Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2011, 17:37:58
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos

Doamne ajută!
"Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el îaintea Tatălui Meu, Care este în Ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, d acela și Eu Mă voi lepăda înaintea Tatălui Meu Care este în Ceruri." (Matei10, 32-33).
"Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui, căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturisește spre mântuire." (Romani10, 9-10)
Potrivit acestor texte scripturistice, una dintre cele mai importante datorii morale ale creștinului - datorie ce vizează atât relația noastră cu Dumnezeu, cât și relația cu semenii noștri - este mărturisirea lui Hristos în fața oamenilor, promovarea în lume a adevărului evanghelic revelat că Iisus din Nazaret, Întemeietorul religiei creștine, este Însuși Fiul lui Dumnezeu întrupat, venit în lume pentru ca pe oameni să-i înalțe mai presus de lume, în Împărăția Tatălui ceresc. "Fiul lui Dumnezeu S-a făcut Fiu al Omului, pentru ca Omul să se facă fiu al lui Dumnezeu" - ne învață un celebru dicton patristic, iar părintele profesor Dumitru Stăniloae afirma, într-una dintre scrierile sale, faptul că, datorită Întrupării Cuvântului divin, "în Sfânta Treime bate o inimă omenească".
Acest adevăr fundamental de credință, această comoară spirituală ce ne-a fost încredințată, nu ne aparține doar nouă, ci întregii omeniri, tuturor celor pentru care Fiul lui Dumnezeu a binevoit a Se sacrifica pe Crucea de pe Golgota. Hristos a înviat! Aceasta este "vestea cea bună" (evanghelia), pe care ni s-a poruncit s-o mărturisim în lume, prin exemplul nostru personal, dar și prin cuvintele noastre căci, potrivit cuvântului lui Hristos, "din cuvintele tale vei fi găsit drept și din cuvintele tale vei fi osândit".
Mărturisindu-L pe Hristos în fața oamenilor, ne arătăm nu doar dragostea și devotamentul consecvent față de El, ci și iubirea sinceră pentru semeni, manifestată prin dorința curată de a le împărtăși darul ceresc și nemeritat ce ni s-aoferit: capacitatea de a crede că Adevărul absolut există și este o Persoană (Iisus Hristos), Izvorul iubirii și al Luminii eterne.
Curajul și bucuria de a-L mărturisi pe Domnul nostru Iisus Hristos într-o lume în mare parte indiferentă față de El este una dintre cele mai importante virtuți creștine, ușor de practicat, căci aduce satisfacții spirituale neașteptate.

Hristos nu ne-a cerut doar să promovăm mesajul iubirii față de oameni și celelalte idei, pe care le-am primit prin Revelație, ci ne îndeamnă să-L mărturisim pe El Însuși pentru că, așa cum arăta Sfântul Serafim din Sarov, doar faptele bune săvârșite de dragul lui Hristos au drept consecință primirea harului divin. Creștinii deplin maturizați în viața spirituală evită păcatul și practică virtuțile nu de frica iadului, nici din dorința dobândirii fericirii veșnice, ci doar din dragoste pentru Dumnezeu, căci El Însuși este Raiul și Izvorul veșnicei existențe fericite. De aceea, așa cum atât de frumos spunea părintele Savatie Baștovoi, atunci când le vorbim oamenilor despre creștinism, trebuie să le mărturisim în primul rând despre Persoana lui Iisus Hristos, Dumnezeul nostru. Credința noastră nu este doar adeziunea la o anumită concepție de viață, ci în primul rând atașamentul puternic față de o Persoană (mai exact, față de o Treime de Persoane divine), pentru dragostea Căreia credem și practicăm tot ceea ce Biserica învață și propovăduiește.

Dumneavoastră ce știți și ce credeți despre această virtute a mărturisirii lui Dumnezeu în fața oamenilor?


Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2011, 18:12:29
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

O predică excepțională a părintelui Nicolae Steinhardt despre importanța mărturisirii credinței:

https://nicolaesteinhardt.wordpress....ea-de-hristos/
Această predică deosebit de curajoasă a fost rostită în Duminica Tuturor Sfinților din anul 1987, în biserica mănăstirii Rohia. Așadar, în vremea regimului comunist, părintele Steinhardt a avut curajul de a afirma în mod public, între altele, faptul că aderarea la partidul aflat atunci la putere constituia un act de trădare a lui Hristos.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 01.11.2011 at 18:15:40.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2011, 18:39:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Adevarat Laura, trebuie sa marturisim adevarul, in primul rand pentru ca vrem ca toti oamenii sa se mantuiasca, le vrem binele. De aceea a venit si S-a jertfit Iisus, ca oamenii sa aiba acces la mantuire.
Trebuie sa marturisim tot adevarul, ca Biserica Ortodoxa e Biserica lui Iisus, Biserica lasata de El pentru mantuire, singura cale spre mantuire. Si sa avem curajul sa marturisim adevarul, sa nu ne rusinam, ca nu se poate mantui cineva in afara Bisericii. Pentru ca Iisus a spus si sa ii urmam Lui, pentru ca doar credinta este o idee protestanta, iar Luther a fost deranjat de Epistola in care spunea ca si diavolii cred. Trebuie sa venim in Biserica Sa si asta trebuie sa marturisim, adevarul propovaduit dintotdeauna de Biserica si de sfinti.
Sfintii Apostoli propovaduiau adevarul, pe Iisus, dar nu avea importanta daca cel ce auzea doar credea. Ce se intampla apoi? Il boteza, ca sa vina in Biserica. Nu are importanta pentru un hindus daca ii spunem adevarul si el crede, daca nu e urmat si de botezul in Biserica si astfel sa Il urmeze pe Mantuitor.
Sa nu ne temem asadar sa marturisim adevarul, dar si mai important e sa il cunoastem, ca sa stim ce sa marturisim.

Last edited by catalin2; 01.11.2011 at 18:45:40.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.11.2011, 18:43:08
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Dragă Laura eu te înțeleg că tu, fiind mai prospătură, ai niște sentimente mai euforice, ești un pic cam prea entuziasmată, însă problema care se pune este în primul rând aceea de a avea credință, credință adevărată, și abia după aceea de a o mărturisi. Pentru că este evident pentru oricine are ochi să vadă și minte să înțeleagă că sunt mulți așa-ziși mărturisitori ai lui Hristos care de fapt nu au credință adevărată în Hristos, ci au o credință falsă, fățarnică, "învățată și jucată" pentru că așa le place oamenilor sau unora dintre ei, și au orice fel de contrafacere și falsificare a credinței celei adevărate, dar numai efortul personal de a dobândi de la Duhul Sfânt o credință adevărată nu îl au așa cum nu au nici credința. Iar acest lucru se poate vedea, așa cum am spus, la foarte mulți preoți, pastori, papagali și băgători în seamă, care, unii pentru bani chiar sau măcar pentru subzistența dacă nu pentru averea lor iar unii chiar pentru patimile lor (vezi cazurile preoților catolici pedofili și profitori sexual de minori și de băieței nevinovați), falsifică și contrafac nu doar credința dar și mărturisirea credinței pentru simplul fapt, pe care mulți nu pot sau nu vor să îl înțeleagă, că ei au foarte multe de câștigat din această cumplită și mizerabilă prefăcătorie. Sper ca să nu cumva să cazi și tu în această capcană cumplită a satanei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.11.2011, 22:02:25
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

e delicată problema asta......eu am ajuns să tac fiindcă experiența mi-a arătat că sunt atât de praf încât dacă vorbesc risc să par rușinat de cele ce spun, să mă bâlbâi și să mai spun și tâmpenii din cauza emoției...nu e așa simplu să îl mărturisești cum spui tu în mesaj :)...ca să mărturisești Adevărul trebuie să ai Adevărul în tine...„atâta Adevăr e în vorbele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia și dragostea”....desigur poate interveni și situația în care ești obligat să spui care e Calea sau în care simți în tine însuți că nu ai voie sub nici o formă să taci...atunci sper că voi avea curajul să spun „Doamne ajută” și să mă arunc în prăpastie...deși în prăpastie sunt chemat să mă arunc în fiecare zi...deci poate soluția ar fi să fiu deja în prăpastie când se ivește momentul....dar dacă totuși nu sunt(Doamne ferește!) nădăjduiesc că voi alege să mă arunc.

Hristos în mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2011, 22:36:11
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

nu vreau sa cred ca 'doar' cand vine vorba de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2011, 23:33:51
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Foarte adevarat

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
ca să mărturisești Adevărul trebuie să ai Adevărul în tine...„atâta Adevăr e în vorbele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia și dragostea”
Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
problema care se pune este în primul rând aceea de a avea credință, credință adevărată, și abia după aceea de a o mărturisi.
-----
efortul personal de a dobândi de la Duhul Sfânt o credință adevărată
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2011, 01:11:54
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adevarat Laura, trebuie sa marturisim adevarul, in primul rand pentru ca vrem ca toti oamenii sa se mantuiasca, le vrem binele. De aceea a venit si S-a jertfit Iisus, ca oamenii sa aiba acces la mantuire.
Trebuie sa marturisim tot adevarul, ca Biserica Ortodoxa e Biserica lui Iisus, Biserica lasata de El pentru mantuire, singura cale spre mantuire. Si sa avem curajul sa marturisim adevarul, sa nu ne rusinam, ca nu se poate mantui cineva in afara Bisericii. Pentru ca Iisus a spus si sa ii urmam Lui, pentru ca doar credinta este o idee protestanta, iar Luther a fost deranjat de Epistola in care spunea ca si diavolii cred. Trebuie sa venim in Biserica Sa si asta trebuie sa marturisim, adevarul propovaduit dintotdeauna de Biserica si de sfinti.
Sfintii Apostoli propovaduiau adevarul, pe Iisus, dar nu avea importanta daca cel ce auzea doar credea. Ce se intampla apoi? Il boteza, ca sa vina in Biserica. Nu are importanta pentru un hindus daca ii spunem adevarul si el crede, daca nu e urmat si de botezul in Biserica si astfel sa Il urmeze pe Mantuitor.
Sa nu ne temem asadar sa marturisim adevarul, dar si mai important e sa il cunoastem, ca sa stim ce sa marturisim.
Catalin2, mulțumesc mult pentru răspuns.
"Sa nu ne temem asadar sa marturisim adevarul, dar si mai important e sa il cunoastem, ca sa stim ce sa marturisim."
Așa să ne ajute Dumnezeu!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.11.2011, 23:06:02
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Merită citit!

Un interviu impresionant... cu un propovăduitor al credinței care s-a convertit la Ortodoxie, după ce a căutat adevărul în aproape toate religiile lumii. Astăzi, vrea să-L mărturisească pe Hristos.

http://www.ziarullumina.ro/articole;...-luptele!.html
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marturisirea credintei antoniap Biserica Ortodoxa Romana 72 27.12.2013 19:30:21
Icoana - marturisirea intruparii lui Hristos georgeval Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 19.03.2013 17:24:04
Rugaciune pentru pace si inmultirea dragostei ElisabetaM Generalitati 2 12.06.2011 19:12:49
Mandrie sau marturisirea lui Hristos? ana ana Generalitati 53 07.06.2011 00:30:13
Rugaciune pentru intarirea credintei? colaps Rugaciuni 3 22.04.2010 00:49:07