Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 24.03.2015, 17:20:53
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Eu chiar nu as face ecografiile astea mai ales ca e a doua sarcina si din unele puncte de vedere sunt ceva mai liniștită....insa...daca nu as urma indicațiile doctorului care îmi urmărește sarcona simt ca as iesi din ascultare ( daxa pot sa zic asa) si cu prima ocazie când voi avea neapărată nevoie de el ( mai ales la nastere) m- ar abandona fără sa ezite. Asta e teama mea...sa nu ajung sa nasc cu medicul de garda sau cu vreun rezident.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #122  
Vechi 24.03.2015, 18:01:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Doctorul poate zice "vino peste o luna" ca vrea sa mai faca o ecografie sa mai ia niste bani.

Si tu vii peste 3 pentru ca oricum ai o sarcina normala, nu ti-a facut probleme pana atunci.

Chiar presupunand ca tine minte cand ai fost ultima data, bu are motive sa-ti zica ca vezi Doamne, de ce n-ai ascultat decat daca e mort dupa bani si se gandea cum sa mai scoata ceva, caz in care mai bine te duci la altul.

Oricum, la o sarcina fara probleme mai mult de 2-3 ecografii (ultima inainte de nastere) n-ai de ce sa faci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 24.03.2015, 18:44:38
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Fără vreo intenție de a contrazice scriu mai jos situația mea.
Prima vizită la dr. ecografie confirmare sarcina. Dr.îmi da trimitere pentru analize sange+ papanicolau. Trebuie sa revin la control când am rezultatele. Revin..totul pare bine. Îmi da trimitere pentru ecografie morfologie trim 1. ...daca nu apar probleme ne vom vedea dupa ce am rezultatele, adica dupa sapt 13. Eu pot întârzia, pot sa merg si la 16 săptămâni, dar cum m- as putea prezenta fără ce mi-a cerut sa fac? Cum motivez?
La următorul control e posibil sa- mi faca si dr.ecografie...nu e obligatoriu, dar voi primi alta trimitere analize sange+ morfologie trim. 2....si tot asa pana ajung la termen. Care etapa sa o sar? Eu chiar as face asta daca ar fi cu putinta.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #124  
Vechi 24.03.2015, 19:27:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Haha ce mai analize de sange de parca acum acum o dai intr-o infectie sau ceva de genul.
Ai probleme generale de sanatate sau ce?
Cat costa analizele alea de sange si pentru ce sunt mai exact?

Morfologia e avortiva, adica hai sa vedem daca e in regula, daca ni se pare ca ceva nu e ok, te trimitem la avort.

Nu te duci pur si simplu, ce ee asa mare lucru?

Dom' doctor am uitat, m-am simtit bine, de ce sa vin la doctor?

Asta cu "monitorizarea" e o vrajeala, daca se intampla ceva cu adevarat rau, esti prima care afla, inainte sa ajungi la analize.

Asa, parca ai putin calciu in minus, sa-ti mai dam niste calciu, inca o tura de analize, parca e si ceva vitamina X in minus, hai sa-ti dam si o vitamina - sunt chestii de stors bani.

Dublu/triplu test test inseamna deja ai luat o decizie, daca analizele zic ca nu e bun, il avortez.

Si mofologia fetala cam la fel dar asta poate fi si ca ecografiile 3D, asa de amorul artei, sa vedem cum arata bebe..
Ma rog, pentru cine isi permite distractia..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.03.2015 at 19:32:10.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 25.03.2015, 22:39:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

De curiozitate, Alin, ai fost cu sotia la doctor si i-ai spus in fata toate aceste consideratii, sau ai trimis-o pe ea sa spuna " a zis sotul ca.../sotul meu crede ca asa ar trebui" etc... ca asa cu totii sunteti viteji cand e sa ne invatati pe noi ce sa spunem si sa facem...
Adica degeaba incerci sa ma convingi daca eu nu sunt convinsa ca ai dreptate; daca ai fi sotul meu ori nu te-as asculta ori as face-o de sila...indiferent daca ai zic sa ma duc si io n-as prea vrea, sau invers...
Cand am mers la medic si am zis prietenul /sotul meu crede ca/zice ca/ar vrea sa am fost luata cam peste picior; cam aceeasi reactie o aveam si noi cand ne spuneau clientele ca nu au mai venit ca asa le-au zis sotii; dar eu stiu bine ca voi defapt ati vrea nu sa zicem ca asa vreti voi, ci sa ne convingeti sa credem si noi asta....ce bine ar fi daca chiar ati reusi :)
( daca barbatul roman se pricepe la de toate, de la fotbal, politica, pana la reparat masini si instalatii, de ce nu s-ar pricepe si la probleme medicale femeiesti, nu???)

By the way, intru in sapt 18 peste 2 zile, am facut dublu test acum mai bine de o luna, a iesit f bine, a costat 250 lei, acum urmeaza sa fac morfologia de trim. 2 mai exact pe 30.04, unde o fac era 330 anul trecut. Acum daca chiar nu i-oi avea...asta e..,ma programez din timp la Filantropia pt morfologia de trim 3...( si atunci nu se mai pune problema de avort ci de cu totul alte considerente; din pacate si la sfarsitul sarcinii pot apare probleme care daca nu sunt remediate urgent pot fi fatale)

Last edited by fallen; 25.03.2015 at 23:08:56.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 25.03.2015, 22:58:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

In alta ordine de idei, desi parerea mea e ca biserica nu ar trebui sa se amestece prea mult in medicina ( sa ne invete sa nu vaccinam, sa nu facem analize si alte proceduri), poate era mai bine sa ma abtin a face reclama locurilor unde se fac ecografii gratuite, daca chiar se considera ca ecografia te poate impinge la avort...
( desi niciodata ecografia nu a fost cea mai sigura si decisiva metoda de diagnostic....)

Dar, din partea mea faca fiecare ce vrea, pana la urma se poate naste si cu medicul de garda, si fara...dar macar sa fie decizia ei asumata, nu sa aiba secod thoughts ( indoieli), ca poate era mai bine daca te asculta /nu te asculta ( pt ca acestea apar si intr-un caz si in altul, indiferent pe cine asculti si pe cine nu asclti, teama si indoiala tot iti ramane, ca poate celalalt avea dreptate , atunci cand ai fost pusa sa alegi intre opinia unuia si a altuia, respectiv intre a doctorului si a sotului, sau alte variante)

Cum va motivati ca n-ati facut la timp toate analizele care vi s-au cerut?
Simplu. Daca trebuie sa ii faceti cuiva toate randuielile care se fac dupa ce moare, cum va zice popa, si nu le faceti, ca n-aveti bani, timp, chef, cum va motivati? Mai ales daca fie voi in sinea voastra, fie cei care ar trebui sa va sustina moral si material, va zic ca ce rost are, la ce-i mai folosesc defunctului? Ca are Dumnezeu grija deel, pana la urma, daca e sa fie...nu?

Last edited by fallen; 25.03.2015 at 23:15:27.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 26.03.2015, 11:37:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Biserica nu se amesteca in mod direct in medicina.

Dar sunt aspecte medicale care au implicatii morale si acolo se implica.

Poate ai pretentia sa nu se implice nici vizavi de avort, cum sustinea Sophia.

Ecografia nu te impinge automat la avort.
Dar daca esti mai slab(a) de inger si ti se sugereaza (neinspirat poate) sa faci si dublu test si dea colo ti se sugereaza sa faci avort, e foarte probabil sa-l faci pentru ca in subconstient deja ai luat o decizie.

"Randuielile de dupa moarte" nu sunt pentru distractie si profitul preotului asa cum sunt nu stiu cate analize mai degraba facute sa scoata bani din buzunar si fara cine stie ce relevanta medicala.

Daca esti fricoasa si santajabila, ca si cand ala e singurul doctor din oras, asta este.
Stii cum se zice: nu e prost cel care cere, e ala care da.

Daca nu crezi ca ajuta defunctului, nici alea nu le faci.
Care le fac doar de dragul traditiei si sa nu-i barfeasca lumea, pierderea lor, raman si fara credinta, si fara bani.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.03.2015 at 11:39:46.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 26.03.2015, 11:53:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De curiozitate, Alin, ai fost cu sotia la doctor si i-ai spus in fata toate aceste consideratii, sau ai trimis-o pe ea sa spuna " a zis sotul ca.../sotul meu crede ca asa ar trebui" etc... ca asa cu totii sunteti viteji cand e sa ne invatati pe noi ce sa spunem si sa facem...
Si tu ai o problema ca incerci sa vezi cu ochiul stramb pe toti din jur.

Citat:
Adica degeaba incerci sa ma convingi daca eu nu sunt convinsa ca ai dreptate; daca ai fi sotul meu ori nu te-as asculta ori as face-o de sila...indiferent daca ai zic sa ma duc si io n-as prea vrea, sau invers...
Eu ti-am explicat logic de ce si cum, daca logica nu e punctul tau forte si in plus ai o problema cu autoritatea altora chiar si cand au dreptate... asta este.

Citat:
Cand am mers la medic si am zis prietenul /sotul meu crede ca/zice ca/ar vrea sa am fost luata cam peste picior;
Ma, una ca nu iti este sot.
Si asta deja ar trebui sa spuna multe.
Faptul ca nici nu merge cu tine acolo, deriva iarasi din chestia asta.
Ti s-a spus de multe ori sa te gandesti la aspectul asta...daca ai hotarat ca il poti duce, nu te arata acuma frustrata.
Ca o sa te mai astepte poate mai multe si mai mari decat asta. Pastreaza-ti fortele. Si nervii.

Citat:
cam aceeasi reactie o aveam si noi cand ne spuneau clientele ca nu au mai venit ca asa le-au zis sotii;
Cliente la ce? La fastfood de catei si pisici?

Da, au dreptate sa se revolte daca nu le fac copii in schimb nu le dau voie sa se ocupe nici de catzei ca de un copil, sa le cumpere toate alea, etc.
O femeie trebuie sa-si reverse cumva sentimentul maternal neimplinit.
Desi parca mai degraba ar face-o cu niste orfani sau copii saraci dar daca gandeau asa probabil isi gaseau si altfel de barbati.

Citat:
dar eu stiu bine ca voi defapt ati vrea nu sa zicem ca asa vreti voi, ci sa ne convingeti sa credem si noi asta....ce bine ar fi daca chiar ati reusi :)
Pai din catar nu poti face cal de hipodrom.
Pe cal il poti invata multe, cu catarul trebuie sa zici mersi daca macar catadicseste sa se miste la drum.

Citat:
( daca barbatul roman se pricepe la de toate, de la fotbal, politica, pana la reparat masini si instalatii, de ce nu s-ar pricepe si la probleme medicale femeiesti, nu???)
De fapt in traducere libera, daca femeia nu se pricepe, care mai nou, trebuie sa fie si capul barbatului, de ce s-ar pricepe barbatul.

Hai, inteleg sa te opui in conditiile in care barbatul nu vrea cutare sau cutare pentru ca il costa bani si atat, dar atat timp cat ti se demonstreaza ca e inutil medica, problematic moral, si nesimtit de costisitor fata de ce se practica pe piata, sa spui tot nu tine de incapatanarea de catar a femeiii care cocheta cu sarpele inca din Rai.

Citat:
By the way, intru in sapt 18 peste 2 zile, am facut dublu test acum mai bine de o luna, a iesit f bine, a costat 250 lei, acum urmeaza sa fac morfologia de trim. 2 mai exact pe 30.04, unde o fac era 330 anul trecut.
Pai cum sa nu faci, mai ales daca e si mai scump cu 100 lei decat ce se practica pe piata, te mai razbuni si tu pe barbatul tau care te tine frau cu cheltuielile si restul, ce satisfactie mai mare sa ai decat ca l-ai bagat la niste cheltuiei de 20x cat pizza aia pentru care ti-a scos ochii si pe deasupra si complet inutile.

Ca mai pacatuiesti nitel cu ocazia asta, nu e o problema nimic nu se compara cu satisfactia razbunarii pe concubinul care nu vrea sa intre in rolul de sotz devotat si iubitor.

Lasa ca mai bine vorbim de altii ca nu se ridica la nivelul statutului de crestin pe care noi il atribuim, ce bine ar fi daca toti ar fi crestini cu noi si noi cu nici unul.
Am duce-o bine, nu gluma.

Citat:
Acum daca chiar nu i-oi avea...asta e..,ma programez din timp la Filantropia pt morfologia de trim 3...( si atunci nu se mai pune problema de avort ci de cu totul alte considerente; din pacate si la sfarsitul sarcinii pot apare probleme care daca nu sunt remediate urgent pot fi fatale)
Care "cu totul alte considerente" alta decat a-i face "sotului" in ciuda ca trebuie sa mai dea niste bani.

Singura care e utila, dar din perspectiva logicii avortive (daca e o mantua mai scurta il dau afara) e cea care se face la inceputul sarcinii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 26.03.2015, 16:52:32
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha ce mai analize de sange de parca acum acum o dai intr-o infectie sau ceva de genul.
Ai probleme generale de sanatate sau ce?
Cat costa analizele alea de sange si pentru ce sunt mai exact?

Morfologia e avortiva, adica hai sa vedem daca e in regula, daca ni se pare ca ceva nu e ok, te trimitem la avort.

Nu te duci pur si simplu, ce ee asa mare lucru?

Dom' doctor am uitat, m-am simtit bine, de ce sa vin la doctor?

Asta cu "monitorizarea" e o vrajeala, daca se intampla ceva cu adevarat rau, esti prima care afla, inainte sa ajungi la analize.

Asa, parca ai putin calciu in minus, sa-ti mai dam niste calciu, inca o tura de analize, parca e si ceva vitamina X in minus, hai sa-ti dam si o vitamina - sunt chestii de stors bani.

Dublu/triplu test test inseamna deja ai luat o decizie, daca analizele zic ca nu e bun, il avortez.

Si mofologia fetala cam la fel dar asta poate fi si ca ecografiile 3D, asa de amorul artei, sa vedem cum arata bebe..
Ma rog, pentru cine isi permite distractia..
In afara de infectii urinare repetate ( pt care am tot facut tratament cu antibiotic) in prima sarcina nu am avut alte probleme...era sa uit mai e un fibrom uterin destul de mic, dar care creste pe tot parcursul sarcinii. Daca as fi ales cezariana mi l- ar fi scos atunci, dar nu am vrut.
Analizele pe care le-am făcut sunt : Hemoleucograma completa, coagulare/ hemostaza, biochimie: Glucoza, uree serica, lipide, calciu.....sumar urina, imunologie: markeri endocrino, autoimunitate, markeri infecțioși si urocultura. Cam astea sunt in mare. Mi a zis ca trebuie sa repet la 2 luni ac antivirus rubeolos si citomegalovirus ( sper ca asa se scrie) pentru că mi- au iesit reactivi.
Din fericire, unele analize le am incluse in abonamentul la o clinica privata, abonament suportat de firma unde lucrez. Si ecografiile uzuale sunt incluse...cele de morfologie trebuie plătite.
Dr.care îmi urmărește sarcina nu lucrează la clinica asta, doar îmi da trimitere si apoi eu revin cu rezultatele la el. La fel e si cu ecografiile de morfologie pentru fiecare trimestru. Nu le pot face la el, doar mi le recomanda.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #130  
Vechi 26.03.2015, 18:36:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Teoretic ai putea sa le faci si lunar si la doua saptamani daca te tinea buzunarul.
De obicei ei recomanda o clinica anume si acolo te prezinti cu o trimitere care are parafa lui, deci stiu cui sa-i "multumeasca".
Sigur, nu te obliga sa le faci acolo, dar majoritatea se conformeaza.

Dar, practic, asa cum n-ai facut ani de zile nici o boala serioasa, care sunt sansele reale, sa o faci, tocmai in timpul sarcinii?
Stii cam ce trebuie sa eviti - focarele de infectie si e suficient.

Cred ca mai bine de jumatate din familiile din Romania nu prea isi permit luxuri din astea.

Daca iti permiti, oricum probabil sunt bani carora n-ai sa le simti lipsa desi probabil puteau avea o destinatie mai buna.

Care sunt sansele ca analizele astea sa o previna sau sa o faca mai tratabila?
In analizele alea, printre altele e vorba de virusi - adica nu exista tratament pentru ele.

N-ai fost trimisa si sa faci vreun vaccin?

Iar cu morfologia e clar, scopul este ca atunci cand ceva nu corespunde, sa se recomande avortul.
La noi nu e cu interventii in uter sau ceva de genul.

Mai important este ca imediat dupa nastere, copilul sa fie consultat temeinic, sa se vada daca este sanatos.

Stiu un caz in care avea o problema, am uitat cum se numeste, in care ii lipsea o bucata de faringe, era unit cu traheea, ceva de genul.
Noroc ca a fost o asistenta mai isteata care a observat, ca altfel murea sufocat de la prima alaptare.

Fiind o familie instarita, si-au permis o interventie in Germania care cu o mica spaga a fost si decontata de CNAS.

Insa intr-un alt caz similar, a fost operat la Iasi si a murit a doua zi.
Trist este ca parintii au stiut de la ecografie ca avea o problema in sensul asta, dar ori n-au luat-o in serios, ori doctorul nu i-au facut constient de gravitatea problemei, astfel incat sa caute din timpul un chirurg bun, lucrurile s-au terminat cum s-au terminat.
Sau au crezut ca toti doctorii sunt la fel, ceea ce nu prea e adevarat.

Amuzant e ca unii cred ca tocmai un doctor care ii trimite sa faca multe analize inutile si ii indoapa cu pastile, eventual le pun mereu un nou diagnostic, sunt doctori buni.
Si doctorii de obicei se adapteaza la trendul asta, daca nu o fac raman fara pacientii cei mai profitabili.
De asta s-au si inventat chestii ca aspenterul, ca nici nu poti sa le dai medicamente adevarate pentru afectiuni imaginare sau netratabile si sa te astepti sa fie 100% fericiti. Dar cateva miligrame de aspirina intr-un marketing bun, e alternativa perfecta.
Un fel de tratament homeopat-alopat :))

Apropo, ca sa eviti riscul antibioticelor in special in sarcina, poti sa incerci sa tratezi infectiile urinare cu...apa.
2-3litri pe zi (totusi nu de la robinet) + ceva suplimente de minerale. In unele cazuri functioneaza chiar mai bine decat antibioticele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.03.2015 at 18:47:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55