Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.01.2010, 01:09:00
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Cristinittta

Pentru tine draga mea si pentru alti oameni bolnavi de cancer pe care ii cunosc ma rog ca tratamentul cu bicarbonat de sodiu sa fie vindecator. Despre Dr Simoncini (atat cat am citit si eu pe Internet) e greu de spus daca e sau nu un excroc. Traim vremuri grele cand "cel viclean" ne ispiteste usor pentru ca pare sa fie cel bun.
Singura noastra salvare e la Dumnezeu. Sa ne rugam asadar.

M-a impresionat mult povestea ta. Pari un om puternic si echilibrat, dar cred ca sunt si momente cand e greu sa te mentii astfel, cand te incearca teama.. nu shtiu. Si eu am 35 de ani, 2 copii, un sot, o profesie.. Ca noi sunt multi, desigur. Oricine poate trece prin ce treci tu acum.

Iti doresc cu toata inima sa gasesti ceea ce cauti si Dumnezeu sa-ti dea ce ai nevoie :)
Multa sanatate, curaj, gandul cel bun si lumina!

Te imbratisez si daca simti nevoia sa stai de vorba cu cineva nu ezita, mi-ar face mare bucurie.

DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.01.2010, 11:23:01
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit Cristinitta

Am citit mesajul tau imediat, dar nu am fost in stare sa raspund. Si eu ca si Irina nu stiu nimic sigur cu privire la acest doctor. La modul general consider ca orice abordare nou de tratare a acestei boli trebuie incercata, mai ales cand ea nu este prea invaziva, cum pare acest tratament.
Insa nu am raspuns pentru ca mi-am dat seama ca nu pot sa iti raspund la modul general, si ca trebuie sa ma pun in locul tau. Eu nu sunt in locul tau, doar am un tata care are tot aceasta boala, a fost operat acum cativa ani, se pare ca a revenit, iar acum trebuie operat in al loc. Situatia e complicata. Ma rog pentru el la Sfantul Nectarie si o sa ma rog si eu pentru tine, si iti doresc sa fii tare si sa fii sanatoasa.
Eu i-am scris acestui doctor o data si o sa mai scriu, daca voi afla ceva nou o sa dau de stire.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.01.2010, 20:50:17
Cristinittta's Avatar
Cristinittta Cristinittta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Locație: Canada
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Scuze pentru intarziere...

Irina-Magdalena, multumesc din suflet! Pentru urari, pentru disponibilitate, pentru tot...

Padreati, multumesc si tie! Domnul sa fie cu tatal tau! Doctorului Simoncini si eu i-am scris de mai multe ori, insa abia dupa ce l-am sunat (sa-l intrebam daca a primit dosarul medical trimis prin e-mail) si a vorbit sotul cu el, i-a spus ca ma va contacta dupa ce-l va consulta, ceea ce a si facut, recomandandu-mi acest medic in Elvetia pentru a-mi face tratamentul acesta timp de 4 saptamani. Acum medicul din Elvetia nu-mi mai raspunde la mesaje, i-am scris sa-l avetizez ca as vrea sa incep tratamentul pe 25 ianuarie... nici un raspuns inca!!!

Faca-se voia Domnului!!!

Cu mult drag,
Cristinittta
__________________
Poti fi fericit, indiferent de ceea ce se intampla...
http://www.youtube.com/watch?v=JaH6T...eature=related
Viata e frumoasa si merita traita!
http://i306.photobucket.com/albums/n...h_av-26306.gif
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2010, 01:09:09
nelupop23 nelupop23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Locație: Bucuresti si Luxembourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru nelupop23
Smile Incearca te rog (chiar paralel) si urmatoarele:

Citat:
În prealabil postat de Cristinittta Vezi mesajul
Bine v-am gasit!

Cautand informatii despre Dr Simoncini am ajuns sa-mi fac cont pe forumul acesta.
Site-ul il cunosc mai demult si e printre preferatele mele.

Eu am ajuns in situatia de a decide "Incotro?" pentru ca am cancer.
De fapt nu "incotro?" ( caci fac si chimioterapie din iunie anul trecut), ci cat e de adevarat ceea ce se spune despre tratamentul acesta cu bicarbonat? Cei care-l accepta ca o varianta spun ca nu are efecte adverse, cei care nu-l accepta spun ca poate face si rau. Pe cine sa mai cred? Faptul ca a fost exclus din Ordinul medicilor in 2003 are vreo legatura cu eficienta tratamentului sau?
Filmuletele acestea iarasi ma pun pe ganduri:
"CANCRO - LE CURE PROIBITE" http://www.youtube.com/watch?v=hKdnZ...eature=related
Simoncini hidden camera http://www.youtube.com/watch?v=uvVYn...eature=related
Sa fie cumva trucat al 2-lea filmulet?
In afara de medicii cu care Dr Simoncini colaboreaza, nimeni nu accepta ideea lui.
De ce oare? Este un medic excroc? Atunci cum de reuseste sa adune atata lume la conferintele lui din Statele Unite? Aceste intrebari si multe altele inca ma macina...

Despre mine si boala mea:
http://www.avantaje.ro/forum/viewtop...er=asc&start=0
http://www.casa-romanilor.ch/forum/v...=1217&start=50 Primul salut
http://www.casa-romanilor.ch/forum/v...t=655&start=25 caut cunostinte in Geneva

Am ajuns in faza de a mi se recomanda de catre Dr Simoncini un alt doctor in Elvetia pentru tratament. Deja am gasit o familie de romani cu suflet mare unde sa locuiesc in timpul tratamentului. Faptul ca Dr Chervet din Elvetia nu-mi raspunde la mesajul prin care-l avertizez ca pe 25 ianuarie 2010 as dori sa incep tratamentul, ma pune foarte mult pe ganduri. I-am mai trimis un alt e-mail in care-i ceream sa-mi dea macar cateva numere de telefon ale pacientilor care deja au folosit tratamentul... caci mi se par mult prea putine marturii online, daca au fost "rezolvate" atatea cazuri. Nici un raspuns inca...

Asadar, fie ca Dumnezeu sa-mi arate calea cea dreapta!
Sunt inca indecisa, cam 50% pentru tratament, 50% impotriva tratamentului...

Sa-l cred sau nu pe dr Simoncini era una, dar acum sa-l cred sau nu si pe David Icke www.davidicke.com mi se pare prea mult...


Cristinittta



Sarut mana, Cristinitta

Dintr-o experienta traumatizanta cu aceeasi cauza ca a ta, terminata cu bine, am ramas cu cateva invataturi, primite la randu-mi de la cine stie cine, pe care ma simt dator sa le spun spre stiinta celor ar putea avea nevoie.
Fiica mea a avut o tumoare de os (ulna) cu celule neoplazice (operata)
Este socotita complet vindecata la toate controalele facute.
A tinut un regim strict conform unei carti pe care o postez mai jos.
Precum si rugaciunea da mai jos.
(daca vrei sa-ti spun mai multe adresa mea de e-mail:nelupop23@yahoo.com iti sta la dispozitie)

Incearca te rog (chiar paralel) si urmatoarele:

ACATISTUL MAICII DOMNULUI PANTANASSA VINDECĂTOAREA DE CANCER
si
Hrana vie - scrisa de E. Gunter


P.S.
Le-am postat dar fiind cam lungi nu le-a luat
Ramane tot solutia e-mail

Doamne ajuta!
Nelu Pop
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.01.2010, 22:53:08
Cristinittta's Avatar
Cristinittta Cristinittta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Locație: Canada
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc mult, Nelu! Te voi contacta! Scuze pentru intarziere!
__________________
Poti fi fericit, indiferent de ceea ce se intampla...
http://www.youtube.com/watch?v=JaH6T...eature=related
Viata e frumoasa si merita traita!
http://i306.photobucket.com/albums/n...h_av-26306.gif
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.06.2011, 21:28:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit daca mai citesti pe aici..

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
medicina este neputincioasa in tratarea cancerului, dar Dumnezeu (sau Natura Mama) nu are limite in privinta resurselor. Nu am si nu am avut niciodata incredere in citostatice si am cautat cat am putut sa-i conving si pe altii sa aleaga celalalt tratament. Uneori am reusit ( la cei straini) alteori nu (la cei din familie, sau prieteni). Cei din familie sau prietenii, s-au dus; strainii sunt bine!
interesant ca cei apropiati nu ti-au acordat "votul de incredere". ce anume le-ai recomandat ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.06.2011, 00:22:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai nou, "ortodoxul" nostru se ocupa cu intoxicarea informatioanala pe partea de medicina :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.06.2011, 02:09:10
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nou, "ortodoxul" nostru se ocupa cu intoxicarea informatioanala pe partea de medicina :)
Dumnezeu sa te ierte si sa ma ierte si pe mine daca ti-am gresit cu ceva. Nu stiu la ce te referi, dar, daca privesti lucrurile din punctul tau de vedere, sa stii ca ai dreptate.

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
interesant ca cei apropiati nu ti-au acordat "votul de incredere". ce anume le-ai recomandat ?
Nebanuite sunt caile Domnului, iar ca sa faci o buna alegere trebuie ca mai intai Dumnezeu sa ingaduie. De fapt in asta consta sansa fiecarui om disperat. Totusi, noi nu cunoastem de ce da Dumnezeu sanse unora, iar altora nu. Probabil de cele mai multe ori e vorba de un anume plan, iar de putine ori, de iertare urmata de vindecare.
Recomandarile mele au fost aceleasi care m-au salvat si pe mine cu multi ani in urma: terapia naturista. Astazi insa, am inteles ca, pe langa terapia naturista mai e nevoe de ceva. De fapt acel ceva este mai mult decat esential: rugaciunea sincera. Poate ca si altadata aceasta rugaciune a existat, dar spusa de o mama indurerata, nu de mine care practic (la 26 de ani) eram aerian, nespovedit si neimpartasit din copilarie.
Din pacate, samanta credintei gaseste prea arareori pamant fertil. Cat despre sanatate, se intampla ca, adancindu-te in rugaciune, nu mai vezi moartea cum o vedeai altadata, si ii lasi lui Dumnezeu dreptul de a face cum crede El ca e mai bine. Daca viata ta nu mai foloseste nimanui, ci dimpotriva, cine stie in ce situatie ai ajunge cand ai putea spune: "Doamne, de ce nu m-ai luat atunci?", nu cred ca are vreun sens sa insisti sa faci voia ta. Probabil asta depinde si de cei din jur, daca pot constientiza si evident daca au un bob de credinta.
Pentru un bun ortodox, moartea este o binecuvantare. Dar... cine poate sa spuna ca se poate lipsi de viata si eventual sa se roage sa-i dea Dumnezeu un sfarsit cu folos?!?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.06.2011, 05:19:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile am o rugaminte : sa ramai OmuBun !

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Dumnezeu sa te ierte si sa ma ierte si pe mine daca ti-am gresit cu ceva. Nu stiu la ce te referi, dar, daca privesti lucrurile din punctul tau de vedere, sa stii ca ai dreptate.

[...]
Recomandarile mele au fost aceleasi care m-au salvat si pe mine cu multi ani in urma: terapia naturista. Astazi insa, am inteles ca, pe langa terapia naturista mai e nevoe de ceva. De fapt acel ceva este mai mult decat esential: rugaciunea sincera. Poate ca si altadata aceasta rugaciune a existat, dar spusa de o mama indurerata, nu de mine care practic (la 26 de ani) eram aerian, nespovedit si neimpartasit din copilarie.
Stai linistit, probabil s-a referit la Andrei, sau la mine pentru ca am readus tema in discutie.

Ma gandeam ca poate vrei sa ne dai mai multe detalii despre acea terapie naturista la care ai apelat. Poate e de folos pentru unii care intra pe acest forum si cauta solutii la aceasta boala, pentru ei sau pentru altii. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.06.2011, 05:27:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit cred ca titlul topicului e gresit, dar

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nou, "ortodoxul" nostru se ocupa cu intoxicarea informationala pe partea de medicina :)
S-au dat totusi niste informatii care sunt rezultatul studiilor indelungate ale acestui medic, Tullio Simoncini, care a si avut succes in tratarea cancerului.

************************************************** **********************

Simoncini a realizat ca toate cancerele se comporta la fel indiferent de localizarea in corp. Toate cancerele au un numitor comun. El deasemenea a realizat ca toate tumorile canceroase sunt intodeauna albe.
Ce altceva mai este alb? Candida.
Simoncini a realizat ca ceea ce crede medicina conventionala ca este o crestere de celule canceroase iesita de sub control, de fapt este reactia sistemului imunitar de a proteja corpul impotriva atacurilor de Candida astfel marind productia de celule.
Simoncini spune ca lucrurile decurg in felul urmator:
• Candida este in mod normal tinuta sub control de sistemul imunitar, dar cand acesta devine slabit si / sau compromis, Candida se extinde si poate dezvolta o “colonie”
• Candida, in cele din urma, poate penetra un organ, iar sistemul imunitar trebuie sa raspunda acestui atac in alt “mod”
• Acest “mod” este de a construi o bariera defensiva de celule si aceasta bariera, acest cumul de celule este ceea este denumit cancer.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alcohol mouthwash si asociatia cu cancerul oral speranta1970 Generalitati 14 25.05.2021 10:02:02
Cancerul ovarian cristina mioara Generalitati 94 02.08.2011 18:49:56
Cancerul pulmonar - pericolul din umbra pentru nefumatori absolutep0wer Generalitati 4 14.09.2010 19:04:46
Nicotina, asociata cu cancerul mamar absolutep0wer Generalitati 2 25.08.2010 23:00:33
lupta cu cancerul mirela.b Umanitare 16 16.01.2009 14:05:49