Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2010, 12:37:06
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit Saptamana Patimilor

Spalarea picioarelor in Joia Mare

In Sfanta si Marea Joi, staretul manastirii spala picioarele a 12 dintre vietuitorii manastirii pe care o conduce, in amintirea spalarii picioarelor celor doisprezece Apostoli de catre Hristos la Cina cea de Taina. In Israel, ceremonia spalarii picioarelor, se oficiaza pe un podium ridicat in curtea Sfantului Mormant. Aici, dupa savarsirea Sfintei Liturghii, patriarhul spala picioarele a doisprezece episcopi.

Spalarea picioarelor in Sfanta Scriptura

Sfantul Ioan Evanghelistul ne marturiseste ca Hristos, ridicandu-se de la masa, S-a incins cu un stergar (In 13, 4) si a spalat picioarele ucenicilor. Se pare ca aceasta spalare a inceput cu Apostolul Petru. La inceput el riposteaza cu fermitatea: "Nu-mi vei spala picioarele in veac". Hristos ii raspunde: "Daca nu te voi spala, nu ai parte de Mine" (13,8) In urma acestor cuvinte Petru exclama: "Doamne, spala-mi nu numai picioarele, ci si mainile si capul", la care Mantuitorul spune: "Cel ce a facut baie n-are nevoie sa-i fie spalate decat picioarele, caci este curat tot. Si voi sunteti curati, insa nu toti" )In 13,10)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.03.2010, 13:24:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Scoaterea Sfantului Agnet

In Joia Mare, in toate bisericile ortodoxe, pe langa Sfantul Agnet, care se foloseste la Sfanta Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare, se mai scoate inca un agnet, care se sfinteste odata cu celalalt. Din al doilea agnet vor fi impartasite persoanele care nu pot participa la Sfanta Liturghie, din diferite motive: boala, accident, etc

Pentru cei ce nu stiu, Sfantul Agnet este o particica in forma de patrat din prescura pe care sunt imprimate patru cuvinte: IS, HR, NI, KA, adica Iisus Hristos Biruitorul. In traducere, agnet inseamna „miel“ si el reprezinta pe Hristos, Mielul care se jertfeste pentru pacatele oamenilor si pentru iertarea lor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2010, 15:14:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Sfantul si Marele Mir

In Joia Mare este sfintit Sfantul si Marele Mir de catre Intaistatatorul Bisericii Ortodoxe Autocefale, inconjurat de ierarhii Sfantului Sinod. Sfantul si Marele Mir este folosit la Taina Mirungerii, la sfintirea si resfintirea bisericilor, precum si la sfintirea antimiselor. In acest an, Biserica Ortodoxa Romana, a pregatit pentru nevoile pastoral-misionare si liturgice ale Bisericii, cantitatea de 300 de litri de mir.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.03.2010, 17:15:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Prin sarbatoarea Invierii Domnului facem trecerea de la Saptamana Patimilor la Saptamana Luminata. Iata cum aceste doua saptamani, reprezinta in esenta, sinteza intregului an liturgic dar si a invataturii crestine. Numai fiind partasi patimirilor lui Hristos, vom putea fi partasi si Invierii Lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2010, 08:33:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Saptamana Patimilor - Vinerea Mare

Scrieti va rog in detaliu si despre Vinerea Mare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2010, 09:06:25
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Scrieti va rog in detaliu si despre Vinerea Mare.
Da, si eu as vrea sa aflu mai multe despre Vinerea din saptamana Patimilor.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.03.2010, 10:45:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Scrieti va rog in detaliu si despre Vinerea Mare.
In Sfanta si Marea Vineri, in toate bisericile ortodoxe se savarseste Denia Prohodului Domnului, care este de fapt slujba Utreniei Sambetei celei Mari.

Profesorul Necula spunea ca in momentul in care se canta Prohodul "nu stim exact daca plangem sau daca ne bucuram". Si este adevarat. Pe de o parte participam la slujba inmormantarii Sale, dar pe de alta parte cantam "In mormant Viata pus ai fost Hristoase". Mergem sa-L ingropam pe Cel pe care moarte nu-L poate tine.

Ce minunata este Ortodoxia. Ni-L daruieste pe Hristos asa cum a fost si este: rastignit si inviat. Este ziua in care sarutam epitaful, trecem pe sub masa, inconjuram Biserica cu epitaful, crucea si cu cadelnitele, cu cantarile specifice inmormantarii. Iar a doua zi ni se spune: Veniti de primiti Lumina. De aceea nu este intamplator ca exista si cantari ale Invierii in Denia Prohodului.

Cantarea cu care Il ducem pe Mantuitorul la mormant . „Mergi la cer si Te asaza/ Langa Tatal Creator/ Tu ce lasi in lume pace/ Iisuse Salvator“, ma ajuta sa revin brusc in copilarie. Sunt cuvintele pe care le pastrez in minte de cand eram copil si mergeam la biserica din satul bunicii. Sa ne ajute Dumnezeu sa trecem cu bucurie prin toate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.03.2010, 17:34:57
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In Joia Mare, in toate bisericile ortodoxe, pe langa Sfantul Agnet, care se foloseste la Sfanta Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare, se mai scoate inca un agnet, care se sfinteste odata cu celalalt. Din al doilea agnet vor fi impartasite persoanele care nu pot participa la Sfanta Liturghie, din diferite motive: boala, accident, etc

Pentru cei ce nu stiu, Sfantul Agnet este o particica in forma de patrat din prescura pe care sunt imprimate patru cuvinte: IS, HR, NI, KA, adica Iisus Hristos Biruitorul. In traducere, agnet inseamna „miel“ si el reprezinta pe Hristos, Mielul care se jertfeste pentru pacatele oamenilor si pentru iertarea lor.

Din cel de-al doilea agnet se vor impartasi bolnavii si cei care nu pot participa la Sf Liturghie in Saptamana Mare sau de Sf Pasti?
Multumim mult ca ne-ai impartasit din bogatele si frumoasele tale cunostinte despre Saptamana Patimilor.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.03.2010, 17:35:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu doar in Vinerea Mare sa mergi. Ar fi minunat daca ai putea sa ajungi in fiecare seara din saptamana care urmeaza. Duminica, de Florii, incep Deniile. Ma bucur ca pleci din Biserica mai linistita. Sa-ti dea Dumnezeu putere sa petreci toata viata in liniste.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.03.2010, 17:39:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Din cel de-al doilea agnet se vor impartasi bolnavii si cei care nu pot participa la Sf Liturghie in Saptamana Mare sau de Sf Pasti?
Acest agnet nu are garantie. Adica din el nu sunt impartasiti doar bolnavii din Saptamana Mare, ci bolnavii din tot anul in curs.

Acest agnet, dupa ce a fost imbibat in Sangele Mantuitorului, se usuca si apoi se faramiteaza si se pastreaza pe Sfanta Masa din Altar.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
saptamana patimilor

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deniile din saptamana patimilor georgeval Despre Utrenie 32 25.04.2016 11:10:09
Joia din Saptamana Patimilor Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 24 22.04.2011 22:33:46
Lanțul patimilor cristiboss56 Pocainta 11 11.03.2009 21:19:47
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 13:56:11
Suntem in Saptamana Patimilor. razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 3 22.04.2008 17:04:57