de vreuna din postarile mele, ii cer sincer iertare. oricum eu va iert pe toti.

in acest moment astept un mesaj in privat, de la cineva.
de indata ce il primesc, cu regret pot zice, va spun la toti , si pentru ultima data promit, adio!
Smerește-te frate, lasă demnitatea lumească, care e de fapt orgoliul, o demnitate falsă. Demnitatea reală nu stă în părerea celorlalți despre noi ci în condiția de făpturi raționale, purtând chipul lui Dumnezeu.

Smerenia este secretul prin care se ajunge la adevăr și la fericire, fiindcă sufletul mândru se închide atât față de Dumnezeu cât și față de oameni, nesuportând să știe care un Stăpân sau să admită că alții sunt mai deștepți ca el. Și așa cum spune Hristos, smerenia aduce odihnă inimii, pentru că mândria îl face pe om permanent nemulțumit și chinuit de ambiții zadarnice.



Așa cum ți s-a spus, ateismul nu este o atitudine intelectuală ci una morală, de rebeliune și respingere a stăpâinirii dumnezeiești. Ateul are un cult al propriei persoane și vede ideea de a avea un Stăpân ca pe o profanare a idolului său lăuntric.

Dacă tu te superi pentru un cuvânt ca satanist, ceva nu este în regulă. Poate acest cuvânt te face să ai temeri sau mustrări de conștiință, dracii dându-ți târcoale și îmspământându-te în viața de zi cu zi. Sau poate este doar orgoliu. Soluția este să te împaci cu Dumnezeu și să renunți la orgoliu.

Dacă ai cu adevărat intenții curate, atunci rămâi aici în continuare. Un luptător pentru bine și adevăr nu se dă înapoi din cauza încercărilor.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.01.2011, 17:52:49
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rostul lucrurilor este dat de masura inimii noastre

Dumitre,

cand mama s-a mutat la cele vesnice (Dumnezeu sa o ierte saraca) m-am suparat pe Dumnezeu. Sa ma ierte Maicuta Domnului dar asa a fost. Ma durea faptul ca eu insistasem sa mearga la operatie (de pe urma careia i s-a tras moartea) desi ea nu prea vroia. Vrasmaul pentru pacatele mele mi-a strecurat in minte gandul ca din pricina mea a murit. Eu am dus-o la moarte! Asa spuneam tuturor. (Mi-e mila de mine de cate ori ma gandesc in ce ratacire eram. Dar m-a scapat Stapana. M-a miluit.)

Pana intr-o zi cand m-a luat de o "aripa" duhovnicul ei si m-a zguduit bine...intrebandu-ma, dar ce mai tu te crezi Dumnezeu? Crezi ca tu hotarasti cine pleaca si cine nu? Duritatea lui m-a trezit.. Apoi mi-a povestit ca...Mama saraca, femeie credincioasa a mers la duhovnicul ei si s-a spovedit, s-a impartasit cu Preacuratele Taine si i-a spus asa. Parinte, eu nu mai vin vie de acolo. sa nu ma uiti! sa ma pomenesti cat vei trai. Asa a fost! Vreau sa-ti spun ca din clipa aceea am primit moartea ei ca pe o binecuvantare nu ca pe o pedeapsa. Si in ziua de azi spun. Mai, daca nu ma zguduia parintele cine stie in ce suparare adanca mai cadeam.

Ei bine, Dumitre..vezi tu..uneori in viata duritatea e buna. Ne trezeste din amortire.
Nu te supara pe mine, nu te judec. Nici nu as putea. Mai ales ca nici postarile nu ti le-am citit, recunosc! Iarta-ma! Iti marturisesc deschis, nu stiu cine esti. Spui ca esti ateu..nu stiu. Eu stiu doar,ca am simtit nevoia sa raspund acesti gand "nu mai are rost".. Ba are Dumitre, ba are! TOTUL are rost! Chiar daca acum nu-l vezi el tot exista. Crede-ma! Ti-o spun din inima.

Forumul...forumul, frate este un loc virtual..unde oricine poate fi oricine. Ce te-a mahnit? ca te-au jignit? Si pe mine m-au facut la fel. Te-ai suparat ca nu ai gasit mangaiere? Poate ca trebuia sa o cauti in alta parte. Ai curaj si i-a icoana Stapanei in fata ta si vorbeste cu Ea deschis. Spune-i tot ce te framanta. Spune-i-le si cele pe care nu-ti plac. Ai curaj si spune-i Ei ca unei Mame. Spune-i asa cum spui aici. Am crezut dar nu mai cred! Eu cred Dumitre, eu cred ca mai multa mangaiere vei gasi vorbind deschis cu Ea decat cu noi cei din forum. Ce astepti de la noi? santem slabi, plini de probleme. CU firii si educatii diferite.. primeste-ne sau nu. Tu alegi. Dar daca ne primestei, atunci primeste-ne si cu cele bune si cu cele rele. Altfel nu se poate.

Fratele meu, nu cauta pe Hristos in altul inainte de a-L cauta in Tine. Crede-ma, chiar daca El exista in celalat tu nu vei putea sa-L recunosti si vei ramane cu "mainile goale". Da, si eu sant la fel de trista ca tine. Si eu scriu rar pentru ca e multa cearta aici. dar unde nu este? Anii pe care i-am petrecut ici m-au invatat ca totul depinde de inima cu care citesc eu nu de cel care scrie.
Nu scriu. Dar, de multe ori citesc. Citesc si ma bucur sau lacrimez pentru cele ce citesc. Stii de ce? Pentru ca voi, "userii" santeti semenii mei. Dincolo de nik name santeti oameni. Fiinte vii! Oameni cu probleme de viata reale cu boli cu dureri cu bucurii.
Ele se reflecta adesea in modul de exprimare, in comportament in gandire. Si eu am vrut sa schimb lumea...cei vechi o stiu...dar am invatat ca inceputul trebuie facut cu mine. Ei bine, eu inca mai lucrez la mine..tu, fratele meu, lucrezi la tine?

Daca nu ai fost inteles inseamna ca nici tu nu ai inteles la randu-ti. Nu mai pierde timpul frate, cauta-L in TINE apoi in mine pe Hristos. Te rog invata sa nu mai ceri altuia sa faca ceea ce nici tu nu poti face. Nu te cert. Acestea sant cuvintele pe care si eu le-am primit ca "raspuns" la durerile mele. Nu te rog sa ramaii dar nici nu-ti cer sa pleci. Fa ceea ce crezi tu ca e bine. Te rog insa, un lucru: indiferent de hotararea ta, asuma-ti-o! Nu o pune in spatele altuia.

Nu-ti cer sa-ti schimbi viata. Chiar de ti-o vei schimba tu si eu voi ramane la fel de rea la ce-mi foloseste mie schimbarea ta? La judecata tot singura voi merge. Schimbarea ta iti va folosi doar tie! Eu aceeasi voi ramane... Dar nici bunatatea mea daca ar exista nu-ti ti-ar folosi tie. Pentru ca fratele meu, cu penele altuia te poti impodobi dar nu poti zbura!
Nu-ti cer sa te spovedesti. Nu ca nu as dori sa o faci. Nici nu-ti cer sa crezi daca tu nu vrei asta. Te rog insa vorbeste cu Ea. Cu Maica Domnului. Spune-i Ei cele ce te framata. Cauta o biserica goala. Intra in ea si stai fata in fata cu Maica Domnului. Sa fie totul intre tine si Ea, Stapana. Restul...mila Maicii Domnului!

Cu drag, Jenica!

Last edited by eduardd; 16.01.2011 at 18:20:58.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.01.2011, 19:52:39
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
A inceput printr-un mesaj prin care Dumitru73 ne spune ca vrea sa paraseasca forumul si s-a ajuns aici : fiecare dintre noi ii spune in felul propriu, sa nu plece! Sau doreai un alt "final"??
Eu am simtul umorului,crede-ma...dar chiar nu vad ce e de ras!!!
La inceput totul era serios,iar mai apoi s-a destins atmosfera si ati inceput sa glumiti.
Nu am vrut sa sune a batjocura,iar daca a sunat,imi cer iertare.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.01.2011, 20:16:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
La inceput totul era serios,iar mai apoi s-a destins atmosfera si ati inceput sa glumiti.

Nu am vrut sa sune a batjocura,iar daca a sunat,imi cer iertare.
Nu ai de ce sa-ti ceri iertare.Ti-ai spus parerea.Doar ca eu nu am inteles ce ai gasit de ras.Acum am inteles cum ai vazut tu lucrurile.
Asa ar trebui sa fie mereu atmosfera pe forum.Destinsa.Fara certuri si incrancenari.Si in gluma se pot spune lucruri serioase.Si adevarate!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.01.2011, 20:21:46
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu ai de ce sa-ti ceri iertare.Ti-ai spus parerea.Doar ca eu nu am inteles ce ai gasit de ras.Acum am inteles cum ai vazut tu lucrurile.
Asa ar trebui sa fie mereu atmosfera pe forum.Destinsa.Fara certuri si incrancenari.Si in gluma se pot spune lucruri serioase.Si adevarate!
Ma bucur ca s-au clarificat lucrurile:).
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.01.2011, 20:55:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Ma bucur ca s-au clarificat lucrurile:).
Doamne ajuta!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.01.2011, 12:25:32
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit de acord

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu cred ca omul vroia sa zica, si ca, oamenii de pe forum sunt in general destul de inchisi in ce priveste experiente de viata personala !
de accea nu ai ce invata, decat sfaturi duhovnicesti, scrise la modul impersonal si general !
inafara faptului ca majoritatea nu au nici macar o poza,afisata, si un nume real (de parca s-ar ascunde si le-ar fi frica de cineva !!!),se feresc in general ca dracu de tamaie sa povesteasca amanunte concrete legate de ei, de modul in care au reactionat, la intamplari diverse ale vietii lor, visavi de credinta si religie,si din care am invata cu totii ceva !

ori oamenii astia is seci sufleteste, si fara experiente,decat foarte banale, ori nu vor sa se dezvaluie preferand generalitati seci !

si cand apare,cate un liber-cugetator, care macar e nelinistit si plin de intrebari "grele",desigur ca e apostrofat,de parca ei ar fi ayatolahii sigurantei in credinta,avand suflete de stanci, bineinteles !
Am scris ceva pe un alt subiect - o intrebare a cuiva-si am descoperit cam ceea ce spui tu aici...atat de bine.Putini sunt cei care se obosesc sa-ti raspunda cu adevarat daca ai intrebari mai "grele" dar multi sar sa te faca sa te simti ciudat ca ai indraznit sa te intrebi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sens are Invierea? Claudiuzara Intrebari utilizatori 12 21.04.2012 18:21:44
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 23:09:55