Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2006, 20:22:28
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Mi-e teama! nu stiu de ce dar am o retinere cu privire la cinstirea moastelor. oare este din cauza netrebniciei mele? asi vrea sa ma luminati! Domnul sa ne lumineze
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.12.2006, 21:04:16
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

pai parerea mea este ca ar trebui sa te bucuri foarte mult atunci cand te apropii de racla unui Sfant. Dumnezeu i-a lasat trupul intrg si neputrezit pt ai rasplati smerenia sufletului, si pt ca credinciosii sa se inchine la moastele sale. Sfintii sunt ca un fel de avocati ai nostri, care trasmit rugaciunile noastre aduse lor, Domnului Dumnezeului nostru.
Din propria experienta iti zic, mare e puterea sfintilor. De cate ori am fost la Cuvioasa Parascheva si m`am rugat, de atatea ori m`a ajutat. Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.12.2006, 21:19:48
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Mi-e teama! nu stiu de ce dar am o retinere cu privire la cinstirea moastelor. oare este din cauza netrebniciei mele? asi vrea sa ma luminati! Domnul sa ne lumineze
Teama ta vine sigur de la o idee preconceputa pe care ti-ai creat-o singur in subconstient.
Realitatea este ca cinstirea si inchinarea la Sf. Moaste face cu adevarat minuni cu respectiva persoana.Iti spun din experienta ca am trait adevarate minuni langa moastele Sf.Dimitrie,Sf.Parascheva,Sf.Grigorie Decapolitul(de la Manast.Bistrita din Valcea)...este adevarat ca fiecare experienta traita de cineva poate nu are nici o importanta pt altcineva dar asta mai putin conteaza. Eu cred ca importanta este trairea personala vis-a-vis de Sf.Moaste.
Eu sunt coplesita de ajutorul pe care l-am simtit de la sfintii care au moaste la noi si nu numai...nu pot exprima in cuvinte starile de bucurie si emotiile pe care le-am avut atunci cand am realizat rapiditatea cu care a venit ajutorul comparativ cu timpul cand a decurs rugamintea mea.
Incearca si tu sa te apropii mai mult si sa comunici cu ei ca si cu un prieten care este efectiv langa tine si doreste sa te ajute.Sunt sigura ca ,daca vei fi atent vei trai si vei constientiza cu adevarat prezenta si ajutorul lor(adica al Sfintilor la ale caror moaste te vei ruga).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.12.2006, 17:28:24
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Bai,,vere!!Oare nu cu niste oase s-a inviat un mort in vechiul Testament?Te las pe tine sa ne dai locul unde scrie...repet,,in vechiul Testament,ca va ca te tzii tare cu biblia!!!Daca nu,,arat eu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.12.2006, 17:40:20
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Stitzi voi,copii ce a spus un mare pastor neoprotestant din America???"Il vom pune pe lucifer langa Dumnezeu,si vom avea pe lucifer mijlocitor,ca nu vrea Dumnezeu sa ne asculte!"Parintele Ilie Cleopa era vrednic cand le spunea neoprotestantzior:"blestematzilor!,voi suntetzi parintzii lui antihrist!"
Nu va ganditzi ce singur se simtzea Dumnezeu in Rai,dupa cadere,pana la nasterea si rascumpararea a cat mai multzi oameni?Acum o are pe Maica Lui,pe inaintemergatorul Sau Ioan,pe apostoli,mucenici,mucenice,sfintzi,sfinte,cuviosi, cuvioase...si sper,pe cat mai multzi de dinaintea Lui si de dupa El
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.12.2006, 13:24:22
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Adica daca a lucrat Adevaratul Duh Sfânt prin ei(trupul lor),cât au fost in viatza,il putem arunca la gunoi,ca si pe trupurile noastre pacatoase?Intr-adevar,ateii,mai ales cei comunisti le-au aruncat(moastele)in foc,si vedetzi,doara ce s-a intamplat cu toata ideologia materialista..a picat ea.Pe Lenin nu l-au mai putut tzine neputrezit...E adevarat,sunt astazi dintre rusi care plang pa Stalin si comunismul,da oare cine o fi devina ce lor nu le merge bine?Te pomeni ca Biserica?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.12.2006, 18:37:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lipsa de credinta in cinstirea sfintelor moaste vine pe de o parte - cum este cazul protestantilor - din neincrederea ca materia poate fi sfintita (ei sustin ca prin caderea in pacat, natura umana a fost total distrusa), iar pe de alta parte de la cei care exclud intru totul prezenta lui Dumnezeu in creatie. Daca nu ai sarutat niciodata sfintele moaste, cum sa cunosti binefacerea pe care o primesti de la ele? Iar daca le saruti trebuie sa o faci cu credinta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.04.2007, 11:46:24
ionica ionica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Vad ca aici se fac invitatii pt.a trece pe la Sf.Moaste in diverse locuri unde acestea exista...
In jud.Valcea ,la manastirea Bistrita (de maici)se afla moastele intregi ale Sf.Grigorie Decapolitul ,trecut in calendar la data de 20 nov...eu nu am stiut de existenta acestor sf.moaste pana acum putini ani in urma...este bine de stiut pt ca sunt moaste intregi iar Sf.Grigorie asculta cu adevarat rugaciunile noastre ,ca de altfel toti sfintii la care avem evlavie si ne rugam.
As mai mentiona si pe Sf.Filotea (7dec)ale carei sf.moaste se afla la Curtea de Arges....Sf.Ioan cel Nou de la Suceava...Sf.Leontie de la Radauti...Sf.Paisie Velicikovschi (sau Moastele Sf.Necunoscut)de la Manastirea Neamtu...
Toate acestea sunt Sf.Moaste intregi la noi in tara...dar exista foarte multe biserici si manastiri unde sunt particele din moastele Sfintilor...(pt cei interesati exista si o carte cu Sf.Moaste la noi in tara si cu Sf.Icoane Facatoare de Minuni).
Este bine ca atunci cand intrati intr-un locas sfant sa va inchinati si sa va rugati sa intrebati daca exista Sf.Moaste (intregi sau particele)ca sa nu treceti pe langa ele fara sa le observati.
Daca tot e vorba despre "invitatii",trebuie sa va spun si eu despre o biserica pe care am descoperit-o recent si careia i-am dat sufletul meu.Este Delea Noua din Bucuresti,acolo se afla particele din Moastele Sf Valentin,primite din Italia, unde acest Sf al primelor veacuri crestine a suferit moarte muceniceasca, praznuit in calendarul ortodox la sfarsitul lui iulie si despre care se vorbeste in Vietile Sfintilor. Este un sfant venerat de adevaratii crestini in occident,acei putini care nu sarbatoresc valentines day, ci ziua unui sfant care a trait inainte de despartirea bisericii catolice.Pt mai multe informatii, are si site, www.deleanoua.ro
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2009, 15:59:52
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Exclamation Moastele Sf. Parascheva in oras la mine

Dati-mi invatatura !

Ajutati-ma si spuneti-mi si mie ce minuni a facut si ce rugaciuni sa citesc daca ajung sa ma inchin si eu la moastele Sfintei .
Mai este cineva de parere (am mai vorbit pe tema asta fara sa ma lamuresc) ca femeia cand nu este curata , sa nu se atinga de cele sfinte ? Sa nu intre in biserica ? Daca e asa ma mai duc sa ma inchin la sfintele moaste? macar pana in fata bisericii ?
Nu ma criticati ca sunt nestiutoare si-mi ajung pacatele care le am.Incerc sa nu mi le-nmultesc .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamurire in privinta unei icoane a Sfintei Parascheva Erethorn Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 03.06.2011 21:00:07
Sarbatorea Sfintei Parascheva-2010 la Catedrala Mitropolitana din Iasi cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.10.2010 12:22:38
Moastele Sf. Nectarie Taumaturgul, vindecatorul de boli, vor fi aduse la Iasi teostancu Intrebari utilizatori 1 12.03.2010 15:21:11
Cazare Iasi-Sf Parascheva oanamiki26 Generalitati 5 11.03.2010 20:38:48
Sarbatoarea Sfintei Parascheva - Iasi 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 30 15.10.2009 13:45:32