Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.10.2014, 16:04:13
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Asa sper si eu ca se va intamla, pana la urma...desi ca barbat poti sa ai relatii cu femei si fara sa te implici emotional, din pacate... iar in prima faza, dupa ce ai suferit si te-ai ranit, poate preferi varianta asta, de a nu te mai implica emotional, a nu mai iubi, pentru a nu fi ranit, a nu-ti adauga suferinte, a nu iti complica situatia...
Si apoi mai e un aspect: daca iei pe una care are si ea un copil, si sta cu ea ( de obicei asa se intamla, copilul ramane cu maica -sa, asa ca si al tau ), si tu te muti cu ei, sau ei la tine - nu poti sa-i spui te iau dar fara copil, pt ca nu cred ca vro mama normala s-ar muta la un barbat fara sa-si ia copilul, mai ales daca e sub 18 ani, sa-l lase la parintii ei, eventual, decat cel mult daca evorba sa se mute n alt oras sau tara, cine stie...sau daca e un caz nefericit ca trebuie sa fuga de la barba-su ( sau e gonita de acesta) lasandu-si copiii in urma...
Insa in majoritatea cazurilor, femeia divortata cu copil/copii ramane cu ei, si daca o iei pe ea ii iei pe toti la pachet...si atunci ce va zice al tau, cum va reactiona sa stie ca tu seara ramai si dormi in casa cu copiii nevestei, in timp ce el trebuie sa plece sau sa-l duci la casa lui ( bine, il duci la maica-sa doar, nu la camin, ca daca Doamne fereste maica-sa pleaca si ea din tara, la munca sau la vreun alt barbat, si nu-l mai poate tine, il iei si pe el la tine...daca iti mai permiti, daca iti mai trimite si ea bani, etc...cel putin pana vine dupa el, sau isi permite sa-l ia acolo, lucru care iarasi o sa te afecteze grav pe tine ca tata...( eu stiu o familie, in care mama a plecat la alt barbat, nu stiu daca in acelasi oras, cert e ca nu a primit-o si cu copiii, asa ca ea a vrut initial sa-i lase la parintii ei, insa instanta i-a acordat custodia tatalui, care e un tata bn dealtfel. Noroc ca a ramas in relatii bne cu socrii, care il mai ajuta, in vacante cel putin, stau copiii la ei la tara...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.10.2014, 23:59:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Cred ca asa e randuit la unii sa nu aiba familie. Dar nici de manastire nu sunt. Atunci care e calea lor de mantuire? sa ramana singuri si sa traiasca in curatie.
Eu ma intreb alta, daca scopul casatoriei este sustinerea reciproca in vederea mantuirii si nasterea de prunci, atunci dupa o varsta cand nu mai poti avea copii ca femeie, mai are sens casatoria in vederea de a nu ramane singura la batranete? nu e vazuta ca o desfranare?
De ce sa fie vazuta ca pe o desfranare?Dupa cum ati scris reiese ca are doua functii:una de sustinere reciproca in vederea mantuirii si una de procreiere.
Asta ar fi insemnat ca din capul locului casatoria sa fie doar o cale spre nastere de prunci si nimic altceva;iar cei care nu pot procrea nu ar fi fost lasati sa se casatoreasca.

De ce trebuie sa plecam din start cu idea ca doi oameni in varsta se unesc in casatorie doar pt desfranare? sunt multe lucruri placute sufletului care se pot face in compania cuiva neluaind in calcul relatiile trupesti si oricum multe persoane la o varsta nici nu mai viseaza la asa ceva...ci doar la o companie,un sprijin,un ajutor,cineva cu care sa vorbeasca;altcineva decat un animal de casa.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.10.2014, 11:36:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cand esti batran si singur, si mai pati si vrun pocinog de nu te mai poti scula din pat, un biet animalut de casa din pacate nu va fi in stare sa-ti incalzeasac mancarea si sa ti-o aduca la pat, nici sa mearga sa-ti cumpere si apoi sa-ti dea medicamentele...ba din contra tot tu va trebui sa il scoti afara si sa ii dai mancare, sau sa ii porti si lui de grija daca cumva se imbolnaveste...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.10.2014, 13:49:40
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce sa fie vazuta ca pe o desfranare?Dupa cum ati scris reiese ca are doua functii:una de sustinere reciproca in vederea mantuirii si una de procreiere.
Asta ar fi insemnat ca din capul locului casatoria sa fie doar o cale spre nastere de prunci si nimic altceva;iar cei care nu pot procrea nu ar fi fost lasati sa se casatoreasca.

De ce trebuie sa plecam din start cu idea ca doi oameni in varsta se unesc in casatorie doar pt desfranare? sunt multe lucruri placute sufletului care se pot face in compania cuiva neluaind in calcul relatiile trupesti si oricum multe persoane la o varsta nici nu mai viseaza la asa ceva...ci doar la o companie,un sprijin,un ajutor,cineva cu care sa vorbeasca;altcineva decat un animal de casa.
Probabil nu m-am exprimat eu mai detaliat despre ce e vorba, eu am 39 ani si nu ma mai vad avand copii, dar o posibila casatorie daca intalnesc persoana potrivita, poate as face-o, nu stiu, simt de parca ar fi desfranare, poate simt eu gresit, voi ce parere aveti? Inca ma gandesc daca nu e mai bine sa raman singura. Depinde de viitor ce va fi. Mi-e frica de batranete si ca ajung sa mor singura in casa.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.10.2014, 16:07:49
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit Bună. Mă numesc Dragoș și îți recomand să te rogi și Sfântului Efrem.

Am citit postările tale, recunosc, pe fugă, pentru că nu dădeam așa mare importanță lor dar curiozitatea m-a atras să le recitesc.
Citindu-le am constatat că tu ai o problemă mai mare. Și anume, cred, că e vorba de lipsa de dorință și de dragoste cu care poți merge pe calea unei familii creștine. Spun "cred" pentru că eu nu sunt un psiholog și nici nu am încă familie (am 25 de ani) dar îmi doresc să am una și un lucru e cert: toți care mă cunosc mă sfătuiesc că așa ceva, o familie, rezultă numai prin credință și dragoste reciprocă.
Din păcate nu te pot ajuta din punct de vedere psihologic. Nu sunt în stare (și nici nu sunt potrivit, deoarece sunt prea tânăr - 25 de ani .. ? -) ca să-ți dau sfaturi de cum să-ți întemeiezi o familie.
Roagă-te totuși și sfântului Efrem cel Nou din Grecia. E un sfânt care a ajutat multe persoane (femei și bărbați deopotrivă) să poată să aibă copii în familie, în special dacă erau credincioși. De asemenea, tot acest sfânt a ajutat o mulțime de oameni care aveau probleme de sănătate dar s-au rugat lui cu credință. Încearcă și nu te va dezamăgi.
Repet, a ajutat foarte mulți oameni, și femei care nu puteai avea copii ori aveau sarcini dificile, dar și bărbați, care doreau să meargă pe această cale, a familie.
Roagă-te lui, este bine să mergi și la un preot, tu știi cum e mai bine. Dar înainte de a te da bătută roagă-te măcar într-o seară acestui sfânt; poate te ajută. Nu ai ce pierde.
Nu uita totuși că dacă Dumnezeu nu vă vrea împreună nu veți reuși oricât de mult te-ai strădui. Deoarece o familie creștină se face prin voi Domnului.
Sfântul Efrem cel Nou s-a născut în Grecia, pe Colina Neprihăniților (așa am găsit traducerea) și a fost batjocorit, torturat și ucis de turci. Moaștele i-au fost descoperite de o maică Maccaria. Aceasta i-a compus sfântului un acatist și un paraclis. Încă un acatist și un paraclis a fost compus (ambele, sper să nu mă înșel) de părintele Gherasim Atohnitul. roagă-te cu acatistul (sau cu paraclisul) și vezi ce va urma.
Mănăstirea acestui sfânt e în Grecia, lângă Atena; e vorba de regiunea Nea Makri - Attica.
Dacă cauți pe internet despre acest sfânt vei găsi o mulțime de informații și relatări.
Încearcă. În cel mai rău caz pierzi un sfert de oră timp cât îți ia să citești acatistul.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.10.2014, 17:30:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Probabil nu m-am exprimat eu mai detaliat despre ce e vorba, eu am 39 ani si nu ma mai vad avand copii, dar o posibila casatorie daca intalnesc persoana potrivita, poate as face-o, nu stiu, simt de parca ar fi desfranare, poate simt eu gresit, voi ce parere aveti? Inca ma gandesc daca nu e mai bine sa raman singura. Depinde de viitor ce va fi. Mi-e frica de batranete si ca ajung sa mor singura in casa.
Da, mi se pare normal sa iti fie frica de asta...e chiar foarte nasol sa ramai singur la batranete...mai ales fara copii, caci si sotii de obicei pleaca pe rand...
Va inteleg ai ca va e greu si nu mai aveti o disponibilitate afectiva asa mare, de -acum...( dc mi-aduc aminte bine, in urma cu ceva vreme chiar ati avut o experienta nefericita, parca spuneati..?)
Acum desigur cel mai important este sa va tina Dumnezeu in putere si sa va rugati sa va ajute pe cat se poate sa va descurcati singura, iar la nevoie sa va trimita pe cineva in ajutor, la momentul potrivit ( prieteni, vecini, etc). Se pare ca soacrei mele i-au prins tare bine bunele relatii pe care le are cu vecinele de bloc, caci noi din pacate cu serviciile noastre...prea putin suntem disponibili ...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.10.2014, 17:49:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Am citit postările tale, recunosc, pe fugă, pentru că nu dădeam așa mare importanță lor dar curiozitatea m-a atras să le recitesc.
Citindu-le am constatat că tu ai o problemă mai mare. Și anume, cred, că e vorba de lipsa de dorință și de dragoste cu care poți merge pe calea unei familii creștine. Spun "cred" pentru că eu nu sunt un psiholog și nici nu am încă familie (am 25 de ani) dar îmi doresc să am una și un lucru e cert: toți care mă cunosc mă sfătuiesc că așa ceva, o familie, rezultă numai prin credință și dragoste reciprocă.
Din păcate nu te pot ajuta din punct de vedere psihologic. Nu sunt în stare (și nici nu sunt potrivit, deoarece sunt prea tânăr - 25 de ani .. ? -) ca să-ți dau sfaturi de cum să-ți întemeiezi o familie.
Roagă-te totuși și sfântului Efrem cel Nou din Grecia. E un sfânt care a ajutat multe persoane (femei și bărbați deopotrivă) să poată să aibă copii în familie, în special dacă erau credincioși. De asemenea, tot acest sfânt a ajutat o mulțime de oameni care aveau probleme de sănătate dar s-au rugat lui cu credință. Încearcă și nu te va dezamăgi.
Repet, a ajutat foarte mulți oameni, și femei care nu puteai avea copii ori aveau sarcini dificile, dar și bărbați, care doreau să meargă pe această cale, a familie.
Roagă-te lui, este bine să mergi și la un preot, tu știi cum e mai bine. Dar înainte de a te da bătută roagă-te măcar într-o seară acestui sfânt; poate te ajută. Nu ai ce pierde.
Nu uita totuși că dacă Dumnezeu nu vă vrea împreună nu veți reuși oricât de mult te-ai strădui. Deoarece o familie creștină se face prin voi Domnului.
Sfântul Efrem cel Nou s-a născut în Grecia, pe Colina Neprihăniților (așa am găsit traducerea) și a fost batjocorit, torturat și ucis de turci. Moaștele i-au fost descoperite de o maică Maccaria. Aceasta i-a compus sfântului un acatist și un paraclis. Încă un acatist și un paraclis a fost compus (ambele, sper să nu mă înșel) de părintele Gherasim Atohnitul. roagă-te cu acatistul (sau cu paraclisul) și vezi ce va urma.
Mănăstirea acestui sfânt e în Grecia, lângă Atena; e vorba de regiunea Nea Makri - Attica.
Dacă cauți pe internet despre acest sfânt vei găsi o mulțime de informații și relatări.
Încearcă. În cel mai rău caz pierzi un sfert de oră timp cât îți ia să citești acatistul.
Multumim, am auzit de sf Efrem cel nou, i-am si citit acatistele si paraclisul...
Banuiesc ca si pe tine te-a ajutat din moment ce il faci cunoscut :). E bine daca sti si vrei de la inceput sa pui bazele unei familii crestine...
Noi cei trecuti de prima tinerete, care am ratacit ata amar de vreme in pacate, departe de Dumnezeu...e ceva mai greu acum sa acceptam ca valorile noastre pe care ne-am intemeiat ( am incercat sa) familia, nu au fost cele corecte ....
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.10.2014, 22:31:32
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Probabil nu m-am exprimat eu mai detaliat despre ce e vorba, eu am 39 ani si nu ma mai vad avand copii, dar o posibila casatorie daca intalnesc persoana potrivita, poate as face-o, nu stiu, simt de parca ar fi desfranare, poate simt eu gresit, voi ce parere aveti? Inca ma gandesc daca nu e mai bine sa raman singura. Depinde de viitor ce va fi. Mi-e frica de batranete si ca ajung sa mor singura in casa.
De asta sa nu va fie frica, sunt multi oameni care, cu tot cu familie si copii, mor singuri , sau se mai intampla sa fie omul in cauza in casa, pe moarte, si copiii sau nepotii sa adoarma dupa o noapte de veghe, iar acel om sa moara exact cand copiii nu sunt treji, si atunci e tot singur, nu? Sau poate muri la spital si familia sa nu aibe acces, pentru ca nu se poate vizita atunci, cunosc cazuri concrete. Rar se intampla sa nu moara omul singur.
Nu e neaparat desfranare, e ajutor reciproc pentru mantuire, companie, prietenie, iubire.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.10.2014, 12:40:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu cred ca atat de momentul efectiv al mortii ne temem noi, ci de o eventuala imbolnavire incapacitanta, la batranete sau nu neaparat, din pricina careia sa fim nevoiti a depinde de altii, nemaiputand mereg singuri nici la baie...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.10.2014, 15:41:37
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu cred ca atat de momentul efectiv al mortii ne temem noi, ci de o eventuala imbolnavire incapacitanta, la batranete sau nu neaparat, din pricina careia sa fim nevoiti a depinde de altii, nemaiputand mereg singuri nici la baie...
Exact la asta ma refeream, la o anumita dependenta de altii si nu de faptul cum spunea cineva mai sus ca murim singuri fara nimeni prin preajma.
Reply With Quote
Răspunde