Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.04.2013, 16:17:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sarbatorim. Dintr-un anumit punct de vedere chiar si jertfa este o sarbatoare si nu o comemorare, cuvant pe care il putem spune atunci cand ceva tragic se intampla, de ex. comemoram victimele comunismului. Dar in ce priveste invierea nu e nimic de comemorat, e vestea buna pe care o sarbatorim.
Iata ce spune Dex:
" COMEMORÁ, comemorez, vb. I. Tranz. A celebra solemn amintirea unei personalități sau a unui eveniment important. – Din fr. commémorer, lat. commemorare. "
Ilustrul profesor Ene Braniste vorbeste atat de frumos despre Sarbatoarea pascala, utilizand in repetate randuri cuvantul comemorare. Am nadejdea ca parintele profesor doctor, autor a atator carti de liturgica, precum si a dictionarilor enciclopedice de cunostinte religioase avea discernamant in folosirea termenilor.
Chiar am gasit extras dintr-o carte a parintelui. http://www.crestinortodox.ro/liturgi...sti-70676.html
Conotatia pe care o da societatea laica nu ar trebuie sa resfranga si in Biserica.(vedem ce sens da societatea laica expresiei de "sarac cu duhul"). Ei cu ale lor, noi cu ale noastre.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 01.04.2013 at 16:31:34.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.04.2013, 16:47:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu cred ca Lore are conceptii ecumeniste, sa nu exageram.
stii, am ajuns la concluzia ca multi nici macar nu stiu ce inseamna ecumenismul.Pt unii simpla pronuntare a numelui catolic, protestant lipsit de toiag inseamna ecumenism.
Am ajuns de rasu-plansu.
pe mine m-a ajutat tare mult sa inteleg clar ce inseamna ecumenismul cartea despre Valeriu Gafencu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.04.2013, 17:15:05
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Ce super e! Spui tot ce- ti trece prin cap, faci ce vrei.. dar esti scuzat ca doar ai pus la semnatura: "Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!"
"Supara" in continuare ca doar iti ceri scuze pt tot ce zici :D
Tare de tot!
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.04.2013, 17:29:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cei care au probleme si nelamuriri ar trebui sa intrebe mai intai pe duhovnicul/preotul lor, inainte sa scrie aici cu rautate. S-ar putea sa faca pacate mai mari.
Chiar va rog, daca aveti preoti/duhovnici mai buni, mai stiutori, sa intrebati si sa ne spuneti si noua cum este bine (Dragos, Antonia si alti suparati).
Am mai rugat asta si cu alte ocazii. Macar daca ne certati sa ne si invatati cum e bine. Verificati inainte, poate cine stie, mai gresiti si voi. Voi aveti preotul la usa voastra.
Si intrebati daca trebuie urati oamenii de alte confesiuni, care nu sunt vinovati ca asa au fost nascuti si botezati.

Eu le doresc sarbatori in pace si bucurie colegilor de alte confesiuni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.04.2013, 17:32:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ai evitat politicienește răspunsul la întrebarea mea cât se poate de directă: soțul tău, prin mila și voia Domnului, preot ortodox, ce părere are că tu urezi "paște fericit" catolicilor/protestanților/etc pe un forum ORTODOX în ziua de 31.03.2013?
Măi oameni buni: voi confundați (vă rog să mă iertați) iubirea cu prostia.
Vreți să le faceți urări? Foarte bine: pe acasă.ro. pe mamici.ro, pe easterbynny.ro, pe credintabatjocorita.ro etc-etc. Dar NU pe un forum ortodox!
În fine, să fiți sănătoși! Post binecuvântat (cu toate că se pare că ieri v-ați ciocănit niște ouă cu frații voștri)!
Uite ca preotul nostru a urat ieri"Paste fericit tuturor fratilor de rit apusean"!
Deci eu pot sa spun ca duhovnicul meu chiar a zis-o!

In rest,multa tulburare pentru lucruri mici,asa cum zicea cineva.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.04.2013, 18:01:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, am scris eu gresit, era vorba ca noi serbam, nu comemoram, iar jertfa e mereu actuala. Am gasit si un articol: http://ziarullumina.ro/opinii/invier...-nu-comemorare
Dar si un articol pe site: http://www.crestinortodox.ro/paste/s...re-135556.html
Adrian scrie: "Sarbatoarea Sfintelor Pasti nu este comemorarea unui eveniment din trecut, ci serbarea Invierii Domnului. De Pasti nu suntem chemati de Biserica sa ne aducem aminte de ceva ce nu mai este, ci sa participam la Invierea lui Hristos care s-a petrecut si se petrece tainic si in zilele noastre. Nu intamplator cantam in timpul Liturghiei pascale: "Astazi toate s-au umplut de lumina, cerul si pamantul si cele de sub pamant" (din Canonul Sfintelor Pasti)."
Cine ne asigura ca se petrece tainic si in zilele noastre ?
Cum in ce fel?Nasterea si Invierea Domnului se petrece aievea in fiecare an?
Am sentimentul ca sunt singura care afla asta la urma,eu am"comemorat"aceste evenimente ca pe unele care s-au petrecut in trecut,in istorie ...
Ah,ca in mod simbolic traiesc in fiecare an amintirea acestor evenimente cu sentimentul ca evenimentele ar fi reale...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.04.2013, 18:31:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E perioada Postului Mare si fiecare dintre noi avem si ispite. Fara indoiala, aceasta a fost pentru tine o ispita. Eu am avut altele, de alt fel.

Eu as fi sfatuit-o sa ofere pomana celor de o confesiune cu ea, deoarece noi, ortodocsii, ne aflam inca in Postul Mare. Daca i-as fi spus cu dragoste, m-ar fi inteles. Mai mare pacat este sa accept pomana si apoi s-o arunc. Marturisirea credintei ortodoxe se face in mod firesc in viata de zi cu zi: ,,Pentru mine, e post si gata!"

Apoi aceste daruri au o semnificatie. Da, pot sa spun ,,Hristos a inviat!" in fiecare zi, dar e mai bine sa ne abtinem sa sarbatorim Sfintele Pasti in comuniune cu neortodocsii.

Sa-i multumim lui Dumnezeu pentru aceasta perioada binecuvantata a Postului Mare. Sa ne daruiasca Dumnezeu rabdare, roade si bucurii duhovnicesti si sa ne fereasca de ispite peste puterile noastre.
noi suntem prieteni cu acea femeie.
știm că la catolici nu prea se fac pomeni. ea,s-a luat după ortodocși și da de pomană.
iar soțul ei a murit anul trecut la câteva zile după Paște.
cum puteam să-i spun că nu primesc?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.04.2013, 19:10:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Chiar va rog, daca aveti preoti/duhovnici mai buni, mai stiutori, sa intrebati si sa ne spuneti si noua cum este bine (Dragos, Antonia si alti suparati).
Eu nu sunt supărat pe nimeni.
N-am de ce: fiecare pasăre pe limba ei piere.
Eu știu care este părerea duhovnicului meu, nu e cazul să-l întreb. Dar o s-o fac mâine, dacă are importanță.

Cât despre ’vina’ celor botezați în alte rit-uri/religii: nu e vina lor decât în măsura în care refuză Adevărul, dar asta nu înseamnă că eu trebuie să fiu de acord cu ei și, mai mult, să particip la sărbători care contrazic/neagă sărbătorile mele.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.04.2013, 19:12:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
noi suntem prieteni cu acea femeie.
știm că la catolici nu prea se fac pomeni. ea,s-a luat după ortodocși și da de pomană.
iar soțul ei a murit anul trecut la câteva zile după Paște.
cum puteam să-i spun că nu primesc?
Păi pentru tine, după spusele tale, chiar n-are importanță. Nu te declari ateu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.04.2013, 19:17:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu nu sunt supărat pe nimeni.
N-am de ce: fiecare pasăre pe limba ei piere.
Eu știu care este părerea duhovnicului meu, nu e cazul să-l întreb. Dar o s-o fac mâine, dacă are importanță.

Cât despre ’vina’ celor botezați în alte rit-uri/religii: nu e vina lor decât în măsura în care refuză Adevărul, dar asta nu înseamnă că eu trebuie să fiu de acord cu ei și, mai mult, să particip la sărbători care contrazic/neagă sărbătorile mele.
asta nu este o vină.
dacă te nasteai în Italia erai catolic și spuneai că ortodocșii sunt cei rupți de Biserica, în Afganistan erai musulman cu kalasnikovul în mâna și urlai "Allah e mare", în Tibet te intrebai ce ai fost în viața anterioara și tot așa.
tine de geografie.
Reply With Quote
Răspunde