Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 31.01.2007, 19:09:36
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Nu va suparati daca aduc spre citire citeva cugetari ale Sf.Parinti despre vorba desarta , clevetirea :

Tacerea - vorba desarta, clevetirea

· Nestatornicii si nepriceputii sa nu ispiteasca pe cei intelepti. Iar cel intelept este barbatul ce place lui Dumnezeu, care vorbeste putine si pe cele de trebuinta si placute lui Dumnezeu. (Antonie cel Mare)47

· Cand afli pe unul galcevindu-se si luptandu-se impotriva adevarului si a lucrului vadit, pune capat galcevii, parasind pe unul ca acela, fiindca si-a impietrit cu totul mintea. Caci precum apa cea rea strica vinul, cu vrajba strica pe cei virtuosi cu viata si cu socotinta. (Antonie cel Mare)47

· Nu spune multimii cuvinte despre evlavie si buna vietuire. Nu pentru pizma zic, dar socotesc ca vei fi luat in ras de cei smintiti. Caci cel asemenea se bucura de cele asemenea. Iar astfel de cuvinte putini auzitori gasesc. Mai bine este dar a nu grai, decat ceea ce voieste Dumnezeu pentru mantuirea oamenilor. (Antonie cel Mare)47

· Cuvantul este sluga mintii. Caci ce voieste mintea, aceea talcuieste cuvantul. (Antonie cel Mare)47

· Prin trup omul este muritor. Dar prin minte si cuvant nemuritor. Tacand intelegi si dupa ce ai inteles graiesti. Caci in tacere naste mintea cuvantul. Si rostind cuvant de multumita lui Dumnezeu, iti lucrezi mantuirea. (Antonie cel Mare)47

· Cel ce vorbeste fara socoteala nu are minte, caci graieste fara sa inteleaga nimic. Cerceteaza dar ce-ti este de folos sa faci pentru mantuirea sufletului. (Antonie cel Mare)47

· Nu vorbi cu doua limbi, intr-un fel aratandu-te cu cuvantul si intr-alt fel aflandu-te cu constiinta. Caci pe unul ca acesta Scriptura il pune sub osanda. (Marcu Ascetul)47

· Precum usile bailor, deschizandu-se necontenit, imping caldura dinauntru afara, asa si sufletul cand vrea sa vorbeasca multe, chiar daca le-ar spune toate bune, imprastie si slabeste puterea tinerii de minte prin poarta graitoare. Prin aceasta mintea uita sa spuna lucrurile care se cuvin la vreme potrivita si impartaseste de-a-valma oricui se nimereste o amestecatura de ganduri, nemaiavand nici pe Duhul Sfant, care sa-i pazeasca cugetarea ferita de naluciri. Caci lucrul bun scapa totdeauna vorbariei, fiind strain de orice valmasag si imaginatie. Buna este deci tacerea la vreme, ea nefiind decat mama gandurilor prea intelese. (Diadoh al Foticeii)47
Doamne ajuta !


Frumos si intelept.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.02.2007, 17:27:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Deseori incerc sa citesc din " Cele mai accesate articole " .
Trebuie sa va spun ca sant dezamagita .
Ni se prezinta niste articole lungi si greoaie ,antortochiate sí greu de descifrat . Sint probabil lucrari de doctorat sau ceva in genul .
Banuiesc ca multora le merge ca mine : abandonul .
Nu s-ar putea sintetiza citeva idei mai importante ?
Am ramane si noi cu ceva si poate ne-ar folosi in viata . Asa , chiar daca eu personal am rabdare ,la urma nu raman cu nimic .
Scuzati ca am indraznit , mi-am spus numai parerea .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.02.2007, 17:01:26
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Sa zic ceva din Sf. Parinti , ca sa nu am impresia ca am deschis topicul degeaba :
Cum se comenteaza :
"Vremea e sa inceapa judecata de la casa lui Dumnezeu .Caci daca incepe intii de la noi ,care va fi sfirsitul celor ce nu cred in Evanghelia lui Dumnezeu .
Si daca dreptul abia se mantuieste unde se va arata necredinciosul si pacatosul ? "
Auziti ce zice :
Dumnezeu, care a zidit firea omeneasca, nu a creat impreuna cu ea nici placerea nici durerea din simtire (din simturi), ci a dat mintii ei o anumita capacitate de placere, prin care sa se poata bucura in chip tainic de El. Aceasta capacitate (care e dorinta naturala a mintii lui Dumnezeu), lipind-o primul om de simtire indata ce a fost creat, si-a vazut placerea miscandu-se potrivnic firii, spre lucrurile sensibile, prin mijlocirea simturilor. Dar Cel ce se ingrijeste de mantuirea noastra a infipt in mod providential in aceasta placere, ca pe un mijloc de pedepsire, durerea, prin care s-a zidit in chip intelept in firea trupului legea mortii, ca sa limiteze Nebunia Mintii, care-si misca, potrivnic firii, dorinta spre lucrurile sensibile.
Mai departe ................sa cercetam !
Ah, ce comentarii.. "vremea e" pentru ca tot timpul, in fiecare moment este, "sa inceapa judecata de la casa lui Dumnezeu", adica fiecare din noi in noi insine caci ne numim casa a lui Dumnezeu care trebuie supravegheata si sfarsitul celor care nu cred in Evanghelia lui Dumnezeu ar trebui sa fie credinta in aceasta, ca rezultat al judecatii care are loc in noi, iar urmatoarele asemenea, caci nu se va mai arata necredinciosul si pacatosul, pentru ca intervine Dumnezeu prin implicare...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.02.2007, 20:13:21
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Credinta nu e o joaca sau exercitiu de imaginatie.Zicea cineva ca daca noi am fi fost de alte religii le-am fi aparat pe acelea.Nu e chiar asa,omul trebuie sa caute,sa cerceteze pana afla adevarul,de aceea are constiinta.Asta cu atat mai mult daca as fi fost catolic,eu cel putin m-as fi intrebat daca credinta mea e cea buna,stiind ca s-a separat de ortodoxie,aducand ea noi inovatii.Voi ce credeti,ca daca altii s-au nascut in alte religii sunt condamnati la moarte cu totii?Nu e asa,cuvantul lui Dumnezeu a fost predicat de apostoli la toate popoarele,ca nu l-au primit sau l-au alterat intre timp este altceva.Sansa mantuirii o are oricine atata timp cat cauta si urmeaza adevarul.Credeti ca Dumnezeu a prestabilit dinainte ce popoare sunt ortodoxe si se mantuiesc si care nu sunt si nu se mantuiesc?NU!Asa cum ortodocsii pot trece la alte credinte si sa piarda mantuirea,asa pot veni si alti neortodocsi sa se converteasca la ortodoxie,dobandind sansa mantuirii pe care pana atunci nu o aveau.Un lucru trebuie sa fie clar si anume ca nu exista mantuire in afara ortodoxiei.

P.S. Referitor la intrebarea daca pe Iisus il intereseaza daca esti ortodox sau nu,raspunsul e simplu,pe El il intereseaza sa urmezi cuvantul Lui,asa cum l-a lasat El prin apostoli,iar singurii ce au primit si pastrat acest cuvant nealterat sunt ortodocsii.Acum e clar?
pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp ppppppppp
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.02.2007, 22:24:04
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Credinta nu e o joaca sau exercitiu de imaginatie.Zicea cineva ca daca noi am fi fost de alte religii le-am fi aparat pe acelea.Nu e chiar asa,omul trebuie sa caute,sa cerceteze pana afla adevarul,de aceea are constiinta.Asta cu atat mai mult daca as fi fost catolic,eu cel putin m-as fi intrebat daca credinta mea e cea buna,stiind ca s-a separat de ortodoxie,aducand ea noi inovatii.Voi ce credeti,ca daca altii s-au nascut in alte religii sunt condamnati la moarte cu totii?Nu e asa,cuvantul lui Dumnezeu a fost predicat de apostoli la toate popoarele,ca nu l-au primit sau l-au alterat intre timp este altceva.Sansa mantuirii o are oricine atata timp cat cauta si urmeaza adevarul.Credeti ca Dumnezeu a prestabilit dinainte ce popoare sunt ortodoxe si se mantuiesc si care nu sunt si nu se mantuiesc?NU!Asa cum ortodocsii pot trece la alte credinte si sa piarda mantuirea,asa pot veni si alti neortodocsi sa se converteasca la ortodoxie,dobandind sansa mantuirii pe care pana atunci nu o aveau.Un lucru trebuie sa fie clar si anume ca nu exista mantuire in afara ortodoxiei.

P.S. Referitor la intrebarea daca pe Iisus il intereseaza daca esti ortodox sau nu,raspunsul e simplu,pe El il intereseaza sa urmezi cuvantul Lui,asa cum l-a lasat El prin apostoli,iar singurii ce au primit si pastrat acest cuvant nealterat sunt ortodocsii.Acum e clar?
pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp ppppppppp
Imi cer scuze nu am raspuns eu .
Nepotul meu a scris.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii maria55 Generalitati 36 12.04.2015 10:05:02
ascultarea de parinti Annamarria Generalitati 32 03.11.2012 09:41:26
Ascultarea de parinti tatolivia Intrebari utilizatori 6 16.06.2012 02:43:42
Ascultarea de parinti Daniela26 Generalitati 18 01.12.2010 23:30:00
Despre PARINTI MarinaAlca Generalitati 60 07.11.2009 05:22:23