Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.11.2012, 23:27:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mirela merci,sunt pe jos :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 04.12.2012, 07:18:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, se desfășura o lupta dintre armata germană și cea poloneză. În acea încleștare de forțe, un soldat neamț într-o lupta corp la corp cu un soldat polonez, ridică arma pentru a-i înfinge baioneta în piept dar “Cerul se deschide’” și se aude o voce:
- Nu-l omorî!
La care soldatul neamț, uimit, uitându-se către cer, întreabă :
- Dar de ce, Doamne? Suntem in război!
Iar vocea îi spune :
- Cel pe care vrei să-l omori va ajunge papă!
Soldatul neamț, uluit, lasă arma jos și cu o voce confuză, întreabă:
- Și eu?
După câteva clipe de răgaz, glasul din cer îi spune:
- Bine! Și,… tu!
Papa Benedict al XVI-lea este de origine germană.
Papa Ioan Paul al II-lea a fost de origine poloneză.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 04.12.2012, 19:35:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile Variantă pentru sfârșitul lumii...

In anul 2011, vine Dumnezeu la Noe , care traia linistit in ... si-i zice:
- Noe, pamantul s-a umplut de rautate si oamenii M-au uitat. Vreau sa-mi construiesti o noua Arca, pentru ca Potopul va veni iar. Sa iei din fiecare specie cate un exemplar mascul si femela. Ai la dispozitie 6 luni de zile!

Dupa 6 luni se uita Dumnezeu pe pamant si-l vede pe Noe plangand in gradina.
- Noe !!! Sunt pe cale sa incep Potopul, unde este Arca ???
- Iarta-ma, Doamne, dar lucrurile s-au mai schimbat intre timp .... .
Am nevoie de autorizatie de constructie. Ma tot cert cu un inspector, pentru un sistem antiincendiu, vecinii m-au dat in judecata pentru ca am incalcat planul de urbanism construind Arca in gradina mea si nu am respectat normele de inaltime.
Apoi compania de electricitate a cerut sa pun ipoteca pe Arca in vederea acoperirii costurilor de transport si de mutare a liniilor de inalta tensiune ce trebuie date la o parte din calea Arcei pentru a fi lansata la apa. Degeaba le-am spus eu ca va veni marea la mine, ca nu m-au crezut.
Sa fac rost de lemn, a fost o alta problema. Este interzis sa tai lemn din padurile invecinate deoarece acolo traieste bufnita cu pete care-i o specie protejata. Am incercat sa-i conving pe ecologisti ca tai lemnul tocmai pentru a salva bufnita, dar nici n-au vrut sa stea de vorba cu mine.
Cand am inceput sa adun animalele, am fost dat in judecata de un grup de activisti pentru protectia animalelor. Ei sustineau ca tin animale salbatice sechestrate impotriva vointei lor si de asemenea, au sustinut ca a pune atatea animale intr-un spatiu atat de mic, inseamna cruzime asupra lor.
Apoi, cei de la Ministerul Mediului au spus ca nu am voie sa construiesc Arca pana cand reprezentantii lor nu fac un studiu de mediu si implicatiile pe care Potopul Tau le poate avea asupra mediului...
Inca am un proces in derulare cu Ministerul Muncii deoarece nu m-am hotarat cate minoritati ale grupurilor etnice sa angajez pe santier. Blocul Sindical nu ma lasa sa fiu ajutat de propriii copii la constructie, deoarece acestia nu fac parte din Sindicat si nu au certificare ISCIR pentru constructia de Arce.
Ca sa fie totul si mai rau, Fiscul mi-a confiscat toate posesiile deoarece ei sustin ca vreau sa parasesc tara cu specii de animale pe cale de disparitie.
Deci, Doamne, iarta-ma, dar imi trebuie pe putin 10 ani ca sa fac tot ce mi-ai zis!!
Dintr-o data cerul se lumina, norii disparura, iar soarele aparu din nou stralucitor pe cer.

- Doamne, sa inteleg ca nu ne mai distrugi lumea ?
- Nu, Noe, se pare ca mi-a luat-o guvernul inainte...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 05.12.2012, 15:09:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
- Doamne, sa inteleg ca nu ne mai distrugi lumea ?
- Nu, Noe, se pare ca mi-a luat-o guvernul inainte...
Ai reusit sa ma intristezi de-a binelea, Mirela!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 05.12.2012, 21:04:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ai reusit sa ma intristezi de-a binelea, Mirela!
Păi, nu era de plâns, era de râs, chiar și așa mai cu amar ... Ideea era că ne pedepsim singuri, nu mai e nevoie să ne bată Dumnezeu. Noi, românii știm să facem haz de necaz... sau cum zicea Yasmina pe alt topic: dacă viața ne dă numai lămâi, mai facem și noi câte-o limonadă așa, mai dulceagă.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 05.12.2012, 22:42:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Păi, nu era de plâns, era de râs, chiar și așa mai cu amar ... Ideea era că ne pedepsim singuri, nu mai e nevoie să ne bată Dumnezeu. Noi, românii știm să facem haz de necaz... sau cum zicea Yasmina pe alt topic: dacă viața ne dă numai lămâi, mai facem și noi câte-o limonadă așa, mai dulceagă.
Poate spuneti ca n-are nici o legatura... Dar are! Cand credem ca am bagat-o pe maneca, descoperim ca suntem... grozavi. Cand de fapt, nu e deloc "meritul nostru"!... http://www.flixxy.com/bear-animal-nature-film.htm

Si daca totusi suntem la "glume", va mai pun la dispozitie o "afacere chinezeasca"...

Un chinez intra intr-un magazin al unui evreu sa cumpere sutiene negre
marimea 38. Evreul, cunoscut pentru indemanarea in afaceri, zice ca
sutienele negre sunt rare si ca le aprovizioneaza cu greu. Ca urmare, cere $50 pentru un sutien.
Chinezoiul cumpara 25 de perechi.

Se intoarce dupa cateva zile si mai comanda 50 de perechi.
De data asta evreul ii cere $60 pentru fiecare sutien.
Dupa o luna, chinezul vine din nou si cumpara stocul ramas de sutiene
negre, 50 bucati, si plateste de data asta $75 bucata.
Evreul e cam derutat de cererea mare de sutiene negre marimea 38 si-l
intreaba pe chinez "...te rog, spune-mi - ce faci cu toate sutienele astea negre?"

Chinezul raspunde: "Le tai in doua si vi le vand voua evreilor drept Kippah (scufița de pe cap), cu $200.00 bucata."
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 05.12.2012, 23:34:08
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cica unu moare si ajunge in iad. Acolo descopera ca exista cate un iad pentru fiecare tara.
Merge in iadul german si intreaba
- Ce ti se face aici ?
- Pai... te pun pe scaunul electric pentru o ora, pe urma te aseaza pe un pat de cuie pentru inca o ora, si restul zilei te biciuieste dracul german.
Omului nu-i place ce aude si incearca iadul rusesc:
- Ce ti se face aici ?
- Pai... te pun pe scaunul electric pentru o ora, pe urma te aseaza pe un pat de cuie pentru inca o ora, si restul zilei te biciuieste dracul rus.
Pe urma verifica iadul american, francez, etc. si primeste raspunsuri asemanatoare. Apoi ajunge la iadul romanesc si descopera ca este o coada foarte mare la intrare.
- Ce ti se face aici ?
- Pai... te pun pe scaunul electric pentru o ora, pe urma te aseaza pe un pat de cuie pentru inca o ora, si restul zilei te biciuieste dracul roman.
- Pai este cam la fel ca in celelalte iaduri, de ce vrea atata lume sa intre ?
- Pentru ca scaunul electric nu merge si nimeni nu vine sa-l repare, cuiele din pat au fost furate, iar dracul roman este un fost senator, asa ca vine semneaza de prezenta si se duce la bar !"
Reply With Quote
  #88  
Vechi 06.12.2012, 00:00:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
- Pentru ca scaunul electric nu merge si nimeni nu vine sa-l repare, cuiele din pat au fost furate, iar dracul roman este un fost senator, asa ca vine semneaza de prezenta si se duce la bar !"
Iar m-am intristat...
La multi ani, Laura, multi ani fericiti iti doresc!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 06.12.2012, 00:27:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iar m-am intristat...
La multi ani, Laura, multi ani fericiti iti doresc!
Offtopic, dar poate va va inveseli: http://www.fericiticeiprigoniti.net/...-tutea-romanul
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 06.12.2012, 00:28:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mirela merci,sunt pe jos :))
Cum de le scot romanii astia asa repede? Uimitor!....:)
E clar ca avem geniu in reflectie, umor si intelegeri de tot felul. Mai rau cu practica, insa, si nu pricep de loc de ce-i asa.... Minti de milioane... pentru altii.
Reply With Quote
Răspunde