Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 30.03.2015, 00:10:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu cum poti sta asa si totusi sa fii linistita..
Asa a fost si la sarcina precedenta?

Ai incercat sa vezi un doctor in perioada asta?

Hidratoarea e FOARTE importanta. Daca nu reusesti sa bei apa suficienta, trebuie macar o perfuzie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 30.03.2015, 10:50:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu cum poti sta asa si totusi sa fii linistita..
Asa a fost si la sarcina precedenta?

Ai incercat sa vezi un doctor in perioada asta?

Hidratoarea e FOARTE importanta. Daca nu reusesti sa bei apa suficienta, trebuie macar o perfuzie.
Fiecare om trebuie sa bea apa zilnic. 8 pahare de apa, nu altceva, pe zi.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 30.03.2015, 15:58:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cine poate sa controleze sau sa impiedice spanzurarea fatului cu cordonul ombilical?
Daca se intampla(Doamne fereste!)se intampla,iar testele,consultatiile si toate ecografiile raman neputincioase.
Sarcina se poate opri din evolutie,iar nu se poate face nimic,nu se poate impiedica-poate ca toate astea se intampla inca o data pt a ne intari idea si a ne invata lectia ca nimic nu se poate de la noi vointa!

Noi suntem cel mult corpul gazda,care inlesneste venirea unei vieti in lume dar cam atat,nu noi controlam sarcina,nu putem interveni sa se dezvolte normal si bine sau cum ne place noua.

Mai era cineva pe forum care zicea ca "atata a facut si ea pur si bun in lume,copii"(erau facuti si cu procedura IV).
Nu noi facem copiii si nici nu sunt ai nostri,ca suflete,ca "avere" .Da suntem inruditi,ca vin in familia noastra,dar ca suflete si LUCRARE sunt ai Lui.
Asta cam asa e, dar atunci, de ce ti se da canon daca cumva pierzi sarcina ??? Pentru ca nu i-ai purtat degrija, pe de o parte, sau pentru ca ai facut alte pacate pt care Dumnezeu a considerat ca nu ai putea fi o mama buna?
Ce poti face tu ca sa nu pierzi o sarcina ? Sa nu faci efort, mai ales daca ai colul scurt si predispus la incontinenta, sa nu ai relatii sexuale in acelasi context sau daca exista risc de infectii, sa tratezi eventualele infectii preexistente, sa eviti pe cat posibil contactul cu oameni sau animale cu anumite boli periculoase pt sarcina, daca nu ai anticorpi, sa ai grija ce mananci ca sa nu te contaminezi cu asa ceva sau sa nu te sub/supraalimentezi, mai ales cu porcarii, si cam atat. Din pacate,daca Doamne fereste ai sau contactezi o astfel de boala cu potential abortigen sau teratogen ( care se transmite la fat si da malformatii sau mortalitate neonatala), rezultatul cam tot ala e ...( daca o depistezi si iei masuri, sau daca o lasi sa evolueze pana se opreste singura ...e adevarat ca multi ii pun capat inante sa stie sigur daca are vreo sansa sau nu, desi unele malformatii se pot vedea destul de devreme; daca se observa tarziu, in trim 2 sau 3, si sunt incompatibile cu supravietuirea, anencefalie, micro/hidrocefalie, etc, trauma e la fel de mare pt parinti indiferent ce fac, ca asteapta deznodamantul firesc sau nu; singurul si cel mai mare avantaj ar putea fi, daca un astfel de copil se naste totusi viu, ca ar putea fi botezat...acum depinde la ce riscuri se expune si mama, si cum sunt evaluate de la caz la caz...poate in unele cazuri este iminenta moartea fatului in utero, urmata de retentie si de soc septic, inainte sa-si dea cineva seama...dar desigur pentru o femeie crestina e un risc asumabil, pentru medicul care o urmareste insa nu prea e, mai ales ca si famiile mai mult sau mai putin crestine sunt avide de bani si de razbunare..,)

Ca sa previi spanzurarea, cred eu ca ar trebui, daca exista acest risc ( datorita unei topografii anormale a cordonului) si il depistezi undeva pe la 30 si ceva saptamani, ori sa te internezi , daca esti mai aproape de termen, ori sa stai " prin preajma" ( nu mai mergi la serviciu, ori la mare, la tara, la nunti, etc ) si sa mergi cam saptamanal sa te vada, sa fii atenta daca misca mai mult sau mai putin, etc...teoretic, asistenta medicala e inca gratuita, mai putin se pare ecografiile 3d si 4d, celelalte in schimb...ecografele din spitale nu-s luate pe banii personali ai cuiva, adica ai vreunui medic anume, stau in priza tot timpul, asa ca nu-i costa nimic sa te monitorizeze; mai nou insa se pare ca nici casa de asigurari nu mai suporta oricui si oricat...mai ales celorneasigurati, care insa si ei au dreptul la asistenta medicala de urgenta..
Reply With Quote
  #174  
Vechi 30.03.2015, 16:33:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai pot fi si rautati asupra celor din jur...daca in loc sa avem o atitudine luminoasa, deschisa, ii judecam, ii osandim, purtam (subconstient) o ura si frustrare generala - mai degraba astea fac rau, chiar in baza unui mecanism pur biologic, nu are nici o legatura cu vreo judecata/osanda emisa de Dumnezeu.

Mai degraba noi ne plasam in afara Lui prin atitudinea noastra.

Si acolo, "afara", orice se poate intampla, biologia isi poate spune cuvantul, si altele poate nu atat de dramatice spiritual dar pur si simplu se intampla atunci cand ne asezam increderea mai degraba pe ambitia si socotelile noastre meschine decat pe rugaciunea catre Dumnezeu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 30.03.2015, 18:06:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pana acum vad ca te grabesti sa ma acuzi ca vreau sa fac avort sau ca vreau sa-i cheltui banii barbatului ca sa ma razbun, pe el ca nu vrea casa si copii ( cum sa nu vrea casa, o vrea sa stea in strada???)

Sau banii cui ziceai ca i-as fi luat banii daca m-as fi priceput, lu' al meu sau celor cu pisoiu ??? Pai ce sa le iau, daca nici ei n-aveau? Care au de dat, le poti lua, care nu au, incerci sa ii ajuti cu cat se poate, le faci ce e omeneste posibil ....cu toate ca unii chiar nu inteleg de ce serviciilein general se platesc ( de parca prestatorii ar trai din mila cerului) si de ce pravaliile percep adaos comercial si cauta sa aiba profit...de parca n-ar avea si cheltuieli...

Pe deasupra mai consideri si ca ce fac eu e imoral, ca le vand oamenilor mancare pt animale cand mai bine si-ar cheltui banii ajutandu-i pe cei saraci...parca e treaba mea ce vrea sa faca fiecare cu banii lui; si-apoi sa stiti ca nu doar oamenii fara copii au animale, ci si cei cu, iar unii e cresc nu neaparat de pkacere ci ca sa aiba oua, lapte, carne, etc...

Si mie mi se pare xa e prea multa pizma, de la o vreme, pe forumul asta, poate de cand e post , oare ??? Adica daca e vreunul care nu isi vedeposibilele greseli, hai sa i le aratam noi.... . Stiu ca ar trebui sa si le vada fiecare pe ale lui, dar uite ca nu functioneaza asa usor, mai degraba le vedem noi pe ale celorlalti si ei pe ale noastre...sau cel putin asa li se pare :)

Last edited by fallen; 30.03.2015 at 18:43:46.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 03.04.2015, 11:43:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sophia nu stiu daca te-a suparat mesajul meu sau nu...cand l-am scris am avut in minte ifosele femeilor moderne,intelectualele de astazi care teorizeaza tot si fac din orice fapt firesc un adevarat miracol personal.
Cand am scris,am avut in vedere femei contemporane pe care le cunosc si cu care am fost in relatii.

Femeile despre care vb sunt unele care s-au bucurat de viata,si-au planificat sarcinile cu parteneri multipli nedandu-se in laturi nici de la avorturi,insa cand au trecut de 35 de ani,brusc si-au reorientat optiunile ,au intrat in alerta procreearii si si-au luat niste barbati cinstiti,familisti-aia pe care nu dadeau nici 2 cepe degerate cand erau mai tinere si nebunatice!
Acum barbatii"plictisitori"sunt buni pt ele,la 35+de ani nu mai fac mofturi,in schimb se grabesc sa bifeze cu aceiasi infatuare tot ce mai poate realiza pana la menopauza.
Atitudinea lor este "le-am facut pe toate si mi-au iesit cum am vrut eu,sunt o zeita,iar copilul pe care il am acum este Dumnezeu(iertata-mi fie asocierea).

Iar acum posteaza cam de 10 ori/zi poze cu plodul(care nu iese cu nimic din comun) pe retelele de socializare sa vada toti cat sunt ele de obsedate de copil,de copii,de vocatia de mama,de maternitate,de familie,etc etc etc.
Mie sincer mi-ar fi jena in cercul meu de prieteni ...

Daca era asa cum vor sa para si erau obsedate de viata de familie si de vocatia de mama,se orientau sa se casatoreasca de tinere si aveau destul timp sa traiasca acest sentiment.Sau nu luau pastille.Sau nu faceau avorturi.
Stiu toti gresim...dar sa fii si pacatos, nesincer cu tine insuti si infatuat cu altii-este prea mult de suportat.

Culmea este ca cele pe care le cunosc casatorite de tinere fiind orientate spre viata de familie,au o viata fireasca ,echilibrata,naturala fara atatea reflectoare pe sarcina lor sau isterii generate de starea sarcinii cu "n" monitorizari pe la doctori( aceiasi doctori care le-au facut intreruperi de sarcina pe vremea cand nu-si descoperiresera vocatia asta de "super-mama").

Natura omului decazut care le poate pe toate,la face pe toate,asa cum isi planifica si la timpul dorit de el,nerecunoscand interventia Divina.

Pe de o parte ai perfecta dreptate. Pana si oamenii egoisti isi iubesc copiii, dar ca pe propriile realizari personale, obtinute exclusiv ca urmare a trudei lor, si nu ca pe persoane diferite, independente, deosebite in felul lor, si aparute in viata lor ca un dar al naturii sau al divinitatii...astfel de oameeni obisnuiesc sa se exprime, intrebate fiind sau nu ce au realizat in viata, " am facut o casa si un copil"...( la copil m-a ajutat putin ai nevasta, eventual :D, adica l-a tinut la ea in burta 9 luni, si acum ii da sa manance si are grija de el, dar practic, eu ii tin pe amandoi...)

Pe de alta parte, riscam sa judecam gresit pe ceilalti. Daca cineva a desfranat in tinerete exista si posibilitatea sa isi dea seama la un moment dat ca a gresit si sa incerce sa se reorienteze spre o viata curata, de familie. Pana si noi cele care avem sau poate vom avea, daca da Dumnezeu norocul sa avem copii acum la batranete, riscam sa fim judecate de lume in acelasi fel, ca ne-am distrat la tinerete si abia acum ne gandim la familie....dar poate ca am fost in situatia ca la vremea tineretii sa fim in dificultati si sa nu avem posibilitatea intemeierii unei familii, atat noi personal cat si partenerii nostri de viata. Sau poate credeti ca io si cu al meu pna anu' trecut ne distram prin cluburi si prin vacante, si abia acum am hotarat sa ne asezam la casa noastra, si nu ca de 8 ani muncim pe branci in acest scop, si am muncit si inainte doar ca eu personal n-am reusit sa strang nimic pt ca atrebuit sa ii ajut si pe ai mei ( si el ma judeca pe mine ca pana l-am cunoscut pe el nu am agonisit si nici realizat nimic pt ca fie am lenevit, fie am risipit, dar nu e adevarat).

Cat priveste postul, se pare ca nu mi-a fost de mare folos ca am primit dezlagare, ba din contra,'m-a invrajbit peste masura, grijile si temerile s-au inmultit, nu am reusit sa fiu mai toleranta cu cei care imi fac rau, tocmai pt ca am acuta impresie ca cine vrea sa-mi faca mie rau ii poate face si copilului si ca e datoria mea sa impiedic acest lucru....ceea ce poate nu e intocmai advarat pt ca poate persoana care ii face cel mai mult rau sau singura care ar putea face asta sunt doar eu....sau cel putin asa o sa mi se spuna... ( ei ma ameninta si imi inmultesc sarcinile, dar pe de alta parte stiu sa imi ceara sa nu ma supar, sa nu ma enetvez, si sa am grija sa nu ma imbolnavesc...adica cu alte cuvinte sa tac si sa inghit cu zambetul pe buze toate nedreptatile si toate chinurile fizice si psihice la care ma supun....si am acuta impresie ca atat la munca cat si in familie sunt doar un obiect de care ei se folosesc, inclusiv pt a le furniza o progenitura...dar acum iar o sa zica unii si altii ca am vreo tulburare de personalitate sau ca sufar de narcisism si as vrea ca toata lumea sa ma iubeasca si sa ma aprecieze pt mine insami si pt ceea ce sunt, si nu doar pt ceea ce fac bine si de folos pt ei....). Dar singurul lucru bun la care pot sa mai sper este daca s-ar putea ca datorita stresului si rautatilor prin care trecem, copilul sa devina imun la stres si la amenintari, si sa ajunga sa nu se teama si sa nu-i pese de nimeni si de nimic....
( adevarul e ca nimeni, afara de parintii nostri si de Dumnezeu, nu e obligat si nu poate sa ne iubeasca atunci cand nu facem bine ci facem rau; asa cum nici noi la randul nostru nu reusim sa iubim pe cei care ne fac rau, decat poate pe proprii copii...)

Last edited by fallen; 03.04.2015 at 11:58:13.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 03.04.2015, 12:45:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai puteai sa tii post pe alta latura, ce e drept, mai dificil decat a manca strict vegan dar trebuia si asta oricum.

Mergi si tu si vezi "Cinderella" ..macar ca si pilda morala ca beneficiile clar nu vor fi aceleasi, nu in viata asta nu cu alegerile care le-ai facut deja...

Si nu, nu o sa devina imun la stres ca l-ai hranit tu cu asta, ci dimpotriva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 06.04.2015, 16:24:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai as putea s-o fac pe cenusareasa, din proprie initiativa, adica sarefuz drepturile care mi se cuvin si sa ii servesc pe ceilalti....dar chestia e ca ei deja ma considera cenusereasa, si deja nu le ajunge cate fac ...ar vrea mai mult...dar atata pot sa masacrific, mai mult n-am ce, decat sa-mi dau si viata, sau vreun organ vital...lucru care nu pot sa-l fac acum fara sa risc sa fac rau copilului, ceea ce poate starinilor putin le pasa ( ar putea spune ca si Dumnezei si-a sacrificat propriul fiu pt ei...), dar familiei ii pasa mai mult de copil decat de mine si ar fi grav daca ar pati ceva..ma exact ar fi vai si amar de mine, chiar daca au contribuit si ei..vor zice ca fost numai vina mea ca probabil am facut ceva ce nu trebuia la servici, am carat, am fumat, m-am enervat, etc, si nu ca au contribuit si ei ca au tipat la mine si m-au stresat, si nu m-au inteles ca am probleme la servici ...
Asa ca de servit, sunt nevoita sa servesc si sa ma umilesc, insa nu de buna voie, cum ar trebui, ca sa fie mucenicia completa...
Iar pt ca nu tac , nu-mi tin gura, si nu ascult, mi-o iau aproape in fiecare zi, si mi se mai si spune ca e numai vina mea si ca ei ( el) are dreptate....

Last edited by fallen; 06.04.2015 at 16:35:36.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 06.04.2015, 16:31:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Apropo, ce ti-au facut? Te-au pus la post de paine si apa? Batai?
Daca sunt discutii care nu le agreezi ignora-le, nu te implica ce au sa faca? Au sa te dea afara?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 06.04.2015, 18:04:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Au urcat ei in lift cu bagaje, pe mine m-au lasat jos cu restul, am urcat si eu cu liftul urmator si cu ce mai era, si cand au ajuns au tipat pe mine ca de ce i-am asteptat sus...m-a trimis la dracu si a zis ca ma calca in picioare ( daca nu tac), si ma-sa a zis ca are dreptate, insa nici unu dinei nu mi-a zis sa urc inaintea lor....iar eu din pacate nu pot sa-i iert pt asta ...( daca as ajunge eu amenint sau sa ranesc pe cineva si apoi as spune ca a fost vina lui...sunt curioasa daca judecatorul mi-ar da dreptate...)

Iar astia la munca si-au propus si ei sa ma desfinteze, sa imi dea ultimatumuri sa rezolv situatii care nu depind de mine, sau care ma depasesc, sa-mi arate greselile care le-am facut in trecut, eventual ca sa vad si eu cat de incompetenta am fost si voi fi ca eventuala mama, parca natura intreaga conlucreaza ca copilul meu sa nu ajunga sa se mai nasca....macar de-ar avea si ei rabdare sa-l fac sanatos, sa i-l dau in grija lui taica-su si soacra-mii, si apoi mie poa'- sa-mi faca ce vor, sa ma faca si bucati...
Cu siguranta ea va fi iubita si ii va fi bine cu ei, pt ca au dorit-o si s-au spetit pt ea, sa-i faca o casa, si daca voi ramane si eu in ecuatie cred ca ar trebui sa o invat sa-i respecte si sa ii asculte, ca sa fie iubita si sa-i fie bine, sa nu fraternizeze cu mine, ci cu ei, si sa nu faca aceleasi greseli ca mine...
Cu toate ca mai frica ar trebui sa-mi fie, si-mi este pe deasupra si de Dumnezeu, pt ca s-ar putea ca acest copil sa-mi fie incredintat mie de catre El, si nu a aparut caurmare a trudei exclusive a lui barbatu'meu, asa cum sustine el....( dar poate Dumnezeu artrebui sa i-l ncredinteze lui si sa-i ceara sa faca ce n-am fost eu in stare, adica sa-l creasca si sa-l educe cum trebuie...si poate se va descurca mai bine ca mine...)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55