Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.10.2006, 15:58:45
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

uite-te printre replicile anterioare de pe topic..sunt sigur ca am mentionat....de cateva ori...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 11.10.2006, 22:58:45
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Din cate am inteles crezi in El din motive rationale , in urma unor meditatii asupra istoriei cunoscute si necunoscute a lumii si a nesatisfacerii altor teorii cu privire in special la creatie. Bine, s-a realizat creatia sau facerea, apoi stim ceea ce s-a intamplat dupa intr-o oarecare masura.
Te mai intreb ce urmeaza... dupa moarte in conceptia ta.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.10.2006, 16:40:54
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Nu avem cum sa stim cu siguranta, si nici nu am o anumita opinie formata...in orice caz tind sa cred in existenta unui plan spiritual unde ajunge eventual acea parte a noastra(numita suflet, energie, corp astral,etc) si de acolo....om murii si om vedea
Reply With Quote
  #74  
Vechi 12.10.2006, 22:11:54
marius24_ marius24_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2006
Mesaje: 3
Implicit

nu stiu daca poate explica cineva de ce crede in D-zeu pt ca la fel cum am mai spus mai sus credinta este o simtire.ramane aceeasi recomandare cu pelerinajul.si daca ne punem prea multe intrebari si cerem multe argumente pt a crede,atunci ar trebui sa ne punem un semn de intrebare:de ce avem nevoie de atatea intrebari,oare aceste intrebari ni le punem noi sau ne sunt bagate in minte de altcineva cu scopul de a trai intr-o continua cercetare si de a ne impiedica sa avansam in relatia noastra cu D-zeu.iti spun sincer ca am avut de nenumarate ori dubii in legatura cu existenta Divinitatii,dar am realizat ca sunt un om prea mic ca sa cer atatea argumente pt a crede.recunosc ca de fapt la baza credintei fiecaruia sta educatia pe care ti-o da familia.ca o concluzie cred in D-zeu pt ca:
-asa am fost educat
-am nevoie sa stiu ca este cineva care poate rezolva ceea ce eu nu pot
-asa simt in momentul de fata ca exista D-zeu si daca exista trebuie sa cred in El si sa incerc sa indeplinesc poruncile Lui(ceea ce nu prea reusesc)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.10.2006, 23:06:32
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Nu avem cum sa stim cu siguranta, si nici nu am o anumita opinie formata...in orice caz tind sa cred in existenta unui plan spiritual unde ajunge eventual acea parte a noastra(numita suflet, energie, corp astral,etc) si de acolo....om murii si om vedea
Si nu crezi in "planul spiritual" sustinut de credinta ortodoxa?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.10.2006, 01:00:26
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Nu cred ca Dumnezeu e politistul universal, nici nu cred in ideea de rai si iad ca locuri intr-un alt plan spiritual. Raiul si iadul pot fi considerate cel mult stari, pe care le putem experimenta si in aceasta viata. Ca sa iti raspund scurt la intrebare theodor
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.10.2006, 22:54:57
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Nu cred ca Dumnezeu e politistul universal, nici nu cred in ideea de rai si iad ca locuri intr-un alt plan spiritual. Raiul si iadul pot fi considerate cel mult stari, pe care le putem experimenta si in aceasta viata. Ca sa iti raspund scurt la intrebare theodor
Dumnezeu e Judecatorul universal, nu politistul care "lupta cu infractorii" ci doar incearca sa-i puna pe calea cea buna, prin metodele Sale, pe care nu pot si nici nu incerc sa mi le explic pentru ca mi-e imposibil. Chiar si asa, intr-un final totul are un sens. Si eu consider raiul mai mult o stare, mai mult din nou nu pot sa-mi imaginez. Tot ce pot face e sa am incredere si sa cred in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.10.2006, 23:57:34
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Cam tot una ideea de Judecator si Politist Universal. Theodor iti garantez ca nici un Dumnezeu nu trebuie sa te judece si sa te condamne la rai sau iad, asta o faci singur...un om limitat la lumea materiala ajuns intr-un plan metafizic, nu se va adapta prea usor...si de aici iese starea de iad. De asta si sustin ca cei care vor face tranzitia mai usor nu sunt cei buni sau cei rai ci cei maturi psihic.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.10.2006, 00:24:54
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Parerea mea este ca toti oamenii pot face tranzitia asta si se face din momentul in care s-au lepadat de trup, este o proprietate a sufletului universala. Alta proprietate universala a sufletului este acea dragoste/iubire, care de fapt cred ca e asemanatoare cu acea stare permanenta ce reprezinta raiul. Toti oamenii pot sa iubeasca, astfel toti pot sa se mantuiasca. Trebuie sa existe ceva valabil pentru toata lumea, un consens, un fel de reguli generale dupa care sa iti traiesti viata, pentru a putea fi accesibil tuturor, din cauza asta s-a ajuns la religii, altfel fiecare isi face singur regulile, cum i-ar fi mai usor, preferabil si se ajunge la haos. Nu toti oamenii pot ajunge la acea maturitate psihica de aceea nu ar fi corect fata de ei, insa cu totii pot respecta anumite reguli si pot intelege ce e dragostea/iubirea. Apoi fiecare face alegeri cand e pus in anumite situatii, la sfarsit se pun toate in balanta si de aici vine si partea cu Judecatorul. Pentru ca trebuie sa ne castigam "locul" in rai, luptandu-ne in timpul vietii cu diferitele piedici/isipite si multe altele.
Din moment ce Dumnezeu Te-a creat are dreptul sa faca orice cu tine, dar dupa cum ai observat nu te condamna de la bun inceput ci iti da ocazia sa ii demonstrezi ca iti meriti "locul". Sa presupunem ca tu ai crea ceva, orice, nu ai tot dreptul asupra creatiei tale, de a o pastra sau de a o distruge? Mie mi se pare corect.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 15.10.2006, 11:15:09
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

daca tu faci un copil theodor crezi ca ai dreptul de a-l omori daca nu iti mai place??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10