Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.05.2007, 18:38:49
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Mai ales sfatul unui duhovnic...???!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.05.2007, 15:09:31
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Viata de cuplu are si momente frumoase si mai putin frumoase. Eu am "experienta" in acest domeniu:D Daca imi permiteti, nu mai cautati fete( baieti) cuminti , e ca si cum ati cauta un duhovnic mai ingaduitor. In viata de familie mai exista si griul, nu doar alb si negru.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.06.2007, 10:59:54
andreimarian andreimarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2007
Mesaje: 4
Implicit

daca ajuta cu ceva , am gasit parerea pr. Arsenie Papacioc .


<<- Cum putem sti ca partenerul e cel pe care ni-l da Dumnezeu ?

- Trebuie sa simti ca celalalt e pentru tine. Exista o forta nevazuta
in tine, cu care simti ca acesta este ...cel ce este. Il vezi cum se
manifesta, ii vezi naivitatea celuilalt, cumintenia, dorinta de a se
darui, dar nu doar pentru placeri, pentru ca, de multe ori, dorinta
acopera scopurile.

A mai zis :

Să vorbim de marea masă a crestinilor, care sunt în lume. Acestia îsi pun problema căsătoriei, a alegerii fetei, a alegerii băiatului, cu un principiu: ori bine, ori deloc. Si să intre într-o viată crestină, întru totul crestină, posibilă unei căsnicii, unei case, unei familii.

Nu se face această căsătorie datorită acestui lucru, care de altfel îi încurajează foarte mult pe tineri: plăcerea. Asta-i o consecintă. Vei avea plăceri, dar ăsta nu-i un scop. Eu nu mănânc pentru că e gustoasă mâncarea, ci mănânc să-mi întretin viata. Plăcerea o să vină. Că te culci cu sotia, cutare. Dacă vă gânditi la plăcerile astea, după cum multi se gândesc, se vor întâmpla. Dar nu acesta e scopul.

Scopul nuntii este ajutorul spre mântuirea reciprocă, stimularea celuilalt spre mântuire. Pentru că există o fortă ascunsă, care de multe ori nu se vede: nu stii ce te cheamă spre ea, spre casa ta sau spre el. Asta e iubirea, care joacă un rol mântuitor si creator, întotdeauna.

Faptul că există un punct de atractie în căsătorie, că te înveseleste, că prinzi puteri, nu te descurajezi, nu esti adormit, vorbeste de la sine. Este însăsi Taina Nuntii. Plus copiii, care joacă un rol determinativ. Până la urmă sunt niste îngerasi, de îti stă mintea în loc când îi vezi miscând si când încep să-ti pună întrebări. Te miri: "Cine, Doamne, le dă lor în minte?"

Va să zică, această unitate de iubire, de dragoste, de inimă, care este în familie, asta pune în om puterea de a crea, cu ajutorul lui Dumnezeu. Deci, căsătoria înseamnă o dorintă si o educatie spre mântuire, având element sigur iubirea. Dar dacă te gândesti numai la plăceri, astea se consumă si iubirea încetează, pentru că se vestejeste, pentru omul care nu e crestin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.06.2007, 21:23:05
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreimarian
daca ajuta cu ceva , am gasit parerea pr. Arsenie Papacioc .


<<- Cum putem sti ca partenerul e cel pe care ni-l da Dumnezeu ?

- Trebuie sa simti ca celalalt e pentru tine. Exista o forta nevazuta
in tine, cu care simti ca acesta este ...cel ce este. Il vezi cum se
manifesta, ii vezi naivitatea celuilalt, cumintenia, dorinta de a se
darui, dar nu doar pentru placeri, pentru ca, de multe ori, dorinta
acopera scopurile.

A mai zis :

Să vorbim de marea masă a crestinilor, care sunt în lume. Acestia îsi pun problema căsătoriei, a alegerii fetei, a alegerii băiatului, cu un principiu: ori bine, ori deloc. Si să intre într-o viată crestină, întru totul crestină, posibilă unei căsnicii, unei case, unei familii.

Nu se face această căsătorie datorită acestui lucru, care de altfel îi încurajează foarte mult pe tineri: plăcerea. Asta-i o consecintă. Vei avea plăceri, dar ăsta nu-i un scop. Eu nu mănânc pentru că e gustoasă mâncarea, ci mănânc să-mi întretin viata. Plăcerea o să vină. Că te culci cu sotia, cutare. Dacă vă gânditi la plăcerile astea, după cum multi se gândesc, se vor întâmpla. Dar nu acesta e scopul.

Scopul nuntii este ajutorul spre mântuirea reciprocă, stimularea celuilalt spre mântuire. Pentru că există o fortă ascunsă, care de multe ori nu se vede: nu stii ce te cheamă spre ea, spre casa ta sau spre el. Asta e iubirea, care joacă un rol mântuitor si creator, întotdeauna.

Faptul că există un punct de atractie în căsătorie, că te înveseleste, că prinzi puteri, nu te descurajezi, nu esti adormit, vorbeste de la sine. Este însăsi Taina Nuntii. Plus copiii, care joacă un rol determinativ. Până la urmă sunt niste îngerasi, de îti stă mintea în loc când îi vezi miscând si când încep să-ti pună întrebări. Te miri: "Cine, Doamne, le dă lor în minte?"

Va să zică, această unitate de iubire, de dragoste, de inimă, care este în familie, asta pune în om puterea de a crea, cu ajutorul lui Dumnezeu. Deci, căsătoria înseamnă o dorintă si o educatie spre mântuire, având element sigur iubirea. Dar dacă te gândesti numai la plăceri, astea se consumă si iubirea încetează, pentru că se vestejeste, pentru omul care nu e crestin.
Foarte frumoase cuvinte...descrisa astfel casatoria chiar este bucurie, implinire sufleteasca, un dar de la Dumnezeu...pacat ca nu toti oamenii o privesc asa.

Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2007, 20:51:22
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Si eu tot asa inteleg casatoria,Andrei.Si asa trebuie sa o inteleaga TOTI...:)!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.06.2007, 09:42:07
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Citat:
În prealabil postat de Saurian
Si eu care credeam ca fete cuminti sunt rara avis:D. Din putina mea experienta de viata am descoperit ceva: sunt si baieti si fete cuminti. Dar fiecare crede ca e singura persoana mai credincioasa si ca nu va gasi pe cineva de sex opus care sa aiba aceleasi interese mantuitoare si de aici vine tragedia ( cel putin in cazul meu ). Iar cand Dumnezeu crede de cuviinta va aduce persoana iubita in calea celuilalt.
Unde poti gasi o asemenea persoana?
Ganditi-va concret, o fata cuminte cum poate intalni un baiat potrivit?


Sa dau niste exemple? Din ce am citit si eu unele exemple mai ciudate.

Un tanar a citit 40 de zile Paraclisul Maicii Domnului pentru ca sa-si gaseasca perechea. Dupa aceste 40 de zile a vazut in gara o tanara care pe fata i se citea un nivel duhovnicesc. Tanarul ii spune ca vrea sa mearga cu ea pe drumul matuirii. Fata accepta si traiesc fericiti pana la adanci batranete.:D

Sau alta si mai frumoasa. O tanara se ruga la Sf Mucenic Haralambie sa-si gaseasca pe cineva. Dupa un timp vanzand ca nu se intampla nimic, tanara noastra suparata arunca icoana cu mucenicul pe geam. Bate cineva la usa. Un tanar care ii spune ca cineva a aruncat acea icoana. Pe tanar il cheama Haralambie. Nu va spun mai departe ce s-a intamplat cu cei doi caci stiti.:D

Acum sa nu ne apucam sa aruncam icoanele pe geam sau sa nu ne asteptam sa ne gasim perechea dupa 40 de zile dupa ce am citit paraclisul Maicii Domnului.:D

Totul e la momentul potrivit. Am mai spus undeva chestia asta ca Dumnezeu asteapta ca cei doi tineri sa se mai induhovniceasca pentru a fi impreuna si la momentul potrivit ii va pune fata in fata. Citisem undeva despre minunile Sf. Ioan Rusul. O femeie casatorita nu putea avea copii. Incercase de cativa ani si se rugase, facea slujbe si altele. La un moment dat femeia striga "Sf Ioane, ma urasti?". Atunci apare Sf Ioan si o cearta spunandu-i ca niciodata sfintii nu urasc pe nimeni si ca va avea copii peste 2 ani ca acum nu e momentul potrivit. Iar peste doi ani a avut copii. Totul e a avea incredere in mila lui Dumnezeu. Nu ne lasa. Hai sa fim seriosi. Sunt tineri care traiesc in patimi si isi gasesc usor pe cineva. Oare pe noi care incercam sa-I implinim voia nu ne va ajuta Dumnezeu? Ba da. In plus trebuie sa ne dam seama ce fel de persoane cautam. Daca eu caut o tanara care sa-L traiasca pe Hristos eu caut ceva rar. Ca aceasta tanara trebuie sa fie blanda, buna la suflet, iubitoare, iertatoare, sa nu fuga de necazuri, sa fie jertfitoare etc. Iar majoritatea nu sunt asa ( dintre care cel dintai sunt eu:D acum stiu ca vreau prea multe dar cine stie poate Doamne-Doamne imi face aceasta bucurie sa imi de-a o astfel de persoana in cale:D )
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.06.2007, 09:59:04
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Saurian "Sunt tineri care traiesc in patimi si isi gasesc usor pe cineva. Oare pe noi care incercam sa-I implinim voia nu ne va ajuta Dumnezeu? Ba da. In plus trebuie sa ne dam seama ce fel de persoane cautam."

Isi gasesc usor pe cineva, fac multe compromisuri etc, dar nu incep bine casatoria ...
E de preferat singur decat asa un inceput.
Dzeu care ne-a facut ne stie foarte bine inima, ce dorim si gandim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.06.2007, 19:51:27
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Saurian,vad ca stii mai multe decat am crezut eu(de aceea ti-am dat si sfaturi).Dar m-am inselat.Asa este,Dumnezeu prin Sfintii Lui ne gaseste perechea potrivita...:).Trebuie doar sa avem RABDARE...???.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.06.2007, 08:31:54
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Saurian,vad ca stii mai multe decat am crezut eu(de aceea ti-am dat si sfaturi).Dar m-am inselat.Asa este,Dumnezeu prin Sfintii Lui ne gaseste perechea potrivita...:).Trebuie doar sa avem RABDARE...???.
stiu eu multe de tot...:D prea multe chiar... numai daca as putea pune in practica ce stiu... :( asa e cu mine: la teorie stau bine dar la practica groaznic ( mai ales in viata duhovniceasca )
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.06.2007, 19:12:27
ioanai ioanai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
iubeste si fa ce vrei!!! pentru ca insasi iubirea te va invata calea...nu te teme pt ca iubirea este indelung rabdatoare..nu cauta ale sale..este binoviotoare...
daca dragoste nimic nu ai...ce faci cand iubesti si nu esti iubit?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Infertilitatea in cuplu si dorinta neimplinita de a avea copii sophia Nunta 227 26.01.2013 21:01:59
Copilas in cuplu mixt. toma_nec Generalitati 53 28.08.2008 17:34:59
Cum vede un cuplu lucrurile "duhovniceste" ? nicolae.lucian Nunta 6 22.12.2007 16:40:13
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea verona Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 127 23.11.2006 00:41:00