Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.11.2010, 07:34:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare cum "s-a ingrijit" de noi? te referi la coincidente si "minuni"? nu avem nici un motiv sa credem asta. Da-mi tu unul!

Ma gindesc doar la faptul ca sute de ani formele si continutul evangheliilor s-a tot modificat, ele fiind purtate de colo-n colo de catre EVREI care s-au tot facut preoti unii pe altii si de aici si manualul "utilizatorului" . Eu nu am absolut nimic cu ei, dar as sta foaaaarte mult pe ginduri inainte de a avea deplina incredere in ceva "REDACTAT" de ei :))) Vorba aia, ei nu au incredere nici intre ei, unii cu altii, dar noi in ei?
Aici este marea dilema
Ramine insa de stabilit cit a fost masluit si cit a ramas.

Insa sunt de acord cu tine. Din putinul ramas ne ajunge de o mintuire! ( era sa zic de o ciorba:))
Eu rămân totuși la opinia că ajutorul Domnului în prezervarea Sfintei Scripturi este evidentă. Multe dintre scrierile antice s-au pierdut cu totul, rămânând doar scurte referințe despre ele în alte lucrări, Biblia a rămas integrală și într-un număr de exemplare care întrece pe departe orice altă carte. Cât privește fidelitatea cu care s-au copiat cărțile Bibliei, descoperirea manuscriselor de la Marea Moartă a demonstrat lumii întregi acuratețea acestor transcrieri pe o perioadă de multe sute de ani. Am dat doar un exemplu, însă mai sunt și altele și încă se mai fac descoperiri în acest domeniu...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 19.11.2010, 12:43:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu se referă la "adunarile care vor aparea dupa 2000 de ani", ci la adunările care au apărut chiar în timpul perioadei apostolice, numite de sf. apostol Pavel "biserici" (biserica din casa lu'...). Niciuna din acestea nu e numită Biserica Ortodoxă. Aruncă te rog un ochi și pe topicul deschis de joseph ben iacob:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11198
Nu ai observat ca eu am scris aproape jumatate din mesajele de la acel topic?
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Oral înseamnă și basmele cu zmei, paparude, iele, rusalii, sfinte Vineri (Parascheva) și câte și mai câte bazaconii transmise din generație în generație. Să nu le confundăm cu Revelația Divină!
Normal, cum e la adventisti: Miller era un semi-ateu, fiind deist, devine credincios si face o profetie. Nu s-a implinit si a recunoscut ca s-a inselat. Apoi a aparut un medium din cei ce au ramas care si ea a inceput sa faca profetii (si cea care a infiintat prim asocietate oculta, Blavatski era tot medium). Si asa s-a transmis pana a ajuns si in Romania.
La noi prin sfintii care faceau minuni si aveau si revelatii. Sunt sigur ca nu stii ce sunt sfintele moaste, prin ce se deosebesc de niste corpuri putrezite, etc.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 19.11.2010, 13:16:41
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ne cam depărtăm de topic, așa că voi răspunde laconic.
Nu se ignoră, căci așa cum magistral se exprimă apostolul: "arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea." (Iacov 2,18).

Peste tot unde apare serviciul levitic al Zilei Ispășirii. Profeția celor 2300 de zile: Daniel 8,14.

Pilda lui Iisus este o... pildă, nu o descriere a stării morților.

Scuze, dar acest text l-am mai discutat azi, credeam că s-a înțeles ce am vrut să zic.

În originalul NT nu există termenul "preot" cu privire la hirotonirea slujbașilor creștini. Termenul este prezbiter, așa cum apare în toate traducerile românești (mai puțin traducerea ortodoxă).
Imi cer scuze, daca doresti am sa deschid un topic separat, am scris aici pt ca vorbim de urmarea Bibliei intocmai, si aceasta avea legatura cu topicul. Acum iti raspund aici:
1. prin citatul 'credinta fara de fapte moarta este' acestea nu se exclud una pe alta. avem nevoie atat de credinta cat de fapte. l-am folosit pentru a intreba de ce sustineti ca 'mantuirea se face prin har SI NU prin fapte' cand defapt se face prin credinta SI prin fapte, precum ne spune intreg capitolul 2 al Sf Apostol Iacov.
2.Iisus nu a folosit pilde care nu ar fi prosibile. De aceea in pildele lui Iisus nu sunt inclusi martienii, pentru ca acestia nu exista, nu vorbeste in pilde despre reincarnare fiindca aceasta nu este posibila, etc. Toate pildele sunt despre actiuni posibile, altfel nu le-ar fi folosit pentru a explica oamenilor anumite aspecte pentru intelegerea lor. Ce folos ar avea sa foloseasca in pilde ceva ce nu ar putea exista, nu ar avea logica sau nu ar fi posibil?
3.Am vazut abea acuma comentariul de pe celalalt topic si ti-am raspuns acolo. Pe langa asta citeste si relatarile Sfintilor de-a lungul istoriei.
4.Deci daca nu aveti preoti pentru ca in loc de preoti acceptati exclusiv cuvantul presbiter, atunci sa inteleg ca aveti presbiteri in Biserica adventista? pentru ca presbiteri sunt ceea ce numim in lb romana preot care este 'mai marele bisericii', cel cu autoritate in Biserica, (cuvantul 'presbus'=batran, mai marele, etc , de unde 'presbyteros').
uite ca si ortodocsii folosesc cuvantul 'presbiter': http://www.crestinortodox.ro/canoane/Presbiter/
de asemenea 'Presbyter in the New Testament refers to a leader in local Christian congregations, then a synonym of episkopos (which has now come to mean bishop). In modern usage, it is distinct from bishop and synonymous with priest, pastor, elder, or minister in various Christian denominations.' http://en.wikipedia.org/wiki/Presbyter
presbiter, preot, episcop, pastor = acelasi rol in esenta, de a carmui biserica, de a calauzi sau indruma crestinii, precum Pavel insusi i-a trimis pe ucenici pentru aceasta. fiecare si-a ales cuvantul preferat, in esenta datoriile sunt aceleasi. de a calauzi crestinii, de a urma exemplul lui Iisus de 'pastror al turmei'. Caci cum a spus Iisus, ca El se duce dar in schimb ii trimite pe ei (apostoli, ucenici) neamurilor pentru a le calauzi.

Last edited by zsuleica; 19.11.2010 at 15:04:11.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.11.2010, 21:02:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
4.Deci daca nu aveti preoti pentru ca in loc de preoti acceptati exclusiv cuvantul presbiter, atunci sa inteleg ca aveti presbiteri in Biserica adventista?
Da. .
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.11.2010, 02:15:51
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Da. .
ma scuzati. inseamna ca am inteles eu gresit cum ca nu ati avea preoti/prezbiteri in Biserica dumneavoastra.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 21.11.2010, 11:02:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
ma scuzati. inseamna ca am inteles eu gresit cum ca nu ati avea preoti/prezbiteri in Biserica dumneavoastra.
Nu face nimic. Nu avem preoți, în schimb avem prezbiteri așa cum aveau creștinii din vremea apostolilor.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 21.11.2010, 23:03:37
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu face nimic. Nu avem preoți, în schimb avem prezbiteri așa cum aveau creștinii din vremea apostolilor.
inteleg. insa v-am descris intelegerea cuvantului presbiter, care este aceasi, dar in vb curenta la noi in ortodoxie se numeste preot.
si preotii nostrii fac ce faceau cei din vremea apostolilor urmand si exemplul celor din VT mai ales in cazul miruirii, tamaierii, inchinaciunilor, citirea din cartea sfanta, cantatul si rostirea rugaciunilor, ritual pe care L-a urmat si Iisus in templu alaturi de preotii si levitii evrei.

Last edited by zsuleica; 21.11.2010 at 23:05:50.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 21.11.2010, 23:26:04
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
inteleg. insa v-am descris intelegerea cuvantului presbiter, care este aceasi, dar in vb curenta la noi in ortodoxie se numeste preot.
si preotii nostrii fac ce faceau cei din vremea apostolilor urmand si exemplul celor din VT mai ales in cazul miruirii, tamaierii, inchinaciunilor, citirea din cartea sfanta, cantatul si rostirea rugaciunilor, ritual pe care L-a urmat si Iisus in templu alaturi de preotii si levitii evrei.
Nu nu asta fac preotii ortodocsi daca despre ei vorbiti. Nu fac vreoun ritual.

Se ocupa cu lucruri dumnezeiesti(Sfintele Taine).
Si Sfintele Taine nu-s niste ritualuri abracadabra. Sunt niste lucruri sfinte prin care se face conlucrarea noastra cu Dumnezeu.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #99  
Vechi 22.11.2010, 01:06:27
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Nu nu asta fac preotii ortodocsi daca despre ei vorbiti. Nu fac vreoun ritual.

Se ocupa cu lucruri dumnezeiesti(Sfintele Taine).
Si Sfintele Taine nu-s niste ritualuri abracadabra. Sunt niste lucruri sfinte prin care se face conlucrarea noastra cu Dumnezeu.
bine, nu ritual, ci fapte sfinte, indeletniciri sfinte din care sunt alcatuite sfintele slujbe. insa eu am gasit urmatoarea definitie in dex: ''RITUÁL, -Ă, (1) rituali, -e, adj., (2) ritualuri, s. n. 1. Adj. Care ține de rituri, privitor la rituri; care se face după anumite rituri; ritualic. 2. S. n. Rânduială a unei slujbe religioase; ceremonial religios.  Ceremonial, desfășurat după reguli tradiționale, cu prilejul nașterii, căsătoriei, morții, cu prilejul semănatului sau al culesului etc. [Pr.: -tu-al] – Din fr. rituel, it. rituale. ''

In nici un caz nu as putea asocia slujbele din VT sau NT cu 'abracadabra'. Se folosesc denumiri gen 'ortodox de rit vechi', 'ortodox de rit nou', etc.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 22.11.2010, 13:10:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
In nici un caz nu as putea asocia slujbele din VT sau NT cu 'abracadabra'. Se folosesc denumiri gen 'ortodox de rit vechi', 'ortodox de rit nou', etc.
Daca la asta va referiti, ortodocsii de rit vechi sunt cei ce tin vechiul calendar, cel schimbat in secolul XX.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Problema de suflet...mica? jalina Generalitati 39 04.12.2012 17:09:22
o mica problema de gramatica cred_cu_adevarat Generalitati 12 19.10.2011 14:01:11
O mica problema ! Darkanian Generalitati 18 08.03.2011 19:58:56
Buturuga mica andreicozia Generalitati 2 18.09.2009 23:47:10
o mica alinare mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.09.2008 15:43:13