Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.05.2009, 19:15:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrei, nu ai raspuns la mesajul meu!!!
(iti amintesti ce inseamna argument ad hominem?)

Te consideri crestin?? (ca ortodox.. nu mai intreb) In ce crezi? In Iisus? Pai daca era mantuirea posibila fara El, de ce crezi ca a murit pe cruce??!!!

(Mie mi-e destul de clar ca esti adept new age. Dar as vrea sa stiu si "pozitia ta", sa nu fac presupuneri.. Deci esti crestin? Ca sa stiu despre ce vorbim!)
Sunt total crestin ortodox dar nu fanatic, nu habotnic si nu Ne-rezonabil, TOlerant cu MARE respect , da dela distanta , fata de alte religii si alti OAMENI MAI ALES si cind am timp chiar foarte practicant, ajut la slujbe, fresca, mozaic, samd

De ce a murit pe cruce?
ca sa ne mintuiasca pe noi, cei care l-am vazut murind pe cruce, insa fara sa uitam si sa ignoram faptul ca la anul 0, nu existau mijloace de omunicare prin satelit si deci cei din BORA_BORA au stat asa inca vre-o 1000 de ani si au continuat sa se salveze in felul lor pe care eu il respec si stii de ce o fac?

PENTRU CA ASA ESTE VOIA LUI DUMNEZEU!!!

si DE LA EL VINE TOTUL

El a hotarit ca Hristos sa moara in anonimat pentru cei din afara perimetrului in care se putea comunica moartea si Invierea lui...pentru un motiv STIUT NUMAI DE EL!!! de unde tragem concluzia, parerea mea, nu a ta(ca nu ti-o fortez pe git, ok!)...este ca si cei de acolo in salbaticia lor se salveaza!!!

Nu, nu sunt New Age-ist, detest, multe din practicile lor, nu am treaba cu ele, insa daca unele pareri se suprapun asta este, insa nu presupune ca sunt adeptul lor...ci privesti linistit , cu calm, si-ti vezi de lucru in continuare
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.05.2009, 19:16:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Andrei,
"Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."(Ioan 14:6)
"32. Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.
33. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. " (Matei 10)

sunt multe alte texte similare...

Deci, Andrei, esti convins ca te poti numi crestin???

Cat despre faptul ca sunt "intoleranta", eu cred ca sunt chiar prea toleranta! Daca "dormim", ne vom trezi ca nu mai avem nimic!!!! Cel care pleaca urechea la alte "adevaruri" va ramane sarac si orb si gol!!!!

" Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
17. Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
19. Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.
20. Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine.
21. Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui. " (Apocalipsa, cap. 3)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.05.2009, 19:20:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ok, ok.. am inteles...
Dar fara suparare.. nu esti ortodox!!! Si nici nu ar trebui sa te simti jignit ca-ti spun asta, ca oricum, din punctul tau de vedere religiile sunt egale.

Te rog din suflet nu te mai numi ortodox pentru ca ajungi sa-i sminesti pe altii!!!

Crezi in ce vrei, dar nu mai spune ca esti ortodox!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.05.2009, 19:29:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Deci, Andrei, esti convins ca te poti numi crestin???

Cat despre faptul ca sunt "intoleranta", eu cred ca sunt chiar prea toleranta! Daca "dormim", ne vom trezi ca nu mai avem nimic!!!! Cel care pleaca urechea la alte "adevaruri" va ramane sarac si orb si gol!!!!

" Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
16. Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
17. Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
19. Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.
20. Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine.
21. Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui. " (Apocalipsa, cap. 3)
Da, draga, asta se refera la NOI cei din ZONA IUDAICo-Crestina si nici macar toti, doavada fiind IUDEI!!!!!!, evreii care nici macar profet nu-l considera si voprba aia s-a nascut INTRE EI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, tu realizezi oare:

CIT DE MARE ESTE DUMNEZEU!
daca nemai vorbind de insula Sumatra, cei de acolo nu vor sa stie, si afirma sus si tare ca NU AU AUZIT de EL...ce concluzii sa mai tragi?

@Anna 21 "Deci, Andrei, esti convins ca te poti numi crestin???"

Asta, in cartile tale ce inseamna?
Ce vrei sa-i impusti, sai bagi la gazare? sa-le dai foc? ca ei nu cred in ce crezi tu? adica ce inseamna dupa tine sa fi crestin?...
Uite, incerc ,sa -ti spun eu...sa ne vedem de mintuirea noastra, asta inseamna si sa nu ne uitam peste gard urechind pe altii Anna, aici este secretul intelegerii mesajului Hristic

...si oare in aroganta iesita din comun a noastra crezi ca Dumnezeu ii va uita pe evrei, poporul lui ALES?????...spaer ca glumesti
"Evreii nu e prosti!" de asta sa fi sigura! si fii sigura ca cu multi dintre ei ne vom intilni in Imparatie

Deci, concluzia este ca fiecare este cu drumul lui catre salvare prin DI V E R S I T A T E

Mare este Dumnezeu!!!! si neintelese sunt caile Sale
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.05.2009, 19:38:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Andrei, citeste Biblia.. vorbeste cu un preot... esti f departe de crestinism (ca sa nu mai vorbesc de ortodoxie).
Ori accepti cuvintele lui Iisus, ori nu... tertium non datur.
Tu nu accepti ceea ce spune Iisus, nu esti crestin. Imi este f greu sa explic de ce ceea ce spui tu se incadreaza la hula.. cred ca un preot ti-ar putea explica mai bine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.05.2009, 20:04:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Toleranta

Toleranta se confunda cu iubirea de aproapele, dar nu este decat o forma de indiferenta fata de gresela aproapelui, o acceptare a pacatului acestuia.
Iubirea fata de aproapele presupune atentionarea celui aflat in pacat; intai pentru cel in greseala ca sa se indrepte; si doi, pentru a nu fi partas la acel pacat, acceptandu-l.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.05.2009, 20:37:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Smile Mda...

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrei, citeste Biblia.. vorbeste cu un preot... esti f departe de crestinism (ca sa nu mai vorbesc de ortodoxie).
Ori accepti cuvintele lui Iisus, ori nu... tertium non datur.
Tu nu accepti ceea ce spune Iisus, nu esti crestin. Imi este f greu sa explic de ce ceea ce spui tu se incadreaza la hula.. cred ca un preot ti-ar putea explica mai bine.
Eu n-am vazut nimic din ceea ce a scris Andrei,care ar fi contrar lui Iisus.
Iti este greu sa explici,dar totusi e mai bine sa ii dai inainte dupa sabloanele inserate de altii,acuzand un om al carui mesaj nici nu l-ai inteles in realitate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.05.2009, 20:57:15
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu n-am vazut nimic din ceea ce a scris Andrei,care ar fi contrar lui Iisus.
Iti este greu sa explici,dar totusi e mai bine sa ii dai inainte dupa sabloanele inserate de altii,acuzand un om al carui mesaj nici nu l-ai inteles in realitate.
Exact despre asta discutam aici; despre New-Age, care considera ceea ce e crestin, respectiv ortodox, ca fiind sablon.
Un neortodox isi poate exprima parerea in privinta altei religii, nu a ortodoxiei. Parerea mea.
Ceea ce te include si pe tine, heaven, din cate imi aduc aminte.
Crestinismul, respectiv ortodoxia exista de 2000 ani si are niste baze f solide. Nu poate veni nimeni sa afirme altceva.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.05.2009, 23:17:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu n-am vazut nimic din ceea ce a scris Andrei,care ar fi contrar lui Iisus.
Iti este greu sa explici,dar totusi e mai bine sa ii dai inainte dupa sabloanele inserate de altii,acuzand un om al carui mesaj nici nu l-ai inteles in realitate.
Am inteles mesajul lui. Am spus ca are un punct de vedere ne-crestin.
Iisus a spus ca El este Calea, Adevarul si Viata.
Eu nu stiu daca vreun om din Bora Bora (exemplu lui Andrei) care NU a auzit de Iisus se mantuieste sau nu. Dar am incredere in judecata lui Dumnezeu, care este dreapta!!!!
In orice caz, daca cineva care nu a auzit de Iisus este mantuit, fii sigura ca tot prin jertfa lui Iisus este mantuita, nu prin altceva!!!!
De aceea cineva care stie de Iisus se leapada de El, cade sub pedeapsa!!!!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.05.2009, 23:42:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Ce este iubirea aproapelui

Eu unul consider ca definitia iubirii este una nu 10, cite religii atitea definitii.

De fapt din ce ince mai mult descoperim ca ortodoxia conform unora are definitia ei iar ceialati crestini au alta definitie, ceea ce nu este in regula, altfel nu s-ar isca atitea discutii si muscaturi cu catolicii care se stie ce munca PRACTICA, titanica, duc pe glob in numele iubirii crestine

In mare cred ca cel mai practic mod de a vedea ce intelege un popor pein iubire este sa te plimbi printre ei si observind gradul de politete si respect reciproc.

Prin Bucuresti cind ma plimb si incerc sa trec o strada, de exemplu, soferii barbati dar si multe femei!!! nu numai ca nu incetinesc dar chiar accelereaza si trec la mm-tru fata de calciul meu intr-un efort bestial de concurenta, ura si aroganta.

In autobuze,si tramvaie cind stai si privesti discutiile din jur, incepi sa patrunzi neintelegerea conceptului de toleranta in ingaduinta de care da dovada Anna 21. Lumea parca este turbata si scrisneste din dinti abia abia facind fata dorintei de a-si infige o surubelnita in git unul altuia sau in lipsa acesteia sa sara la gitlejul celuilalt.

Toti SUNT EXPERTI in A LOCALIZA, DEFINI SI ADMONESTA PACATUL ALTUIA, romanii in special vad ca suntem experti in acest domeniu, nu iertam ci sanctionam cu promtitudine.

Vai de capul nostru daca asta inteleg unii ca este ortodoxia!
Reply With Quote
Răspunde