Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2009, 12:24:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=qQwCCm-H-sU
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2009, 12:37:01
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Anna, esti putin cam dura , nu crezi?
Fiecare exprima parerea sa, chiar daca este vorba despreun alt tip de tara, nu neaparat mai saraca, deoarece cineva aici- citeste cu atentie ceea ce ti se raspunde - a pus problema romanului ca ar trebui sa se schimbe...din asta deriva multe probleme de atitudine al romanului, care-l face s astea cum s-ar zice "in ultima banca"...
.
Nu ca-s dura, dar pentru astea sunt alte thread-uri. Si se vobreste la nesfarsit de romanii care merg sa lucreze pentru bani in alte tari. Eu am deschis thread-ul tocmai pentru restul, cei care nu merg pentru bani. Tocmai in ideea asta. Sa devieze discutia, dar nu tocmai iar pe ceea ce am vrut sa evit: romanii care merg pentru bani, cum o duc acolo in tarile alea civilizate, cat de prost etc etc Tocmai pentru ca de romanii care merg pentru bani se vorbeste la nesfarsit, voiam un thread dedicat in intregime celorlalti, care n-au mers pentru bani, ba chiar au ales o tara mai saraca. Uite, ce zici de Polonia e ok.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2009, 12:39:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu ca-s dura, dar pentru astea sunt alte thread-uri. Si se vobreste la nesfarsit de romanii care merg sa lucreze pentru bani in alte tari. Eu am deschis thread-ul tocmai pentru restul, cei care nu merg pentru bani. Tocmai in ideea asta. Sa devieze discutia, dar nu tocmai iar pe ceea ce am vrut sa evit: romanii care merg pentru bani, cum o duc acolo in tarile alea civilizate, cat de prost etc etc Tocmai pentru ca de romanii care merg pentru bani se vorbeste la nesfarsit, voiam un thread dedicat in intregime celorlalti, care n-au mers pentru bani, ba chiar au ales o tara mai saraca. Uite, ce zici de Polonia e ok.
Te bate gandul sa pleci in alta tara mai saraca pentru un motiv anume,de vrei sa stii toate acestea sau e doar o curiozitate a ta?
Poate iti doresti sa faci misionerat intr-o astfel de tara?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2009, 12:42:31
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Toate 3 variantele
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.05.2009, 12:47:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Frumos! :)
Cred ca cel mai bine ai discuta si cu cei care cunosc astfel de misionari.
Am gasit acest link: http://stiricrestine.ro/resurse/nevoi-de-rugaciune/ ,dupa cum vezi,viata crestinilor care aleg o astfel de cale este destul de dificila si plina de riscuri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.05.2009, 13:24:09
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Frumos! :)
Cred ca cel mai bine ai discuta si cu cei care cunosc astfel de misionari.
Am gasit acest link: http://stiricrestine.ro/resurse/nevoi-de-rugaciune/ ,dupa cum vezi,viata crestinilor care aleg o astfel de cale este destul de dificila si plina de riscuri.
Multumesc pentru link. Pentru mine este o posibilitate foarte indepartata. Sau cine stie...Deocamdata e doar o posibilitate pe care n-o refuz, dar sunt prea slaba in credinta in momentul de fata pentru a face un lucru asa de mare. Poate "cand o sa ma fac mare" Sau daca o vrea Domnul asa ceva cu mine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.05.2009, 17:05:10
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Asta este adevarul, romanii sunt necivilizati si traiesc mereu cu teama ca vor fi furati, inselati, ucisi , marginalizati, ca li se vor vorbi urat oriunde merg...etc. De fapt, nici nu le mai este teama, fiindca nu mai cunosc diferenta dintre aceste lucruri si lipsa acestora. S-au obisnuit pentru supravietuire.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.05.2009, 17:10:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Asta este adevarul, romanii sunt necivilizati si traiesc mereu cu teama ca vor fi furati, inselati, ucisi , marginalizati, ca li se vor vorbi urat oriunde merg...etc. De fapt, nici nu le mai este teama, fiindca nu mai cunosc diferenta dintre aceste lucruri si lipsa acestora. S-au obisnuit pentru supravietuire.
Nu, nu cred că românul = necivilizat, este o etichetă mult prea grea și neadevărată !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.05.2009, 18:21:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Atunci, cum iti explici mormanele de gunoaie lasate in weekend-uri, in mijlocul naturii pe care o cauta toti pentru relaxare, dar de care nu-i mai pasa nimanui dupa satisfacerea placerii de-a o savura....la sfarsitul distractiei.
Mi-a fost cumplit sila ce a aratat la tv., tone de gunoaie lasate in urma minivacantei de 1 mai, faptele romanilor, care respecta natura exact cum se respecta pe sine.
Nu stiu in cate tari veti vedea asa ceva, dar cu siguranta, nu in multe.Acele tone de gunoaie nu sunt biodegradabile, astfel ca ne manjeste propriul pamant pe care calcam...cu indarjire de "roman".
Daca fiecare roman ar fi constiincios si civilizat, si-ar strange propriul gunoi intr-un sac menajer(adus de-acasa), si l-ar duce tot acasa, in tomberonul blocului pe langa care locuieste. Dar, pur si simplu nu se poate fiindca mai avem multe de invatat pana la civilizatie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.05.2009, 18:49:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si, daca tot veni vorba de Japonia pe-aici pe undeva.Am fost intr-o zi in Disneyland, era puzderie de lume,sute de magazine cu produse alimentare si nealimentare, dar, absolut nici un gunoi pe jos.
Deci, se poate!
La Galati, de Sf. Andrei se serbeaza cu fast, la nivel de oras ; "Sarbatorile Orasului", inchizandu-se astfel artera principala a orasului care trece prin centru (unde locuiesc).De asemenea, foarte multi oameni vin sa se distreze pe strada prin mars si poposiri la vin cal, gratare si cumparari de suveniruri.
Nu va pot explica cate gunoaie raman in urma acestei festivitati, mormane de gunoaie pe un traseu ce traverseaza orasul prin centru. Astfel, primaria angajeaza maturatorii incepand cu ora 24 cand se termina distractia, pentru a face curatenie pana dimineata ca sa poata reincepe viata...in mod "civilizat".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Altă Evanghelie Carmen FUNIERU Despre Sfanta Scriptura 17 04.02.2014 15:53:19
o alta perspectiva The_Fallen Generalitati 24 07.01.2013 14:54:10
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
ajutor umanitar ptr o familie saraca constantinstefan111 Generalitati 3 22.03.2011 10:52:10
O alta limpezire ... Negroponte Generalitati 231 15.09.2009 04:05:36