Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 12.09.2013, 09:56:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
O traducere "iehovista" mai noua a versetului Matei 28,20 ("Și iată, Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin“) suna hilar de tot: "Și iată, Eu cu voi sunt în toate zilele, până la "incheierea sistemului"!!!!!!

La ce fel de sistem s-or fi gandit?
actualul sistem de lucruri-actuala lume in care traim in care Satan diavolul este stapan. Iehova al lor va distruge aceasta lume in care noi traim (acest sistem de lucruri) la Armaghedon in care vor supravietui doar martorii lui Iehova. Pe urma acesti martori vor transforma pamantul distrus intr-un paradis (cum a fost pamantul pe timpul lui Adam pana la cadere...imparatia de 1000 de ani de care tot vorbesc sectantii), apoi vor invia trptat oamenii ce au murit pana la Armaghedon. Cum vor scapa martorii de 7 miliarde de cadavre si de ruinele oraselor CU MAINILE GOALE, NICI UN MARTOR NU STIE SA RASPUNDA! Atunci cand Iehova al lor va distruge actualul sistem de lucruri, va distruge si uneltele (sapa, ciocanul, cuiele, etc) camioanele, buldozerele etc, aceste toate fiind construite in timpul domniei lui Satan
Reply With Quote
  #172  
Vechi 12.09.2013, 09:59:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu daca in toate orasele, dar "martorii" au iesit la atac.

Doamne/domnisoare/adolescenti la niste standuri stradale cu materiale de propaganda cu aparente neutre, inclusiv carti pentru copii, si reclama la pagina lor de web.

Desigur, imbracati frumos, cu priviri de mielusei, Dumnezeu stie cati naivi le-or fi cazut in plasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 14.09.2013, 12:18:05
lucaionut's Avatar
lucaionut lucaionut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2013
Locație: Slobozia
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 9
Implicit

„EVANGHELIA ACEASTA A ÎMPĂRĂȚIEI VA FI PROPOVĂDUITĂ ÎN TOATĂ LUMEA, CA SĂ SLUJEASCĂ DE MĂRTURIE TUTUROR NEAMURILOR. ATUNCI VA VENI SFÂRȘITUL.” – MATEI 24: 14

In tarti precum japonia, china sunt sub 5% ortodocsi ... daca ortodoxia este religie adearata de ce nu fac si ei lafel ca sa afle toata lumea adevarul ?
Reply With Quote
  #174  
Vechi 14.09.2013, 13:59:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
„EVANGHELIA ACEASTA A ÎMPĂRĂȚIEI VA FI PROPOVĂDUITĂ ÎN TOATĂ LUMEA, CA SĂ SLUJEASCĂ DE MĂRTURIE TUTUROR NEAMURILOR. ATUNCI VA VENI SFÂRȘITUL.” – MATEI 24: 14

In tarti precum japonia, china sunt sub 5% ortodocsi ... daca ortodoxia este religie adearata de ce nu fac si ei lafel ca sa afle toata lumea adevarul ?
Asa, ca sa se mire martorii lui Iehova si sa nu inteleaga profetiile cu lupii in piele de oaie si hristosi mincinosi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 14.09.2013, 14:16:24
lucaionut's Avatar
lucaionut lucaionut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2013
Locație: Slobozia
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
actualul sistem de lucruri-actuala lume in care traim in care Satan diavolul este stapan. Iehova al lor va distruge aceasta lume in care noi traim (acest sistem de lucruri) la Armaghedon in care vor supravietui doar martorii lui Iehova. Pe urma acesti martori vor transforma pamantul distrus intr-un paradis (cum a fost pamantul pe timpul lui Adam pana la cadere...imparatia de 1000 de ani de care tot vorbesc sectantii), apoi vor invia trptat oamenii ce au murit pana la Armaghedon. Cum vor scapa martorii de 7 miliarde de cadavre si de ruinele oraselor CU MAINILE GOALE, NICI UN MARTOR NU STIE SA RASPUNDA! Atunci cand Iehova al lor va distruge actualul sistem de lucruri, va distruge si uneltele (sapa, ciocanul, cuiele, etc) camioanele, buldozerele etc, aceste toate fiind construite in timpul domniei lui Satan


Caci iata, Eu fac ceruri noi si un pamant nou; asa ca nimeni nu-si va mai aduce aminte de lucrurile trecute si nimanui nu-i vor mai veni in minte - Isaia 65:17

Pamantu nou nu va mai avea impuritatii...
__________________
www.caleacrestina.ro
Reply With Quote
  #176  
Vechi 14.09.2013, 14:36:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu avem optiunea cu turnuletz la confesiuni de o zis iehovistu' nostru "alta confesiune"? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 14.09.2013, 18:12:58
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea188 Vezi mesajul
nu stiu ce aveti impotriva acestor oameni?ati cunoscut personal vreun membru al acestei organizatii?e usor a arunca cu noroi fara a avea nici un argument!daca vreti sa-i cunoasteti intr-adevar intrati pe site-ul lor oficial sau mergeti la programele lor!cati martori ai lui Iehova ati auzit vorbind in mod nerespectuos la adresa vreunui cult sau religie?daca ati cunoscut vreunul in acest sens sa-mi faceti sa mi-l aratati si mie!eu ,de cand am contact cu ei nu am cunoscut nici o persoana in acest sens!in loc sa adresati cuvinte jignitoare la adresa lor mai bine ati incerca sa va apropiati de Dumnezeu asa cum vrea EL ,ca noi,oamenii, sa o facem(Iacov 4:8).in acest fel,deschizandu-va inima catre EL,rugandu-L in mod staruitor si sincer,ati avea ocazia sa cunoasteti adevarul(Ioan 17:17) si adevarul va va elibera(Ioan 8:32).si,dupa parerea voastra de unde-L putem cunoaste cel mai bine pe Dumnezeu?oare nu cumva din Biblie,care este Cuvantul Sau?si daca toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu(2Timotei 3:16) nu credeti de cuviinta ca ar trebui sa Il lasam pe Dumnezeu sa lucreze in noi(Evrei 4:12).asa ca sfatul meu personal este sa incercati sa intelegeti mesajul Bibliei si atunci veti vedea ca Dumnezeu vrea ca orice fel de oameni sa fie salvati(1Timotei 2:4) si sa ajunga la cunostinta adevarului.
Da, am cunoscut personal un membru al acestei organizatii. Au batut la usa si jumatate de an nu am scapat de ei. Am citit si cartile lor, bagate pe sub usa sau date in mana mamei mele. Am primit si Noul Testament de la ei, deci stiu in mare care este doctrina pe care o promoveaza si pe ce se bazeaza. Stiu ca o jignesc pe Maica Domnului, nu Il recunosc pe Domnul Hristos ca fiind Cuvantul si Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat. Jignesc Sfintii neamului romanesc. Nu au respect ptr. steagul national, armata si ptr patrie. Isi lasa copii sa moara in loc sa accepte o perfuzie de sange.
Nu am nimic cu ei ca oameni. Daca nu suntem de acord cu doctrina lor si criticam unele aspecte, asta nu inseamna ca ii uram sau ca aruncam cu noroi in ei.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.09.2013, 18:55:31
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
Caci iata, Eu fac ceruri noi si un pamant nou; asa ca nimeni nu-si va mai aduce aminte de lucrurile trecute si nimanui nu-i vor mai veni in minte - Isaia 65:17

Pamantu nou nu va mai avea impuritatii...
Proorocia din Is.65,17 se refera la pamantul nou si cerul nou de dupa venirea Mantuitorului Iisus Hristos, de dupa Moartea si Invierea Sa si nu dupa cea de a doua venire a Sa. Citeste mai atent aceste versete!!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #179  
Vechi 14.09.2013, 18:58:38
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
„EVANGHELIA ACEASTA A ÎMPĂRĂȚIEI VA FI PROPOVĂDUITĂ ÎN TOATĂ LUMEA, CA SĂ SLUJEASCĂ DE MĂRTURIE TUTUROR NEAMURILOR. ATUNCI VA VENI SFÂRȘITUL.” – MATEI 24: 14

In tarti precum japonia, china sunt sub 5% ortodocsi ... daca ortodoxia este religie adearata de ce nu fac si ei lafel ca sa afle toata lumea adevarul ?
In felul in care intelegi tu aceasta proorocie a Mantuitorului Hristos de la Mt.24,14 se deduce logic ca nu se va implini ...NICIODATA, atata vreme cat se vor naste copii pe acest pamant!

Ti s-au bagat in cap numai prostii acolo! TREZESTE-TE!!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #180  
Vechi 14.09.2013, 19:35:55
lucaionut's Avatar
lucaionut lucaionut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2013
Locație: Slobozia
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In felul in care intelegi tu aceasta proorocie a Mantuitorului Hristos de la Mt.24,14 se deduce logic ca nu se va implini ...NICIODATA, atata vreme cat se vor naste copii pe acest pamant!

Ti s-au bagat in cap numai prostii acolo! TREZESTE-TE!!!
Se deduce logic in afara bibliei..

Efeseni 6:1 Copiilor, ascultați în Domnul de părinții voștri, pentru că așa este drept!

Deci copii pana la o anumita varsta daca a ascultat de parinti a ascultat de dumnezeu.
__________________
www.caleacrestina.ro
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56