Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.10.2011, 11:46:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu_trandafir Vezi mesajul

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Cecilia89
uite am gasit ceva la Facerea Cap 1:26-31. Se specifica ca omul a fost lasat sa stapaneasca toate vietatile de pe pamant, dar asta nu inseamna a le folosi drept hrana, dovada fiind la 29. unde Dumnezeu ii spune omului ca ii da toata iarba ce face samanta si tot pomul ce are rod cu samanta in el si aceasta sa fie hrana lui. nu specifica nimic de animale ca fiind sursa de hrana.

Si totusi...in aceeasi carte a Facerii, nu mai departe de capitolul 9:

1. Și a binecuvântat Dumnezeu pe Noe și pe fiii lui și le-a zis: "Nașteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l stăpâniți!
2. Groază și frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mișcă pe pământ și toți peștii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3. Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.

După cum se observă, Noe când a ieșit din corabie, era spălat prin credința și munca lui la Arcă și prin nădejdea în Dumnezeu în timpul potopului, și toate câte erau cu el s-au curățit prin ascultare de Dumnezeu căci ele veniseră și se susiseră în Corabie dar oamenii ceilalți nu au vrut să audă, și tot pământul prin potop se curățise apoi și munții și mările căci ploase cu apă din cer și din adânc, astfel că toate puteau fi apoi consumate fară probleme... fiind la îndemâna omului.

Dar omul, fiii lui Noe, iar a păcătuit și iarăși s-au spurcat treptat fiarele, animalele și iarba verde a câmpului... și cum se spurcă ea mereu? Păi omul bea mult țuică, bere, vin, șampanie, aurolac, hulește, blesteamă, înjură, le crește pe animale sau plante spre profit necurat, le sacrifică pentru averi gLumești... și astfel tot ce iese din gura omului spurcă pe cele ce îl înconjoară pe om și apoi el singur mănâncă păcat, mănâncă blestem... și se mândrește cu asta. Deci așa ucide... animalele văd și aud și iarba verde simte răutatea omului și apoi mâncând omul ceea ce a spurcat... gata, așa ucide și se sinucide omul... prin mâncare lepădând porunca a 16-a.

Last edited by vsovivi; 19.10.2011 at 11:54:24.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.10.2011, 18:50:34
Cecilia89 Cecilia89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 12
Implicit

Atunci postul pentru ce e? Si aici ma refer strict la partea gastronomica. Si poate nu numai caci si pe partea legata de suflet ar fi multe de spus.
Si cum putem ajunge in armonie cu Dumnezeu, cand noi nici macar nu suntem in stare sa ajungem in armonie cu ceea ce El a creat? (oameni, natura, animale)

Last edited by Cecilia89; 21.10.2011 at 19:03:15.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.11.2011, 19:36:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Animalele au suflet,dar nu suflet rational.
Parintele Cleopa zice cam asa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou23.htm
"În lumea animalelor, tot ce-i dobitoc, adică animal sau fiare din pădure, târâtoare, serpi, toti pestii din apă, toate păsările cerului, toate albinele, mustele, tântarii si furnicile, tot ce există viu sub cer, Dumnezeu este Atotcreator al lor si le-a dat suflete cu simtiri, dar fără de minte.

Le-a dat Dumnezeu suflete cu simtiri, că un miel dacă îl tai, îl doare, un vitel sau o pasăre si toate fiarele din lume, toate târâtoarele si toti pestii au viată, au suflete cu simtiri, dar fără de minte."



Mi se pare ca românii ca si celalte popoare balcanice sunt de origine tracica si consumul de carne multa nu le prieste,pentru ca intr-adevar cresteau oi si capre (popoarele tracice,vedeti pe unde mai exista branza telemea exceptand România - Grecia,fosta Iugoslavie,Bulgaria etc),dar mancau foarte mult produse lactate,miere etc nu carne.
E simplu,berbeci erau tinuti,pe langa rolul de la perpetuarea speciei, sa se lupte cu ursii ,cu lupii (pe langa caini),daca erau prea multi se mai taiau probabil si se mai mancau,dar oi un taia nimeni,cred,ca acestea dadeau lapte.
Aceasta moda de a manca carne multa,dracii ii inseala pe unii sa o impuna in România ,la noi nici nu era moda sa iesi sa faci gratar,ca pur si simplu nu le placea românilor de aci aceasta.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 03.11.2011 at 19:51:41.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.11.2011, 12:22:02
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
A 6-a din Cele 10 porunci Dumnezeiesti si anume "Sa nu ucizi.", este una referitoare doar la oameni sau este una generala referitoare si la celelalte vietuitoare?
Aceasta porunca este formulata intr-un mod simplu si clar. Eu cred ca se refera atat la om cat si la celelalte vietuitoare, daca s-ar fi referit doar la om, s-ar fi precizat acest lucru.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.11.2011, 14:59:46
Cecilia89 Cecilia89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 12
Implicit

Eu una am gasit raspunsul in suflet. Iubesc animalele enorm, asa ca am decis sa aleg calea lacto-ovo-vegetariansmului, ceea ce nu implica sacrificarea animalelor. Vreau sa va marturisesc ca acum ma simt impacata cu mine insami si ma bucur de alegerea pe care am facut-o. Si legat de consumul de carne, se vorbeste foarte mult despre cat este de otravitoare carnea pentru corpul uman, si asta mai ales datorita introducerii in alimentatia animalelor a unor substante ne-naturale, a cresterii lor in conditii improprii, a modificarilor genetice si a stresarii lor la maxim.
Daca esti atent sa consumi aportul de vitamine, proteine neecsar coprului zilnic nu ai absolut nimic de pierdut, ba mai mult ai de castigat o viata mai sanatoasa si un suflet mai impacat. Astfel primesti ocazia de a privi animalele nu ca pe o sursa de alimentatie, ci ca pe o Creatie Divina, si de a descoperi daca ai ocazia, ca pana si un porc sau o gaina se pot comporta ca un caine sau o pisica. Pot deveni din mancare, animale de companie.
Fiecare se lupta pentru supravietuire, inteleg asta, dar cum ar fi sa existe cineva/ceva care sa se considere o rasa superioara si sa ne considere pe noi sclavi sau sursa de hrana? Asta suna a SF, dar incercam sa fac o corelatie.
Nu judec pe nimeni, doar sper ca fiecare sa aleaga ceea ce crede ca e mai bine, atat pentru ingrijirea casei sufletului (trupul) cat si a sufletului in sine.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.11.2011, 16:16:56
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
Cum ar fi daca ati sti ca odata mort e totul negru si nu mai exista nimic?
eh,unii au credinta asta
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.11.2011, 16:56:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
Eu una am gasit raspunsul in suflet. Iubesc animalele enorm, asa ca am decis sa aleg calea lacto-ovo-vegetariansmului, ceea ce nu implica sacrificarea animalelor. Vreau sa va marturisesc ca acum ma simt impacata cu mine insami si ma bucur de alegerea pe care am facut-o. Si legat de consumul de carne, se vorbeste foarte mult despre cat este de otravitoare carnea pentru corpul uman, si asta mai ales datorita introducerii in alimentatia animalelor a unor substante ne-naturale, a cresterii lor in conditii improprii, a modificarilor genetice si a stresarii lor la maxim.
Nu e rea alegerea ta...dar si la lapte sau produsele lactate sa apelezi cat mai rar...ideal este sa renunti si la ele.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.11.2011, 17:00:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Deci oamenii au fost culegatori (perioada edenica), cultivatori (dupa cadere), crescatori de animale, vanatori, diversificandu-si indeletnicirile pe parcurs ce au evoluat material.
Pacat ca au evoluat material si involuat spiritual.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.11.2011, 17:09:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cecilia89 Vezi mesajul
Nu sunt vegetariana, dar am asta in vedere. Deasta am nevoie de raspunsuri. Plus de asta sunt sigura ca coprul uman rezista foarte bine si fara carne.
Corpul uman rezista muult mai bine fara carne...carnea sau produsele animale obosesc corpul pentru a le digera/asimila...sa nu mai vorbim de procentul foarte slab de asimlare, de aciditatea provocata etc...intr-un cuvant carnea oboseste corpul...

ps: in timpul postului sunt convins ca majortatea oamenilor se simt mai usori, mai vioi, mai lucizi...desi pot aparea si dezechilibre din cauza schimbarii alimentatiei... de exemplu dezechilibre cauzate de lipsa senzatiei de satietate care nu este altceva decat o senzatie falsa creata de creier...

Last edited by ovidiu b.; 21.11.2011 at 17:18:36.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
porunca 6



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A cincea porunca... Man Teo Homosexualitatea 0 23.07.2011 09:10:51
Prima porunca Man Teo Vrajitoria 0 23.07.2011 09:07:30
Porunca cea mai mare doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 5 26.09.2010 00:15:13
Porunca a saptea idealist Iudaismul 3 20.07.2010 12:05:49
PORUNCA A DOUA DIN DECALOG sofiaiuga Din Noul Testament 29 06.05.2008 16:11:09