Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2009, 09:22:13
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit Caci nu era timpul smochinelor...

In Sfânta Evanghelie după Marcu citim:
"12. Și a doua zi, ieșind ei din Betania, El a flămânzit.
13. Și văzând de departe un smochin care avea frunze, a mers acolo, doar va găsi ceva în el; și, ajungând la smochin, n-a găsit nimic decât frunze. Căci nu era timpul smochinelor.
14. Și, vorbind, i-a zis: De acum înainte, rod din tine nimeni în veac să nu mănânce. "

Stim cu totii ca acel smochin s-a uscat. Si mai stim ca Iisus a facut acest lucru ca sa intelegem ca orice vom cere cu credinta, vom primi.
Ce nu reusesc eu sa inteleg este de ce, cate vreme nu era timpul lui sa dea rod...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2009, 09:31:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Ce nu reusesc eu sa inteleg este de ce, cate vreme nu era timpul lui sa dea rod.
Aceasta este o pilda.
Ea nu are insa legatura cu planta sau cu recolta, ci cu omul si cu sfarsitul acestuia.

Daca omul stie vremea recoltei si a iernii si a verii, nu trebuie insa sa cada in capcana cum ca omul moare la batranete.

Hristos vrea sa spuna omului ca niciodata nu va sti cand ii va veni sfarsitul, deci sa fie gata oricand, facand fapte bune si aflandu'se in pocainta pentru cele rele. Asa cum sfarsitul a venit unei plante, inainte de vreme, tot asa si omului, de multe ori ii poate veni moartea inainte de batranete. Iar planta nu are suflet sau ratiune, spre a suferi mai apoi, insa omul are, deci sa fie pregatit a da raspuns bun vietii petrecute pana in acel moment.

Eu asa o inteleg.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2009, 09:34:37
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Aceasta este o pilda.
Ea nu are insa legatura cu planta sau cu recolta, ci cu omul si cu sfarsitul acestuia.

Daca omul stie vremea recoltei si a iernii si a verii, nu trebuie insa sa cada in capcana cum ca omul moare la batranete.

Hristos vrea sa spuna omului ca niciodata nu va sti cand ii va veni sfarsitul, deci sa fie gata oricand, facand fapte bune si aflandu'se in pocainta pentru cele rele. Asa cum sfarsitul a venit unei plante, inainte de vreme, tot asa si omului, de multe ori ii poate veni moartea inainte de batranete. Iar planta nu are suflet sau ratiune, spre a suferi mai apoi, insa omul are, deci sa fie pregatit a da raspuns bun vietii petrecute pana in acel moment.

Eu asa o inteleg.
Explicatia este buna, cred, dar nu putem spune ca acest copac nu a suferit, doar s-a usat "din radacini", nu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2009, 11:33:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Explicatia este buna, cred, dar nu putem spune ca acest copac nu a suferit, doar s-a usat "din radacini", nu?
Plantele nu au sistem nervos si nici durere.
Faptul ca sunt vii si pot muri este ceva diferit de viata si moartea unei fiinte constiente de sine.

Cu siguranta, chiar daca simtim ca ne scapa un inteles in cazul acesta, Hristos a stiut bine ce face.
Iti dai seama ca nu ar fi facut ceva absurd sau negandit.

Sensul este foarte important.
Daca omul va fi luat inainte de sfarsitul zilelor sale (batranete) nu va putea spune ca nu a stiut nimic despre aceasta posibilitate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2009, 11:43:36
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cu siguranta, chiar daca simtim ca ne scapa un inteles in cazul acesta, Hristos a stiut bine ce face.
Iti dai seama ca nu ar fi facut ceva absurd sau negandit.
Bineinteles!!! Bineinteles!!! Bineinteles!!! Nu ma indoiesc de asta!
In ceea ce priveste durerea pe care o simt plantele, nu stiu ce sa zic...eu una cred ca simt si cand le rupem, si cand le lovim, cred ca simt si frigul, altfel nu se explica toate schimbarile chimice care au loc ori de cate ori li se intampla ceva...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2009, 12:06:55
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Si eu cred ca tot ceea ce este viu exista intr-un mod unitar si ca asa cum animalele ne simt starea de spirit si reactioneaza in consecinta, si plantele o pot face, chiar daca la un nivel mult mai redus.
O sa fiu putin offtopic, dand un citat de la inceputul cartii Fratricizii de Nikos Kazantzakis, care desi nu este citat din Evanghelie, este foarte frumos si, cred, adevarat.
I-am spus migdalului: Frate, vorbeste-mi despre Dumnezeu.
Si migdalul a inflorit.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2009, 15:12:19
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Aceasta este o pilda.
Ea nu are insa legatura cu planta sau cu recolta, ci cu omul si cu sfarsitul acestuia.

Daca omul stie vremea recoltei si a iernii si a verii, nu trebuie insa sa cada in capcana cum ca omul moare la batranete.

Hristos vrea sa spuna omului ca niciodata nu va sti cand ii va veni sfarsitul, deci sa fie gata oricand, facand fapte bune si aflandu'se in pocainta pentru cele rele. Asa cum sfarsitul a venit unei plante, inainte de vreme, tot asa si omului, de multe ori ii poate veni moartea inainte de batranete. Iar planta nu are suflet sau ratiune, spre a suferi mai apoi, insa omul are, deci sa fie pregatit a da raspuns bun vietii petrecute pana in acel moment.

Eu asa o inteleg.
Foarte bine ai explicat. Iti multumesc, acum am inteles si eu sensul acestei intamplari
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2009, 15:34:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Daca ar fi un fapt real si nu o pilda, am fi indreptatiti sa afirmam ca Domnul nu stia nici macar cand este vremea smochinelor, sau, ca in acesta situatie, El, blestemand smochinul, savarseste o nedreptate.

Deci, intamplarea aceasta consemnata in Evanghelia dupa Marcu, nu corespunde logicii omenesti ci celei dumnezeiesti. De aceea, in chipul smochinului trebuie sa ne recunoastem fiecare dintre noi. Vine vremea cand va cere de la noi Hristos, roadele noastre. Noi, insa, niciodata nu ne putem scuza ca nu este vremea roadelor, caci intrega viata suntem datori a rodi duhovniceste.

Dea Domnul ca la acea vreme toti sa fim aflati asemenea barbatului pe care "il fericeste" psalmistul David in Psalmul 1, despre care spune ca va fi asemenea unui "pom rasadit langa izvoarele apelor, care rodul sau va da la vremea sa si frunza lui nu va cadea si toate cate va face vor spori".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2009, 15:47:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Exclamation ...completare:

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daca ar fi un fapt real si nu o pilda, am fi indreptatiti sa afirmam ca Domnul nu stia nici macar cand este vremea smochinelor, sau, ca in acesta situatie, El, blestemand smochinul, savarseste o nedreptate.
...dar numai cand te gandesti ca Domnul Hristos a facut acea minune te ia cu fiori si te temi sa spui ceva, stiind ca prin Sfintele si Preacuratele Sale maini s-au facut toate!!! oare nu stia El ca si Creator cand este vremea rodirii???
Privim prea subiectiv lucrurile, caci obiectiv ne priveste personal, cum spunea Windorin!
Ne priveste pe noi caci „nu stim nici ziua nici ceasul” ducerii noastre din aceasta viata! Tocmai ca smochinul nu era gata de rodire, asa ne va lua si pe noi moartea cand nu suntem gata sa dam „raspuns bun la infricosata Judecata” noastra personala!!!
Asa suntem si noi: crestini fara roade!!!
stim tot din Sf.Evanghelie ca pomul care nu face roada se taie si se arunca in foc! Daca vine Stapanul si ne va gasi fara roada asa va face si cu noi... ne va taia si ne va da focului! Dumnezeu sa ne fereasca de para focului!!!
__________________
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2009, 18:51:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Iisus l-a pedepsit pentru ceva ce era in legea firii. Asta nu inseamna ca noua ni se cere ceva mai mult decat este in legea firii? Lucruri suprafiresti?
De unde sa avem noi astfel de roade?
Cerem de la Dumnezeu. Cred ca daca cerem cu credinta, vom avea si roade.
Ca nu de la noi dam roada, ci tot de la Iisus rodim, daca ne vom ingriji de aceasta.

Ca noi de aceea traim astazi si maine, cu voia lui Dumnezeu: ca sa rodim.
"Și le-a spus această parabolă: „Cineva avea un smochin sădit în via sa și a venit să caute rod în el și n'a găsit.
Și a zis către vier: Iată, sunt trei ani de când vin căutând rod în smochinul acesta și nu găsesc. Taie-l: de ce să țină pământul degeaba?
Iar el, răspunzând, a zis: Doamne, lasă-l și anul acesta, până ce-l voi săpa împrejur și voi pune gunoi
poate că va face rod în cel viitor; iar de nu, îl voi tăia“. (Luca 13, 6-9)

Dar pe cat de inspaimantatoare mi se pare parabola, nu pot sa nu observ ca Iisus Hristos a aratat puterea care o are pedepsind un smochin. Ar fi putut sa pedepseasca un pacatos, nu? Dar nu, ca era plin de dragoste. Si a aratat pe un smochin ca vom fi judecati!

Nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea asupra parabolelor. Este doar o opinie, luati-o ca atare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Va rog, pomeniti-o si pe mama mea in rugaciunile voastre caci este la spital! Anna Vasilica Rugaciuni 5 27.10.2011 02:28:27
Sa nu judecam, caci toti suntem pacatosi! sofronie Generalitati 28 12.02.2011 20:41:11
Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim emiliulia Umanitare 82 28.07.2010 12:49:27
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02