Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 10.10.2017, 20:23:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cătă, ultimul cuvânt îți aparține, eu mă retrag. Numai bine îți doresc. :)
Reply With Quote
  #572  
Vechi 10.10.2017, 20:45:39
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ortodocsii stiu asta, pentru ca sfintii sunt trecuti in calendar, in plus sunt si vietile sfintillor.
Daca stiu, ferice va fi de ei daca le vor calca pe urme.
Reply With Quote
  #573  
Vechi 10.10.2017, 21:05:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Or fi duși cu pluta toți părințiii care merg pe această rânduială, plus peste 99% din părinții din Sf. Munte (printre excepții sunt și părinții de la Prodromu, oare de ce?) și probabil mulți alții din alte părți.
In primul rand, tu faci parte din BOR si ai un episcop, nu tii de un parinte din Portugalia. In SUA am citit ca sunt cativa preoti ortodocsi care sunt in miscarea carismatica, ceea ce ar fi inacceptabil la noi. In al doilea rand, ai spus de cativa calugari din Anglia, un parinte din Protugalia si un calugar de la Muntele Athos. Nu neg ca sunt cativa atrasi de aceste invataturi, probabil luate de la parintii colivari. Ceea ce nu cred ca ai inteles e ca acest lucru e o problema doar pentru credinciosul obisnuit care se impartaseste. E mult mai probabil ca un calugar sa se impartaseasca fiind pregatit, adica mai aproape de lepadarea de pacate. E foarte probabil ca un mirean sa nu prea fie pregatit, de aceea se face un minim, spovedania. Pentru ca inainte se imbolnaveau si mureau din aceasta cauza. Nu ma intereseaza ce-ti faci tie, eu mi-am facut datoria sa-ti spun care e problema, tu fa ce vrei, poti sa te impartasesti ca primii crestin, dupa masa.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ochelari nenicule! Dar nici nu mă mir la câte aiureli debitezi din ceea ce ai citit.
"La noi toți se împărtășeau, în principiu, la fiecare Liturghie. Aveam Liturghia de trei ori pe săptămână, de trei ori ne împărtășeam; aveam de patru ori, mai toți se împărtășeau de patru ori. Nu puteam mai des, dar dacă ar fi fost zilnic, ne-am fi împărtășit ca în Săptămâna Luminată, când toți ne împărtășim zilnic."
Eu am inteles, tu nu ai inteles. Nu era vorba de manastirea din Anglia? Si in manastire nu sunt calugari? O sa ajungi sa negi si ca in manastire sunt calugari.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu este vorba de împărtășire fără spovedanie, ci de împărtășire des cu spovedanie sistematică. Ți-am dat acel dialog cu părintele Macarie Simonopetritul care explică care este legătura între spovedanie și împărtășire.
Acum am citit cine e parintele Macarie Simonopetritul. Este francez la origine, deci sustine ceea ce au spus unii teologi ortodocsi din vest. Am scris pe larg despre reforma liturgica a unui astfel de teolog, lucare foarte criticata de ceilati ortodocsi, inclusiv Parintele Serafim Rose a scris ample critici acestei lucrari si acestei miscari aparute la unii ortodocsi refugiati in vest. Problema ta si a altora e ca se iau numai dupa acesti teologi din vest, nu conteaza ce spune Biserica sau ce spun sfintii. Acesti teologi au scris si unele lucruri bune, dar multi au scris si lucruri gresite. Tot ceea ce sustii tu, preluat si de la parintele Pruteanu, sunt din aceasta parte. E clar si cu cei 99% din Muntele Atos, de fapt un calugar francez. De ce nu impartasesc si preotii si ierarhii din tarile majoritar ortodoxe aceste conceptii? Nu te-ai gandit?
Reply With Quote
  #574  
Vechi 11.10.2017, 06:05:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cătă, ultimul cuvânt îți aparține, eu mă retrag. Numai bine îți doresc. :)
Cel mai destept cedeaza? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #575  
Vechi 11.10.2017, 06:33:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cineva ar putea spune ca subiectul asta a plecat din Bucuresti si a ajuns pe Luna. S-avem pardon, a ajuns dincolo de Saturn si urmeaza sa treaca de Pluto si sa iasa din Galaxia noastra.E pe urmele lui Enterprise. :-)))
Rog revenirea pe Pamant." Capitan Jean Luc Picard ,va rog preluati comanda, reveniti pe Pamant" :-)))
Domnisoara asta a vrut sa cunoasca pe cineva, si unde s-a ajuns?...:-)

E traditional, pe forumuri in general.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #576  
Vechi 11.10.2017, 07:48:13
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cineva ar putea spune ca subiectul asta a plecat din Bucuresti si a ajuns pe Luna. S-avem pardon, a ajuns dincolo de Saturn si urmeaza sa treaca de Pluto si sa iasa din Galaxia noastra.E pe urmele lui Enterprise. :-)))
Rog revenirea pe Pamant." Capitan Jean Luc Picard ,va rog preluati comanda, reveniti pe Pamant" :-)))
Domnisoara asta a vrut sa cunoasca pe cineva, si unde s-a ajuns?...:-)
Nu cred că Elena mai citește ce se scrie aici. Sau că a ajutat-o foarte mult discuția la care a participat până să plece. Oricum, în linii mari e bine (ea, nu thread-ul). :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #577  
Vechi 11.10.2017, 14:25:34
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cel mai destept cedeaza? :)
Știam de la început care va fi cursul discuției și că nu se va ajunge la un consens, asta din experința discuțiilor mai vechi.
Reply With Quote
  #578  
Vechi 11.10.2017, 15:28:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cineva ar putea spune ca subiectul asta a plecat din Bucuresti si a ajuns pe Luna. S-avem pardon, a ajuns dincolo de Saturn si urmeaza sa treaca de Pluto si sa iasa din Galaxia noastra.E pe urmele lui Enterprise. :-)))
Rog revenirea pe Pamant." Capitan Jean Luc Picard ,va rog preluati comanda, reveniti pe Pamant" :-)))
Domnisoara asta a vrut sa cunoasca pe cineva, si unde s-a ajuns?...:-)
si tu crezi ca un partener de viata il poti gasi pe un forum...fie si el crestin ortodox?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #579  
Vechi 11.10.2017, 16:43:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Știam de la început care va fi cursul discuției și că nu se va ajunge la un consens, asta din experința discuțiilor mai vechi.
Atunci? De ce, dece? :)
Poti raspunde in privat eventual :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #580  
Vechi 11.10.2017, 20:15:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Știam de la început care va fi cursul discuției și că nu se va ajunge la un consens, asta din experința discuțiilor mai vechi.
Nu se ajunge la consens si se prelungeste fara rost discutia doar ca tu te contrazici chiar cand vezi adevarul negru pe alb. Pe langa asta, ce mandrie poate fi mai mare sa spuna cineva ca Biserica este in eroare si el e mai presus in intelegere? Tu nu ai putut sa recunosti ca te-ai inselat nici cand ai afirmat iconoclasmul, sau poate il afirmi in continuare. Discutia ai initiat-o tu, cand l-ai contrazis pe Iorest si apoi ai afirmat ca toti afirma o prostie cand spun de sfintirea caselor (inclusiv preoti si ierarhi).
Sper ca grupul vostru nu o sa-i atace in continuare pe cei ce nu spun aceleasi lcururi pe care le sustineti voi (e vorba de voi trei).
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie