Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.10.2006, 11:26:03
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Theodore, daca esti asha "ma abtzin", de ce nu iei tu niste copilasi subdezvoltatzi de prin orfelinat, vre-o 5-10 bucatzi, ia-i acasa, asha cum sunt ei handicapatzi, bolnavi, unii chiar vor muri peste 1-2-5 ani si oasandeshte-te pe tine la reusita in a le prelungi viatza cu catziva ani, ori a le-o face mai buna, oferindu-le adapost, sanatate, viatza si altele stiind ca abea te potzi intretzine pe tine... si dupa ce faci acest lucru n-ai decat sa sfatuiesti femeile insarcinate cu sarcini extrauterine sa le duca la bun sfarsit, insa pana atunci cred ca se cade sa cam taci din gura! ori ca sa nu zici ca te-mpovarez, ce-ar fi sa te ocupi dumneata de ingrijirea unei astfel de gravide cu sarcina extrauterina, adica pune mana pe carte si devin-o medic ginecolog si ocupa-te macar de una din aceste tinere, cu sarcina normala, si abea apoi da-ti cu parerea... Si te rog sa ma scuzi daca am fost prea dur...:hmmm::(???
-ca problema se pune altfel nu cum ai pus-o dumneata, si e problema medicului care a si raspuns la aceasta dilema: cand ai viatza mamei si a fiului sau nenascut in maini si acesta pune printr-o intamplare nefericita a naturii in pericol atat viatza sa cat si viatza mamei fara sa aiba nimeni nici o vina ce alegi?
-si medicii au raspuns, desi e ingrozitor, s-a ales viatza mamei, si pentru ca nu sunt mijloacele de a extrage embrionul si a-l reimplanta intr-un uter fictiv ori intr-o mama purtatoare, iar cand se va ajunge acolo, avortul nu v-a mai fi o problema de viatza si moarte ci doar de morala si de bun simtz... el insemnand ca mama respectiva doar abandoneaza fatul dar acesta va creste si va trai cum ii ofera societatea ori cine-l adopta, ... deci raspunsul nu este nici macar al medicilor, ci a-l lipsei de solutzii, deocamdata, exact asha cum pana la aparitzia unor vaccinuri, te lasau sa mori de variola, febratifoida, de alea-alea, ca nu avea cum sa te vindece, deci daca v-om avea rabdare, medicii si Dumnezeul lor, probabil si al nostru v-or lua crucea asta din spatele nostru... insa pana atunci neputintza noastra a hotarat: AVORT! si nu mai tot o datzi la-ntors... dar asta nu inseamna ca nu sunt si exceptzii!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 05.10.2006, 18:07:09
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mi-am amintit un alt exemplu...

La Cluj, acum 2 ani. O familie de tineri se bucura de minunata veste ca vor avea un bebe. :) Dupa 3 luni, la ecografie se vede o pata in zona capului copilasului. Dupa alte analize, alti medici si medici care-si dau cu parerea. Diaganosticul: tumoare la nivel cranian. Solutie: avort imediat, altfel o sa aiba un monstru langa ei, care mai devreme sau mai tarziu va muri. :angry:

Saracii tineri, disperati. Erau ortodocsi practicanti. Discuta unul cu altul, merg la duhovnic, se roaga, postesc. Ce sa faca? Raspuns: "Nu, avortul e o crima, n-o sa ne omoram copilasul. E copilul nostru, daca va fi sa fie un monstru, asta e ce meritam pt pacatele noastre si poate asta e crucea pe care o avem de dus". O sa-l avem. Ii anunta pe doctori. Astia ii sufoca cu o gramada de psihologi si psihiatri ca e o trauma, ca o sa sufere si familia si societatea si copilul, ca sunt iresponsabili, ca e o nebunie, etc. Tinerii isi pastreaza decizia luata. Semneaza ca au luat la cunostinta situatia si si-o asuma. Ecografia la 6 luni, tumoarea inca vizibila, dar diminuata.

La nastere...copil perfect sanatos. Iar parintii au luat copilul si l-au dus la toti medicii de care am vorbit mai sus: "Acesta e copilul pe care ne-ati spus sa-l omoram. E perfect sanatos". :) Medicii: "Nu se poate!"
:dozingoff:
Sa speram ca macar unul din ei a inteles ca exista Dumnezeu, ca El e autorul miracolului si ca "ce-i cu neputinta la oameni e cu putinta la Dumnezeu".

Elena
Reply With Quote
  #63  
Vechi 05.10.2006, 23:29:57
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Sovidiu
Cel mai mare caz de ipocrizie umana: Pentru oamenii care au un handicap de orice fel exista sute de organizatii care sa-i ajute, exista diferite facilitati amenajate special pentru acesti oameni, indiferent ca s-au nascut cu un handicap sau l-au capatat ulterior. Ne este mila de ei si de aceea vrem sa-i ajutam intr-un fel sau altul pentru ca nu au avut "noroc" in viata sau au fost "batuti de soarta". Dar cand e vorba sa se nasca un astfel de om ne transformam in judecatori, si luam o hotarare pentru el: mai bine sa mori decat sa traiesti astfel, tu nici macar nu esti constient si in plus esti si o pacoste pentru parinti si societate, eu am puterea sa-ti iau viata si ma voi folosi de aceasta putere pentru binele altora. Nimeni nu se intreaba cum e sa fii in locul unui astfel de copil.... avortat. :|
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.10.2006, 09:59:09
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Desi stimata Va_iubesc m-a dat gata, am sa-i raspund lui Theodor:

Da, este ipocrizenie sa iei viatza unui embrion, si hai sa-ti dau un exemplu real cum un anumit om, avea o tumoare la gamba sau undeva la picior, asha parea, si o avea de mic, o umflatura care nu-l durea nu se intampla cu ea nimic, doar ca era intr-un fel deranjanta, si s-a hotarat, pe vremea cand nu erau ecografe, sa mearga la medic si sa scape de umflatura. Ca atare sa- dus, medicul a zis ca este ceva umflatura ca nu si-a dat seama ce este, sau o fi zis ca este o tumoare desi nu parea, nu stiu exact ce i-a zis medicul dar respectivul a hotarat ca trebuie extirpata, ca n-are rost, si ca i-o fi venit timpul sa scape de ea. Si medicul a taiat, a scos ce era acolo si ce crezi ca era? Un embrion, da, fratele sau inca viu dar intr-o stare de embrion imbatranit, ca avea peste 40-50 de ani, si era un caz foarte ciudat de fratzi gemeni si siamezi. Si uite ca intr-un fel fara sa vrea l-a avortat pe fratele sau. Acesta a murit! Era de religie mahomedana respectivul, asa mi se pare, dar oricum, povestea este totusi nasoala, ca si-a omorat fratele, embrion, dar totusi fratele sau. Daca lasa unflatura neatinsa, acesta avea un frate geaman cu el, mereu fara sa stie, asha a ramas singur,,, ce parere ai Theodore, unde este ipocrizia? si ce trebuia facut?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.10.2006, 13:00:49
al4eu al4eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 8
Implicit

Am citit cele mai interesante pareri despre avort ( pro si contra) Sincera sa fiu nu ma asteptam ca pe un forum crestin ortodox sa intalnesc si persoane care privesc lucrurile altfel decat un credincios, cu atat mai mult nu ma asteptam sa dau peste un om care singur se numeste pagan. Interesant. Asta ma face sa gandesc ca oamenii desi nu sunt credinciosi si se revolta impotriva celor cerute de Dumnezeu, totusi tanjesc dupa El si dupa dragostea LUI. Inseamna ca lumea nu e chiar asa rea cum o cred unii.

Acum... revenind la subiectul discutiei... ma gandesc de ce unii vor sa-si apere parerile folosind doar exemple extreme. Evident ca ele exista si ca pot lovi pe oricine dar cazurile resprective nu sunt de competenta noastra a fi dezbatute. Ele sunt de competenta duhovnicilor. Noi degeaba ne dam cu parerea pt ca un crestin, mai ales daca e vorba de o mama crestina, e datoare fata de sufletul sau sa ceara in orice situatie sfatul, binecuvantarea si rugaciunea duhovnicului. Asadar nu va mai luptati unii cu altii dans totfelul de exemple, e drept foarte pertinente, incercand sa va indreptatiti alegerea facuta... ca nu e CRESTINESTE. Cine stie, cunoaste... cine nu... sa mai cerceteze ca e voie desi unii ne-au bagat in cap ca n-ar fi asa.

Asadar... n-am vazut pe nimeni care sa spuna Nu avortului din punct de vedere al vietii de dupa moarte. Crestinii nu cred doar in viata asta de AICI si ACUM ci mai ales in viata de dupa viata asta.

Asadar... de ce avortul e un pacat si tb evitat pana la jertfa?

Pur si simplu pt ca pruncii avortati sunt lipsiti prin nenastere, si astfel prin lipsa botezului care nu se poate face decat dupa nastere, de DUMNEZEU.
Pruncii nenascuti sunt lipsiti prin avort si de dragostea parintilor si de cea a lui DUMNEZEU. Pt ei nu e loc nici in rai, nici in iad... n-au parte nici de dragoste, nici de ura, nici de lumina nici de intuneric.
Sufletul exista chiar din momentul conceptiei, oamenii de stiinta o stiu dar o ascund ca sa justifice avortul. Deci sufletul copilului nenascut n-are parte de nimic. Nici de viata asta, nici de cealalta. Cine suntem noi sa luam o astfel de hotarare de a ne trimite urmasii, pruncii nostri, rodul dragostei noastre, rodul binecuvantarii lui Dumnezeu intr-un loc mai urat chiar decat iadul. Cine suntem noi sa lipsim pe cineva de dragostea lui DUMNEZEU. Cititi de PARINTELE PAISIE AGHIRITUL despre soarta nenascutilor si veti intelege ce eu nu stiu sa exprim cu adevarat ... pt ca cu greu se poate intelege jalea pruncilor nenascuti.

Daca as prefera sa ma nasc daca n-as fi intreaga din orice pct de vedere?

DA, DA , DA... pt ca numai prin nastere si botez il pot cunoaste si ma pot bucura de DUMNEZEU, mantuitorul meu.

Incercati sa priviti duhovniceste lucrurile. Noi sunt pe aceasta lume pt a ne jertfi unul pt altul, nu pt a ne face viata cat mai placuta si mai plina de huzur. Ca la sfarsitul vietii cand vom sta in fata Mantuitorului care si-a dat viata pt noi nu vom fi intrebati ce am facut ca sa ne inlesnim traiul si ca sa traim cat mai bine pe pamant ci vom fi intrebati de vietile pe care le-am adus la lumina si pe cele pe care le-am indeptartat de Dumnezeu, si de cele pe care le-am lipsit de EL. Raspunderea e mare si nu putem lua o hotarare pur si simplu doar ca avem libertate si liber arbitru.Trebuie sa luam hotararea care salveaza suflete si care le mantuieste.

Dumnezeu sa va daruiasca lumina Sa si sa va apere de situatii extreme si sa va dea gandul bun in situatiile grele din viata voastra.

DUMNEZEU sa ne apare ca prea multi copii sunt avortati si prea ne sunt murdare mainile de sangele lor. MARTIRI fara rasplata.
Sunt multe motivele pentru care sunt impotriva avortului si apar drepturile pruncului nenascut, dar am preferat doar pe unul sa vi-l aduc in atentie.

Bineinteles ca sunt si impotriva oricarei metode aticonceptionale. Pt ca anticonceptional inseamna antiviata iar eu sunt PROVITA, desi nu apartin fundatiei cu acelasi nume.

Noi trebuie sa aparam viata caci si DUMNEZEUL nostru apara viata si este impotriva mortii, doar L-a dat pe unicul SAU fiu drept jertfa pentru ca MOARTEA sa fie OMORATA iar noi sa INVIEM si sa avem VIATA VESNICA.

Iubitilor si dragilor nu uitati asta cand condamnati la moarte... indiferent pe cine. TOTI avem dreptul la VIATA.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 06.10.2006, 15:07:19
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

al4eu,
Asadar... de ce avortul e un pacat si tb evitat pana la jertfa?
Ba nu este adevarat, este alegerea lui Dumnezeu, a naturii, a intamplarii, a medicului, a mamei si eventual a tatalui, si nu este vorba de nici o obligativitate a jertfei mamei de a nu avorta
Reply With Quote
  #67  
Vechi 07.10.2006, 23:21:14
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Desi stimata Va_iubesc m-a dat gata, am sa-i raspund lui Theodor:

Da, este ipocrizenie sa iei viatza unui embrion, si hai sa-ti dau un exemplu real cum un anumit om, avea o tumoare la gamba sau undeva la picior, asha parea, si o avea de mic, o umflatura care nu-l durea nu se intampla cu ea nimic, doar ca era intr-un fel deranjanta, si s-a hotarat, pe vremea cand nu erau ecografe, sa mearga la medic si sa scape de umflatura. Ca atare sa- dus, medicul a zis ca este ceva umflatura ca nu si-a dat seama ce este, sau o fi zis ca este o tumoare desi nu parea, nu stiu exact ce i-a zis medicul dar respectivul a hotarat ca trebuie extirpata, ca n-are rost, si ca i-o fi venit timpul sa scape de ea. Si medicul a taiat, a scos ce era acolo si ce crezi ca era? Un embrion, da, fratele sau inca viu dar intr-o stare de embrion imbatranit, ca avea peste 40-50 de ani, si era un caz foarte ciudat de fratzi gemeni si siamezi. Si uite ca intr-un fel fara sa vrea l-a avortat pe fratele sau. Acesta a murit! Era de religie mahomedana respectivul, asa mi se pare, dar oricum, povestea este totusi nasoala, ca si-a omorat fratele, embrion, dar totusi fratele sau. Daca lasa unflatura neatinsa, acesta avea un frate geaman cu el, mereu fara sa stie, asha a ramas singur,,, ce parere ai Theodore, unde este ipocrizia? si ce trebuia facut?
Eu iti vorbesc de un fenomen care se intampla extrem de des si in mod constient, iar tu imi zici de o exceptie. E cu totul alta problema, copii avortati de femei nu sunt presupusi tumore, cel putin nu din punct de vedere medical, din punctul de vedere al acelor femei sunt "balast". In cazul asta putem zice ca e vorba de ipocrizie, pentru ca nu cred ca era constient ca va face un avort, operatia era programata ca una de extirpare a unei tumori. Dar cu cele de care am vorbit mai inainte cum ramane? Inchidem ochii pentru ca exista astfel de cazuri singulare?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 07.10.2006, 23:28:16
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

O mica corectie la mesajul anterior: "In cazul asta putem zice ca nu e vorba de ipocrizie..." (ma refer la cazul dat exemplu de sovidiu)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.10.2006, 09:00:51
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Hmm... cat despre metodele de protectie... nu sunt in nici un fel avort. In opinia mea e mai bine sa folosesti metode contraceptive decat sa faci avort. Totusi... sa imi explice careva de ce e pacat folosirea unor astfel de metode, ca nu prea sunt lamurit??
Nu stiu exact daca folosirea metodelor contraceptive se incadreaza la avort, insa chiar daca nu se savarseste acest pacat, tot uraciune e in fata Lui Dumnezeu pentru ca e desfrau. Daca anticonceptionalele impiedica crearea fatului, nu stiu ce sa zic. Dar daca totusi aceste metode afecteaza fatul in sine, oricat de mic ar fi, ala e sigur avort.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 10.10.2006, 13:04:07
Maria-Elena Maria-Elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2006
Mesaje: 6
Implicit

Sa stiti ca al4eu are perfecta dreptate. Sufletelul unui copil avortat ramane prins ca intre doua usi: nici cea din spate nu se poate deschide sa se intoarca, nici cea din fata sa treaca mai departe (adica sa se nasca).
Ce ma deranjeaza pe mine este ca o femeie este atat de disperata si se intoarce impotriva lui D-zeu atunci cand ii moare un copil (fereasca D-zeu pe toata lumea) fie ca a fost bolnav fie datorita unui accident, se simte nedreptatita si pedepsita pe nedrept dar nu se gandeste la toti acei prunci pe care ea singura ia ucis prin avort.
Ca fapt divers stiti ca sunt femei cu 10-12 avorturi? Este infiorator nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39