Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 04.05.2013, 16:59:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lumina din Săptămâna Mare

În Miercurea Mare mi-a atras atenția balansul dintre întuneric și lumină care se petrece în sufletul nostru oscilând între păcat și alipirea de Domnul, reflectat în cântările specifice:

Când slăviții ucenici:
„Când slăviții ucenici la spălarea Cinei s-au luminat, atunci Iuda cel rău credincios, cu iubirea de argint bolnăvindu-se, s-a întunecat și judecătorilor celor fără de lege, pre Tine, Judecătorul cel drept, Te-a dat.”


sau Cămara Ta:
„Cămara Ta, Mântuitorule, o văd împodobită, și îmbrăcăminte nu am ca să intru într-însa. Luminează-mi haina sufletului meu, dătătorule de lumină, și mă mântuiește!”
Reply With Quote
  #72  
Vechi 04.05.2013, 17:00:01
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Tainicele înțelesuri ale răstignirii Domnului Iisus Hristos

"În Sfânta și Marea zi Vineri se prăznuiesc sfintele, mântuitoarele și înfricoșătoarele Pătimiri ale Domnului și Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos: scuipările, lovirile peste față, palmele, insultele, batjocurile, veșmântul de porfiră, trestia, buretele, oțetul, piroanele, sulița și înainte de toate Crucea și moartea, pe care le-a primit de bunăvoie pentru noi. Se mai face încă pomenire de mărturisirea mântuitoare făcută pe cruce de tâlharul recunoscător, care a fost răstignit împreună cu El.

Pătimirile Mântuitorului Iisus Hristos, deși aparțin timpului istoric, pentru că Domnul Hristos are fire omenească adevărată și a suferit înfricoșătoare pătimiri în timpul guvernatorului Pilat din Pont, sunt o taină. Semnificațiile lor se referă la biruința lui Hristos asupra morții și la replămădirea firii omenești. Este vorba, așadar, nu numai de pomenirea unui eveniment istoric și a unei nedreptăți, ci și de triumful asupra diavolului, a morții și a păcatului, iar pentru înțelegerea lor este nevoie ca fiecare dintre noi să participe la slujbele din biserici și să se împărtășească din Pătimirile și Învierea Domnului. În măsura în care ne străduim să biruim păcatele și să învingem moartea, vom participa și noi la biruința lui Hristos asupra morții.

În această săptămână am avut posibilitatea ca să retrăim duhovnicește ultimele zile din viața pământească a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, a Pătimirilor Sale, pentru ca viața noastră să devină un paște.

Joi seară, s-au actualizat liturgic Pătimirile Mântuitorului nostru Iisus Hristos prin citirea pericopelor evanghelice, 12 la număr. La finalul slujbei din Catedrala patriarhală, Preasfințitul Varsanufie Prahoveanul a arătat că pătimirile Mântuitorului se numesc sfinte pentru că Sfânt este Cel care a pătimit pentru întreg neamul omenesc și se mai numesc mântuitoare, pentru că, ascultător făcându-Se Tatălui Ceresc până la moarte, a luat asupra Sa păcatele lumii și a dăruit omului această putință de a locui din nou împreună cu Dumnezeu. „Toate aceste evanghelii pe care le-am ascultat trebuie să fie pentru fiecare dintre noi un prilej de a conștientiza cât de mare este dragostea lui Dumnezeu, dragoste pe care o lasă ca testament, așa cum am auzit în prima Evanghelie ce s-a citit în seara aceasta. Știm că Dumnezeu este un Dumnezeu al păcii pentru că spune într-una din Evanghelii: «Pacea Mea o dau vouă, pacea Mea o las vouă». E vorba mai întâi de toate de pacea sufletului și apoi de această pace dobândită prin lucrarea de mântuire, prin jertfa aceasta sângeroasă de pe Golgota care, așa cum am văzut la Cina cea de Taină, va fi înlocuită cu o jertfă nesângeroasă de pâine și vin”, a mai precizat Preasfinția Sa.

Ora a șasea, timpul când Adam a căzut în păcat, iar Hristos Și-a dat sufletul

În continuare, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor a explicat și semnificația craniului din icoana răstignirii. „Așa cum ne arată dumnezeieștile Scripturi și cum ne explică Sfinții Părinți, jertfa aceasta mântuitoare a Domnului nostru Iisus Hristos a avut loc în ziua a șasea după calendarul iudeu, ziua în care Dumnezeu l-a creat pe om și l-a așezat în Rai, ca să stăpânească toate cele pe care le făcuse. Ora la care Mântuitorul Și-a dat sufletul, acest ceas al șaselea, este ora în care Adam a căzut în păcat, a călcat porunca postului și a fost neascultător față de Dumnezeu. Locul în care Mântuitorul a fost răstignit, loc ce purta numele «Căpățânii», fusese locul îngropării craniului primului om, al lui Adam. Aceasta este oglindită de multe ori atunci când pictorii bisericești realizează icoana răstignirii; sub pietrele Golgotei este un craniu. Acesta este capul lui Adam care, așa cum mărturisește Sfânta Tradiție, multă vreme a rătăcit, fiindcă atunci când apele erau mari, era plimbat de ape de colo până colo și mulți dintre oameni erau înfricoșați la vederea acestuia. Se mai spune că împăratul Solomon l-a luat și l-a îngropat acolo și a pus peste el multe pietre. De aceea, locul acela este numit locul «Căpățânii», precum țarina care a fost cumpărată din banii pe care Iuda i-a aruncat înapoi arhiereilor a fost numită «Țarina Sângelui»”. (Ziarul Lumina)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
saptamana patimilor

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deniile din saptamana patimilor georgeval Despre Utrenie 32 25.04.2016 11:10:09
Joia din Saptamana Patimilor Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 24 22.04.2011 22:33:46
Lanțul patimilor cristiboss56 Pocainta 11 11.03.2009 21:19:47
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 13:56:11
Suntem in Saptamana Patimilor. razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 3 22.04.2008 17:04:57