Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.04.2010, 13:50:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu poate disparea, stiu asta.
Insa este de folos o mai mare luare aminte la aceste riscuri.
Fiecare poate sa ia masuri pentru el.
Telefonul nu trebuie tinut, prea mult, in buzunar, langa corp.
De mare folos este folosirea handsfree-ului (cel cu fir, nu bluetooth).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.04.2010, 14:28:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Multe dintre cazurile de infertilitate sunt datorate acestor "mici" radiatii ale calculatoarelor si ale telefoanelor mobile.
Toate sunt bune, dar cu masura.

Este buna aceasta tema, mai ales pentru aceia care nu s'au gandit pana acum la ea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.04.2010, 14:31:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multe dintre cazurile de infertilitate sunt datorate acestor "mici" radiatii ale calculatoarelor si ale telefoanelor mobile.
Toate sunt bune, dar cu masura.

Este buna aceasta tema, mai ales pentru aceia care nu s'au gandit pana acum la ea.
Bun exemplul calculatorului, mai ales pentru cei care stam minim 8 ore in fata lui.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.04.2010, 15:39:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Ar trebui trecute la anticonceptionale si interzise in indreptarele de spovedanie

Scuze, nu m-am putut abtine..
Bine ai zis windorin: masura este cuvantul cheie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.04.2010, 15:45:24
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

puteti folosi telefonul mobil si.. cand radeti singuri pe strada..:)

nu din snobism..e imposibil sa intri pe ,,vorbirea in limbi la penticostali,,si sa nu mori de ras pe strada
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.04.2010, 15:48:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
puteti folosi telefonul mobil si.. cand radeti singuri pe strada..:)

nu din snobism..e imposibil sa intri pe ,,vorbirea in limbi la penticostali,,si sa nu mori de ras pe strada
e o idee
am s-o incerc atunci cand voi fi prost dispus. daca merge o recomand tuturor prietenilor
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.04.2010, 18:34:04
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Stiu pe cineva care nu are telefon mobil,nici televizor,nici internet....Deci se poate si fara....
EU, eu!:D In vacanta de vara ma duc acasa. Eu stau la tara, unde n-am internet, la tel vbesc f rar asa aiurea, deoarece prietenii mei nu fac parte din categoria care sa stea toata ziua cu tel la ureche(vbesc cand trebuie sa stabilesc ceva important, adica atunci cand e o necesitate). La televizor nu ma uit, ca nu am ce sa vad(il deschid putin seara si mai arunc o privire la documentare). La calc ce mai stau, insa in principiu ascult muzica si scriu in jurnal. Mie imi place sa fiu singur, consider ca daca un om vrea sa se cunoasca trebuie sa fie singur.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.04.2010, 18:39:04
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Telefonul mobil il inchid cand sunt ocupat, nu raspund numerelor mascate si nici celor cu care nu am chef sa vorbesc in acel moment. E simplu. Ma folosesc de telefon, nu a devenit el stapanul meu.

Internetul ma scuteste sa caut in biblioteci anumite informatii, sa transmit infortatii. Acum "vorbesc" cu voi folosindu-ma de o maniera de a comunica, in loc sa-mi programez acest lucru la o eventuala agapa cu credinciosi de pretutindeni.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.04.2010, 00:15:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Ma folosesc de telefon, nu a devenit el stapanul meu.
Oare care dintre noi, cei cu telefoane, am putea recunoaste ca suntem uneori "pacaliti" de acel "duh" al telefonului ?!
Nici cel mai impatimit nu va recunoaste ca a devenit dependent de telefon. Doar... ar trebui sa se smereasca, acceptand asta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.04.2010, 09:37:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Oare care dintre noi, cei cu telefoane, am putea recunoaste ca suntem uneori "pacaliti" de acel "duh" al telefonului ?!
Nici cel mai impatimit nu va recunoaste ca a devenit dependent de telefon. Doar... ar trebui sa se smereasca, acceptand asta.
Poate nici nu ne dam seama de aceasta dependenta.
Eu am constatat ca sunt dependent intr-o zi in care, din cauza grabei, mi-am uitat telefonul acasa, dandu-mi seama de asta mult prea tarziu pentru a ma intoarce sa-l iau.
Toata ziua am avut o senzatie ciudata si neplacuta.
Parca eram neterminat, dezorientat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat de diferiti suntem oare de crestinii primelor veacuri? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 24.09.2012 17:01:16
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
Un nr de telefon urgent caty_deea Morala Crestina 2 04.10.2011 22:23:48
Hai ca ma suna cineva pe celalalt mobil Ioan_Ciobota Generalitati 6 12.10.2008 20:48:18