Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1151  
Vechi 17.05.2010, 00:01:51
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
penticostale si de voi spun uni ca sunteti o secta periculoasa dar eu zic:voi sunteti doar ...
Pai vezi, asta spun si eu de vreo 50 de pagini incoace: ca nu suntem asa periculosi. Dar lumea nu vrea sa ma creada.

Last edited by penticostalulmantuibil; 17.05.2010 at 00:05:54.
  #1152  
Vechi 17.05.2010, 00:05:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Fie ca sunt ortodocsi fie ca sunt penticostali, daca sunt inca oameni care timp de trei zile la rand se roaga si postesc, inseamna ca inca mai putem avea sperante pentru insanatosirea lumii noastre.


Cand am spus ceva biblic m-am referit la o porunca clara a lui Iisus sau a Apostolilor.
Daca pentru tine sunt doar vorbe-n vant...atunci de ce mai intrebi?
Pentru mine Biblia este autoritatea cea mai competenta. Sa presupunem ca o foloseste si o secta periculoasa. Ar trebui ca eu sa nu o mai folosesc?

Nu am de unde sa-ti dau raspunsuri cu o mai mare autoritate decat ale lui Iisus sau ale Apostolilor.

Si eu asa sunt format: vorbesc din Biblie, iarta-ma.
Hey...daca te rasucesti pe calcaie, asta nu inseamna ca imi rasucesti si afirmatia!

Ti-am spus doar ca aceleasi cuvinte mi le poate spune nonsalant si un carismatic cu sarpele pe dupa gat, dansand intr-un picior...cu ochii peste cap, deci faptul ca unii citesc in Biblie ceva...si mai adauga niste manifestari...de zic ca ce daca Nutza face flic-flacuri, si Nelu se tine de lustra, ca au argument Biblic, pe mine prea putin ma intereseaza!

Ok, daca eu zic de maine ca vorbesc in limbi...si de fapt cant yodle, yodle, yodle...yu huuuu, ma crezi automat...sau cum vine treaba asta cu argument biblic, si trebuie sa credem orice lunatic, orice manifestare colorata..ca deh?
  #1153  
Vechi 17.05.2010, 00:13:12
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Gibi, pana si tu te-ai prins ca-s niste arme mai ascutite.
Cauta si tu un polizor, ceva


Pai, mai frate Gibi, uite, te mai bag pe tine in seama. Asta nu-i un lucru bun?
Te mai indemn sa pui si tu mana pe o carte de gramatica. Te mai apreciez cand scrii poetic...

Ma mai cert cu tine, ma mai impac...ca fratii...
cu mine nu esti frate doar cu tramuricii esti frate eu am frati mai cuminti care nu tremura ca gelatina si vorbesc de zici ca se gata lumea.daca nu te-ai prins mai folosesc si taranisme uneori daca nu intelegi ceva spune si am sa iti traduc din ardeleana veche in dulcea limba romaneasca made in cartierul coiciu constanta.
  #1154  
Vechi 17.05.2010, 00:21:25
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ti-am spus doar ca aceleasi cuvinte mi le poate spune nonsalant si un carismatic...
Iarta-ma dar nu cred ca stii ce inseamna carismatic. Si nici penticostal.
Cred ca iti iei informatiile din filme proaste si din carti de sectologie.
Oricine priveste ortodoxia doar prin prisma prin care privesti tu penticostalismul, se ingrozeste.

Pentru ca un evanghelist american sa inteleaga ortodoxia, trebuie sa lase deoparte parerile lui proconcepute si sa priveasca deschis si empatic BO.

Daca face asa, in urma observatiilor lui personale, va putea trage o concluzie.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ok, daca eu zic de maine ca vorbesc in limbi...si de fapt cant yodle, yodle, yodle...yu huuuu, ma crezi automat...sau cum vine treaba asta cu argument biblic, si trebuie sa credem orice lunatic, orice manifestare colorata..ca deh?
Nu stii tu cam cati au venit in biserica mea cu proorocii si cu lucrari si au fost pusi pe tusa.

Ce crezi ca eu inghit „yodle, yodle, yodle...yu huuuu”?
Sau crezi ca daca cineva zice „Asa vorbeste Domnul...” eu cred automat ca Domnul a vorbit? Sau daca cineva se da clarvazator sau tamaduitor sau exorcist, l-am si crezut?
In cele mai multe biserici penticostale sunt pastori intelepti care nu permit excrocilor sa se dea in stamba.
Oamenii care au daruri trebuiesc investigati. Asa ne porunceste Biblia.

Dar de ce oare toti sunt naivi, numai tu ai discernamant?

Last edited by penticostalulmantuibil; 17.05.2010 at 00:23:45.
  #1155  
Vechi 17.05.2010, 00:25:24
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
...cu mine nu esti frate...
Daca esti prea mandru sa fii frate cu mine, te rog nu ma mai baga in seama!
  #1156  
Vechi 17.05.2010, 00:45:25
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

intr-o localitate din ardeal niste sectari de te miri unde au venit si s-au instalat intr-o casa cu chirie.casa era a unui tramurici care sa mutat de mai multi ani la oras.au vegetat ei ceva vreme pe acolo era familie grea cu multi copii parintele ortodox locuind peste drum de ei om milos din fire ii mai ajuta cu cite ceva dupa puterile lui dupa o vreme sectarul ii spune la parintele ca el este proroc la care parintele ii raspunde: bine mai vasile.parintele nu prea prindea vorba cu sectarii ca le cunostea viclesugul si minciuna lor, ca un sectar cit de mic tot sectar este.ba spusele lui,le mai intarea si sora sectarului.nu trece doua saptamini bune si pe prorocul nostru il salta politia facu-se niste nazdravani[hotii]si uite asa devine prorocul nostru un proroc penal doar lui nu s-a putut prorocii.ce ti-e si cu prorocirea asta hm.
  #1157  
Vechi 17.05.2010, 00:55:58
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Daca esti prea mandru sa fii frate cu mine, te rog nu ma mai baga in seama!
ba te bag in seama ca imi place ca vorbesti multe prosti ai raspunsurile in buzunar[raspunsuri tipic penticostale]de cind va cunosc,ca secta ati schimbat coperta la scriptura spui ca respectati peMaica Domnului,scrierile sfintilor parinti si poate mi-a mai scapat mie ceva asta asa poate sa ne mai linistim noi adevarul stie DUMNEZEU.de vrei sa fim frati adevarati e necesar sa ne impartasim din acela-si potir si asta nui.
  #1158  
Vechi 17.05.2010, 09:58:33
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
nu trece doua saptamini bune si pe prorocul nostru il salta politia facu-se niste nazdravani[hotii]si uite asa devine prorocul nostru un proroc penal doar lui nu s-a putut prorocii.ce ti-e si cu prorocirea asta hm.
Frate Gibilica,
Si proorocii penticostali si parintii ortodocsi sunt unii in biserici si altii infunda puscariile.
Pentru ca unii-s adevarati si altii falsi.

Sau tu nu ai citit in viata ta despre niciun parinte ortodox cu bube-n cap?
Mai uitat-te si tu pe la stiri ca-n fiecare saptamana poti vedea vreo doi.

Sau citeste pe forumul acesta la aria „preotul” si o sa te minunezi.
Asa ca frate gibilica nu face hm, ca atunci va trebui sa zici: „hmm, ce ti-e si cu ortodoxia asta, hm...”

Din fricire insa sunt si preoti si prooroci adevarati oameni ai lui Dumnezeu. Asta e important.

P.S. Eu am vreo 4-500 de postari pe acest forum si nu am scris un cuvintel urat despre ortodocsi. Chiar crezi ca nu stiu nimic de rau?

Dar tu ai un talent original sa scormonesti roditor prin gunoaie.
Mult succes!!!
  #1159  
Vechi 17.05.2010, 10:10:34
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
ba te bag in seama ca imi place ca vorbesti multe...de vrei sa fim frati adevarati e necesar sa ne impartasim din acela-si potir si asta nui
Normal ca nu suntem frati de confesiune fiindca tu nu esti botezat la noi. Oamenii sunt frati fiindca sunt toti creatia lui Dumnezeu, de asta te numeam frate.
Ca sa fi frate de credinta cu mine, tre sa treci multe examene, prea grele pentru tine.

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
ai raspunsurile in buzunar[raspunsuri tipic penticostale]
Aici chiar ma superi. Chiar nu vezi ca eu am abordari pe deplin originale? :)

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
de cind va cunosc,ca secta ati schimbat coperta la scriptura spui ca respectati pe Maica Domnului,scrierile sfintilor parinti
Deci facem schimbari in bine... Asta e ok. Si tu ai facut una: ai mai invatat sa scrii corect romaneste.

Last edited by penticostalulmantuibil; 17.05.2010 at 12:05:41.
  #1160  
Vechi 17.05.2010, 12:33:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
intr-o localitate din ardeal niste sectari de te miri unde au venit si s-au instalat intr-o casa cu chirie.casa era a unui tramurici care sa mutat de mai multi ani la oras.au vegetat ei ceva vreme pe acolo era familie grea cu multi copii parintele ortodox locuind peste drum de ei om milos din fire ii mai ajuta cu cite ceva dupa puterile lui dupa o vreme sectarul ii spune la parintele ca el este proroc la care parintele ii raspunde: bine mai vasile.parintele nu prea prindea vorba cu sectarii ca le cunostea viclesugul si minciuna lor, ca un sectar cit de mic tot sectar este.ba spusele lui,le mai intarea si sora sectarului.nu trece doua saptamini bune si pe prorocul nostru il salta politia facu-se niste nazdravani[hotii]si uite asa devine prorocul nostru un proroc penal doar lui nu s-a putut prorocii.ce ti-e si cu prorocirea asta hm.
Nu mai pot de ras, ai un stil de a povesti...de-mi si imaginez scenele!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10