Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2007, 22:01:55
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
NU!...Pentru ca aceia nu sunt sfinti...sunt eretici,ca si credinta lor.
Stii ca unii din Sf. Catolici sant si ai Ortodoxilor???????
Cum explici asta sa nu spui ca iau adoptat ca nu te cred.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.01.2007, 23:16:27
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Unde ai vazut tu asta?Poate unii sfinti ortodocsi sunt si ai catolicilor...ceea ce este altceva.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2007, 23:22:54
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
NU!...Pentru ca aceia nu sunt sfinti...sunt eretici,ca si credinta lor.
Deci alti oameni care cred in Domnul Nostru HRISTOS si in acea invatatura care nea fost data si care nu sant Ortodoxi sant de alungat???????
Cred ca ne supra estimam si nu e bine.
Ei spun ca ar crede in Hristos...dar i-au schimbat invatatura,nu mai pastreaza cuvantul Lui in forma initiala transmisa de apostoli...aici e problema.Cum poti sa sustii asta,crezi in Hristos dar nu-L asculti,faci tu ceva dupa capul tau ca ti se pare tie ca asa e mai bine sau nu esti de acord intru totul cu El...ca sa nu mai zic de papa,ce se crede mai presus de Hristos,el iarta pacate,el face pace,el face razboaie,ecumenism:angry:...cum vine asta frate?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.01.2007, 23:35:19
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
....poate ai vrut sa spui;"....nu aveti nimic de pierdut citindu-le scrierile!"
Nu...stiu ce vreau sa spun, oricat mi-ar subestima unii inteligenta...devine chiar deranjant uneori..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.01.2007, 23:42:07
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Sfintii pe care ii avem in comun cu catolicii sunt sfinti ortodocsi, pe care i-au praznuit si ei,pe cand Biserica era Una,deci pana la marea dezbinare din 1054. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.01.2007, 23:49:18
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Un catolic ar putea venii sa spuna ca sfintii pe care ii are in comun cu ortodoxii sunt de fapt catolici.Ai cui sant oare sfintii???????????
Cred ca trebuie convocat sinodul sa hotarasca pentru toata lumea a cui sunt sfintiii.
Cata ipocrizie.
Rog sa ma iertati dar nu m-am putut abtine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.01.2007, 23:56:54
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinped
Un catolic ar putea venii sa spuna ca sfintii pe care ii are in comun cu ortodoxii sunt de fapt catolici.Ai cui sant oare sfintii???????????
Cred ca trebuie convocat sinodul sa hotarasca pentru toata lumea a cui sunt sfintiii.
Cata ipocrizie.
Rog sa ma iertati dar nu m-am putut abtine.
Pe catolici ar trebui sa-i intereseze mantuirea,nu ai cui sunt sfintii.Iar mantuirea e imposibila in afara ortodoxiei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.01.2007, 23:59:52
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Iar mantuirea e imposibila in afara ortodoxiei.:dozingoff::dozingoff::dozingoff:
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2007, 00:03:32
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Sa facem un exercitiu de imaginatie.
Presupunem ca ar aparea Isus Hristos acum si ar auzii fraza "Iar mantuirea e imposibila in afara ortodoxiei" oare ce ar spune dupa parerea voastra?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2007, 00:47:56
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Credinta nu e o joaca sau exercitiu de imaginatie.Zicea cineva ca daca noi am fi fost de alte religii le-am fi aparat pe acelea.Nu e chiar asa,omul trebuie sa caute,sa cerceteze pana afla adevarul,de aceea are constiinta.Asta cu atat mai mult daca as fi fost catolic,eu cel putin m-as fi intrebat daca credinta mea e cea buna,stiind ca s-a separat de ortodoxie,aducand ea noi inovatii.Voi ce credeti,ca daca altii s-au nascut in alte religii sunt condamnati la moarte cu totii?Nu e asa,cuvantul lui Dumnezeu a fost predicat de apostoli la toate popoarele,ca nu l-au primit sau l-au alterat intre timp este altceva.Sansa mantuirii o are oricine atata timp cat cauta si urmeaza adevarul.Credeti ca Dumnezeu a prestabilit dinainte ce popoare sunt ortodoxe si se mantuiesc si care nu sunt si nu se mantuiesc?NU!Asa cum ortodocsii pot trece la alte credinte si sa piarda mantuirea,asa pot veni si alti neortodocsi sa se converteasca la ortodoxie,dobandind sansa mantuirii pe care pana atunci nu o aveau.Un lucru trebuie sa fie clar si anume ca nu exista mantuire in afara ortodoxiei.

P.S. Referitor la intrebarea daca pe Iisus il intereseaza daca esti ortodox sau nu,raspunsul e simplu,pe El il intereseaza sa urmezi cuvantul Lui,asa cum l-a lasat El prin apostoli,iar singurii ce au primit si pastrat acest cuvant nealterat sunt ortodocsii.Acum e clar?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii maria55 Generalitati 36 12.04.2015 10:05:02
ascultarea de parinti Annamarria Generalitati 32 03.11.2012 09:41:26
Ascultarea de parinti tatolivia Intrebari utilizatori 6 16.06.2012 02:43:42
Ascultarea de parinti Daniela26 Generalitati 18 01.12.2010 23:30:00
Despre PARINTI MarinaAlca Generalitati 60 07.11.2009 05:22:23