Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2008, 20:48:20
vylyca84 vylyca84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2008
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta. Visarion Iugulescu este canonisit sau nu? Cine stie?
:hmmm:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2009, 12:33:43
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit ....

Canonisit, poate caterisit vrei sa spui..

Nu nu este si nu a fost niciodata caterisit. Pe vremea patriarhului Iustin pt ca venea f multa lume la Biserica Sf Nicolae Sirbi, comunisti au intrat in panica si au apelat la patriarh sa ia masuri. Patriarhul l-a chemat pe parintele paroh, Constantin, si la o sedinta a preotilor i-a zis "ce faci acolo parinte Constantin, faci Maglavit?", la care el a raspuns "nu eu ci parintele Visarion" atunci patriarhul Iustin l-a pensionat fortat pe parintele Visarion, pt ca era angajat cantaret la acea biserica, si i-a interzis sa mai predice sau macar sa mai apara in fata oamenilor...DIn 1983 a trebuit sa se ascunda dupa ce securiotatea l-a ridicat in citeva rinduri si l-a batut si torturat sa nu mai primeasca pe nimeni si sa nu mai vorbeasca cu nimeni, dar ii dadeau iar drumul ca nu aveau de ce sa se lege, caci parintele predica oamenilor pt a se intoarce la Dumnezeu, si nu facea politica...cind s-a dus sa-si ia pensia, postarita i-a zis "parinte nu pot sa va mai dau pensia, caci cei de la securitate mi-au spus ca sa raportez imediat unde sunteti cind veniti sa va luati pensia..." si asa a trebuit sa se ascunda pe unde a putut pina la revolutia din 1989.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2012, 18:48:38
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Smile neintelegere

Poate a vrut sa spun CANONIZAT.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2012, 19:40:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghindocica Vezi mesajul
Poate a vrut sa spun CANONIZAT.
in randul ucenicilor a fost "canonizat" cu 20 de ani inainte de deces ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2012, 14:18:17
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Smile vezi....

Vezi Dumitru, eu nu vreau sa te supar cu nimic dar... reciteste fraza scrisa de tine si incearca sa o intelegi, raportandu-te la iubirea si intelegerea lui Dumnezeu fata de fiecare dintre noi. Cu ce ar fi gresit acele suflete care l-ar fi considerat sfant inca din viata, inaintea lui Dumnezeu. Crezi ca Dumnezeu este suparat ca l-au " canonizat de acum 20 ani"? Daca parintele este acum la Dumnezeu si Il slujeste asa cum a facut-o in toata viata dansului si sunt in perfecta armonie, noi de ce nu ne intelegem cu privire la acest subiect?
Cine oare ne invrajbeste? Astept raspuns de la tine si iti doresc pana atunci tot ce este mai bun si frumos!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2012, 14:42:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Auzi? Dar tu în rest ți-ai rezolvat toate problemele legate de mântuire de te-ai apucat să dezgropi 1000 de topice visarioniste?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2012, 15:43:15
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Exclamation neintelegere

Imi cer scuze ca te-am deranjat dar imi pare bine ca am facut cunostinta.
Eu ii ramasesem datoare cu niste raspunsuri lui Dumitru si ...este adevarat i-am raspuns mai tarziu. Iti doresc o zi minunata in continuare!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2012, 19:26:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghindocica Vezi mesajul
Vezi Dumitru, eu nu vreau sa te supar cu nimic dar... reciteste fraza scrisa de tine si incearca sa o intelegi, raportandu-te la iubirea si intelegerea lui Dumnezeu fata de fiecare dintre noi. Cu ce ar fi gresit acele suflete care l-ar fi considerat sfant inca din viata, inaintea lui Dumnezeu. Crezi ca Dumnezeu este suparat ca l-au " canonizat de acum 20 ani"? Daca parintele este acum la Dumnezeu si Il slujeste asa cum a facut-o in toata viata dansului si sunt in perfecta armonie, noi de ce nu ne intelegem cu privire la acest subiect?
Cine oare ne invrajbeste? Astept raspuns de la tine si iti doresc pana atunci tot ce este mai bun si frumos!
nu pot sa neg ca parintele ar fi sfant, dar nici sa afirm. bineinteles, in ipoteza ca Dumnezeu ar exista.
dar nu cred ca am facut vreodata o afirmatie in acest sent.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2012, 19:28:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Auzi? Dar tu în rest ți-ai rezolvat toate problemele legate de mântuire de te-ai apucat să dezgropi 1000 de topice visarioniste?
cred ca ai observat si tu ca nu ii intereseaza al subiect in afara de "Visarion".
exceptie face geo.nektarios.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2012, 00:31:13
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Implicit ???????????????

Credeam ca acesta este un spatiu in care se vorbeste despre parintele Visarion. Daca nu este ma retrag nu este nici o problema. Despre voi nu am ce sa vorbesc ca nu va cunosc. Daca ati fi facut pentru mine ce a facut Dumnezeu prin parintele Visarion as fi "desgropat" 1000 de topice "Dragosiste" si "Dumitriste". Asta asa ca sa nu ramaneti fara rasplata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu ionutz_rYk Mari Duhovnici si predicile lor 484 01.12.2012 15:42:18
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27