Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2015, 11:03:36
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Post Puterea Rugăciunii - Acatistele

Eu obișnuiesc, ca pe lângă rugăciunile zilnice (Tatăl Nostru, Crezul, Cuvine-se cu adevărat... și altele) să mai citesc și câte un acatist. Sfinții al căror acatist l-am citit, cel mai des, sunt: Sfânta Parascheva (acatist cu care am făcut cunoștință când eram mic, de abia învățasem să citesc), acatistul Sfântului Nicolae, acatistul Sfântului Mina izvorâtorul de mir și, preferatul meu, acatistul Sfântului Efrem cel Nou. Cu acest acatist am făcut cunoștință anul trecut și încă îl citesc, când pot.
Plăcerea dar și interesul de a citit acatiste ale diverșilor sfinți mi-a fost stârnită de acatistul Sfintei Fevronia (deoarece în acatist este povestită viața acesteia și felul în care a pătimit pentru Hristos - citiți și veți vedea - ). Astfel, tot citind acatiste ale diverșilor sfinți am dat și peste Sfântul Efrem cel nou, de care, se pare că am cam rămas lipit.
Citind acatistul sfantului si rugându-mă să mă ajute la ce am nevoie, la ce sunt nepuntiicios, într-o seară am visat cum că sfântul Efrem cel nou n-ar fi real, dat fiind că moaștele sale au fost descoperite prin vedenie către maica Macaria și nu prin dovezi directe, ca în cazul altor sfinți (documentați-vă despre viața sfântului Efrem cel nou, din Grecia, pentru mai multe detalii).
Totuși, acest sfânt m-a ajutat de când mă tot îi citesc acatistul și nu pot să cred ce am auzit prin vis. Eu nu cred în vise, nu le dau importanță, nu mă interesează ghicitul în vise. Totuși mi-a atras atenția acest vis. Nu mi-a luat mult timp ca să-mi dau seama că de fapt, nu doar că sfântul este cât se poate de real, ci însuși Diavolul nu suportă credința și puterea rugăciunilor acestui sfânt și faptul este atât de ajutător Sfântul Efrem încât Diavolul, cel cu cornițe, nu suportă o asemenea credință. Și tocmai din acest motiv ispitește pe unde poate ca nu cumva să se roage prea mulți la Sfântul Efrem, deoarece acest sfânt are putere și este grabnic ajutător.
Invers, de n-ar fi fost sfântul real, atunci nu ar fi existat nicio temere pentru cel rău și drept dovadă nu s-ar fi sinchisit deloc să "avertizeze" pe cineva în privința neexistenței vreunui sfânt.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2015, 11:44:06
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Din pacate nu sunt dintre cei care a apelat la mijlocirea Sf. Efrem cel nou, dar am in jurul meu atat de multe persoane care spun ca au simtit foarte mult ajutor din partea Sfantului incat nu ma indoiesc ca el chiar ii ajuta pe cei ce i se inchina cu credinta si nadejde.
Cat despre vise, cine nu le are? Dupa parerea mea, prin smerenie, nu exista vis sa nu poata avea "eticheta". Sa nu cautam vise si vedenii, iar daca se mai intampla sa avem cate un vis care sa ne puna pe ganduri, (nu e cazul celui de mai sus, care este foarte clar de unde vine) asta nu face decat sa ne smereasca si mai mult, pentru ca nu e deloc meritul nostru ci numai mila lui Dumnezeu.
Despre multimea acatistelor pe care spui ca le citesti, cu siguranta sunt de mare folos, cu o anumita conditie. Te las pe tine sa intelegi care!
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2015, 11:36:20
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Post

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Din pacate nu sunt dintre cei care a apelat la mijlocirea Sf. Efrem cel nou, dar am in jurul meu atat de multe persoane care spun ca au simtit foarte mult ajutor din partea Sfantului incat nu ma indoiesc ca el chiar ii ajuta pe cei ce i se inchina cu credinta si nadejde.
Cat despre vise, cine nu le are? Dupa parerea mea, prin smerenie, nu exista vis sa nu poata avea "eticheta". Sa nu cautam vise si vedenii, iar daca se mai intampla sa avem cate un vis care sa ne puna pe ganduri, (nu e cazul celui de mai sus, care este foarte clar de unde vine) asta nu face decat sa ne smereasca si mai mult, pentru ca nu e deloc meritul nostru ci numai mila lui Dumnezeu.
Despre multimea acatistelor pe care spui ca le citesti, cu siguranta sunt de mare folos, cu o anumita conditie. Te las pe tine sa intelegi care!
Doamne-ajuta!
Le citesc pentru ca imi plac si pentru ca, atunci cand le citesc, ma simt mai aproape de Dumnezeu. De mic m-am invatat si sunt obisnuit, ca atunci cand fac o rugaciune, sa las pe cat posibil gandurile acestei lumi, sa-mi limpezesc mintea, si sa ma gandesc mai degraba la pacatele mele.
Iar aceste acatiste are le citesc eu nu sunt chiar atat de multe; ele sunt mult mai multe; sunt sigur ca daca ne punem mintea sa cautam toate acatistele sfintilor cu siguranta ca sunt cu mult mai multe comparativ cu cate am citit eu.
Conditia cred ca o stiu si eu: conditia nu este sa citesti incontinuu acatiste si sa pacatuiesti (cu fapta, cu gandul sau altfel) ci conditia e sa ai si credinta, smerenie si cat mai putina rautate. Da, cat mai putina; deloc e aproape imposibil pentru noi oamenii. Poate asta e unul din motivele care noi oamenii nu putem fi fara de pacat, oricat de credinciosi am fi.
Cat despre vise, eu nu cred in vise. Si nici in horoscop, pentru ca de cele mai multe ori (aproape de fiecare data) chiar nu se potriveste. Insa am mai auzit pe la alte persoane intamplari asemanatoare. Chiar vedenii, sustin unii. Dar nu e problema mea sa-i critic.
Dar oricum, multumesc pentru raspuns. Recunosc ca dupa ce am facut postarea mi-a parut oarecum rau; imi veneau ganduri cum ca toti cei ce o sa citeasca ce am scris o sa ma mustre pentru ca pot scrie asa ceva. Dar am simtit nevoia sa scriu asta tocmai pentru ca, pe la biserica mai ales, am mai auzit pe la oameni diverse intamplari asemanatoare sau mai putin asemanatoare; depinde de la caz la caz.
In final, ma repet, multumesc pentru raspunsul foarte frumos.
Reply With Quote
Răspunde