Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 02.02.2013, 11:26:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Frate Cătăline, să ai grijă, că poate din această cauză, a cuvintelor tale, fratele apostat penticostalul, este banat.
Grija mea era nu ca va fi banat, ci ca nu va fi banat. :) Eu il cunosc mai demult pe acest user penticostal si ce face, e un user agresiv si batjocoritor, ii ataca pe ortodocsii care spun ceva despre penticostalism sau nu impartasesc conceptiile ecumeniste ca ortodocsii si penticostalii sunt la fel. Nu trebuie sa-ti faci griji, a fost banat de mai multe ori, numai eu de cand sunt pe forum activ (noiembrie 2010) stiu de patru nick-uri ale sale. Avem si un record in domeniul asta, un adventist a avut vreo 100 de banari, cel putin asa se lauda, tocmai a revenit dupa ultima banare.
Pe forum sunt doi useri extrem de agresivi, penticostalul si userul catolic (si el banat o data) MihaiG, sunt singurii care consider ca e bine sa fie banati pe forum, se si inteleg bine. Am vazut ca ai purtat o discutie despre Sfanta Traditie, dar userul catolic spunea ca penticostalul isi batea joc de tine. Nu stiu cum a fost, dar din cauza ca are mesaje din acestea zeflemitoare de obicei si cand are unul serios nu iti mai dai seama.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 02.02.2013, 11:46:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Raspiunsul corect, cu bonusul cel mare: ce nu de-al nostru, e bineinteles, de la dracu'. Brrrr.
MihaiG nu are dreptate cind zice ca tu crezi doar asta cu geneza ecumenismului din protestantismul liberal. Nu sunt de acord cu acel mesaj. Istoric vorbind, tu ai dreptate. Insa, adevarul e mult mai extins, privind atitudinea fanatica "traiasca ai nostri, anatema celorlalti": orice ortodoxist (ortodox fanatic), cind e vorba de "ceilalti", si de ecumenism, nu zice de originea din protestanti, ci ii deriva direct de la cel naspa, si isi scuipa in sin. Vezi predicile (atribuite) unui anume arhimandrit de tara, din Bucovina, care ii facea pe "sectari" "draci, caini, vulpi", si alte complimente dragute, demne de orice fanatic al lui Stalin, Hitler, Mao, etc.
Nu, acesta e tot raspunsul modernist. Raspunsul corect e ca adevarul nu e relativ si ce nu e adevar este neadevar. Daca cineva spune ca luna e patrata nu o sa spui ca si el are dreptate si cel ce zice ca luna e rotunda. Mosernismul propaga un adevar relativ, toti au in felul lor dreptate si spun adevarul in felul lor, coteaza doar sa crezi in Iisus si restul nu conteaza.
In cazul penticostalismului situatia e mai problematica decat in alte culte, pentru ca la ei si miscarea harismatica ce a rasarit tot de la ei sunt si cautarea unor astfel de manifestari ce tin de paranormal. De exemplu baptistii sau adventistii au doar o teorie si se roaga, nu cauta vorbiri in limbi, manifestari ale harului, etc.
Chiar cum a aparut cultul penticostal e foarte ciudat (si comic), la fel ca la adventisti. La adevantisti unul a spsu ca vine sfarsitul lumii, altii s-au luat dupa el, n-a venit, el si-a facut mea culpa, in schimb adeptii lui au ramas in continuare si au format cultul adventist.
La penticostali un pastor baptist a descoperit impreuna cu niste credinciosi ai sai "harisma" vorbirii in limbi, dupa scurt timp s-a dovedit ca el era homosexual si cultul infiintat de el l-a exclus din aceasta cauza. gandeste-te si tu, el a infiintat cultul, a gandit doctrina si apoi adeptii sai l-au exclus din cult, nu e cel mai amuzant lucru?
Iti pun aceeasi intrebare, vorbirea in limbi si alte manifestari de transa ale penticostalilor sau harismaticilor de unde crezi tu ca sunt? De ce seamana perfect cu manifesatrile din diverse triburi?
Reply With Quote
  #213  
Vechi 02.02.2013, 11:49:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dar daca tot m-ai intrebat, iti spun ce cred. Teoretic, mi se pare ca „staruinta” penticostala se vrea a fi tinderea spre starea de trezvie, unirea mintii cu inima si linistire deplina a omului in Dumnezeu prin rugaciuni scurte (monologistos), a trai experienta Sf. Apostol Pavel (Galateni 2:22), insa practic se identifica cu un procedeu mecanic in scopul promovarii extazului si cautarii de stari mistice superioare, din dorinta de a “poseda” harul Duhului Sfant, deci o rugaciune activa, dominata de efort, nu o rugaciune efectiva, in care se manifesta harul. Practica s-a impamantenit datorita ignorantei teologice. Cand dorinta se transforma insa in obsesie, cand devine un scop in sine, Ispititorul se infiltreaza in psihismul tau ajungand sa traiesti intr-o lume inchisa. E plin youtube-ul cu manifestarile unora de peste ocean, care exersand tehnici nepermise de cercetare, de explorare a sinelui, au deschis usa raului invitandu-l in viata lor.
Corect, de aceea parintii ne spun sa nu dorim minunile, epntru ca neavand si o crestere duhovniceasca vine cel din alta parte cu minunile, nu Domnul.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 02.02.2013, 21:38:27
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Cătăline, iubitul Domnului, minunat ai vorbit.
Cred cu adevărat că fratele apostat penticostalul e un om cu inimă bună, deșii e puțin supărat pe Ortodoxie, Sfânta Mireasă a lui Hristos, pentru că încet încet, înțelege unde se află, începe să vadă strop cu strop, cum lumina luminază în întuneric, și întunericul nu a cuprinso pe ea. Ioan 1, 5.
Și vrea să ne testeze, să vadă cum ne comportăm, cum reacționăm, o psihologie simplă, dar atentă și scrutătoare.
Iar noi nu trebuie să-i dăm cu parul în cap, până la urmă ce să ne facă el? Să ne atace cum poate și el, săracu, să ne înțepe cu gândirea lui căutătoare până la urmă. Așa am simțit, că a fost sincer și chiar vrea să cunoască de ce erezia penticostală nu are Adevărul, și Biserica Ortodoxă este singura Biserică Creștină rămasă pe pământ.
E minunată căutarea lui. Hristos îl iubește, mai mult ca pe noi, căci pleacă în căutarea lui, lăsând cele 99 de oi ale turmei. Dar cum? Căci Dumnezeu lucrează prin oameni. Cum va pleca în căutarea lui, prin noi, mult iubiții Lui fiii, dacă noi ne lăsăm afectați și ne facem răniți în orgoliu, pentru niște ispitiri de nimic, care și el le are la rândul lui, și se răsfrâng și asupra noastră, iar noi neîntăriți făcându-ne, îi arătăm ce? Trebuie să-i arătăm iubire, zice Scriptura, prin asta vor cunoaște oamenii că sunteți ai Mei, prin iubire. Zice să fim sarea pământului, și lumini între oameni. Noi nu suntem cu nimic superiori nici unui om. Nu există superior și inferior. Există doar Adevăr și minciună, și fiecare ce acceptă în viața lui.
Cum putem ajuta un om în păcatul lui, când noi îl pedepsim, îl osândim și judecăm pe el ca om, în loc să mustrăm și să arătăm păcatul și erezia și nu omul, care în esență e bun "Și a văzut Dumnezeu că erau bune toate", zice, și om, care acum caută, e setos și flămând după Adevăr.
Iar noi, pentru că suntem singurii care avem Adevărul, El este cu noi, în mijlocul nostru, avem, dată de El, și responsabilitatea cea mare, să Îl mărturisim, să Îl dăm și să-L arătăm și la alții, să fim administratori și buni chivernisitori ale celor ce avem, căci a venit pentru toți oamenii, dar nu stă la ei, pentru ereziile și hulele lor, iar noi, avem datoria și obligația să arătăm Iubirea Lui, cu care suntem plini, Lumina Lui, cu care luminăm și Adevărul Lui din virtuțiile ce ne umplu viața. Amin.

Iertați un păcătos, frați creștini. Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 02.02.2013 at 21:40:48.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 03.02.2013, 12:10:43
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Cătăline, iubitul Domnului, minunat ai vorbit.
Cred cu adevărat că fratele apostat penticostalul e un om cu inimă bună, deșii e puțin supărat pe Ortodoxie, Sfânta Mireasă a lui Hristos, pentru că încet încet, înțelege unde se află, începe să vadă strop cu strop, cum lumina luminază în întuneric, și întunericul nu a cuprinso pe ea. Ioan 1, 5.
Și vrea să ne testeze, să vadă cum ne comportăm, cum reacționăm, o psihologie simplă, dar atentă și scrutătoare.
Iar noi nu trebuie să-i dăm cu parul în cap, până la urmă ce să ne facă el? Să ne atace cum poate și el, săracu, să ne înțepe cu gândirea lui căutătoare până la urmă. Așa am simțit, că a fost sincer și chiar vrea să cunoască de ce erezia penticostală nu are Adevărul, și Biserica Ortodoxă este singura Biserică Creștină rămasă pe pământ.
E minunată căutarea lui. Hristos îl iubește, mai mult ca pe noi, căci pleacă în căutarea lui, lăsând cele 99 de oi ale turmei. Dar cum? Căci Dumnezeu lucrează prin oameni. Cum va pleca în căutarea lui, prin noi, mult iubiții Lui fiii, dacă noi ne lăsăm afectați și ne facem răniți în orgoliu, pentru niște ispitiri de nimic, care și el le are la rândul lui, și se răsfrâng și asupra noastră, iar noi neîntăriți făcându-ne, îi arătăm ce? Trebuie să-i arătăm iubire, zice Scriptura, prin asta vor cunoaște oamenii că sunteți ai Mei, prin iubire. Zice să fim sarea pământului, și lumini între oameni. Noi nu suntem cu nimic superiori nici unui om. Nu există superior și inferior. Există doar Adevăr și minciună, și fiecare ce acceptă în viața lui.
Cum putem ajuta un om în păcatul lui, când noi îl pedepsim, îl osândim și judecăm pe el ca om, în loc să mustrăm și să arătăm păcatul și erezia și nu omul, care în esență e bun "Și a văzut Dumnezeu că erau bune toate", zice, și om, care acum caută, e setos și flămând după Adevăr.
Iar noi, pentru că suntem singurii care avem Adevărul, El este cu noi, în mijlocul nostru, avem, dată de El, și responsabilitatea cea mare, să Îl mărturisim, să Îl dăm și să-L arătăm și la alții, să fim administratori și buni chivernisitori ale celor ce avem, căci a venit pentru toți oamenii, dar nu stă la ei, pentru ereziile și hulele lor, iar noi, avem datoria și obligația să arătăm Iubirea Lui, cu care suntem plini, Lumina Lui, cu care luminăm și Adevărul Lui din virtuțiile ce ne umplu viața. Amin.

Iertați un păcătos, frați creștini. Bucurii.
Aveti deptate, domnule Daniel. Fratele penticostalul in nici un caz nu a dorit sa isi bata joc de dvs., sau de Sfinta Traditie. Chiar incerca, la modul cel mai onest cu putinta, sa inteleaga si sa isi asume cunoasterea si practica raportului real si corect dintre Scriptura (nu uitati ca domnia sa e un om al Scripturii) si Traditie. Nu e treaba mea sa apar BP sau pe vreun membru al ei. Insa, e treaba oricarei persoane, care are macar o tendinta spre cele spirituale, sa nu admita nedreptatirea cuiva. Mai ales a cuiva care, precum e cazul dansului, a dovedit din plin aplecarea spre cele spirituale. E suficient sa ii citesti postarile, ca sa vezi ce fel de credincios este.
Admir modul deschis si decent in care comunicati. Ar trebui totusi sa umblati nitel mai mult la vocabular si informatii, cind afirmati diverse lucruri despre credinte si/sau institutii, considerate de dvs. eretice.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 03.02.2013, 21:09:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Cătăline, iubitul Domnului, minunat ai vorbit.
Cred cu adevărat că fratele apostat penticostalul e un om cu inimă bună, deșii e puțin supărat pe Ortodoxie, Sfânta Mireasă a lui Hristos, pentru că încet încet, înțelege unde se află, începe să vadă strop cu strop, cum lumina luminază în întuneric, și întunericul nu a cuprinso pe ea. Ioan 1, 5.
Sa speram ca asa este. Tu esti inscris de putin timp pe forum, poate in timp impresiile se mai schimba fata de prima impresie.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 05.02.2013, 19:15:43
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa speram ca asa este. Tu esti inscris de putin timp pe forum, poate in timp impresiile se mai schimba fata de prima impresie.
Doamne ajută.
Dacă aș tăcea, ar înseamna că ai dreptate. Dar îți spun că greșești.
Nu trebuie să ai mii de postări, scumpule frate, și ani de zile pe forum, ca să iubești un om și să crezi în îndreptarea lui, să închizi ochii la înțepăturile lui, care vin din ispitirea care se răsfrânge și asupra ta, ca creștin, și să continui să fi sarea pământului, și să mărturisești Adevărul.
Iartă-mi dacă te-am smintit. Bucurii.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 06.02.2013, 15:58:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Va rog mult uitati-va la filmul din link:

https://www.youtube.com/watch?v=XCEE__hSRH0

Uitati-va la secundele 40-50.

Adeptul lui Satana, cel care il venereaza pe Satana, l-a invocat pe diavol, care a intrat in el.
Individul asta afirma: "in momentul in care a intrat in mine, am inceput sa vorbesc in limbi necunoscute mie".

Se mai indoieste cineva acum cu privire la glosolalia care apare la "invocatori"?
Reply With Quote
  #219  
Vechi 06.02.2013, 17:45:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Vad ca la neoprotestanti afundarea se face prin lasarea pe spate. Nu stiti, are vreo semnificatie anume pentru ei sau e doar dorinta de a fi diferiti de Biserica (traditionala)?
penticostali:https://www.youtube.com/watch?v=as_UNQoCl64
adventisti: https://www.youtube.com/watch?v=dXQU98CK6Zg
crestini dupa Evanghelie:https://www.youtube.com/watch?v=9HCebmzDbkQ


ortodocsi (adulti):https://www.youtube.com/watch?v=rqPrRQ3C_08
Botezul asta pare facut la Athos. N-am avut ocazia sa vad un botez facut la noi, la adulti.

Last edited by ioanna; 06.02.2013 at 18:28:45.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 06.02.2013, 20:15:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Dacă aș tăcea, ar înseamna că ai dreptate. Dar îți spun că greșești.
Nu trebuie să ai mii de postări, scumpule frate, și ani de zile pe forum, ca să iubești un om și să crezi în îndreptarea lui, să închizi ochii la înțepăturile lui, care vin din ispitirea care se răsfrânge și asupra ta, ca creștin, și să continui să fi sarea pământului, și să mărturisești Adevărul.
Iartă-mi dacă te-am smintit. Bucurii.
E adevarat ce spui si sunt de acord, aceste lucruri le-am scris si eu acum cateva zile, si tot timpul invatam unii de la altii. Totusi, nu e vorba de lipsa de dragoste, in Sfanta Scriptura spuen sa ne departam de cei ce spun invataturi gresite, asta nu inseamna sa ii uram. Singura problema e ca suntem pe un forum ortodox si un eterodox (sau doi) ii ataca pe cei ce spun adevarul ortodox cu mesaje jignitoare, pentru ca nu doar eu eram atacat, cine se nimerea. Uite cuvintele parintelui Cleopa: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14447
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57