Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.06.2010, 12:06:46
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit Parintele Visarion Iugulescu.

Asa cum este descris si in articol ,a fost cu adevarat un bun crestin si inzestrat cu mult har si dar duhovnicesc . Drept dovada icoanele pictaste de sfiintia sa ramin o amintire vie pentru noi crestini - Doamne Ajuta sa ne amintim cu mare drag de Dumnealui .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.06.2010, 18:08:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Asa cum este descris si in articol ,a fost cu adevarat un bun crestin si inzestrat cu mult har si dar duhovnicesc . Drept dovada icoanele pictaste de sfiintia sa ramin o amintire vie pentru noi crestini - Doamne Ajuta sa ne amintim cu mare drag de Dumnealui .
nu redeschide subiectul "Visarion, visarionisti"... te rog
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2012, 18:46:09
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Smile de ce?

Dumitru, imi pare rau ca nu suporti sa se pronunte si sa se discute despre parintele, daca l-ai fi cunoscut si inteles nu te-ai mai fi saturat sa discuti nu despre dansul ci despre ceea ce a oferit dansul sufletelor pe care Dumnezeu a randuit sa le cunoasca. Ai fi avut o alta stare sufleteasca, nu este tarziu nici acum dar tu nu vrei sa-l primesti pe Dumnezeu in inima ta. Si cum inima este o usa care are doar o singura clanta: pe partea omului, Domnul doar bate iar tu de nu vrei sa-i deschizi, El nu te forteaza. Asta este libertatea lui Dumnezeu despre care am mai scris cateva cuvinte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2012, 20:00:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghindocica Vezi mesajul
Dumitru, imi pare rau ca nu suporti sa se pronunte si sa se discute despre parintele, daca l-ai fi cunoscut si inteles nu te-ai mai fi saturat sa discuti nu despre dansul ci despre ceea ce a oferit dansul sufletelor pe care Dumnezeu a randuit sa le cunoasca. Ai fi avut o alta stare sufleteasca, nu este tarziu nici acum dar tu nu vrei sa-l primesti pe Dumnezeu in inima ta. Si cum inima este o usa care are doar o singura clanta: pe partea omului, Domnul doar bate iar tu de nu vrei sa-i deschizi, El nu te forteaza. Asta este libertatea lui Dumnezeu despre care am mai scris cateva cuvinte.
nu am nimic cu parintele, nici cu tine, de fapt cu nimeni.
eu combat idei. daca ma provoci o iau cu exemple personale si cazuri concrete.

nu ma cunosti si de aceea nu ai cum sa ma intelegi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2012, 20:20:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghindocica Vezi mesajul
Dumitru, imi pare rau ca nu suporti sa se pronunte si sa se discute despre parintele, daca l-ai fi cunoscut si inteles nu te-ai mai fi saturat sa discuti nu despre dansul ci despre ceea ce a oferit dansul sufletelor pe care Dumnezeu a randuit sa le cunoasca. Ai fi avut o alta stare sufleteasca, nu este tarziu nici acum dar tu nu vrei sa-l primesti pe Dumnezeu in inima ta. Si cum inima este o usa care are doar o singura clanta: pe partea omului, Domnul doar bate iar tu de nu vrei sa-i deschizi, El nu te forteaza. Asta este libertatea lui Dumnezeu despre care am mai scris cateva cuvinte.
am o rugaminte ...
cand mai intri sa ma contrazici, continua ... nu ma lasa cu ochii in soare ...
sau trebuie sa astept 2014 pentru urmatoarea ta interventie?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2012, 12:21:54
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Implicit ????

Dar nu am vrut sa te contrazic, asta ai inteles tu?
Scuza-ma!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2012, 14:51:41
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Implicit om bun

Dumitru, tu ai o mare calitate pe care eu am descoperit-o acum la tine. Tu esti un om corect, ai vrea ca totul sa decurga pe lumea asta intr-un mod placut, insa mai exista cineva invizibil care se lupta sa fure, ceea ce de fapt si de drept apartine in exclusivitate lui Dumnezeu. Tu stii bine cine este si ce vrea. Trist este ca noi ii facem jocul. Ar trebui sa fim mai diplomati ca el si sa cerem ajutorul lui Dumnezeu cand nu intelegem ceva sau atitudinea cuiva. Stau si ma gandesc ce frumos ne sfatuieste Domnul Hristos zicand: Rugati-va neancetat! Oare de ce ne spune asta? Cand poti, trimite-mi raspuns. Cu bine!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2012, 19:59:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghindocica Vezi mesajul
Dumitru, tu ai o mare calitate pe care eu am descoperit-o acum la tine. Tu esti un om corect, ai vrea ca totul sa decurga pe lumea asta intr-un mod placut, insa mai exista cineva invizibil care se lupta sa fure, ceea ce de fapt si de drept apartine in exclusivitate lui Dumnezeu. Tu stii bine cine este si ce vrea. Trist este ca noi ii facem jocul. Ar trebui sa fim mai diplomati ca el si sa cerem ajutorul lui Dumnezeu cand nu intelegem ceva sau atitudinea cuiva. Stau si ma gandesc ce frumos ne sfatuieste Domnul Hristos zicand: Rugati-va neancetat! Oare de ce ne spune asta? Cand poti, trimite-mi raspuns. Cu bine!
incerc sa fiu corect ...
poate nu imi iese mereu.
dar sa nu amestecam lucrurile.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2012, 20:00:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghindocica Vezi mesajul
Dar nu am vrut sa te contrazic, asta ai inteles tu?
Scuza-ma!
daca imi negi afirmatiile, nu inseamna ca ma contrszici?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2012, 00:17:22
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Implicit

Nu iti pot raspunde afirmativ in momentul in care eu vad acea problema stabila pe un fond contrar viziunii tale. Nu te supara!!! Eu am crezut ca vrei dialog nu monolog. Dumnezeu mi-a daruit libertate in exprimare si gandire, eu nu pot sa vad lucrurile prin ochii tai.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu ionutz_rYk Mari Duhovnici si predicile lor 484 01.12.2012 15:42:18
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59