Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.01.2007, 01:33:57
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Reciteste postarea "Adevaratul spirit al Craciunului" (ca sa intelegi legenda aparitiei acestui Mos - bland, bun, darnic) si "Legenda bradului", ambele postate de mine.
Din toata indaratnicia si incrancenarea ta impotriva unei traditii milenare se vede ca ai o inima de piatra. Da, ai dreptate, pentru mine Mos Craciun este foarte important si va ramane foarte important atata timp cat pe lume vor exista oameni care vor crede in Mos Craciun.

Credinta, rugaciunea fara actiune nu are absolut nici o relevanta, e nula. Si Sfanta zi a Craciunului e una din ocaziile in care oricare dintre noi poate deveni un Mos Craciun care sa redea bucuria, speranta, dragostea de viata celui de alaturi. Deci ziua cand putem actiona.
SA NU UITAM SA FIM OAMENI. PROBLEMA TA E CA NU TI-AI GASIT PANA ACUM NICI UN ADEPT SI NICI NU VEI GASI! VEI VORBI UN TIMP SINGURA SI APOI TE LINISTESTI.
OK, sa ai o noapte linistita si nu mi te mai adresa ca de la mine nu vei mai primi nici un raspuns decat DA, IL IUBESC PE MOS CRACIUN!
,,Credinta, rugaciunea fara actiune nu are absolut nici o relevanta, e nula,,-sa inteleg fara a crede in mos craciun degeaba crezi in dumnezeu.cred ca tu confunzi ideea de a darui cu ideea unui personaj.nu a spus nimeni sa nu daruiesti insa cand copiii asteapta numai asta si se gandesc numai la asta considerand ca mos craciun ii va pedepsi inseamna ca nu este ceva prea curat la mijloc.
aha ,sa inteleg ca cei care cred in diavol sunt adepti ai vreunei secte sau cum?draga mea cred ca privesti religia si credinta superficial.totul are o semnificatie,nimic nu este pur si simplu.parintele cleopa zicea ca si cuvantul noroc vine de la diavol.iar atunci cand stranuta cineva si noi spunem noroc,de fapt il chemam pe diavol.
si ca sa vezi ca nu sunt singura nebuna,sectanta,diavolita am cautat niste filmulete care impartsesc aceasi idee.incearca sa intri mai mult in profunzimea problemei.
http://www.youtube.com/watch?v=g4ArUIb1i6w sunt mult mai multe dar acum nu le gasesc.o noapte linistita si tie
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.01.2007, 23:37:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Alexandra are dreptate.Doamne ajuta1
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.01.2007, 00:54:21
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

iata ce spune danion vasile despre ideea de mos craciun:

Sa nu le transformam(copiilor) Craciunul intr-o sarbatoare a cadourilor.
Nu aveti dreptul sa le rapiti copiilor Craciunul, asa cum nu aveti dreptul sa le rapiti copilaria.

Poate ca randurile mele par alarmiste, poate ca nu intelegeti de ce va cer sa nu le rapiti copiilor Craciunul: pentru ca multi dintre parintii copiilor carora le-am fost profesor au facut aceasta. Cum? Foarte simplu: incurajandu-i pe copii sa inteleaga prin Craciun o sarbatoare a placerilor, a prajiturilor si a distractiilor, o sarbatoare in care totul este permis si nimic nu este refuzat.

Copiii sunt invatati sa astepte Craciunul nu pentru a se bucura de Nasterea Domnului, ci pentru a se bucura de cine stie ce masinuta sau robotel, daca sunt baieti, sau de cine stie ce papusa, daca sunt fete

"Si atunci, sa renuntam la cadouri?Nu, nu asta e solutia. Solutia este de a le da cadourilor atentia cuvenita, fara ca aceasta atentie sa goneasca importanta praznuirii Nasterii Fiului lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.01.2007, 14:45:38
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Mos Craciun cel autentic,Cel care nu a fost transformat in agent economic la fiecare colt de strada,este zic eu cel ortodox.Pe Acel Mos Craciun nu-L puteai vedea chiar asa,cu una cu doua.Iar copiii se bucurau chiar daca primeau un mar si ceva cozonac din partea Lui.E Cel Batrân de zile.
In schimb acel mos craciun care a venit din Olanda via Statele Unite este Santa Claus,trecut de la praznuirea sf.Nicolae(ca la neoprotestanti a fost interzisa praznuirea sfintilor,sf.Nicolae,fiind stiut milostiv)la Nasterea Mântuitorului.Au facut fratzii nostri neoprotestantzi oderogare.Acest Santa Claus vad ca nu e nici sf.Nicolae,si nici Mos Craciun.S-ar parea ca e purtatorul de noroc al comerciantilor,iara copiii din ziua de azi(cei rasfatzatzi)nu se bucura indiferent de ce i se aduc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.01.2007, 21:15:25
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

daca te-ai fi uitat mai bine nu eu am postat acel topic,doar am rspuns la el;)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.01.2007, 15:57:20
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

fratilor, nu inteleg de ce sunt discutiile astea asa de aprinse. pt mine mos craciun era cel care aducea cadouri, dar nu el era farmecul absolut al sarbatorii. imi aduc aminte ca in noaptea de craciun ne strangeam, eu si sora mea,in jurul bradului si cantam colinde despre NASTEREA DOMNULUI. ador colindele.nu de mosul imi era teama ca vede tot ce fac, ci de "doamne-doamne", caci asa am fost invatata. mos craciun era unul dintre elementele care imfrumuseta sarbatoarea,dar pt noi craciunul nu se rezuma doar la atat.din punctul meu de vedere totul tine de felul cum este invatat un copil sa priveasca aceasta sarbatoare:ca o zi in care primeste tot ce vrea, jucarii si dulciuri, sau ca o zi in care se serbeaza nasterea pruncului Iisus.din pacate,observ cu durere ca azi ideea de mos craciun este foate deformata datorita mass-mediei care foloseste atat de abuziv un lucru care ar trebui sa transmita pace, blandete, liniste si lumina.am spus ca observ "cu durere" aceste lucruri pt ca pt mine craciunul a fost si va ramane sarbatoarea preferata dar acum este atat de uratita de televiune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la ce vine cuvantul Craciun ? roman2010 Generalitati 17 27.12.2010 01:07:47
Diavol schiop idealist Exorcismul 13 09.10.2010 19:50:45
scrisoare catre diavol... luciansro Generalitati 2 13.11.2009 11:56:36