Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.11.2007, 11:41:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Mirean
exemple concrete
Sa dea Dumnezeu, Mirean, ca toate pozele si documentarele care au aparut pe aici sa fie trucate mai ales cea de la Catedrala din Timisoara unde "cruciatii" au spurcat biserica cu "tainele" lor...mie la faza respectiva mi s-a taiat rasuflarea:(
Pozele si documentarele, majoritatea luate de pe acelasi site, fara sa se cunoasca provenienta (nici a pozelor nici a site-ului) nu au nici o valoare.
Nimeni nu a venit sa zica: l-am vazut la date de..., pe clericul ortodox (BOR) "X", facand Liturghia cu cel de alta confesiune "Y".
In schimb toata lumea vorbeste din auzite si posteaza, periodic, aceleasi materiale desuete.
Ideea este ca nimeni nu combate "ecumenismul", insa toti se folosesc de "ecumenism" pentru a lovi BOR!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.11.2007, 11:43:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Sa dea Dumnezeu, Mirean, ca toate pozele si documentarele care au aparut pe aici sa fie trucate mai ales cea de la Catedrala din Timisoara unde "cruciatii" au spurcat biserica cu "tainele" lor...mie la faza respectiva mi s-a taiat rasuflarea:(
Eu am mentionat clar sa-mi dai exemple de Liturghii comune, ca alea le dau unii ca exemplu...sau nu vrei/poti intelege ce am zis?:angry:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.11.2007, 11:52:20
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Dupa cum am zis, nu ecumenismul este pericolul Bisericii, ci fariseii care pun sub lege ceea ce Hristos a pus mai presus de lege, fariseii care fac din crestinism o religie a barbilor si fatarniciei, inchizand in legi si reguli esenta crestinismului.nimeni nu e dispus sa renunte la nici o doctrina a sa... ma refer la catolici... dar stiti cati protestanti au imbratisat ortodoxia cand au cunoscut-o?! si anglicani!!!si ortodoxia nu o cunosti din carti, ci participand la ea, simtindu-o, lasandu-te patruns de ea, permitandu-le sa se roage alaturi de tine!! sa cunoasca in duh!! Acel duh al blandetii, al iubirii si smereniei adevarate!
Una din cele mai frumoase amintiri din ani de tinerete legat de prietenii cu semeni de-ai nostri ai altor confesiuni este cand dupa slujba, duminica, fiecare veneam cu cate ceva in buzunar, inclusiv cu farfuria si lingura, ca de unde atatea, si intindeam o agapa, pe care o deschideam cu o agapa, multumeam DOmunului pentru ca ne-a invrednicit sa ajungem acea zi si ne bucuram ca eram impreuna. Acum suntem toti imprastiati in lume, dar pastram in inimile noastre bucuria acelor vremuri. Ce sa fie oare ecumenismul daca nu bucuria de a ne intalni?! de a fi impreuna?!SI de restul.. are Dumnezeu grija ca ceea ce ne caranterizeaza ca ortodocsi sa nu se piarda... de ce aveti teama ca vine cineva si ne schimba? oare daca este atat de inradacinata in fiinta noastra credinta, credeti ca asa usor poate veni cineva si schimba?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.11.2007, 12:14:03
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Aceleasi prostii...daca nici pana acum n-ai inteles ca B.O.R. e apostata de la varf in jos si ca rugaciunile comune sunt la fel de INTERZISE precum slujbele comune n-ai inteles nimic.Si ma indoiesc ca vei intelege...pentru ca ai fost si tu spalat pe creier de mai marii B.O.R. ce au smintit atata lume cu ecumenismul lor.Amice,vezi ca eu am zis undeva de plecarea dintr-o biserica apostata ce nu ma reprezinta,adica B.O.R.,iar daca o fac,nici gand sa ma mai intorc in mijlocul acestor papistasi!Sa va inchinati si papei,si lui Buda daca vreti,la Judecata veti plati corespunzator.Cu totii vom plati.Pomul se judeca dupa roade,iar roadele actualului patriarh s-au vazut de cand era mitropolit,el a avut minunatele initiative ecumeniste,pe cand era consilier patriarhal pentru ecumenism,el a orchestrat impreuna cu masoneria si venirea ereticului de papa in Romania si cacealmaua ecumenista de la Sibiu.Si ca sa nu uit,el e responsabil si de diversiunea de la Tanacu,de arestarea lui Daniel Corogeanu.A vrut sa-i plateasca o polita deoarece acesta l-a acuzat de erezie cu ecumenismul lui.Dar voi aparati-le pe slugile lui antihrist si va veti primi rasplata.
Amice, ai fost dat afara, nu ai plecat de buna voie...stii la ce ma refer, nu?;)
Hai ca ma apuca rasul...am fost dat afara.Eu nu vreau sa fiu in comuniune cu toti ereticii,daca tu vrei,sa fi sanatos.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.11.2007, 12:21:25
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Hai ca ma apuca rasul...am fost dat afara.Eu nu vreau sa fiu in comuniune cu toti ereticii,daca tu vrei,sa fi sanatos.
Da, ai fost dat afara( stiu, versiunea ta este una romantata).
Daca tot ai iesit din BOR, pentru ca - spui tu - nu vrei sa fii in comuniune cu noi, pe care ne consideri eretici, de ce nu iti vezi de drumul tau?
De ce te intorci sa lovesti BOR si ierarhii? Ai regrete? Remuscari? Invidie?
Si de ce nu le spui tuturor de pe forum unde esti acum, in ce...."Biserica" (nimeni nu va recunoaste acest statut, nu?) ca sa stie cu cine stau de vorba?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.11.2007, 12:32:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta
Dupa cum am zis, nu ecumenismul este pericolul Bisericii, ci fariseii care pun sub lege ceea ce Hristos a pus mai presus de lege, fariseii care fac din crestinism o religie a barbilor si fatarniciei, inchizand in legi si reguli esenta crestinismului.nimeni nu e dispus sa renunte la nici o doctrina a sa... ma refer la catolici... dar stiti cati protestanti au imbratisat ortodoxia cand au cunoscut-o?! si anglicani!!!si ortodoxia nu o cunosti din carti, ci participand la ea, simtindu-o, lasandu-te patruns de ea, permitandu-le sa se roage alaturi de tine!! sa cunoasca in duh!! Acel duh al blandetii, al iubirii si smereniei adevarate!
Una din cele mai frumoase amintiri din ani de tinerete legat de prietenii cu semeni de-ai nostri ai altor confesiuni este cand dupa slujba, duminica, fiecare veneam cu cate ceva in buzunar, inclusiv cu farfuria si lingura, ca de unde atatea, si intindeam o agapa, pe care o deschideam cu o agapa, multumeam DOmunului pentru ca ne-a invrednicit sa ajungem acea zi si ne bucuram ca eram impreuna. Acum suntem toti imprastiati in lume, dar pastram in inimile noastre bucuria acelor vremuri. Ce sa fie oare ecumenismul daca nu bucuria de a ne intalni?! de a fi impreuna?!SI de restul.. are Dumnezeu grija ca ceea ce ne caranterizeaza ca ortodocsi sa nu se piarda... de ce aveti teama ca vine cineva si ne schimba? oare daca este atat de inradacinata in fiinta noastra credinta, credeti ca asa usor poate veni cineva si schimba?
Draga Marta, esti prea sedusa de entuziasmul lui hai sa haidem sa hai sa fac sa faci sa facem sa fi sa hai sa mergem sa faci sa fim sa fitzi... impreuna...

Poi nu pricepi ca vulpoii occidentali altceva vor? ei vor doar sa fie recunoscutzi shi sa se mentzina in eres, daca nu vor chiar sa fie indreptatzitzi shi consideratzi totzi creshtinii drept una biserica drepta maritoare... deci vor sa se erijeze intai ca defapt shi ei sunt biserica, apoi ca ei sunt defapt biserica shi apoi ei sun singura biserica...

Dar ei au plecat, ei s-au separat, ei au schimbat shi au lasat asha pe mai departe...

Shi apoi te doare de ei? Poi cine ii opreshte pe fiecare oridin ce religie ar fi sa vinea sa se convinga, sa asiste, poi shi acum este glasuirea "pentru cei chematzi" shi tot omul e chemat... dar ei vor sa vina in numar mare, cu toata comunitatea lor shi nu vor sa respecte shi sa tzina cum li se cere acolo unde vin ei ci vor sa aduca ale lor ca sa le tzinem noi pe ale lor, ce este asha greu de priceput? Ei nu urmaresc decat un bine formal, o vrajeala dulceaga, o spoiala cu care sa te amageasca cum ca ei cat sunt de frumoshi shi buni shi cum vor ei nu numai binele nostru ci al tuturor cultelor de pe globul asta daca nu chiar din univers...

Marta draga... ecumenishtii vor sau sa ne inglobeze in ei, sau sa dicteze cei mai multzi eretici prin a pune pe unul de-al lor deasupra tuturor... asta vor... ca doar ce crezi ca vor vreunul sa vina intr-adevar la ortodocsie, sau ishi pune vreunul intrebarea in mod sincer in sufletul lor? Nu fiecare este impietrit shi baricadat in cultul lor cazut de la dreptmaritoarea credintza lasata de Dumnezeu prin Hristos shi una biserica creshtin ortodocsa a sa...

un Dumnezeu, o vointza, o cale, o credintza, o biserica, un trup: Hristos,

shi acest lucru nu inseamna distrugerea celor construite de altzii sau intolerantza shi exclusivism sau daramarea miturilor shi panteoanelor sau credintzelor ancestrale ale altora decat in masura implinirii voii lui Dumnezeu in ce priveshte Mantuirea shi adevarul in sensul smerenie shi dragostei curate....

deci ecumenism activ creshtin-ortodocs este diferit daca nu chiar contrar de ecumenismul globalist pancreshtin sau al mai multor culte, ca sa-ntindem hora mare... de aici si pana colea...

ca nu ne despartzim ca unii sa ne uneasca shi nici nu ne unim ca sa ne desparta, adica sa facem nishte formalitatzi juridice cum s-ar zice asha cum spui dumneata, sa le bagam pe toate in legi shi legiutze shi ritualurilor shi traditzionaismelor tipicurilor shi tipicarashilor... dar nici sa le distrugem ca un Terminator... nu mai shtiu la cat a ajuns? 2 sau 3? sau ca in Matrix... ca Neo precis era calugar ortodox iar Smith era precis chipul baitzilor dinamici ai veacului nostru, adica baietzii buni care fac politica asta moderna, apoi nu mai shtiu politica pentru cine o mai fac ca iar incepe Daniel cu teoria conspiratziilor, cand i-am zis ca mai grava e cafeaua naturala ca masonii ca aia este ca moartea sufletului in slujba muncii iadului... dar unii nu au cum sa lupte ca le recomanda shi medicul ca ar fi sanatoasa... shi chiar e sanatoasa ca itzi mai ridica tensiunea... dar cine sa ma creada pe mine care iar am vorbit prea multe fara sa spun mai nimic... oricum, ce mai este de spus? ???
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.11.2007, 13:27:01
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Hai ca ma apuca rasul...am fost dat afara.Eu nu vreau sa fiu in comuniune cu toti ereticii,daca tu vrei,sa fi sanatos.
Da, ai fost dat afara( stiu, versiunea ta este una romantata).
Daca tot ai iesit din BOR, pentru ca - spui tu - nu vrei sa fii in comuniune cu noi, pe care ne consideri eretici, de ce nu iti vezi de drumul tau?
De ce te intorci sa lovesti BOR si ierarhii? Ai regrete? Remuscari? Invidie?
Si de ce nu le spui tuturor de pe forum unde esti acum, in ce...."Biserica" (nimeni nu va recunoaste acest statut, nu?) ca sa stie cu cine stau de vorba?
Esti aiurit,tataie.Am spus ca vreau sa plec,inca nu am facut-o.Da,ma roade o asa invidie ca sunteti niste papistasi ca nu mai pot sa dorm,am regrete,remuscari,amintirile ma rascolesc...nu vezi ca esti patetic?Nu e vorba de lovit in B.O.R.Eu spun adevarul,voua va place minciuna,va mintiti singuri,crezand ca va lucrati mantuirea,dar de fapt va duceti spre muncile vesnice ale iadului,cu patriarhul vostru in frunte.Ierarhia si Sinodul B.O.R. nu mai are nici o treaba cu mantuirea,a devenit o sluga politica pentru antihrist.Dar lasati ca vor plati ei corespunzator...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.11.2007, 13:35:05
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Pentru cei care cred cu toata puterea in ortodoxismul poporului roman!! Stiati ca ( cu dovezi istorice, indiscutabile) formatiunile de la sud ( pana la arcul carpatic si la sud de Dunare, cochetau cu papistasii prin intermediul regelui ungur?! dar un conflict intre rege si Papa a facut ca si conducatorii acelor formatiuni politice sa se reorienteze spre Biserica Greceasca.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.11.2007, 13:35:13
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, chiar asa, Mirean, daca stii din ce Biserica face parte Marius_Daniel, spune-ne si noua. Dar daca nu stii, si doar banuiesti si il deranjezi cu afirmatiile tale in mod gratuit, atunci te rog da tu dovada de bun crestin, contribuind constructiv la acest forum. Din putinele postari, in care ai spus ceva substantial, am vazut ca ai cunostinte, pe care ai putea sa le imparti cu noi.

Iarta-ma , Doamne, ca in post am indraznit sa spun aceste cuvinte.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.11.2007, 13:38:57
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
de fapt va duceti spre muncile vesnice ale iadului,cu patriarhul vostru in frunte.Ierarhia si Sinodul B.O.R. nu mai are nici o treaba cu mantuirea,a devenit o sluga politica pentru antihrist.Dar lasati ca vor plati ei corespunzator...
De unde stii tu lucrurile astea? Cine din noi poate spune ca un anumit om se duce in iad? Cum putem noi sti judecatile Domnului?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 01:46:41
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57