Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2011, 11:30:34
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit Tarif: 15 milioane inmormantarea.

http://www.gandul.info/news/camera-a...-video-8948689

Un preot cu o vechime de 40 de ani în biserică a refuzat să oficieze slujba de înmormântare pentru un bătrân, prezentat drept un caz social, pentru că rudele acestuia nu aveau suficienți bani. O anchetă filmată de Știrile Pro TV cu camera ascunsă arată cum preotul se tocmește ca la piață, recunoscând fără nici un ocoliș: "Pentru mine nu e nicio treabă creștinească".


"Trebuie să-l înmormântez, nu pot să-l las așa... e o treaba creștinească", îi spune reporterul sub acoperire. "E o treabă creștinească la tine, la mine nu e nicio creștinească pentru că toți sunt la fel, adică eu nu pot să fac așa și p-ăla și p-ăla degeaba. Mi-e mai aproape pielea decât cămașa", spune părintele.

Părintele Mihai Enache din Voluntari are un doctorat în teologie și slujește de peste 40 de ani în biserică.

"Păi dacă zici că nu ai bani cum vine treaba aia? Nici eu nu sunt comun, adică să fac pe degeaba că nici mie nu-mi face nimeni nimic. Dacă îi fac lu ăla degeaba, lu' ăla degeaba, lu' ăla degeaba eu de unde?", spune preotul Enache.

La Biserica Sfântul Ilie din Prelungirea Ghencea, reporterii Pro Tv au fost întâmpinați cu același refuz categoric. "Fără 15 milioane nu ai ce căuta aicea", le spune un preot.

Singurul care a acceptat să-l înmormânteze fără bani pe bătrânul sărac a fost un preot tânăr de la biserica Spirea Nouă, din București. El a acceptat ca biserica să suporte toate cheltuielile. Aceasta este, de altfel, practica pe care Patriarhia Română o predică în mod oficial: serviciile preoților nu sunt contra cost, iar banii pot fi dați de enoriași după bunul plac. Mai mult, Patriarhia sfătuiește enoriașii să ceară chitanță pentru banii dați preoților.

Pedeapsa pe care preotul Mihai Enache o poate primi de la Patriarhie pleacă de la o simplă mustrare, dar poate ajunge și la excluderea din Biserică.

Oficial, serviciile preoțești de la nunți, botezuri și înmormântări trebuie să fie gratuite. Neoficial, preotul pentru un botez costă între 200 și 500 de lei, la o cununie poți scoate din buzunar între 300 și 1.000 de lei, dacă vrei sobor de preoți și cor, iar pentru o înmormântare costurile cu preoții pot ajunge tot la 1.000 de lei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2011, 12:01:36
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, am ramas masca cu preotul ala...am vazut si eu...trebuie facut ceva....trebuie sa ceri chitanta....e cel mai bine....banii trebuie justificati...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2011, 12:26:05
Unsfatbunpentrufiecare Unsfatbunpentrufiecare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2011
Mesaje: 7
Implicit

Imi pare rau sa aud asta. Este ingrozitor si din pacate cazuri de acestea sunt multe. Insa ceea ce pot spune eu e ca am cunoscut totusi mai multi preoti modesti care accepta aceste servicii si pt sume modice, adica atat cat poate da un enorias pt un serviciu. Din pacate in orice aspect al societatii exista si mere putrede, insa ce ma doare cel mai tare pe mine este ca din cauza acestora se generalizaeaza si ii cuprinde pe toti. De aceea oamenii si-au pierdut increderea in preoti, insa in cele din urma sunt si ei oameni si pot cadea mult mai usor in pacate ca noi. Sa nu ne indepartam totusi de Biserica, pierzandu-ne speranta!
Singurul lucru pe care l-as putea spune e ca asa cum un doctor poate fi acuzat de malpraxis asa si acesti doctori ai sufletelor ar trebui sanctionati, pentru a-i redresa pe drumul cel bun. Insa asta nu depinde mine, ci de cei in masura sa-i judece. Sa speram ca Dumnezeu le va lumina mintea!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2011, 12:50:09
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

@Unsfatbunpentrufiecare: eu inteleg ce zici tu, dar publicul nu va percepe niciodata problema in felul asta. Astfel de actiuni sunt o pata pe obrazul intregii biserici, nu doar pe cel al preotilor in cauza. Tocmai de-aia aceste fapte sunt atat de grave si de nedorit.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2011, 13:04:43
slavoliub59 slavoliub59 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2008
Mesaje: 10
Implicit tarif:15 milioane inmormantare

astept mai multe pareri in aceasta privinta ,ca apoi sa va respund eu ,cu parerea mea !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.11.2011, 13:32:23
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de slavoliub59 Vezi mesajul
astept mai multe pareri in aceasta privinta ,ca apoi sa va respund eu ,cu parerea mea !
Pai, tocmai ca nu prea e de comentat nimic in cazul asta!
Fiecare platim dupa faptele noastre mai devreme sau mai tarziu indiferent despre cine e vorba. Crezi ca daca sunt preoti au locul asigurat in Rai? Bine zicea parintele Arsenie Boca....
Daca acei preoti au cat de cat frica de Dumnezeu ii va mustra constiinta pentru refuzul lor de-a inmormanta pe cineva sarac. A tine o slujba de inmormantare pentru cineva nu inseamna un efort supraomenesc pentru un preot, dar, cand te conduce dracul(banul) atunci nu mai judeci normal si spui si faci lucruri irationale!
Sa-i ierte Dumnezeu pe acei preoti!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.11.2011, 14:02:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
A tine o slujba de inmormantare pentru cineva nu inseamna un efort supraomenesc pentru un preot, dar, cand te conduce dracul(banul) atunci nu mai judeci normal si spui si faci lucruri irationale!
!
Nu cred ca s-a referit strict la slujba de inmormantare, cand a spus 1500 lei, ci si la celelalte cheltuieli: plata locului de veci, in cazul in care nu ai teren concesionat, transportul etc. Ar fi putut sa se intereseze mai mult de caz si eventual sa-i spuna omului ca daca este un caz social, este scutit de taxe, acestea fiind suportate de Primarie, iar daca nu e caz social, poate primi ajutor de inmormantare de 2000 lei, in cazul in care persoana decedata e asigurata sau pensionara si 1000 de lei, daca e un membru al familiei asiguratului sau pensionarului. Daca te misti repede poti obtine suma in 24h, nu neaparat la doua zile dupa inmormantare. Nepasarea si duritatea cuvintelor nu i-au facut cinste preotului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.11.2011, 14:21:56
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Este un caz izolat. Pentru inmormantari, de drept, nu exista tarife, si asta este un lucru general valabil, intalnit peste tot.
Nasul meu a murit acum doua saptamani si preotul i-a spus nasei sa dea cat vrea ea. Si a facut o slujba cu toata daruiera si dragostrea. Ba chiar a fost si colegul sau, preot, prezent la slujba propriu-zisa.

Despre aceiasi dragoste nu pot sa vorbesc insa la mizeria care a fost de la morga pana la cimitir. Spagi peste spagi pentru servicii gratuite.
Spre exemplu la morga au cerut cateva milioane spaga. Ca sa il imbrace, ne dusesem cu un costum si stateam cu el in mana aiurea, pentru ca nimeni nu ne baga in seama. Dupa ce am bagat 200 lei in buzunarul doctorului, ne-au luat si costumul.
La cimitir ne-au cerut spaga aproape 2000 lei pentru diferite chestii.
Asta e Romania in care traim. Pana nu jupoaie toti tiganii pielea de pe tine, cand tu este mai vulnerabil si mai neajutorat, nu se lasa!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2011, 14:37:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Cred ca e o exagerare, ca de obicei. Se pare ca e vorba nu numai de un onorariu dat preotului, ci de mai multe cheltuieli de inmormantare. Tot acolo scrie: "Singurul care a acceptat să-l înmormânteze fără bani pe bătrânul sărac a fost un preot tânăr de la biserica Spirea Nouă, din București. El a acceptat ca biserica să suporte toate cheltuielile." Deci preotul trebuia sa dea din banii lui ca sa cumpere cele de trebuinta, eu asa inteleg. In localitati de obicei parohiile nu sunt prea bogate, mare deosebire fata de orase sau Bucuresti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.11.2011, 17:07:20
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

La botezul fiicei mele, preotul care a oficiat slujba nu a cerut nimic, mai mult a refuzat sa primeasca banii oferiti, in cele din urma a acceptat o suma modica pentru biserica si asta insistentele mele. Desi foarte tanar preotul si cu posibilități materiale reduse (am aflat ulterior locuieste cu chirie si are si doi copii mici) este un adevărat exemplu pentru BOR.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Procesiune de 9 milioane de oameni Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 5 15.01.2013 09:32:15
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 09:29:26
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 19:44:18
TARIF FIX PTR UN LOC IN RAI MarinaAlca Generalitati 94 04.08.2008 16:24:23