Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.01.2012, 13:07:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Și dumneavoastră, pe toate le vedeți prin prisma antiecumenismului extrem, cvasi-sectar.
Usere Erethorn, continui sa repeti la nesfarsit aceleasi acuze, dupa ce ti-a aratat ca asta e invatatura ortodoxa ai ajuns acum sa ii faci sectari si fanatici pe toti sfintii (ti-am dat exemple din Sf. Ignatie si parintele Cleopa, dar o sa gasesti la toti aceeasi invatatura).
Nu, tu esti de fapt semi-ateu, ai adoptat de fapt o filozofie pa baza conceptiei atee pe care o aveai. Ai ramas de fapt tot la filozofia lui Voltaire.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.01.2012, 17:03:13
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Interpretarile acestea se faceau tot in limita invataturii
Cu adevarat frate, cu adevarat asa era, asa stiu ca e si acum, asa nadajduiesc sa ramana in vecii vecilor! AMIN+
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.01.2012, 19:37:49
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit Pocainta incepand DE LA CEI MAI MARI la cei mai mici

Pana la venirea Lui Iisus, Dumnezeu a vorbit prin prooroci.
Prin atitudinea Lui Iisus fata de comerciantii templului, prin toate pildele rostite si pomenirea lui Iona, Iisus a reimprospatat memoria colectiva:

IONA 3:
...
4. Si a patruns Iona in cetate, zicand: "Patruzeci de zile mai sunt, si Ninive va fi distrusa!"
5. Atunci Ninivitenii au crezut in Dumnezeu, au tinut post si s-au imbracat cu sac, DE LA CEI MAI MARI si pana la cei mai mici.
6. Si a ajuns vestea pana la REGELE Ninivei. Acesta s-a sculat de pe tronul sau, si-a lepadat vesmantul lui cel scump, s-a acoperit cu sac si s-a culcat in cenusa.
...

Nu trebuie uitata pilda data de Iisus (cu lucratorii viei), drept avertisment dat pentru ziua Judecatii Tatalui

LC 20:
...
13. Si stapanul viei a zis: Ce voi face? Voi trimite pe fiul meu cel iubit; poate se vor rusina de el.
14. Iar lucratorii, vazandu-l, s-au vorbit intre ei, zicand: Acesta este mostenitorul; sa-l omoram ca mostenirea sa fie a noastra.
15. Si scotandu-l afara din vie, l-au ucis. Ce va face, deci, acestora, stapanul viei?
...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.01.2012, 20:32:39
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

IN 10
1. Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce nu intra pe usa, in staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur si talhar.
...
7. A zis deci iarasi Iisus: Adevarat, adevarat zic voua: Eu sunt usa oilor.

Singura cale de a ajunge la Dumnezeu este Iisus, care este parte din Tatal Adevarului, nu cel al minciunii, cel pe care Dumnezeu il condamna si ne avertizeaza prin Isaia.

IN10:
29. Tatal Meu, Care Mi le-a dat, este mai mare decat toti, si nimeni nu poate sa le rapeasca din mana Tatalui Meu.
30. Iar Eu si Tatal Meu una suntem.

Last edited by user11; 25.01.2012 at 20:40:59.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.01.2012, 21:46:05
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Iisus este biseirica , Iisus este biblia
Iisus este dogma si canonul, traditia si reveklatiile calugarilor

Iisus este tot binele din noi si toata desavirsirea sfinteniei omului si care e insasi Legea

Daca si cei din neamurile necrestine vor fi mintuiti pentru binele din ei si Legea firii atunci Iisus a fost cu ei inlauntrul lor si fara ca ei sa stie ca pe El l-au primit.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.01.2012, 23:50:23
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Scotland The Brave, vă rog mult să citiți mesajul meu de aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...888#post424888

Dumnezeu să fie cu dvs!

Nădăjduiesc din tot sufletul să vă întoarceți pe forum!
Nu știu din ce motive v-ați retras... dar să știți că există o mulțime de persoane pe forum, care vă respectă în mod deosebit și citesc cu bucurie ceea ce scrieți.
Aștept cu nerăbdare să vă reînscrieți și să putem discuta din nou!

Cu deosebită stimă,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 25.01.2012 at 23:56:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Revelații abrogate. Profetul lui Allah între Mecca si Medina.. parinteleiacob Religia Islamica 5 28.12.2012 17:58:17
Despre iubire - extras din Profetul - Kahlil Gibran sunsray Alte Religii 54 02.10.2012 21:25:19
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 21.10.2011 23:09:14
oameni care nu au crezut in Dumnezeu cozia Intamplari adevarate 5 28.07.2008 20:15:06