Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.12.2015, 12:05:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi cum să stea cuminte când nici măcar TU, mă-sa, nu crezi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.12.2015, 13:08:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dacă copilul ar fi mai cuminte după ce îl împărtășesc, măcar aș putea săi demonstrez lui taicasu ca e bine ca o fac...dacă însă e la fel de agitat sau chiar mai rău...zice ca degeaba am facut-o, ca nare niciun rost. Cum zice și despre ieșitul afară. Ieri nu am mai ieșit deloc din casă, nici la biserică nici în altă parte, și culmea a fost mai cuminte a dormit mai mult și a plâns mai puțin ca în zilele precedente când a stat care 2 ore afară și când am venit în casă a trebuit să o mai plimbam și în brațe...și cel mai grav, nu mai vouă nici să sugă, urla ca din gură de șarpe când o puneam..m-a băgat în boală cu chestia asra, nici ieri din nu a vrut...abia pe la 3 a mâncat pe saturate....
Stai calma ca nu e obligatoriu sa faci treaba asta saptamanal altfel cade cerul pe capul tau.
Se poate se poate ,nu se poate nu se poate.
Mai degraba NU il impartasesti decat sa-l impartasesti cand e agitat si sa scuipe Sf. Impartasanie peste tot.
Hainele pe care a cazut Sf. Impartasanie, nu se spala, nu se arunca, se ARD.

Iar pe bebelusi si copii asa cum nu-i priveste spovedania, nici nu trebuie pusi la post inainte de Sf. Impartasanie.
Desigur, aici opiniile difera, fiecare face cum ii recomanda preotul in care si-a pus increderea si nadejdea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.12.2015, 13:10:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu realizezi cui te adresezi? Asta apropos de încredere, nădejde și credință, în genere...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.12.2015, 14:06:41
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Copilul neu e destul de cuminte, în general, dar..mai are toane...de ex nui place sao îmbraci mai ales cu geaca și căciulă...vreo câteva zile nu am putut scrie pe forum ca să trezit și a plâns ( și era și taicasu acasă a tb să închid repede să nu vină sama vadă)...
Până acum nu a făcut scandal la biserică, a fost cuminte. Doar în drum spre casă s-a trezit și a plâns. Și după ce a mâncat, prima masă după împărtășire, i-a curs puțin lapte din gură. Nu știu dc regurgitat sau nici nu a înghițit. Am șterso cu un șervețel și l-am pus bine, unde mai am și altele ( cu ulei de la sf maslu, etc), tot xic să le duc la biserică să le ardă.
Acum mai e o chestie, apropo de de spunea Zaharia: preotul de aici, cm aproape, ai impresia ca nici nu-i da, doar se face, o atinge dc osr puțin cu linguriță pe buze...( unde au botezat-o îi dădeau cam un sfert-1/2 linguriță, să zic, cam 1-2 ml...și era ok, nici nu cădea în nesimțire, nici nu se agita...dormea liniștită și se trzea cam la o ora să mănânce...și apoi se comporta normal...bine, era și mai mică...
Acum e și frig, trebuie să o înfofolesc bine când ieșim și să fac tot posibilul să nu o trezesc afară să plângă și să tragă aer rece...sau cel puțin asta e obsesia celorlalți...așa ca chiar dacă ajung cu ea la biserică și e deschis după 12 , nu mai m curaj să o scot din căruț, să o trezesc...mai ales ca nu se știe dacă accepta vreun părinte să mio mai împărtășească așa off-scajual...
Întrebarea mea e dacă aștept să treacă iarna sau dacă mai las să treacă câteva săptămâni până cine știe cum prind ocazia să ajung la momentul potrivit, oare o să mai accepte, sau se sperie și face scandal ???
Până acum nu știu dacă ea chiar se sperie când se trezește intr-un loc străin, sau eu mai degeaba mă panichez ( să nu facă gălăgie dacă e undeva interior, în biserică sau în vreun magazin, să nu tragă aer rece afară și să mă certe taica-su și să nu ne mai lase afară toată iarna, și la biserică niciodată, etc...). Ati văzut când eram tineri și nu ne ascultăm părinții, mergeam undeva împotriva voinței lor, ( adică voi nu făceați de-astea :D, poate doar colegii voștri :D), ei bine mi se făcea frică până la urma ca se va întâmplă exact ce mă avertizau ei ca se poate întâmplă...să se facă întuneric, frig, să pierd autobuzul sau metroul și să rămân singură în stație, să se ia cineva de mine, pe drum sau la destinație, să nu mă întâlnesc cu cine trebuie, să fie prost filmul, sau petrecerea la care mergeam, etc....ca ajungeam la concluzia ca mai bine statea m cuminte acasă și mă lipseam de orice distracție sau socializare...( și acum pe bune, era mai bine așa...acum ar fi fost și în asentimentul soțului, care nu e pro-socializare fără u scop anume, doar așa să pierdem vremea...întotdeauna sunt lucruri mai bune de făcut...)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.12.2015, 14:09:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ti s-a mai spus, nu te mai agita atat cu impartasit bebelusa.

Incearca TU sa ajungi la biserica, sa prinzi cat mai mult din slujba si sa te folosesti de ce se intampla acolo.

Ar fi mult mai util, chiar si pentru copil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.12.2015, 01:45:03
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Preotii dau o lingurita plina cu vin la impartasanie....
Și eu care credeam că oamenii creștini se împărtășesc cu Sângele Domnului...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.12.2015, 11:00:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Copiii care se impartasesc in afara slujbei propriuzise asa se impartasesc.

Parintele toarna vin-vin intr-un pahar si pune cateva firimituri din Sf. Impartasani care se pastreaza, uscata, pentru cazuri speciale.
VInul propriuzis nu este Sf. Impartasanie, doar acea particica.

Se prea poate ca unii preoti nici macar sa nu se oboseasca sa dea copilului si o particica, ii da practic doar din acel vin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.12.2015, 12:16:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu-i așa peste tot.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.12.2015, 17:38:22
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am știu de aceste practici.
Și îmi pare rău că am aflat.
Și sunt foarte nedumerit de inovațiile astea.... Foarte nedumerit și mâhnit și îmi vine, nu știu de ce, să dau cu .... tâmpla de stele...:)
Dumnezeu să mă ierte, dar decât să duc copchilu la lingurița cu vin în biserică, mai bine merg bărbătește cu el într-o crîșmă și ne facem praștie! (dar asta o zic așa, la obidă, că nu pot încă să gestionez noutatea pe care am aflat-o de la tine, Aline și de la conu Zaharia.)

*
Oameni buni, chiar nu Se mai găsește prin biserici Sfânt Sângele Domnului pentru împărtășirea bebelușilor? Nu se mai întâmplă Prefacerea darurilor?
Musai totul s-a transformat în bodegă? Chiar și biserica?
Păi atunci ce mai are lumea cu bețivii? De ce nu-i luăm ca model desăvârșit al virtuții?
Dumnezeule mare....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.12.2015, 18:28:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Calmează-te, că eu cred că Alin se înșală.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bebelusi, biserica, copii, euharistie, impartasanie

Thread Tools
Moduri de afișare