Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2010, 11:35:45
Bilibox_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cate averi are preotul din loc. voastra?

Dupa cum zice intrebarea. Ce averi are preotul din localitatea voastra ?

In localitatea mea preotul are doua-trei masini straine, Rover, Volkswagen, o vila cu aprox. 12 camere, aproape la fel de mare ca biserica . Mai are si alte afaceri dar vilele si masina se vad.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2010, 11:44:53
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Parintele meu sta intr-un apartament cu o camera, de la ANL la care plateste chirie, impreuna cu sotia si cei 3copilasi. Cea mai mare avere pare a fi familia iar lucrul asta se reflecta si in invataturiele, in predicile sale.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2010, 11:44:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu am facut o astfel de analiza si nici nu voi face. Daca acel preot a facut ca o mama sa nu avorteze, a pus inceput bun intr-un om, a rostit un cuvant care a schimbat viata in bine a cuiva, e neinsemnat ca are ceea ce tu ai enumerat. Sigur, cu banii aceia putea face si alte fapte bune, dar e mai bine sa nu ramanem in judecata altora, ci in vederea greselilor noastre.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2010, 11:46:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Dupa cum zice intrebarea. Ce averi are preotul din localitatea voastra ?

In localitatea mea preotul are doua-trei masini straine, Rover, Volkswagen, o vila cu aprox. 12 camere, aproape la fel de mare ca biserica . Mai are si alte afaceri dar vilele si masina se vad.
Eu stau in Bucuresti, aici sunt muulti preoti. La biserica la care ma duc eu insa, diaconul are o avere fabuloasa: are patru copii si nu cred sa fi implinit 30 de ani. Sunt facuti unul dupa altul, 2 baietei, o fetita si un bebelus in brate. Cred ca sotia sa este excedata de treburile casnice, nu stiu cum are puterea sa ii duca pe toti 4 la fiecare Liturghie si sa stea in picioare cu bebelul in brate pana la sfarsit. Imi place ca sunt curati si imbracati frumos. Parintele meu are o masina frumoasa si incapatoare, dar asta se datoreaza faptului ca mult timp a slujit in strainatate si, cand a fost transferat in Bucuresti, a trebuit sa faca naveta in fiecare luna, pentru a-si vedea copilul si sotia. Ca, deh... de abia a reusit sa faca rost in Bucuresti de un apartament cu chirie, ca sa isi aduca familia aici. Mai vrei exemple, Bilibox?
Lasa-l pe parintele din localitatea ta sa fie sanatos si sa ii sporeasca averea, sa o poata imparti cu saracii.

Stii, e o pilda undeva: un sarac tot cartea impotriva unui bogat: uite, Doamne, cate are el, cate case, cate averi, si eu nu am nimic, unde e dreptatea?! Ah, ce bine ar fi sa nu mai aiba el nimic! Si bogatul se gandea: multumesc, Doamne, pentru cate mi-ai dat. As vrea si eu sa impart cu cei din jurul meu, sa ii dau si saracului astuia, care nu are nici dupa ce bea apa. Si Dumnezeu i-a zis : Nu! Tie iti voi spori averea, pentru ca tu esti bun si multumesti pentru tot, dar saracul asta este atat de mandru si de clevetitor, incat ii voi lua si bruma pe care o mai are...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2010, 11:58:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Dupa cum zice intrebarea. Ce averi are preotul din localitatea voastra ?

In localitatea mea preotul are doua-trei masini straine, Rover, Volkswagen, o vila cu aprox. 12 camere, aproape la fel de mare ca biserica . Mai are si alte afaceri dar vilele si masina se vad.
Iar ai inceput cu barfele gen stirile de ora 5...
Sunt preoti muritori de foame la propriu si ei si familiile lor,cunosc personal astfel de cazuri.
Deasemenea crestin si preot te fac faptele tale,nu doar o denumire si o investitie.
Iar faptul ca cineva are avere,preot sau ba...de unde stii tu ca nu a muncit pentru ele?
In viziunea ta un preot trebuie sa se speteasca cu munca si eventual sa mearga in zdrente si sa roada la o coaja de paine uscata?
Ca sunt si persoane pentru care preotia este o afacere e o realitate,din pacate,dar faptul ca iei exemple de genul drept etalon nu reliefeaza inca o data,decat un lucru:iti plac can canurile de cea mai joasa speta si umpli si tu paginile forumului cu asa ceva pentru ca daca ai fi pus sa iti demonstrezi valoarea in alt sens,nu prea ai avea cu ce (dovada si alte topicuri umplute de tine cu bla bla-uri de genul).
E mai comod sa te balacesti in mediocritate aratand cu degetul spre altii decat sa faci ceva ce duce la propria evolutie personala.
Poate ceilalti membrii ai forumului sunt mai toleranti,insa eu chiar m-am saturat de barfa,care la multi romanasi a ajuns hobbyul preferat.
Mergeti,fratilor la 0 barat TV ca va primeste Diaconescu cu bratele deschise.Cu cei ca voi se face audienta care ii umplu buzunarele (apropo,poate il intrebi pe el cam ce cota de afaceri are,ca tot te preocupa subiectul)!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2010, 11:59:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stiti ce ma enerveaza pe mine, si acest lucru tocmai fiindca eu insami am procedat astfel...uneori.
In manastiri vin tot felul de oameni ca sa le viziteze, barbati si femei, apoi exista o categorie destul de consistenta care sta strans legata de aceste manastiri si de calugarii, maicele din cadrul lor, mai ales cele care au calugari. Astfel se ajunge la un fel de relatii de prietenie, relatii destul de stranse, mai ales intre femei si calugari si ulterior se apeleaza la daruiri de tot felul de lucruri si bani, mai ales bani.
Lucrul trist este ca, mai toti tind spre cei mari, spre diaconi, preoti, episcopi si , vizitand crestinii ( crestinele ), manastirile respective incep prin a darui cadouri, bani si pomelnice, uneori chiar multi bani, dar acestea sunt daruite tocmai celor care au si nu-i vor pune niciodata Bisericii, ci-i vor pastra si folosi in mod personal.( exclus anumite finantari ).
Majoritatea mirenilor se ingramadesc sa ofere pomelnice si bani preotilor si episopilor, care , oricum au multe posibilitati de a face bani, in acelasi timp in care cei mici si amarati, respectiv calugarii si fratii care nu au nici o sursa baneasca si care, unii chiar merg cu pantofi rupti si muncesc ca robii pana ce lesina prin padure, lor nu le da nimeni nimic si sufera in tacere caci, de, sunt " calugari ".
Este trist, este trist cat de perfizi si neghiobi suntem cand platim " sfintenia " si gradul, in acelasi timp in care trecem nepasatori pe langa suferinta si adevarata necesitate a altora.
Este trist cum bagam grasime in sau de oaie, cum le oferim tot celor care au inconstienti de faptul ca, poate nici nu prezinta vre-o plata spirituala reala. Este la fel de trist cum preotii si Episcopii subjuga o gramada de calugari pe considerentul ascultarii, in timp ce acestia se lafaie in bunatati, ranjind cu satisfactie, de parca nu ar tinde spre aceiasi mantuire, decat prostul de supus cu naduful lui cu tot.
Asadar, intotdeauna boul va fi batut si mai mult si supus la munca si tot el va ramane cel nevrednic si " lipsit de credinta "...
Traim intr-o lume perversa, atat de perversa incat, uneori mi-e sila de cuvantul " credinta "......
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 08.03.2010 at 12:06:58.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2010, 12:05:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, Ory, ai dreptate, dar gandeste-te tu cata avere isi aduna in cer calugarii aceia dispretuiti, cu pantofii rupti, exploatati de mai-marii lor. Si sunt sigura ca unii dintre ei dau slava lui Dumnezeu ca le-a ingaduit viata asta si asa isi impletesc cununa, cu rabdare, munca si ascultare. Fericiti aceia!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2010, 12:07:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Este adevarat,Ory,e o latura mai putin placuta a realitatii,care insa se regaseste in toate domeniile,insa autorul topicului vrea sa bage ii bage pe toti in aceasi oala,ceea ce nu este corect.
Sunt multi preoti pentru care preotia este o misiune sacra si nu un business.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2010, 12:13:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Da, Ory, ai dreptate, dar gandeste-te tu cata avere isi aduna in cer calugarii aceia dispretuiti, cu pantofii rupti, exploatati de mai-marii lor. Si sunt sigura ca unii dintre ei dau slava lui Dumnezeu ca le-a ingaduit viata asta si asa isi impletesc cununa, cu rabdare, munca si ascultare. Fericiti aceia!
Nu ma pretez la teorii placute si la iluzii ce se doresc desavarsite in acelasi timp in care suferinta pare ca dureaza o vesnicie si numai cand o simtim pe pielea noastra, parca, parca nu mai suntem atat de " fericiti " .
Daca Dumnezeu a propovaduit dragostea si ajutorul fata de oameni, inseamna ca i-a conferit o deosebita importanta, asa ca, hai sa nu apelam la o imagine virtuoasa a supliciului de langa noi, atata timp cat ne are in vedere si ne dovedim partasi . Sa fim putin mai realisti pentru ca lacrima chiar este sarata, iar Dumnezeu chiar vrea ceva de la noi, concret, nu un amalgam de pretexte atribuite nepasarii si insensibilitatii.
Cat despre preotii care aduna comori, eu am cunoscut pe unii foarte bogati si pe unii foarte saraci...numai noi decidem pe care sa-i sustinem, iar ei carui Dumnezeu slujesc, iar cei fara de sat mizeaza pe " teoriile" carora ne supunem fara discernamant .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2010, 12:18:51
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Dupa cum zice intrebarea. Ce averi are preotul din localitatea voastra ?

In localitatea mea preotul are doua-trei masini straine, Rover, Volkswagen, o vila cu aprox. 12 camere, aproape la fel de mare ca biserica . Mai are si alte afaceri dar vilele si masina se vad.
Poti sa postezi te rog aici pe forum o poza cu acea casa cu 12 camere si masinile in curte? Eu zic ca minti...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cate minciuni spui zilnic? absolutep0wer Generalitati 22 19.06.2012 16:22:07
Cate kilograme de aur vedeti aici ? cocacoc Generalitati 71 02.11.2011 10:42:00
Cate nume dam copiilor la Botez ? cartib Intrebari utilizatori 9 15.01.2011 15:03:33
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 23:49:41