Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2011, 12:10:33
Florea Andra Florea Andra is offline
 
Data înregistrării: 08.10.2011
Mesaje: 1
Implicit cununie religioasa in aer liber

As dori sa stiu daca in anul 2012 se pot face cununii religioase si in aer liber? Stiu ca pana anul acesta era voie dar nu toti preotii oficiau. Am inteles ca din 2012 nu ar mai fi aprobate aceste cununii. Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2011, 20:10:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Locul unde se savirsesc sfintele slujbe ale bisericii , mai ales sfintele taine, este numai biserica.
In vremuri de prigoana a bisericii atunci se puteau savirsi si infara ei dar cind este libertate , numai in biserica se fac slujbe !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2011, 13:24:35
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florea Andra Vezi mesajul
As dori sa stiu daca in anul 2012 se pot face cununii religioase si in aer liber? Stiu ca pana anul acesta era voie dar nu toti preotii oficiau. Am inteles ca din 2012 nu ar mai fi aprobate aceste cununii. Va multumesc
Nu pot intelege de ce ar vrea cineva sa-si oficieze cununia religioasa, legamantul prin care Dumnezeu uneste omul de femeia sa, un legamant atat de sacru, in afara Sfantului Sau lacas? Din punctul meu de vedere nu ar trebui permise de catre Biserica si le dau dreptate preotilor ce nu vor sa oficieze o Taina a Bisericii in afara Ei.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2011, 13:50:03
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,lacrimi

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Nu pot intelege de ce ar vrea cineva sa-si oficieze cununia religioasa, legamantul prin care Dumnezeu uneste omul de femeia sa, un legamant atat de sacru, in afara Sfantului Sau lacas? Din punctul meu de vedere nu ar trebui permise de catre Biserica si le dau dreptate preotilor ce nu vor sa oficieze o Taina a Bisericii in afara Ei.
din cate stiu io,locul de intalnire intre om si dumnezeu, este biserica si nu pot intelege de ce unele persoane forteaza nota si-l vreau pe dumnezeu intr-un moment crucial al vietii lor in alta parte decat in casa lui.
gandesc ca noua oamenilor, multe lucruri ni se par frumoase, dar oare si dumnezeu le categoriseste la fel?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7

Last edited by codana; 09.10.2011 at 13:52:08.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2011, 13:53:37
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Implicit Sfat

Citat:
În prealabil postat de Florea Andra Vezi mesajul
As dori sa stiu daca in anul 2012 se pot face cununii religioase si in aer liber? Stiu ca pana anul acesta era voie dar nu toti preotii oficiau. Am inteles ca din 2012 nu ar mai fi aprobate aceste cununii. Va multumesc
Ar fi bine ca slujba cununiei sa fie savarsita in sfanta biserica, deoarece oficierea cununiei in aer liber, nu tine de credinta, ci de un simplu moft...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2011, 14:06:08
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit Influență protestantă.

Eu nici nu știam că la ortodocși se pot oficia cununiile în aer liber. E prima dată când aud așa ceva. Oricum, dacă se practică așa ceva mie îmi miroase a influențe protestante. Unii oameni se uită prea mult la filmele americane.
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2011, 14:06:12
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,luciamanta

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Ar fi bine ca slujba cununiei sa fie savarsita in sfanta biserica, deoarece oficierea cununiei in aer liber, nu tine de credinta, ci de un simplu moft...
lucia,mofturile nu sunt simple.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica ortodoxa, cununie

Thread Tools
Moduri de afișare