Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.07.2011, 17:42:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Psalmistul ne îndeamnă să nu nădăjduim "spre fiii oamenilor, întru care nu este mântuire" pentru că "ieși-va duhul lor și se vor întoarce în pământul lor. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor". Oare aici Proorocul, sub inspirația Duhului Sfânt, ne îndeamnă la neîncredere în semenii noștri, la a ne lăsa în voia maladiei spirituale a suspiciunii generalizate, a "scenaritei"? Cred că nu. Cred că interpretarea corectă, ortodoxă, a acestor cuvinte biblice este cea formulată de către teologul francez Jean Claude Larchet, în cartea sa "Terapeutica bolilor spirituale": feriți-vă de învățăturile omenești, nu nădăjduiți în aceste învățături, ca și cum ar fi de origine divină, căci nu sunt. Am reformulat cuvintele teologului, ar fi interesant ca cineva să ne ajute și cu citatul exact. :)
În acest sens, Apostolul Pavel ne îndeamnă să nu îngăduim nimănui să ne "fure mințile cu filosofia și cu deșarta învățătură din predania omenească, cea după înțelesurile cele slabe ale lumii și nu după Hristos".
Repet, pentru a nu fi considerată drept... preistorică în convingeri și fapte: cred că există adevăruri (relative, discutabile) și în celelalte religii și, dacă aș fi pusă în situația de a conviețui cu vreun hindus sau... musulman, m-aș comporta față de el cu toată politețea de care sunt capabilă, ca și cum ar fi creștin. În schimb, niciodată nu i-aș spune că religia în care crede este la fel de revelată ca și cea revelată de către Dumnezeu-Omul Iisus Hristos. Se poate conviețui pașnic cu cei de alte religii și fără a se recurge la minciuni.

Așa să ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.07.2011, 18:12:20
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

II Corinteni6, 14-18:
14.Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtășire are lumina cu întunericul?15.Și ce învoire este între Hristos și Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?16.Sau ce înțelegere este între templul lui Dumnezeu și idoli? Căci noi suntem templu al Dumnezeului celui viu, precum Dumnezeu a zis că: "Voi locui în ei și voi umbla și voi fi Dumnezeul lor și ei vor fi poporul Meu".17.De aceea: "Ieșiți din mijlocul lor și vă osebiți, zice Domnul, și de ce este necurat să nu vă atingeți și Eu vă voi primi pe voi.18.Și voi fi vouă tată, și veți fi Mie fii și fiice", zice Domnul Atotțiitorul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.07.2011, 18:24:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit I Corinteni10, 12-22

12.De aceea, cel căruia i se pare că stă neclintit să ia seama să nu cadă.13.Nu v-a cuprins ispită care să fi fost peste puterea omenească. Dar credincios este Dumnezeu; El nu va îngădui ca să fiți ispitiți mai mult decât puteți, ci odată cu ispita va aduce și scăparea din ea, ca să puteți răbda.14.De aceea, iubiții mei, fugiți de închinarea la idoli.15.Ca unor înțelepți vă vorbesc. Judecați voi ce vă spun.16.Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtășirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtășirea cu trupul lui Hristos?17.Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine.18.Priviți pe Israel după trup: Cei care mănâncă jertfele nu sunt ei, oare, părtași altarului?19.Deci ce spun eu? Că ce s-a jertfit pentru idol e ceva? Sau idolul este ceva?20.Ci (zic) că cele ce jertfesc neamurile, jertfesc demonilor și nu lui Dumnezeu. Și nu voiesc ca voi să fiți părtași ai demonilor.21.Nu puteți să beți paharul Domnului și paharul demonilor; nu puteți să vă împărtășiți din masa Domnului și din masa demonilor.22.Oare vrem să mâniem pe Domnul? Nu cumva suntem mai tari decât El?


Doamne ajută!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.07.2011, 18:36:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Relativismul sustine ca nu exista vreo religie mai adevarata sau mai buna decat celelalte.
Acesta este un caz particular de relativism: relativismul religios. Dar acesta se subsumează unei paradigme mai largi. Relativismul filozofic consideră că adevărul nu are o existență obiectivă. Dumneata ai adevărul dumitale, iar eu am adevărul meu. Noi fiind egali, adevărul dumitale are aceeași îndreptățire cu adevărul meu. Ceea ce pentru dumneata este cerc, pentru mine este pătrat. Deci, la întrebarea "ce figură geometrică este aceasta ?", răspunsurile noastre vor fi diferite, ambele legitime. Lumea întreagă este proiecție a noastră.

Citat:
Toate religiile sunt expresii diferite ale aceluiasi sentiment religios puternic inradacinat in psihologia omului.
Q.E.D.: religiile nu sunt seturi de afirmații, fie adevărate, fie false, despre un adevăr obiectiv, ci originea lor este în spațiul subiectiv, intrapsihic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.07.2011, 18:52:16
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Daca e asa, de ce i-a mai trimis Hristos pe Apostoli la propovaduire? In loc de: "Mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh", era mai bine sa le spuna: " Stati linistiti, pentru ca toate religiile sunt adevarate in masura in care afirma existenta unei fiinte supreme, misterioase"?
Intrebare: De ce exista asa de multe religii daca doar una singura e adevarata?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.07.2011, 18:57:27
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Conform principiului noncontradicției din logică, două propoziții, dintre care una afirmă, iar cealaltă neagă, nu pot fi, în mod simultan, adevărate. Cu alte cuvinte, dacă, într-o polemică, o persoană afirmă că 2+2=4, iar altcineva neagă acest adevăr evident, un eventual arbitru al dialogului va fi obligat de evidență să acorde câștig de cauză celui dintâi dintre participanți, oricât de tolerant ar încerca să fie. Relativismul (din nou era să spun "erezia relativismului religios") pare foarte atractiv, deoarece este asociat cu ideea de toleranță față de credincioșii altor religii. Toleranța și iubirea față de toți semenii noștri (indiferent de credința lor) este, desigur, una dintre cele două porunci esențiale ale Evangheliei lui Hristos, dar această dragoste nu presupune din partea noastră trădarea propriei credințe. Un teolog contemporan, canonizat recent de către Biserica Ortodoxă Sârbă - Sfântul Iustin Popovici - afirma, în scrierile sale, că "adevărata dragoste este aceea care încredințează aproapelui viața veșnică". Dacă datoria noastră, a creștinilor, este aceea de a ne manifesta dragostea față de semeni dăruindu-le acestora tot ceea ce le este necesar pentru existența materială, cu mult mai mult avem datoria morală de a împlini porunca divină a dragostei frățești împărtășindu-le celorlalți adevărul creștin, pe care ei nu-l cunosc sau, din diverse motive, nu-l acceptă. Una dintre caracteristicile iubirii autentice este sinceritatea, potrivit Sfântului Apostol Pavel care, în "imnul iubirii creștine" (I Corinteni 13), afirmă, inspirat fiind de Duhul Sfânt, că "dragostea nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr". Cum ne putem arăta dragostea față de semenii noștri de alte religii? Amăgindu-i (dintr-o fățarnică iubire și cu o falsă toleranță) că religiile lor au o valoare egală cu cea creștină? Nicidecum! Această atitudine nu ar constitui o dovadă de dragoste față de aproapele, ci ar rămâne un act de "toleranță" (a se citi indiferență față de viața spirituală a fraților noștri) lipsită de iubire și chiar un semn de lașitate. Ceea ce scriu pare excesiv de dur și vă surprinde faptul că eu, care la alt topic țineam discursuri despre toleranță, scriu așa ceva? Atunci, voi încerca să-mi exprim opinia în privința modului corect de raportare la celelalte religii, reformulând ceea ce am scris până acum.
1. Datoria principală a creștinilor este, potrivit poruncii lui Hristos, aceea de a-L iubi pe Dumnezeu (Sfânta Treime) și pe aproapele. În această a doua poruncă evanghelică, despre care Mântuitorul ne spune că este asemenea celei dintâi, se cuprinde cerința de a revărsa iubirea noastră, în mod sincer și fără reticență, asupra tuturor celor pe care-i cunoaștem, neluând în considerare convingerile lor religioase și orice altă diferență (reală sau imaginară ) dintre noi, știind că între toți oamenii există o unitate ontologică indestructibilă.
2. O formă de manifestare atât a iubirii față de Dumnezeu, cât și a dragostei față de aproapele este mărturisirea Adevărului absolut - Domnul Iisus Hristos - faptă prin care, pe de o parte, Îl slăvim pe El și, pe de altă parte, împărtășindu-le și celorlalți lumina credinței, îi ajutăm să se mântuiască. Convertirea unui necredincios sau a unui necreștin la adevărata religie (sau cel puțin încercarea de a-l converti) este, în opinia mea, cea mai evanghelică și minunată faptă de milostenie spirituală pe care ne stă în putință s-o săvârșim. Dacă salvarea vieții pământești a unui om este o faptă sfântă, egală în valoare cu izbăvirea întregii lumi (potrivit proverbului popular "cine salvează o viață salvează o lume întreagă"), incomparabil mai mult aducerea unui suflet de la întunericul neștiinței la lumina lui Hristos, salvarea vieții veșnice a unui semen al nostru este o faptă prin care, precum scria Sfântul Apostol Iacov, ne mântuim noi înșine sufletele din moarte și ne acoperim toate păcatele.
3. Această faptă trebuie realizată, potrivit Revelației dumnezeiești, transmisă prin Sf. Scriptură și Sf. Tradiție, doar prin rugăciune sinceră, prin mărturisirea nereticentă a credinței noastre în Hristos și, nu în ultimul rând, prin exemplul personal, prin faptele noastre care, chiar fără propovăduire, pot trezi în inimile celorlalți dragostea pentru Dumnezeu. Orice alt mijloc de răspândire a Evangheliei (precum constrângerea celorlalți să adere la credința noastră, șantajarea sau manipularea lor, încercarea de a le cumpăra conștiințele prin diverse promisiuni sau daruri materiale etc.) este strict interzis, pentru că atentează la libertatea semenilor - dar divin acordat tuturor ființelor umane, create după chipul lui Dumnezeu, cu scopul de a ajunge la asemănarea cu El prin virtute. "...unde este Duhul Domnului, acolo este libertate", ne spune "Apostolul neamurilor", iar orice faptă contrară libertății și iubirii creștine se numește fanatism și este, logic, păcat împotriva Duhului Sfânt, asemenea tuturor faptelor contrare virtuților teologice.
4. Pentru a le putea vorbi semenilor despre adevărul creștin, este necesar ca noi înșine să ne cunoaștem propria credință, astfel încât să mărturisim prin argumente convingătoare ceea ce credem. Mărturisirea fermă și cu iubire a credinței nu este un act de orgoliu, deoarece noi nu ne considerăm drept deținătorii adevărului absolut, ci mărturisim că acest Adevăr există, ni S-a revelat din iubire și nu este o idee abstractă, ci o Persoană veșnică: Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat. :) De aceea, este necesar ca noi înșine să ne cunoaștem învățătura de credință (desigur, nu pot fi toți teologi dogmatiști cu diplomă de doctorat în domeniu, dar toți suntem responsabili pentru adevărurile fundamentale ale credinței, pe care avem datoria de a le cunoaște, păstra, mărturisi și apăra). Noi trebuie să fim profund convinși că această credință a noastră creștină este superioară tuturor religiilor, nu pentru că noi am fi cei privilegiați și aleși, ci pentru că Întemeietorul creștinismului este Însuși Adevărul întrupat, Creatorul omenirii, Cel Care i-a creat din țărână pe ceilalți întemeietori de religii și sisteme filosofice, suflând asupra lor "suflare de viață". Astfel, creștinismul rămâne unica religie în totalitate adevărată, celelalte credințe - formulate de către oameni înțelepți și cu o viață spirituală profundă - rămânând doar parțial adevărate, așa cum, în orice domeniu, rațiunea umană poate intui anumite adevăruri, dar poate afirma și idei copilărești, atunci când încearcă să-și exercite puterea în mod autonom față de Creatorul universului.
5. A nu se confunda iubirea față de credincioșii altor religii cu aderarea la toate credințele din istorie. Îi putem iubi și respecta pe cei care afirmă, în necunoștință de cauză, că 2+2=6, dar acest sentiment nu presupune din partea noastră acceptarea unei astfel de idei contrare evidenței.

Acesta este punctul meu de vedere. Dacă aveți comentarii sau obiecții, aștept cu nerăbdare să discutăm. :)

Pace și bucurie tuturor întru Domnul!

Cu respect,
Laura Stifter
2+2 = 4, dar si 2+1+1 = 4 si 1+1+1+1 = 4 si 3+1 = 4
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.07.2011, 19:10:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Intrebare: De ce exista asa de multe religii daca doar una singura e adevarata?
si care e aia?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.07.2011, 19:13:29
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
2+2 = 4, dar si 2+1+1 = 4 si 1+1+1+1 = 4 si 3+1 = 4
ai uitat ca si 0+4=4; -1+5=4; -2+6=4; -3+7=4; -4+8=4; √16 =4; 4/1=4, 8/2=4, 12/3=4 16/4=4 etc...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.07.2011, 19:30:30
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si care e aia?
nu am facut afirmatii, am intrebat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.07.2011, 19:44:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
nu am facut afirmatii, am intrebat.
ba ai facut. nu te ascunde dupa cuvinte.
intrebarea era "de ce?", afirmatia "daca doar ...".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii? maria-luisa Generalitati 43 25.10.2017 10:55:13
Faptele bune danyel Pocainta 23 26.03.2011 09:45:46
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
VESTI BUNE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 28 28.04.2008 22:39:04