Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2008, 23:27:18
andreeea andreeea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2008
Mesaje: 6
Implicit

Dragilor,

Am fost o pacatoasa si nu stiam. Acum stiu si incerc sa ma indrept.
Am deschis ochii atunci cand am trait o deznadejde foarte puternica si doar bunul Dumnezeu m-a putut ajuta. De atunci, incerc sa traiesc ca o buna crestina si sa lupt cu patimi vechi si ispite noi.
Eram implicata intr-o relatie patimasa si destul de chinuitoare - genul de iubire "eros si tanatos" pe care au versificat-o poetii damnati.
La un moment dat, intre noi a intervenit o separare fizica(masurata in mii de kilometri) si una sentimentala (masurata probabil in multe suspine) ce a durat aproape un an de zile.
In aceasta perioada s-a produs schimbarea mea, pe care nu i-am putut-o marturisi prietenului meu in momentul revederii din cauza racelii care se instalase intre noi, si mai ales datorita faptului ca stiindu-l, ar fi desconsiderat-o total. Mai mult decat atat, mi-am dat seama ca sunt foarte vulnerabila si alaturi de el, as reveni foarte usor la viata superficiala si plina de pacate pe care o duceam inainte.
Singura solutie pe care am gasit-o, a fost sa ma folosesc de un pretext oarecare si sa fortez o noua separare pe care si el a acceptat-o destul de usor.
El ma asteapta si acum. Sa "imi revin" si sa revenim iar.
Iar mie imi este imposibil sa revin, dar in acelasi timp imi este foarte greu sa stau departe de el, stiind cat de usor am fi iar impreuna.
Pe de o parte ma tem ca alaturi de el, pot pierde ceea ce cu greu am descoperit dupa atatia ani de orbire totala. Caci, viata fara Dumnezeu, dragii mei este mai rea decat orbirea. Este pur si simplu orbecaiala.
Iar pe de alta parte, ma simt egoista si ipocrita ca incerc sa ma feresc de el, ca impun distanta in relatia noastra si-l abandonez in orbecaiala de care pomeneam mai sus. Il iubesc, dar nu stiu sa-l iubesc altfel decat patimas si imi este si frica sa incerc, caci incercare presupune si esecul.

Nu am un duhovnic inca care sa ma sfatuiasca in aceasta problema. Tot ce fac este sa ma rog pentru el, sa-i deschida si lui Dumnezeu inima.

Va multumesc si astept sfaturile voastre.
Doamne ajuta!


Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2008, 23:40:25
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

e atat de usor sa te intorci la viata veche... ca un pocnit din degete. si e atat de dulce pacatul... ca aproape te doare cand iti amintesti... iti trebuie mult curaj si multa rugaciune. insa singura n-o sa razbati. singura ta sansa este un duhovnic draga andreea. iti place sau nu, ti-e rusine de marturisire sau nu, vrei nu vrei tre sa bei agheazma... putem sa-ti fim alaturi oricand ai nevoie de un sfat. insa, seara, cand ramai singura cu gandurile tale si cu ispitele dulci din noapte... e tare greu sa lupti. si e o lupta inegala din pacate. chiar daca ai apucat pe drumul bun, ai dinti de lapte si nu te poti opune pacatului la nesfarsit fara o pregatire duhovniceasca. si de asta se poate ocupa un duhovnic bun. gaseste-l repede si apoi stam de vorba ca sa ne spui cate razboaie ai castigat. insa nu incerca sa te bazezi doar pe sfaturile unora si sa te conduci cu propriile forte. o sa dai gres... si chiar de vei cadea, nici atunci sa nu renunti. macar in al doisprezecelea ceas fugi la duhovnic si va fi bine.
Doamne ajuta! si sa ne auzim cu bine andreea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2008, 23:46:44
andreeea andreeea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
e atat de usor sa te intorci la viata veche... ca un pocnit din degete. si e atat de dulce pacatul... ca aproape te doare cand iti amintesti... iti trebuie mult curaj si multa rugaciune. insa singura n-o sa razbati. singura ta sansa este un duhovnic draga andreea. iti place sau nu, ti-e rusine de marturisire sau nu, vrei nu vrei tre sa bei agheazma... putem sa-ti fim alaturi oricand ai nevoie de un sfat. insa, seara, cand ramai singura cu gandurile tale si cu ispitele dulci din noapte... e tare greu sa lupti. si e o lupta inegala din pacate. chiar daca ai apucat pe drumul bun, ai dinti de lapte si nu te poti opune pacatului la nesfarsit fara o pregatire duhovniceasca. si de asta se poate ocupa un duhovnic bun. gaseste-l repede si apoi stam de vorba ca sa ne spui cate razboaie ai castigat. insa nu incerca sa te bazezi doar pe sfaturile unora si sa te conduci cu propriile forte. o sa dai gres... si chiar de vei cadea, nici atunci sa nu renunti. macar in al doisprezecelea ceas fugi la duhovnic si va fi bine.
Doamne ajuta! si sa ne auzim cu bine andreea.
Multumesc mult pentru cuvinte.

Sunt spovedita si impartasita, dar nu am inca duhovnic.

Nu cred ca m-am facut inteleasa complet.
Problema mea nu este ca ma gandesc la fostele patimi. Pe aceastea le arunc din mintea mea cu rugaciune. Problema este ca nu stiu cum sa ma raportez la prietenul meu pe care il alunga de langa mine, si care nici nu are macar sansa sa descopere omul nou pe care l-a facut Dumnezeu din mine.

Multumesc oricum pentru sfaturi. Ai dreptate, este o lupta si in lupta asta am nevoie de un duhovnic potrivit. Dar uite ca nu se gaseste cum bati din degete, si nadajduiesc ca sfaturile unor oameni care au mai multa experienta duhovniceasca si chiar si mai multa experienta in viata ma vor ajuta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2008, 23:48:11
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

nu stiu in ce mod il iubesti tu pe prietenul tau, insa daca tu crezi ca alaturi de el vei fi fericita eu cred ca ar trebui sa te intorci la el. imi dau seama intr-o oarecare masura de ce anume iti este frica: iubirea e prea patimasa si vei face multe pacate, Il vei pierde din nou pe Dumnezeu. totusi incearca sa-l iubesti cat mai curat, cat mai din inima, nu cu trupul. incearca sa-l aduci si pe el pe calea asta. daca o sa reusesti va fi victorie. dar totusi e un risc: acela de a cadea tu din nou in patima. esti libera, poti sa iei ce decizie doresti tu...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2008, 23:52:33
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Draga Andreea , in primul rand trebuie sa te intaresti in credinta si sa ti cauti un duhovnic.
In al doilea rand , avand nadejdea in Dumnezeu si Sf Fecioara trebuie sa infrunti realitatea , nu sa o oclesti ca asa nu rezolvi nimik.
Daca nu mai vrei sa ai viata care ai avut alaturi de el atunci nu te mai gandii la el si roaga te la Dumnezeu sa te ajute sa gasesti calea cea buna, si care poate fii aceea cale daca nu cea a credintei si a iubirii fata de Dumnezeu. Si daca vrei sa urmezi aceasta cale roaga te sa te ajute Dumnezeu sa gasesti un baiat care vrea sa mearga pe aceasta cale cu tine si uita l pe fostu mai intai si de viata care era alaturi de el.
Dar cel mai important : gaseste ti un duhovnic, roaga te sa gasesti un duhovnic bun care sa te inteleaga si prin care sa te ajute Dumnezeu pentru rugaciunile sale pt tine.
Dumnezeu sa te ajute sa mergi pe calea cea dreapta si sa ti gasesti linistea sufleteasca.
Doamne ajuta! Si Doamne iarta ma si ma miluieste si pe mine , pacatoasa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2008, 23:58:02
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

andreea,
in momentul in care te vei intoarce langa prietenul tau trebuie sa fii constienta ca intri in hora. in cercul vicios din care abia ai iesit. te-ai intoarce exact ca fluturele la flacara. si te vei arde... si o vei face mereu... insa nu te va ajuta cu nimic. decat ca iti va stinge tie viata. roaga-te si timpul iti va vorbi. e adevarat ca esti libera sa alegi orice cale. insa tu stii foarte bine ce ar insemna sa te intorci... e timpul sa te intrebi ce iti doresti cu adevarat. sa faci o alegere. nu e usor. insa Dumnezeu va fi mereu langa tine si te va ajuta sa treci peste orice greutate. trebuie sa crezi asta.
trebuie sa fii deschisa si sa ii povestesti tot. cu riscul sa te vada ca pe o nebuna. cu riscul de a-l face sa fuga. sau nu. atunci vei sti si stadiul iubirii lui pentru tine. daca te poate accepta asa cum esti si poate sta langa tine pana in ziua in care va veti cununa. atunci cu siguranta dragostea isi va spune cuvantul. si nu ma refer aici la dragostea trupeasca...
dragostea se cultiva andreea. toti o avem in interior. ramane sa stim sa-i punem ingrasamantul adecvat si sa-i punem la dispozitie toate conditiile pentru ca ea sa triumfe.
incearca-te si incearca-l...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2008, 00:20:30
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ma bucur sa aflu ca s-a mai intors cineva la credinta! Andreea, cu vorbele nu-l vei putea convinge pe prietenul tau, dar daca te vei ruga seara in taina la tine in camera pentru el, va fi de mai mult folos decat o mie de vorbe, si deasemenea trebuie sa te rogi sa te indrume si pe tine Dumnezeu sa vezi ce ai de facut de acum incolo. La inceput e foarte foarte greu, dar cu timpul vei vedea ca incep sa apara si roade ale rugaciunilor tale! :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.06.2008, 12:02:40
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

unii oameni spun ca in fiecare dintre noi sunt demonsi si spirite straine ,nu neaparat in fiecare dar in majoritatea...cica , ce ne determina pe noi sa pacatuim sunt demonii din noi etc...ce parere aveti? eu unul NU cred
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2008, 15:08:16
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
unii oameni spun ca in fiecare dintre noi sunt demonsi si spirite straine ,nu neaparat in fiecare dar in majoritatea...cica , ce ne determina pe noi sa pacatuim sunt demonii din noi etc...ce parere aveti? eu unul NU cred
Demonii nu sunt in noi, ca am fi posedati cu totii (Doamne fereste), ei sunt in afara noastra, dar pe langa noi ca sa ne ispiteasca mereu.
Nu numai tu respingi aceasta realitate, ci aproape toti oamenii care nu cred in Biserica, pentru ca asta este una dintre cele mai bune strategii ale demonilor, de a-i face pe oameni sa creada ca ei nu exista, ca sa le fie mai usor in a-i tine "orbi" toata viata, ca dupa moarte sa-i duca in iad usor.
Nu crezi in ei? Pacat, ei cred in tine! ???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2008, 15:52:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

eu cred in Biserica man
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre dragoste si alti demoni ... mihai anton Pocainta 5 16.04.2010 15:51:06
Sfantul Maxim Marturisitorul despre dragoste mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 06.03.2009 02:03:48
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 00:22:45
despre dragoste... paraschevaiasi Generalitati 29 10.03.2008 11:33:41