Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.05.2015, 01:51:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Limbajul cel mai cunoscut al vrășmașului este cel al mândriei. Și cum noi suntem "lipsiți" de mândrie, vrăjmașul nu are cum să ne descifreze gândul. Nu-i așa? După modul nostru naiv și deschis de a comunica îi este atât de "greu" să-și dea seama de gândul nostru (bun), căci nici nu ne putem imagina.

Last edited by ovidiu b.; 27.05.2015 at 01:54:28.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.05.2015, 02:02:34
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Vrem sa tinem post? Sa ne rugam sa ne ajute bunul Dumnezeu, fara a vorbi nimanui de intentia noastra.
Nici duhovnicului? ...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.05.2015, 09:37:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Trancaneala asta cu gandurile bune care ne despart de Dumnezeu este un fel de "curat-murdar" coane Iancule! Gandurile "bune" venite de la vrajmas, n-or sa fie nicodata bune, fiindca omului ii este dat sa inteleaga diferenta.
Am spus "gânduri aparent bune" pe care vrăjmașul știe să le mânuiască cu multă dibăcie. Până ajunge omul să înțeleagă diferența, moara minții lui va măcina multă neghină crezând că macină grâu. Și îi trebuie multă pocăință sinceră și o rânduială duhovnicească temeinică ca să ajungă să înțeleagă diferența.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca n-ar intelege-o, nici vorba sa se faca vinovat de vreun pacat.
Să înțeleg că noi ne vedem toate păcatele? Oare să nu fie păcate ascunse pe care nu le vedem, nu le sesizăm la noi înșine?

În acest sens îți recomand această carte: http://www.sophia.ro/Despre-bolile-t...-ro-554-o4.htm

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Uneori, totusi, ni se cam pune pata pe cineva si tinem neaparat sa dovedim ceva anume... Iata deci un exemplu concret de intentie "buna"!
Ceea ce vezi la altul cu siguranță e de fapt în tine. A fost vorba de o "completare" (am și precizat) și nicidecum de o "demonstrație". Fiecare vede ce vrea și cât poate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.05.2015, 10:15:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nici duhovnicului? ...
Vrășmașul este legat să știe ceea ce discuți cu duhovnicul în timpul spovedaniei. Însă, vrăjmașul prinde de veste de toate intențiile bune după modul nostru naiv și deschis de a comunica, limbajul cel mai cunoscut al vrășmașului fiind cel al mândriei. Dacă noi am fi lipsiți de mândrie, cu siguranță el nu ar putea prinde de veste. De aceea recomandabil este ca ceea ce ai discutat cu duhovnicul tău să nu știe nimeni.

Probabil că întrebarea ta merge și mai departe și pune problema unei discuții, unei sfatuiri cu duhovnicul care nu are loc în timpul spovedaniei. În acest caz te rog să dezvolți ideea și să mă lămurești și pe mine. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.05.2015, 00:06:23
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

Să înțeleg că noi ne vedem toate păcatele? Oare să nu fie păcate ascunse pe care nu le vedem, nu le sesizăm la noi înșine?
Din pacate nu inteleg ce vrei sa spui. Adica inteleg, dar stiind ca si tu intelegi, chiar nu inteleg! Ceea ce facem noi, sunt provocari constiente la care, din mandrie, raspundem, desi este mult mai de folos sufletului sa ne stapanim "justificarile". "Pacatele ascunse", ies la suprafata ca undelemnul, prin rugaciune si smerenie. Faptul ca raman ascunse n-ar fi atat de grav. Mai grav este ca suntem chiar foarte constienti de ele, dar dintr-un anume motiv, nu recunoastem in fata altora... Ca in fata lui Dumnezeu, ar insemna sa fim chiar ipocriti sa nu recunoastem. E doar un joc de-a ceea ce am dori noi sa fim, nicidecum ceea ce stim foarte bine ca NU suntem. Iar daca chiar credem ca suntem, atunci nu e bine.
Daca eu ma las provocat (asa cum am facut si acum), raspunzand subiectiv, fiindca NU sunt in har, nu inseamna ca nu sunt constient, ci ca am slabiciuni la care nu rezist intotdeauna, desi stiu cum ar fi intelept sa procedez...

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

În acest sens îți recomand această carte: http://www.sophia.ro/Despre-bolile-t...-ro-554-o4.htm

Iti multumesc pentru recomandare. As fi preferat sa faci dovada ca ti-ai insusit-o deja, pentru ca, recomandand-o in acest context, pare cel putin ciudat.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nici duhovnicului? ...
Si daca tot m-am lasat provocat, incerc sa raspund acum, nu din dorinta de a "justifica", ci din simpatie pentru cel ce intreaba, sperand ca intrebarea sa nu fi fost... tendentios pusa. Pentru ca este prea naiva pentru un cunoscator...
Dintre multele sfaturi pe care le da Parintele, acela de a tine post in zilele randuite, este nelipsit. De ce sa-i spun duhovnicului gandul meu? Cum l-ar interpreta? La el mergem dupa ce am reusit sa tinem post, dar nici atunci nu este indicat sa-i spunem, daca nu ne intreaba. Oricum, el ne cunoaste mai bine decat ne cunoastem noi insine... La duhovnic este de folos sa ne aratam slabiciunile si neputintele, iar asupra virtutilor noastre, nu e cazul sa ne oprim, fiindca NU ne apartin. Astfel incat, incet-incet, avem sanse reale sa ne randuiasca Dumnezeu un duhovnic care sa ne puna ordine in viata si in ganduri.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.05.2015, 03:32:24
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vrășmașul este legat să știe ceea ce discuți cu duhovnicul în timpul spovedaniei. Însă, vrăjmașul prinde de veste de toate intențiile bune după modul nostru naiv și deschis de a comunica, limbajul cel mai cunoscut al vrășmașului fiind cel al mândriei. Dacă noi am fi lipsiți de mândrie, cu siguranță el nu ar putea prinde de veste. De aceea recomandabil este ca ceea ce ai discutat cu duhovnicul tău să nu știe nimeni.

Probabil că întrebarea ta merge și mai departe și pune problema unei discuții, unei sfatuiri cu duhovnicul care nu are loc în timpul spovedaniei. În acest caz te rog să dezvolți ideea și să mă lămurești și pe mine. :)
......:) Frate, e simplu. Elementar, bazal: asceza creștină are sens doar în cadrul ascultării.
Asta-i tot.

Last edited by Ioan_Cezar; 30.05.2015 at 03:36:19.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.05.2015, 08:27:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ceea ce facem noi, sunt provocari constiente
Iartă-mă.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
la care, din mandrie, raspundem, desi este mult mai de folos sufletului sa ne stapanim "justificarile".
Cu siguranță prin mesajele noastre ne hrănim măndria, iar trăncăneala asta poate fi și un exercițiu. :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca eu ma las provocat (asa cum am facut si acum), raspunzand subiectiv, fiindca NU sunt in har, nu inseamna ca nu sunt constient, ci ca am slabiciuni la care nu rezist intotdeauna, desi stiu cum ar fi intelept sa procedez...
Poate că slăbiciunile noastre, uneori, pot fi de folos, în primul rând nouă înșine. Mă străduiesc să văd partea bună dintr-o discuție în contradictoriu. Și cu siguranță există și o parte bună, dacă vrem să o vedem și să ne folosim de ea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.06.2015, 01:26:30
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Probabil că întrebarea ta merge și mai departe și pune problema unei discuții, unei sfatuiri cu duhovnicul care nu are loc în timpul spovedaniei. În acest caz te rog să dezvolți ideea și să mă lămurești și pe mine. :)
Vroiam doar să reamintesc de ascultare. Îmi pare că uităm prea des de acest cadru indispensabil al vieții noastre de credință și că ne tot facem de cap cu tot felul de gânduri și impresii... Și astfel ne complicăm singuri viața, ne-o îngreunăm foarte și rătăcim.
Uite, frate, ce frumos zice Scărarul (citat de Sfântul Teofan Zăvorâtul, în "Viața lăuntrică"):
"Din trei virtuți - post, neprihană și ascultare - prima conduce până la jumătatea drumului spre Dumnezeu, a doua până la intrare, iar a treia până în fața lui Dumnezeu."
Postul se ține cu ascultare, reamintesc eu.
Am auzit pe forum atâtea invenții, atâtea ofuri legate de post, atâtea ciudățenii și părelnicii,
dar prea rar vreun cuvânt despre postul în ascultare. Tot felul de mode și de variante dar prea puțin despre "învelișul" protector și ordonator al ascultării, despre sensul mai înalt al postului înlăuntrul viețuirii duhovnicești, despre lepădarea de sine căreia postul i se subordonează ca un mijloc și ca o formă de exprimare etc.
A vedea postul rupt de o întreagă viețuire duhovnicească (iar aici e indispensabilă ascultarea) îmi pare o eroare grozavă. Cum să fii creștin postitor în afara "organismului" Bisericii? Ce viață creștină poate fi aceea dacă este neîmbisericită, adică necuprinsă organic în ascultarea vie de duhovnic, mai întâi?
Ne mai mirăm că trăim înșelări, accidente, necumpătări și pierderi?... Și că ne trezim mereu nesporiți și, vai, jefuiți și iarăși atât de săraci; și mereu răniți.

Last edited by Ioan_Cezar; 03.06.2015 at 01:30:31.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.06.2015, 14:51:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc... :)
Reply With Quote
Răspunde