Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.12.2012, 21:22:06
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din perspectiva umană (cel puțin a condamnatului), n-aș zice că n-ar conta diferențele...
Nici macar din perspectiva umana a celor mantuiti care devin nemuritori nu conteaza diferentele...

De la analiza matematica am invatat ca un numar finit impartit la infinit este 0! Din punct de vedere a unui om nemuritor, un timp finit de pedeapsa este egal cu 0 comparativ cu eternitatea!

Cum argumentezi biblic ca omul pacatos este chinuit o perioada de timp pentru a-si ispasi pacatele, apoi este omorat pentru a nu mai exista?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.12.2012, 21:27:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nici macar din perspectiva umana a celor mantuiti care devin nemuritori nu conteaza diferentele...
Din perspectiva lor e convenabil - ca să zic așa...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
De la analiza matematica am invatat ca un numar finit impartit la infinit este 0! Din punct de vedere a unui om nemuritor, un timp finit de pedeapsa este egal cu 0 comparativ cu eternitatea!
Mai întâi negi abordarea juridic-omenească și-mi oferi în schimb o abordare matematică?

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Cum argumentezi biblic ca omul pacatos este chinuit o perioada de timp pentru a-si ispasi pacatele, apoi este omorat pentru a nu mai exista?
Prin chiar textul de aur al Bibliei!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.12.2012, 21:54:48
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Din ce am înțeles, lucrurile astea (ieșirea din iad) ar putea să se petreacă până la A Doua Venire a Domnului, adică la Judecata Universală. Până atunci stările sufletelor nu sunt defintive, ele suportând și consecințele în istorie ale faptelor lor, dar și efectele rugăciunilor celor iubiți.
Speranța mea e ca până la acea judecată să rămână iadul gol.
Ar fi de dorit, și ar fi frumos, dar... tot apocatastază, adică erezie, se numește.



Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Noi gândim mai mult în termeni de iubire decât de dreptate. Iar cei care vor fi lăsați în iad nu din cauza dreptății lui Dumnezeu vor fi acolo, ci din cauza libertății lor (a felului în care au ales). E vorba de cei care Îl refuză pe Dumnezeu sistematic. Ei sunt suflete moarte încă din viața asta. Moartea i-a găsit împietriți dacă au ajuns în iad.
E teoria prodedominantă, mi se pare, în zilele noastre, în ortodoxie, catolicism sau protestantism.

DAR.

E o prostie (fără supărare).

Priviți în jur. Câți oameni își fac alegerile în deplină cunoștiință de cauză a consecințelor ce vor decurge din ele ?!

Și vorbesc despre consecințe minore, lumești - o să faci ciroză dacă bei; o să rămâi repetent dacă nu înveți; o să fii prost dacă te uiți la OTV.

Dar consecința majoră - nu, consecința ULTIMĂ, damnarea veșnică, chinurile fără sfârșit, despărțirea de tot ce este bun și frumos, focul iadului, viermele fără odihnă, scrâșnirea dinților și așa mai departe - vă închipuțiți că oamenii, oamenii din jurul vostru, nea Vasile și nea Gheorghe, fac această alegere în deplină cunoștiință de cauză ?!!!

Haide să reformulăm. Nici un om normal nu va face niciodată o alegere dacă va înțelege și va crede că va avea de îndurat o veșnicie de chinuri ca rezultat a alegerii sale.

Iar dacă nu ar fi normal, înseamnă că nu e responsabil pe deplin pentru alegerile sale. Deci ?


Nepriceputule: încă o dată o spun, ideea după care Dumnezeu va oferi fiecăruia optiunea și posibilitatea de a ieși din Iad este, paradoxal, foarte creștină și foarte anti-sinodală.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.12.2012, 22:09:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nici un om normal nu va face niciodată o alegere dacă va înțelege și va crede că va avea de îndurat o veșnicie de chinuri ca rezultat a alegerii sale.
Omul vede moartea pe pachetul de țigări și totuși fumează. Știe că duminica trebuie să se ducă la biserică, dar o ia pe drumul de alături, spre cârciumă. Știe că e păcat să furi, dar nu crede că va fi pedepsit pentru asta. Omul nu prea crede, de aceea face alegerile astea, și nu prea îi pasă de viața lui. Dar nu crede pentru că nu vrea. De câte mii de ori în viață nu primește, din afară sau din lăuntru îndemnul cel bun? De câte ori nu-i răsună în conștiință chemarea? Dar n-o urmează (pentru că și-a luat boi, sau țarină, sau nevastă...). Este, oare, vreunul care poate spune că nu l-a chemat Dumnezeu?

Citat:
Nepriceputule: încă o dată o spun, ideea după care Dumnezeu va oferi fiecăruia optiunea și posibilitatea de a ieși din Iad este, paradoxal, foarte creștină și foarte anti-sinodală.
Apocatastaza înseamnă mântuirea tuturor, fără a ține cont de libertatea de alegere. Din păcate, eu cred că omul alege iadul – cum am spus – de mii de ori în viață; poate în fiecare clipă.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.12.2012, 22:15:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Întrebarea: Cum poate X să fie veșnic fericit în Rai, dacă o persoană pe care a iubit-o (tată, frate, fiu, fiică) se chinuie pentru întreaga veșnicie în Iad ?
Intre fericirea de pe pamant si fericirea din Rai este nu numai o deosebire de grad (de "intensitate a fericirii") ca sa zic asa, ci o deosebire de natura: fericirea de pe pamant este o fericire naturala, pe cand fericirea din rai este o fericire supranaturala. Sau, cum s-a mai spus, o "fericire infuza". Atunci cand spiritul nostru se va impartasi din "pleroma" divina, nu va mai fi loc de nicio suferinta. Nu vom suferi la cunosterea suferintei celor din iad mai mult decat sufera Dumnezeu cu care vom fi in partasie.

Mai mult, fiindca intrebarea dv vizeaza realitatea de dupa Judecata de Apoi: daca pana atunci vor persista anumite intrebari, dubii si nelamuriri, atunci "toate vor fi date in vileag". Vom intelege altfel lucrurile pe care acuma le dibuim anevoie, "in ghicitura". Nu numai viata noastra, ci viata tuturor pe care i-am cunoscut si ne-au fost dragi se va desfasura ca un covor desfasurat in fata noastra. Si Il vom lauda pe Domnul, vom lauda bunatatea Lui. Dreptatea Lui. Intelepciunea Lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.12.2012, 22:21:07
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Omul vede moartea pe pachetul de țigări și totuși fumează.
La fel de bine ar putea și ar trebui să vadă moartea pe pachetul cu șuncă, sau slănină. Îl face mai vinovat ?

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Știe că duminica trebuie să se ducă la biserică, dar o ia pe drumul de alături, spre cârciumă. Știe că e păcat să furi, dar nu crede că va fi pedepsit pentru asta. Omul nu prea crede, de aceea face alegerile astea, și nu prea îi pasă de viața lui. Dar nu crede pentru că nu vrea.
Te întreb încă o dată, și te rog să mergi la culcare fără să răspunzi la acest post, dar gândindu-te la el, poate chiar rugându-ti cu privire la el:

Dacă cel care merge la cârciumă, și se îmbată (dar cine știe de ce se îmbată), și fură, și nu prea îi pasă de viața lui (dar poate îi pasă de viața altuia), și nu crede pentru că nu vrea (dar cine știe de ce nu vea) - este tatăl tău, sau mama ta, sau fiul tău, și sfârșește în Iad, vei putea tu fi fericit în Rai, știind că tatăl tău/fiul tău/mama ta/fiica ta/ va suferi chinurile Iadului pentru eternitate?

Încă o dată te rog, nu răspunde imediat. Răspunde, eventual, mâine, după ce te vei fi rugat și vei fi meditat și vei fi dormit, cu această întrebare în gând.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.12.2012, 22:23:34
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ar fi de dorit, și ar fi frumos, dar... tot apocatastază, adică erezie, se numește.





E teoria prodedominantă, mi se pare, în zilele noastre, în ortodoxie, catolicism sau protestantism.

DAR.

E o prostie (fără supărare).

Priviți în jur. Câți oameni își fac alegerile în deplină cunoștiință de cauză a consecințelor ce vor decurge din ele ?!

Și vorbesc despre consecințe minore, lumești - o să faci ciroză dacă bei; o să rămâi repetent dacă nu înveți; o să fii prost dacă te uiți la OTV.

Dar consecința majoră - nu, consecința ULTIMĂ, damnarea veșnică, chinurile fără sfârșit, despărțirea de tot ce este bun și frumos, focul iadului, viermele fără odihnă, scrâșnirea dinților și așa mai departe - vă închipuțiți că oamenii, oamenii din jurul vostru, nea Vasile și nea Gheorghe, fac această alegere în deplină cunoștiință de cauză ?!!!

Haide să reformulăm. Nici un om normal nu va face niciodată o alegere dacă va înțelege și va crede că va avea de îndurat o veșnicie de chinuri ca rezultat a alegerii sale.

Iar dacă nu ar fi normal, înseamnă că nu e responsabil pe deplin pentru alegerile sale. Deci ?


Nepriceputule: încă o dată o spun, ideea după care Dumnezeu va oferi fiecăruia optiunea și posibilitatea de a ieși din Iad este, paradoxal, foarte creștină și foarte anti-sinodală.
De unde rezulta foarte clar ca Sinoadele nu sunt decat expresia politicului in Biserica. Dgomele, da, sunt inspirate de Sf. Spirit. Insa oamenii, cu politica lor, cauta chiar si aici sa faca comunicatiile bruiate bine de tot. E de domeniul trusimului ca si la sinoadele monotelite, ariane, si iconoclaste s'a scris horosul cu "parutu-s-a Duhului Sfant si noua..". Deci? Cum recunoastem adevarul, altfel decat interior? Este evident ca si Biserica greseste.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.12.2012, 22:29:33
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Atunci cand spiritul nostru se va impartasi din "pleroma" divina, nu va mai fi loc de nicio suferinta. Nu vom suferi la cunosterea suferintei celor din iad mai mult decat sufera Dumnezeu cu care vom fi in partasie.
Eu, deocamdată, sunt pe Pământ și judec cu noțiunile de pe Pământ. Iar ceea ce descrieți dumneavoastră despre o ipotetică "fericire infuză" în care nu vom suferi la cunoașterea suferinței celor din Iad, fie ei și părinți, frați, prieteni sau fii, sună alarmant de mult a spălare pe creier, în cel mai bun caz, sau a sadism, în cel mai rău caz.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai mult, fiindca intrebarea dv vizeaza realitatea de dupa Judecata de Apoi: daca pana atunci vor persista anumite intrebari, dubii si nelamuriri, atunci "toate vor fi date in vileag". Vom intelege altfel lucrurile pe care acuma le dibuim anevoie, "in ghicitura". Nu numai viata noastra, ci viata tuturor pe care i-am cunoscut si ne-au fost dragi se va desfasura ca un covor desfasurat in fata noastra. Si Il vom lauda pe Domnul, vom lauda bunatatea Lui. Dreptatea Lui. Intelepciunea Lui.
În termeni mai simpli, mai lumești, vreți să spuneți că vom avea o atitudine de genul: "uite cum se chinuie tata, așa îi trebuie ! așa merită ! Să se chinuie pentru totdeauna ! Vai ce bun e Dumnezeu " ?!!!!!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.12.2012, 22:29:42
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
O întrebare, cred eu, legitimă, plecând de la câteva dogme ale religiei creștine și de la o situație ipotetică, dar cu mare grad de probabilitate:

X ajunge în Rai, se mântuiește. Aceasta presupune fericirea veșnică.

X a avut familie, prieteni, cunoștiințe. Ca atare (și cu atât mai mult cu cât s-a mântuit, deci a fost bun creștin), X i-a iubit pe toți acești oameni - cu dragoste de fiu, de soț, de părinte, sau de prieten.

O parte (chiar și numai unul) din membrii familiei lui X nu se mântuiește - deci ajunge în Iad, la pedeapsa veșnică.

Întrebarea: Cum poate X să fie veșnic fericit în Rai, dacă o persoană pe care a iubit-o (tată, frate, fiu, fiică) se chinuie pentru întreaga veșnicie în Iad ?

Nota bene, ipoteza mea se referă la situația de după Judecata de obște, atunci când, conform învățăturii ortodoxe, nu mai este posibilă nicio schimbare în situația de fapt - cine e damnat, rămâne damnat.

Rugăminte - vă rog să tratați întrebarea mea cu seriozitate. Este o problemă care mă macină la modul real și serios.
Raspunsul e simplu. Dogma nu e in totalitate adevarata. Intentionat sau neintentionat, nu stiu, intreaba-l pe "Sfantul" Constantic cel Mare care si-a omorat copilul si nevasta la un an dupa Consiliul de la Niceea( pe care l-a prezidat).

Uite cum stau lucrurile:
Noi oamenii, cat timp facem voia noastra suntem fii oamenilor si ne reincarnam dupa bine cunoscuta lege "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", legea karmica. Adica cat "pacatuiesti" atata trebuie sa platesti ( zice Hristos "Nu vei iesi de acolo ( adica de pe Pamant) pana ce nu vei da ultimul ban" ). Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni mai mult decat merita, fiindca e desavarsit.

Intr-o buna zi, dintr-o buna viata, atunci cand noi vom intelege ca toate chestiile astea pamantesti ( bani, placeri, mandrie) sunt iluzii deșarte si ne vom hotara noi insine sa renuntam la ele, atunci vom incepe sa facem voia Tatalui. Iisus spune "nu tot cel ce zice Doamne Doamne va intra in imparatia cerurilor, ci doar cel ce face voia Tatalui". Cand incepem sa facem voia Tatalui, devenim si noi fiii lui Dumnezeu. Pentru ca atunci cand esti iubire si smerenie nu te mai opui nimanui si astfel rupi legea cauza - efect ( ochi pentru ochi, dinte ...). Doar asa poti merge la Tatal. Hristos spune "Nimeni nu vine la Tatal decat prin mine", adica facand voia Tatalui, Hristos se salașluiește in NOI.

In concluzie, nu te stresa prea tare pentru oamenii din jurul tau care nu isi lucreaza mantuirea. Dumnezeu a fost mult mai intelept decat imparatii sau ierarhii insetati de puterea de la inceputul crestinismului. Oamenii sunt liberi sa mearga la Tatal ( adica sa se mantuiasca ) oricand doresc ei, nu cand vor institutiile de putere.
Asta e umila mea parere.

Ps: stiu ca multora nu le va place ce am scris, ii rog insa sa nu arunce cu pietre prea mari. Multumesc.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.12.2012, 22:34:45
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Omul vede moartea pe pachetul de țigări și totuși fumează. Știe că duminica trebuie să se ducă la biserică, dar o ia pe drumul de alături, spre cârciumă. Știe că e păcat să furi, dar nu crede că va fi pedepsit pentru asta. Omul nu prea crede, de aceea face alegerile astea, și nu prea îi pasă de viața lui. Dar nu crede pentru că nu vrea. De câte mii de ori în viață nu primește, din afară sau din lăuntru îndemnul cel bun? De câte ori nu-i răsună în conștiință chemarea? Dar n-o urmează (pentru că și-a luat boi, sau țarină, sau nevastă...). Este, oare, vreunul care poate spune că nu l-a chemat Dumnezeu?


Apocatastaza înseamnă mântuirea tuturor, fără a ține cont de libertatea de alegere. Din păcate, eu cred că omul alege iadul – cum am spus – de mii de ori în viață; poate în fiecare clipă.
Imi plac foarte mult mesajele d-voastra, intotdeauna ziditoare, incercati sa nu jigniti pe nimeni, sunteti diplomat si cunoasteti foarte multe despre ortodoxie, nu numai ca cunoasteti dar aveti si interpretari bune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 12:07:08
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 18:07:04