Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.04.2009, 15:14:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Slujba de Inviere tine de la ora 23.30 pina spre orele 4 dimineata deoarece se oficiaza si Sfanta Liturghie.
Asta se petrece odata pe an.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.04.2009, 22:16:57
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Slujba de Inviere tine de la ora 23.30 pina spre orele 4 dimineata deoarece se oficiaza si Sfanta Liturghie.
Asta se petrece odata pe an.
Asa e normal dar nu se respecta in toate zonele randuiala asta, la cluj se face noaptea slujba Invierii iar Liturghia de Pasti se face Duminica de la 10
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2009, 22:56:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, totusi sa ii tii pe oameni, printre care si copii si batrani ma gandesc, nemancati pana la aproape 4 dupa amiaza mi se pare o exagerare. Nu am inteles daca asta se intampla in fiecare duminica, sau doar de Florii.

Dar na, probabil ca daca oamenii ar pleca mai repede si daca ar ramane preotii aproape singuri de cateva ori, posibil ca ar reviziu felul in care fac slujba.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.04.2009, 08:17:30
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La noi parintele spune in vinerea mare asa: Cine din binecuvantate pricini nu poate sa se impartaseasca in noaptea de Inviere sa vina sambata dimineata la Impartasit. Credeti-ma sunt ff putini cei care merg atunci, majoritatea sunt copii. La noi Liturghia de Paste si de Craciun ( 24 spre 25) se oficiaza noaptea. Se termina pe la 4 dimineata dar nimeni nu s-a pans ca e prea devreme sau prea tarziu. Ba sunt bucurosi pentru ca impreuna am hotarat cu parintele sa facem acesta jertfa. Anul acesta am avut si o surpriza placuta. Noi am fost la manastire cu ocazia sarbatorii pascale dar mi-au spus vecinii ca dimineata dupa Liturghie s-a pus masa in trapeza (casa praznicala) si au stat TOTI la masa. A fost cel mai frumos Paste..mi-au spus vecninii mei. Oboseala nu mai exista..ramasese doar Bucuria. In rest in toate duminicile de peste an incepe la ora 8 Utrenia apoi se continua cu Sfanta Liturghie pana pe la ora 12, 12.30. De Florii a durat pana la 1 datorita sfintirii salciei.
Daca la voi Nina, sunt nemultumiri poate ca ar trebui sa discutati deschis cu parintele. Mereu am sustinut ca e cea mai buna cale. Liturghia trebuie sa fie motiv de Bucurie nu de poticneala. Stiu in Occident e greu, nu sunt biserici, se slujeste pe unde primeste apropbare si ora este tot in functie de cei ce iti ofera spatiul...dar...cu toate acestea daca nu vorbiti cu el din timp, mai tarziu vor fi nemultumiri mai mari.. E o vorba, cum iti cresti copilul..asa il ai.. Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.04.2009, 08:51:18
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
La noi parintele spune in vinerea mare asa: Cine din binecuvantate pricini nu poate sa se impartaseasca in noaptea de Inviere sa vina sambata dimineata la Impartasit. Credeti-ma sunt ff putini cei care merg atunci, majoritatea sunt copii. La noi Liturghia de Paste si de Craciun ( 24 spre 25) se oficiaza noaptea. Se termina pe la 4 dimineata dar nimeni nu s-a pans ca e prea devreme sau prea tarziu. Ba sunt bucurosi pentru ca impreuna am hotarat cu parintele sa facem acesta jertfa. Anul acesta am avut si o surpriza placuta. Noi am fost la manastire cu ocazia sarbatorii pascale dar mi-au spus vecinii ca dimineata dupa Liturghie s-a pus masa in trapeza (casa praznicala) si au stat TOTI la masa. A fost cel mai frumos Paste..mi-au spus vecninii mei. Oboseala nu mai exista..ramasese doar Bucuria. In rest in toate duminicile de peste an incepe la ora 8 Utrenia apoi se continua cu Sfanta Liturghie pana pe la ora 12, 12.30. De Florii a durat pana la 1 datorita sfintirii salciei.
Daca la voi Nina, sunt nemultumiri poate ca ar trebui sa discutati deschis cu parintele. Mereu am sustinut ca e cea mai buna cale. Liturghia trebuie sa fie motiv de Bucurie nu de poticneala. Stiu in Occident e greu, nu sunt biserici, se slujeste pe unde primeste apropbare si ora este tot in functie de cei ce iti ofera spatiul...dar...cu toate acestea daca nu vorbiti cu el din timp, mai tarziu vor fi nemultumiri mai mari.. E o vorba, cum iti cresti copilul..asa il ai.. Hristos a inviat!
Adevarat a Inviat!

Pentru mine e ok, eu ma bucur, insa majoritatea se plang.
Asta e marea problema.
Pai slujba a fost tinuta intr-un Community Services, unde s-a putut insa sala e buna ca este imensa si incapatoare.

Preotul e binevoitor, si nu s-ar mai duce acasa , insa vedeti voi lumea e obosita tare, si se plange mult.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.04.2009, 09:00:31
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te inteleg Nina, dar rabdarea de a pierde o noapte intreaga la o petrecere...de unde vine? Si aici nu fac referire la tine, dealtfel nici in prima postare nu am facut. Vorbesc la general, nu imi permit sa afirm ceva despre o persoana despre care nu stiu nimic. Problema dupa parerea mea in acest caz nu e numai la preot este si la enoriasi.. Probabil se doresc slujbe de o ora ca la cei de alta confesiune...dar bucuria Invierii?? Bucuria jertfei proprii? Pastele e o singura data in an..in schimb petrecrile sunt destul de dese.. Revin la ce am spus in prima postare, vorbiti deschis cu parintele si gasiti o cale de mijloc. mai mult daca ati ruga sa se faca si un strop de cateheza..ca sa inteleaga cei ce nu au rabdare ce se petrece in Sfantul Altar. Atunci cand stii momentele Liturghiei, participi efectiv ( dand raspsunsuri impreuna cu strana) si timpul trece altfel. Te simti implinit! Nu mai intarziati vorbiti cu parintele, asta e parerea mea. Alt sfat nu pot sa iti dau. Bucurie!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.04.2009, 09:10:00
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Inteleg ce spui, si ai dreptate.
Cine merge la petreceri? Eu una nu merg...dar ai dreptate.
Poate si oamenii au credinta la inceput de drum, si asta ii poate speria, eu nu stiu ce sa spun.

Sluba Invierii este o singura data pe an, deci, cine a postit, o astepata cu mare nerabdare. Eu una am asteptat-o mult.

Negresit il voi intreba pe parintele, sa vedem ce se poate face.
Poate pomelnicele sa fie citite de preotul ajutor, care era prezent, deja se scurteaza o ora, sau cine stie, dansul va gasi o solutie pina la urma.

Multumesc Edduard.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.04.2009, 09:12:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Omul nu trebuie sa fie luat pe sus de greutatile nevointei crestine, iar slujbele sunt si ele o nevointa (pe langa bucuria ce vine prin ele). Sunt oameni care au nevoie de "lapte", nu de "carne", de aceea un incepator nu poate rabda o slujba de multe ore. Cu toate acestea, randuielile crestine nu se pot ciopli dupa masura omului, caci asa, multe dintre aceste randuieli ar fi disparut de mult. Se cade insa ca [COLOR=darkred]preotul sa simta masura comunitatii sale[/COLOR], spre a sluji potrivit acesteia. Aceeasi slujba se poate savarsi, in intregime, intr-o ora sau in doua ore (o Vecernie poate tine o ora sau doua-trei ore, in functie de cantare si de preot). Daca la strana se canta minunat, slujba trece repede si noi uitam de ceas, insa daca se canta mai urat, slujbele devin greoaie (parere personala).

La mine slujba a inceput la ora 11.30 si a tinut pana spre 3.30 - 4.00. Sincer sa fiu, fiind la slujba impreuna cu familia, nici nu am simtit cu a trecut vremea, iar mai apoi am uitat sa ma uit la ceas. Dupa slujba, parintele nu a rostit nici o predica, nici un cuvant, ci doar "Cuvantul Sfantului Ioan Gura de Aur" si "Hristos a inviat!" Atat. Minunat. Caci la ora aceea din noapte, slujba a atins pe fiecare. Nimeni nu mai simtea nevoia unui cuvant. Totul vorbea de la sine despre Inviere si Dragoste.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.04.2009, 09:15:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citirea pomelnicelor cu voce tare, spre a fi auzite de intreaga biserica, este o cadere din dreapta credinta.
Izvorul acestei practici este necunostinta preotului si mandria celor ce dau pomelnicele.
(parere personala)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2009, 09:21:27
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Citirea pomelnicelor cu voce tare, spre a fi auzite de intreaga biserica, este o cadere din dreapta credinta.
Izvorul acestei practici este necunostinta preotului si mandria celor ce dau pomelnicele.
(parere personala)

Pai in general pomelnicele erau citite doar sub voce, cu exceptia celor pentru morti, cind era cu voce tare.

De data asta, nu stiu ce s-a intimplat, este o exceptie d ela regula.

Voiam sa spun, ca multi nu vin in timpul anului la biserica din cei ce erau prezenti la Inviere.

Dar totusi voiam sa adaug, ca preotul stie ca sint foarte multi, care au o mare bucurie pentru slujbele lungi, din cei care vin de obicei la biserica.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
slujbe pt raposati? ioana30 Generalitati 14 24.10.2010 17:38:07
De ce sunt urat pictate bisericile noastre? hadji Intrebari utilizatori 8 16.04.2010 12:35:19
Moastele sfintilor prezente in bisericile si manastirile noastre yolanditza Intrebari utilizatori 5 17.03.2010 13:57:41
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
Slujbe ale Sfintilor mai noi nteo Despre Utrenie 4 15.06.2007 18:33:24