Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.08.2010, 10:20:39
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ostasul Vezi mesajul
Asa ar trebui- sa uitam de el, dar noi il reinviem.
Si totusi de ce sa uitam? Unii isi aduc aminte cu nostalgie, altii cu amaraciune, dar fiecare are motivele lui sa gandeasca asa, motive subiective dar intemeiate.

Si apoi daca stam sa ne gandim obiectiv nu stiu daca acest comunism ca si ideologie este chiar atat de rau...parerea mea este ca tot omul este cel care pune in aplicare rau...la fel cum este si in biserica...daca nu interpretezi si nu aplici corect ritualul sau nu respecti canoanele, normal ca ceilalti vor vedea rau biserica.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.08.2010, 11:12:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Iubirea, comunismul prefera masa, nu persoana, iar orice om care nu se incadra in aceasta gandire de masa, ajungea sa suporte chinuri sau chiar moartea. Imi este de ajuns doar acest aspect ca sa afirm ca nu era bun comunismul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.08.2010, 20:56:42
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Iubirea, comunismul prefera masa, nu persoana, iar orice om care nu se incadra in aceasta gandire de masa, ajungea sa suporte chinuri sau chiar moartea. Imi este de ajuns doar acest aspect ca sa afirm ca nu era bun comunismul.
Ca sa nu fiu inteleasa gresit...eu nu am nici o amintire placuta din perioada comunismului...deci chiar nu ma gandesc cu nostalgie la acei ani si nici cu speranta ca poate viitorul va readuce comunismul in Romania...Doamne fereste!

Eu am incercat sa fiu insa obiectiva in postarile mele cu referire la acest subiect...mi se pare absurd sa nu fim realisti si sa ne cramponam ca altii nu vad ca noi...
Trebuie sa recunosc ca acesta este un subiect extrem de controversat, depinde de mentalitatea fiecaruia si asta totusi nu inseamna ca cineva greseste.

Am asistat adesea la discutiile batranilor in mijloacele de transport in comun pe acest subiect...nu vreau sa redau ce discutau, dar nici nu ii pot contrazice sau condamna ...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.08.2010, 21:25:36
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Fie ca vrem, fie ca nu vrem, aceasta etapa a facut parte din viata noastra, ne-a facut partasi la uitarea de Dumnezeu. Au fost si lucruri rele si lucruri bunecare si-au pus amprenta asupra conduitei - poate este de bine, poate este de rau- ca oameni am avut totusi libertatea sa alegem- gandurile nu le poate confisca nimeni.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.08.2010, 21:46:53
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Nu ma gandeam ca voi pune paie pe foc! A fost doar o simpla remarca!
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.08.2010, 10:54:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ostasul Vezi mesajul
Nu ma gandeam ca voi pune paie pe foc! A fost doar o simpla remarca!
Eu consider ca nu e nici un pai pe foc, este doar un schimb de opinii...iar remarcile, opiniile in general trebuiesc justificate, argumentate...nu doar lansate. Asta inseamna comunicare...iar acest tip de comunicare naste un dialog, nu ramai la stadiul de monolog.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.08.2010, 13:48:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Multumesc, Glykys, fii binecuvantata!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.08.2010, 13:49:50
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Multumesc, Glykys, fii binecuvantata!
Eroare- era pentru poezii preferate!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comunicat de presa din partea Patriarhiei Romane cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 442 09.07.2022 08:57:31
ATAC CNSAS impotriva Bisericii- Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 25 26.01.2011 09:47:49
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Comunicat de presa - PF Daniel nu a facut si nu face parte din nicio loja masonica Marius247 Intrebari utilizatori 1 17.05.2010 18:51:11
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55