Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.10.2016, 15:31:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
...e si discutabil pe undeva, cat indreapta si cat stramba.
Pentru un novice are meritul, cel putin, ca orienteaza. S-ar putea sa si zgaltaie nitel...:)
In rest, ce sa zic, decat ca in mintea stramba si lucrul drept se stramba...
Sau, intr-o forma mai imblanzita de stiinta fizicii: in apa murdara si lumina o ia razna...

P.S. Din cate stiu, majoritatea preotilor recomanda un astfel de indreptar inainte de prima spovedanie. In ce ma priveste, imi amintesc ca a fost o masura binevenita: am avut cateva zile prilej de meditatie, de cercetare de sine. A fost foarte, foarte folositor pentru constientizare, in vederea spovedaniei care a urmat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2016, 15:42:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LifeOwner Vezi mesajul
Va rog sa-mi spuneti o metoda prin care as putea sa multumesc parintelui si lui Dumnezeu pentru aceste binefaceri pe care nu ma consider indreptatit sa le primesc.
Va multumesc din suflet !
Cea mai buna forma de multumire cred ca este sa duci o viata curata, adica sa primesti Evanghelia in viata ta. Pentru aceasta iti pot fi de mare folos toate cele din Sfanta Biserica. Preotul duhovnic te poate ajuta sa le deprinzi pe rand.
Ma bucur foarte mult pentru tine,
Domnul sa iti calauzeasca pasii!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2016, 18:44:42
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Arsenie Boca spunea ca cel ma bun lucru pe care il poti face este ca prin tine, ceilalti oameni sa vada ca exista Dumnezeu.
Poti sa incepi prin a

De asemeni mai poti urmarii predicile parintelui Castrat:
https://www.youtube.com/user/parintelecalistrat
selectii:
https://www.youtube.com/channel/UCrg...V7pv5xHZESmCWA
intrebari si raspunsuri:
https://www.youtube.com/watch?v=0UxoV5kaYNQ

Frumos. Mi-a plăcut.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2016, 00:58:33
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ti sau dat multe sfaturi bune aici.
Marturiseste-l pe Dumnezeu cu viata ta prietene.Marturiseste-l prin setea ta de Intelepciune.Sa ai urechea ciulita catre Cuvantul lui Dumnezeu caci necunoasterea , nestiinta si uitarea,sunt niste pacate teribile.Cunoscand voia lui Dumnezeu ,mergand pe Calea asta , vei stii sa arati cu timpul si altora Drumul.

E necesar sa ai un duhovnic ca sa inveti calea si cel rau sa nu te traga inapoi.El te mai poate incurca si trage inapoi. Cunoscand Calea vei deveni puternic si vei putea ajuta si pe altii.
Multumeste ,sa nu uiti sa multumesti ptr ceea ce ai primit ,in primul rand ca ai fost binecuvantat prin sotie,prin credinta ei,ca nu ai pierdut casa,si mai ales ca inainte NU VEDEAI IAR ACUM VEZI.Multumeste de asemeni pt sanatate.

Sa tii aceste intamplari care le-ai avut ca niste "Pietre spre aducere aminte" in viata ta ,Cand vor trece ani si vor veni alte incercari, sa tii "pietrele" astea aproape de inima ta.

http://www.crestinortodox.ro/biblia/...ea-la-Ghilgal/
Iosua 4.
20. Iar cele douasprezece pietre pe care Iosua le luase din Iordan le-a asezat in Ghilgal; si le-a grait fiilor lui Israel, zicand:
21. "Cand fiii vostri va vor intreba, zicand: Ce sunt pietrele acestea?,
22. voi le veti povesti fiilor vostri ca Israel a trecut Iordanul acesta pe uscat
23. atunci cand Domnul, Dumnezeul nostru, a secat apa Iordanului de dinaintea lor pana cand l-am trecut,
asa cum Domnul, Dumnezeul nostru, a facut cu Marea Rosie, pe care Domnul, Dumnezeul nostru, a secat-o de dinaintea noastra pana ce am trecut-o;
24. pentru ca sa cunoasca toate neamurile pamantului ca tare este puterea Domnului, si pentru ca voi in toata vremea sa-L cinstiti pe Domnul, Dumnezeul vostru."
Doamne ajuta !
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 11.10.2016 at 01:00:45.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2016, 02:54:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

....:) Binecuvantata postare!
In sfarsit, ai scris si tu limpede, reusind de data asta sa spui mult prin putin...:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2016, 10:55:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pentru un novice are meritul, cel putin, ca orienteaza. S-ar putea sa si zgaltaie nitel...:)
In rest, ce sa zic, decat ca in mintea stramba si lucrul drept se stramba...
Sau, intr-o forma mai imblanzita de stiinta fizicii: in apa murdara si lumina o ia razna...
Depinde.
Cartia are alte criterii pentru lumina.

Citat:
P.S. Din cate stiu, majoritatea preotilor recomanda un astfel de indreptar inainte de prima spovedanie. In ce ma priveste, imi amintesc ca a fost o masura binevenita: am avut cateva zile prilej de meditatie, de cercetare de sine. A fost foarte, foarte folositor pentru constientizare, in vederea spovedaniei care a urmat.
Probabil. L-ai dat si copiilor spre citire cu folos?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2016, 22:53:42
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Nu. Copiii au alta stare decat a unui adult care nu s-a spovedit ani in sir...
Dar de ce intrebi?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
arsenie boca mantuire, arsenie boca vindecare, hunedoara, prislop