Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 14.05.2009, 02:12:15
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Multumesc de sfat emanuel. Am un duhovnic, incerc sa ma tin cu tarie sub ascultarea lui. Uite ca nu am plecat..ca nu cumva sa te mahnesti (sau vreun frate/sora) ca plec din pricina ta ( sau a altcuiva). Eu nu sunt suparata pe nimeni, nici nu as putea fi! Inima nu ma lasa, chiar daca mintea mai cauta motiv de tristete..
Hristos a inviat!
Ramanem prieteni?

Esti o persoana deosebita Jenica, nici prin gand sa nu-ti treaca sa pleci de pe acest forum.
Tu nu mahnesti niciodata pe nimeni aici(nu ca mine pacatoasa ca mahnesc pe toti)!!!!!!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #142  
Vechi 14.05.2009, 04:22:11
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit Nu cred ca pot sa fiu de accord cu tine

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
da , care e problema ? " sa se pocaiasca pe lumea aialalta " , ce e gresit in asta ? ...
dar de aia ma si amuz , ca nu stii ca omu se poate pocai si pe cealalta lume ...
biserica intr-adevar zice ca pe cea lume nu exista pocainta , insa acest cuvant nu trebuie luat asa ad literam ...
deci in concluzie : pocainta exista si dincolo
In primul rind, admitind ca ar fi asa, toate sufletele s-ar mantui. Nu-mi pot imagina ca ar putea fi unul chiar intr-atita de pervers incit sa prefere sa ramina acolo. Si-atunci care ar mai fi rostul vietii?

In al doilea rind, si iarasi admitind ideea ta, nu te poti mintui de unul singur. Ai nevoie si de Har, ceea ce ma indoiesc ca ar curge si in iad.

In al treilea rind, noi, oamenii nu sintem intregi decit in trup. Intr-alte cuvinte, nu sintem fiinte spirituale (ca si ingerii). Sintem completi doar cind sufletul se afla in trup. Asa ne va judeca si Dumnezeu ca sa intelegem in toata plinatatea fiintei noastre asa creata. Ne cistigam mintuirea ca si oameni si sintem judecati ca si oameni. Dumnezeu e drept si consistent in toate judecatile si faptele Sale.

Dincolo de toate speculatiile logice si filozofice, din cite stiu eu, singura cale prin care un suflet poate fi scos din iad este prin rugaciunile celor vii. Probabil ca astfel de cazuri sint totusi rare. Cineva intr-atita plins de drept-credinciosi poate fi in iad numai din motive doar de Dumnezeu stiute.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 14.05.2009, 05:18:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
" Este drept, exista rugaciuni pentru cei adormiti si pomeni - fapte bune in numele lor - tocmai pentru ca ei nu le mai pot face. Dar pentru cei care au murit nepocaiti, invrajbiti in pacat, Dumnezeu ne-a aratat prin marturiile sfintilor ca nu mai exista intoarcere, din cauza lor.
"

orice suflet se poate ruga in iad sa fie iertat , chiar si un fost ateu ... ca acolo e mai greu sa fii auzit ca aici pe pamant e una , dar asta nu inseamna ca nu poate sa fie mantuit oricine ... chiar si in oricat de mari pacate ai muri , pori sa fii mantuit , poti sa fii izbavit de pacatele alea ; caci mantuirea inseamna a te curata de pacate ...

Emanuel, eu as vrea sa stiu de unde sau mai bine zis care este sursa informatiei tale?
Te intreb asta deoarece, tu afirmi ca inclusiv din iad se pot ruga si se pot mantui sufletele.

Acuma, dupa cite stiu eu, pentru adormiti se fac pomeniri tocmai pentru faptul ca ei nu se mai pot ajuta, si de asta, noi cei vii ne rugam pentru ei.

Deci este exact invers la ceea ce ai spus tu.
Poti cita sursa informatiei tale, te rog?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #144  
Vechi 14.05.2009, 07:38:07
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Emanuel, eu as vrea sa stiu de unde sau mai bine zis care este sursa informatiei tale?
Te intreb asta deoarece, tu afirmi ca inclusiv din iad se pot ruga si se pot mantui sufletele.

Acuma, dupa cite stiu eu, pentru adormiti se fac pomeniri tocmai pentru faptul ca ei nu se mai pot ajuta, si de asta, noi cei vii ne rugam pentru ei.

Deci este exact invers la ceea ce ai spus tu.
Poti cita sursa informatiei tale, te rog?
Din pacate Emanuel traieste cu impresia ca lumina Evangheliei i-a batut direct in cap si s-a luminat ca un bec.
Sa-mi fie cu iertare, dar cred ca este in inselare si in pericol mare. Cu fiece mesaj care nu-i pica bine se invartoseaza.

Emanuel, nu cumva iti zici: "Sunt eu impotriva tuturor, ortodoxul de mine - ultimul ortodox - impotriva lumii?". Gresit zici, ca nu suntem impotriva ta.

Vezi ca Hristos nu ne-a zis sa fim copii cu mintea, ci doar cu inocenta nepacatuirii.

Cu dragostea lui Hristos si pentru rugaciunile multora din cei pe care i-ai amarat si jignit, sa speram ca vei ajunge peste cativa ani sa-ti mai pese suficient de mult de Biserica astfel incat sa mai recitesti mesajele astea.

Sunt convins ca vor fi pricina de multa smerenie si pocainta.

Iarta-ma frate, dar prea mult ii jignesti si ocarasti pe fratii tai pe care nici nu-i cunosti. Multi dintre ei se roaga pentru tine din dragostea lor.

Cu asta am abandonat si eu threadul asta.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 14.05.2009, 10:05:48
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" In primul rind, admitind ca ar fi asa, toate sufletele s-ar mantui. Nu-mi pot imagina ca ar putea fi unul chiar intr-atita de pervers incit sa prefere sa ramina acolo. Si-atunci care ar mai fi rostul vietii?
"

pai e posibil ca toate sufletele sa se mantuiasca , avem noi ceva impotriva la asta ? eu unu m-as bucura enorm de asta , si cred ca oricine ...

insa , poate sa exista si oameni care nu vor voi sa se mantuiasca si sa ramana in iad pe vesnicie ... iaca ca poate exista si una ca asta ! diavolul si dracii sunt niste exemple clare in acest sens : ei nu vor sa se pocaiasca chiar si daca infunda pentru asta chinurile iadului ; insa , par paisie a scris ca si daca diavolul s-ar pocai ar fi primit in rai ...

deci posibilitatea e deschisa vesnic pentru orice suflet , oricine se poate pocai chiar si dincolo si sa se mantuiasca ... insa dincolo e mult mai greu sa te curatesti de pacate ca nu ai ajutor de la nimeni , decat de la rugaciunile sfintilor din cer ...

"In al doilea rind, si iarasi admitind ideea ta, nu te poti mintui de unul singur. Ai nevoie si de Har, ceea ce ma indoiesc ca ar curge si in iad."

da , ai nevoie si de har , insa harul exista si in iad , e prezent peste tot , pana si in fundul iadului ; ba mai mult : iadul nu este altceva decat tot harul lui Dumnezeu , insa e un har respins , nu acceptat ; in cealalta lume , nu mai este ca aici , acolo harul e ca lumina soarelui din aceasta lume , ca mancarea si bautura si ca aerul : acolo harul dumnezeiesc este atata de presant , incat daca il respingi ( din pricina patimilor acumulate ) te chinui ; acolo , fara har , e ca si cum ai trai aici pe pamant fara lumina complet , fara mancare , apa si aer : deci te-ai chinui si ai muri ... asa si dincolo , cine respinge harul e ca si mort , e un suflet mort si se chinuie ; iar harul , dincolo este atata de presant , incat daca il respingi te chinui , de aia sfintii parinti au definit iadul ca fiind biciul iubirii lui Dumnezeu : ei au zis ca iadul este iubirea lui Dumnezeu fata de pacatosi , iubire pe care ei o insa o resping ; ori , iubirea liu Dumnezeu e tocmai harul ... deci harul este prezent si in fundul iadului , ba mai mult , chinurile din iad sunt tocmai din pricina respingerii harului care este prezent in fundul iadului la fel de mult ca si in rai ...
Reply With Quote
  #146  
Vechi 14.05.2009, 10:08:15
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Dincolo de toate speculatiile logice si filozofice, din cite stiu eu, singura cale prin care un suflet poate fi scos din iad este prin rugaciunile celor vii. Probabil ca astfel de cazuri sint totusi rare. Cineva intr-atita plins de drept-credinciosi poate fi in iad numai din motive doar de Dumnezeu stiute. "

se pot scoate sufletele si prin rugaciunile sfintilor din cer ; se zice intr-o carte ca Maica Domnului scoate intr-o zi mai multe suflete din iad decat toti sfintii la un loc ...
Reply With Quote
  #147  
Vechi 14.05.2009, 10:09:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit pt emanuel

Uite Emanuel, ieri dimineata sa stii ca ma suparasesti tare, ca mi-ai jignit rudele si ne-ai facut eretice si demonice si pe mine, si pe jenica, si pe altii. Dar mi-a trecut, sa stii.
Vreau sa-ti mai spun cateva lucruri de principiu:

Nu vrea nimeni sa pleci de pen forum, daca vorbesti civilizat si postezi mai ordonat.

Tu te contrazici:

La alte subiecte ai tot repetat si rasrepetat ca tu nu faci decat sa fii vocea pura a Parintilor, ca nu scoti nimic de la tine, de acceea detii adevarul suta la suta, si oricne interpreteaza este cu spirit eretic, personal, chiar demonic.

Or tu ce faci aici, cu teoria pocaintei de dupa moarte? Scrii ca NU trebuie luata AD LITERAM afirmatia Bisericii ca nu se mai pot pocai sufletele, ci pot fi salvate numai cu rugaciunea noastra. Faci ca mine si ca unii teologi de care ziceam, care interpreteaza si ei spusele parintilor sizic uneori ca nu tebuie luate ad literam. De ce ar fi interpretarea ta mai legitima decat a unor mari teologi, care cunosc parintii mai bine ca tine? Cine ne spune cabnd trebuie sa ii luam ad literam si cand nu, dupa parerea ta?

La fel, in topicul despre 'necuratia' femeii ai sustinut sus si tare o teorie (ca ciclul femeii este pacat si trebuie infrant si cum erau exact femeile in rai) bazandu-te pe interpretarea ta personala, nemaiauzita nicaieri, a unor pasaje destul de obscure ale unui singur sfant.

Sa stii ca eu cred ca te paste si pe tine ce tot zici de noi ceilalti: erezia. Nu ai ajuns probabil deja la ea, nu zic, dar asa incepe: o parere personala sustinuta sus si tare impotruiva tuturor, impotriva inteligentei chiar, si fara discernamint destul. Deci fi atent. In curand o sa ne spui cum se petrec lucrurile EXACT si pe lumea cealalta, si aici in sufletul fiecaruia.. si mai stiu eu ce.

Este periculos sa te pui singur imootriva tuturor. Nu suntem fiecare sf. Maxim Marturisitorul, un om de o rara credinta si inteligenta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 14.05.2009, 10:20:11
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Acuma, dupa cite stiu eu, pentru adormiti se fac pomeniri tocmai pentru faptul ca ei nu se mai pot ajuta, si de asta, noi cei vii ne rugam pentru ei.
"

pai da : ei nu se mai pot ajuta singuri , din cauza ca nu mai pot sa se duca la biserica sa se spovedeasca , impartasaeasca , boteze etc ; ei nu mai pot citi cartile sfintilor parinti si NT care sunt absolut necesare pentru mantuire ... noi avem mereu sa recitim aceste carti , doar stii ; ei acolo nu mai au nici o carte ... in sensul asta ei nu se mai pot ajuta singuri ...

insa ei se pot doar ruga : cine ii poate impiedica ? si apoi , odata ce biserica se roaga pentru ei , inseamna ca si ei se pot ruga singuri pentru ei insisi , numai ca rugaciunile bisericii sunt mult mai puternice , mult mai puternice , si de aia ei au nevoie de rugaciunile sfintilor si ale bisericii ... sf antonie a zis odata unui om ce ii cerea rugaciunile : nu ma pot ruga penrtu tine daca nu te rogi si tu insuti pentru tine ; la fel , sf apostol iacov , a zis ca pentru pacatul de moarte nu ne putem ruga ... e acelasi lucru : nu te poti ruga pentru un suflet care nu se roaga el insusi pentru sine ... deci , pentru ca biserica sa se poata ruga pentru cei adormiti e necesar ca si ei insisi sa se roage sa fie scapati din iad ...

si chiar exista sfinti care au vorbit cu suflete din iad , suflete care se rugau pentru a fi scapate din chinuri ... chiar si in pilda Mantuitorului , vedem ca bogatul nemilostiv se ruga de sf Avraam sa fie scos din iad ... insa faptul ca a primit un raspuns negativ , se datoreaza ca pentru a scapa din iad este necesar ca mai intai sa te cureti total de pacate , iar asta este un proces foaret indelungat ...

sf macarie cel mare cand se ruga pentru pagani ei simteau usurare de la chinurile iadului , insa nu scapau asa deodata de iad ... asta i-a spus-o capatana aia din desert sf macarie ... ori , a simti usurare inseamna ca se usureaza oleaca si sufletul de pacate , altfel nu ar fi putut acele suflete sa se usureze de chinuri daca nu ar fi fost si o curatire mica de pacate in acelasi timp ... dar procesul e indelungat , si de aia nu poate nimeni scapa de iad asa deodata ca s-a rugat un sfant pentru tine ... de aceea si insista biserica si spune ca sa ne pregatim de aici pentru mantuire , ca aici avem mult mai multe posibilitati de a ne curati de pacate , pe care dincolo nu le vom ami avea ...
Reply With Quote
  #149  
Vechi 14.05.2009, 10:31:18
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iar in cartea despre par sofronie saharov , scrisa de o uncenita de a lui , i-am uitat numele ei , a zis par sofronie : orice suflet poate fi scapat din iad daca doreste sa fie scapat ; astea sunt cuvintele parintelui nu ale mele ...


" Or tu ce faci aici, cu teoria pocaintei de dupa moarte? Scrii ca NU trebuie luata AD LITERAM afirmatia Bisericii ca nu se mai pot pocai sufletele, ci pot fi salvate numai cu rugaciunea noastra. Faci ca mine si ca unii teologi de care ziceam, care interpreteaza si ei spusele parintilor sizic uneori ca nu tebuie luate ad literam. De ce ar fi interpretarea ta mai legitima decat a unor mari teologi, care cunosc parintii mai bine ca tine? Cine ne spune cabnd trebuie sa ii luam ad literam si cand nu, dupa parerea ta? "


am msi spus odata : exista unele texte care trebuie intr-adevar interpretate intr-un anumit sens ; insa interpretarea legitima a acelor texte nu a aparut acuma in secolul 20 la niste teologi formati la fac catolice sau sectare , si teologi care inventeaza din mintea lor ...

nu , interpretarile , acolo unde este nevoie ( si in putine locuri este nevoie de interpretare a textului sfintilor , deoarece , in general sfintii au vorbit extrem de clar si nu au lasat loc de nici o intrepretare ) , deci interpretarile legitime ale textelor sfintilor se gasesc tot la sifinti ... caci nu exista text care sa necesite o interpretare si a carui interpretare sa nu poata fi gasita in mod clar la un alt sfant ; pentru ca acolo unde au aparut si texte ce necesitau precizari suplimentare si interpretari , alti sfintii au venit si au facut interpretarile necesare imediat ; si orice text are interpretarea necesara , si o are de sute de ani , nu a aparut interpretarea acuma la teologii astia inovatori ...

deci , interpretarile textelor le luam tot de la sfinti , asa se face ; altfel ne facem noi insine inovatori de ortodoxie , adica facem greseala secarilor si catolicilor ...
Reply With Quote
  #150  
Vechi 14.05.2009, 10:32:41
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" a unor pasaje destul de obscure ale unui singur sfant.
"

nu exista texte obscure la sfinti ... asta e hula ...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, ecumenism, nunta, sfinte, taine



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 22:19:47
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 22:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57