Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 01.08.2011, 20:01:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marilena B Vezi mesajul
Imi cer iertare:
Pentru mine in ziua in care l-am citit s-a creeat o mare nedumerire si binenteles idei, dar nu mi le expun, ca nu ma consider o desavarsita si nici nu mi se reveleaza adevarul poate, dar imi permit sa gandesc si sa intreb ...
Fac o greseala cumva, gresesc cu ceva??
Nu faceti nicio greseala, punandu-va intrebarile potrivite veti gasi si raspunsurile potrivite. Pentru mine crezul apostolic, crezul de la Niceea, crezul de la Calcedon si crezul atanasian reprezinta continuitatea, evolutia spirituala a crestinului; acestea stabilesc o relatie de lunga durata intre credinta apostolilor si credinciosii din toate timpurile. Cultul Bisericii nu a reprodus Revelatia in mod imitativ, ci a actualizat-o prin identificarea omului cu evenimentele Revelatiei, iar cu fiecare retraire a planului revelatiei, au castigat in intelegerea Scripturii si s-au fixat pe linia induhovnicirii (indumnezeirii), intarindu-si crezul (acelasi de la origini, dezvoltat si explicitat in timp)

Last edited by ioanna; 01.08.2011 at 20:10:39.
Reply With Quote
  #672  
Vechi 01.08.2011, 20:12:20
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marilena B Vezi mesajul
Imi cer iertare:
- daca vroiam sa pun intrebari retorice, vorbeam vis a vis de istorie...
"stii de ce se repeta istoria?" Este o intrebare retorica..raspunsul presupun variaza..ca va avea fiecare ideea lui...eu spun doar atat, facem mereu aceleasi greseli si nu invatam niciodata din ele si nu mai vorbesc ca nici macar nu recunoastem cand gresim...
...sper ca am fost explicita..si acum fiindca tot mi-ai sugerat o intrebare voi face aceiasi gafa si am sa intreb iar :
De maine spunem Crezul Apostolic in locul celui Niceean. Schimba acest lucru credinta, adevarul dogmatic cu ceva?
Pentru mine in ziua in care l-am citit s-a creeat o mare nedumerire si binenteles idei, dar nu mi le expun, ca nu ma consider o desavarsita si nici nu mi se reveleaza adevarul poate, dar imi permit sa gandesc si sa intreb ...
Fac o greseala cumva, gresesc cu ceva??
Marilena,
In Bisericile ortodoxe se spune Crezul de la Constantinopol (381) iar in unele din ele se spune asa cum a fost scris in 381: "Cred intr-una Sfanta Catolica si Apostolica Biserica".
In Bisericile catolice insa, se spune cel de la Niceea (325) care a fost primul scris si apoi a fost imbogatit la Constantinopol. Doar in unele ocazii mai rare il spun pe cel de la Constantinopol (cel putin asa este in bisericile din afara), iar cand il spun pe cel de la Constantinopol ei au o modificare foarte contestata de ortodocsi si anume purcederea Duhului Sfant si de la Fiul.
In concluzie, daca spui Crezul de la Niceea nu gresesti, daca il spui pe cel ortodox de la Constantinopol, nu gresesti, daca il spui insa pe cel catolic, unii vor considera ca gresesti iar altii ca spui bine, in functie de capacitatea fiecaruia de a intelege daca Duhul Sfant purcede si de la Fiul sau nu.
Reply With Quote
  #673  
Vechi 01.08.2011, 20:24:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Marilena,
In Bisericile ortodoxe se spune Crezul de la Constantinopol (381) iar in unele din ele se spune asa cum a fost scris in 381: "Cred intr-una Sfanta Catolica si Apostolica Biserica".
.
Da asa e, poti sa spui care formula o doresti. Termenul de „catolic” inseamna "universal" ( greaca „καθολικός”) la fel ca si "soborniceasca", care e echivalentul cuvantului "catolic" (sunt sinonime). "Catolica" se refera la caracterul intrinsec al Bisericii, la natura sacramentala ,aceeasi de la inceputuri si imuabila.

Last edited by ioanna; 01.08.2011 at 20:39:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii? maria-luisa Generalitati 43 25.10.2017 10:55:13
Faptele bune danyel Pocainta 23 26.03.2011 09:45:46
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Fapte bune. alexdu Generalitati 7 08.01.2010 14:38:18
VESTI BUNE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 28 28.04.2008 22:39:04