Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2010, 14:02:10
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Trei lucruri nu înțeleg: 1) o credință adogmatică, 2) un creștinism nebisericesc, 3) un creștinism fără nevoință.

Și aceste trei: Biserica, dogma și ascetica (adică nevoința creștină) – sânt pentru mine un singur tot al vieții. Mie mi se pare nedrept a pretinde că în Biserică toate trebuie să fie „după gustul nostru”. Atunci când vorbești despre îngustimea cadrelor confesionale, eu te înțeleg. Și eu de mii de ori am răbdat și rabd strâmtorări, dar le rabd pentru că de la Biserică am și darurile pozitive“


Sfantul Parinte Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.02.2010, 15:00:47
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Spre luare aminte ...

"Multă lume necatehizată și neinformată în temele credinței a fost narcotizată de agapologhia ["iubirismul", teologia fatarnica a "iubirii", n.n.] ipocrită și mincinoasă, care se potrivește spiritului globalizării și ștergerii diferențelor și particularităților.

[...] acum poporul ignoră cele ale credinței și a fost supus unei spălări a creierului sub falsul iubirism (ἀγαπισμοῦ) new-age-ist și împotriva Iubirii împletite cu Adevărul, împotriva adevăratei iubiri, care nu ascunde înșelarea și minciuna, ci le denunță, pentru a-i păzi mai dinainte pe credincioși.

Credința se alienează, dogmele ortodoxe nu sunt băgate în seamă, rătăcirea triumfă și cei mai mulți tac. Însă această tăcere, cum de multe ori am scris, este – după marele sfânt Grigorie Palama, cel care l-a învins definitiv pe monahul apusean Varlaam Calabrezul și teologia scolastică papistașă – al treilea tip de ateism."
Pr. Protopop Theodoros Zissis, profesor al Școlii de Teologie din cadrul Universității Aristoteliene din Thessalonic

De aici: http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...tru-ortodoxie/

Edit: La Duminica Ortodoxiei - http://www.razbointrucuvant.ro/recom...cilor-anatema/

Last edited by mc2009; 24.02.2010 at 15:09:34.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.02.2010, 03:57:56
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
nu este o invitatie la a nu face nimic, este o invitatie la a nu exagera. trebuie sa vorbim si despre altceva. erezia ne ameninta, intr-adevar, dar nu este singurul lucru care ne ameninta. mai sunt si patimile, si vrajmasia, si multe alte lucruri.
ar trebui sa stii ca toate ereziile din istorie au aparut prin atentia exagerat acordata unui singur aspect al credintei, neglijand intregul. ca un citat scos din context..
Foarte bine, dar cine te impiedeca sa vorbesti si despre acele lucruri?

Si, in cazul meu, care ar fi erezia care ma pindeste acordind atentie pastrarii puritatii ortodoxiei? Erezia ortodoxiei? Dupa cite stiu eu asta ar trebui sa fie grija de capatii pentru tot drept-credinciosul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.02.2010, 04:04:04
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
sunt de acord cu tine aici, eu nu asta am vrut sa spun! mai fratilor, daca s-a inteles ca am facut un indemn spre somn sau ca v-am spus sa tineti gura inchisa cand bate ereticul la usa, NU ASTA AM VRUT SA SPUN! cuvintele Cuviosului Paisie sunt un indemn pentru ALINIEREA vietuirii la dreapta cugetare. nu inseamna sa lasi nimic in urma, ci sa aduci totul in fata. un Sfant Parinte spunea despre cugetarea fara vietuire ca este TEOLOGIA DEMONILOR.
Asa este, dar bine ar fi sa-ti aduci aminte si ca sfintii vorbesc la unison cind spun sa nu te lasi pacalit de vietuirea duhovniceasca a celui care schimba sau adauga la invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.02.2010, 11:21:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
dar unde ingradeste dogma dragostea dintre oameni? poate dragostea de rau, dragostea de minciuna, dar asta e altceva... astazi cand vorbim de dogma, parca suna mereu a ceva rau, ne gandim la ce nu avem voie sa facem, in loc sa ne gandim la drumul pe care dogma il deschide - drumul catre Adevar, catre Hristos. sigur, dogma poate fi si prost inteleasa, caci teologhisirea cu buzele, insa fara vietuire, poate sa duca la dezastru.
"Credinta adevarata nu inseamna o suma de dogme, inseamna traire, dragoste" - asta vedem scris azi "pe toate gardurile". ne imaginam ca dogmele au fost lasate de cine stie ce preoti doritori de putere politica, sau de avere. si consecinta finala este sa intelegem gresit dragostea, caci asta si este pacatul - o intelegere distorsionata a binelui.
si dogmele de la cine le avem, pana la urma? cititi vietile SFINTILOR care ne-au lasat dogmele drepte, si daca gasiti mai multa dragoste in alta parte, atunci da! - nu avem nevoie de dogme. La primul sinod ecumenic, sfintii parinti au venit aproape desfigurati din pricina chinurilor la care au fost supusi pentru ca Il marturiseau pe Hristos. dar nu.. "au fost prea dogmatici, nu au reusit decat sa ingradeasca, n-au avut dragoste..."
Mi-as dori sa vad o dogma care sa ingradeasca dragostea sau oricare fapta buna.. macar una!
Ok, vrei dovezi ale unor canoane care instiga la rautate si ura...priveste !
" Calugarul care va lepada sf. chip si nu va vrea sa vina intru pocainta ca sa se indrepteze, pe acela nici sa-l bage in seama cineva , nici sa se imprieteneasca cu dansul, ci numai sa-l tot blesteme si sa-i zica anatema "- ILT, 123.
" Pre cel ce a lepadat sfanta schima monahala si nu se pocaieste, , nu se cade a-l primi nici in casa macar, ci sa fie alungat...el nu mai poate fi primit la nici o taina a bisericii, , nu mai poate fi rascumparat, ci va fi omorat " ( Lev 27,29) "
....personal, nu voi crede niciodata astfel de principii ca venite in Duhul Lui Dumnezeu, nici daca va fi nevoie sa cad in dizgratie fata de considerentul Sfintilor care le-a emis. S-ar fi potrivit in vechiul testament care avea in vedere Legea Talionului, si poate nici atunci, fiindca tine de o relatie personala si nu una interumana, astfel cred ca aceasta instigare si ura nu poate sa se prezinte in virtutea Credintei in Dumnezeul care s-a jertfit pentru oameni, din iubire, dintr-o neasemuita iubire si intelegere fata de acestia, altfel i-ar fi putut pierde pe vecie.
Unde a dat Dumnezeu anatema vre-un om, fie el credincios sau necredincios ?...De ce omul ar ingadui asa ceva, cand sufletul omului are valoare pana ce acesta iese din trup si va fi judecat ca atare ? !
Din mandria cea dintai omul isi permite sa blesteme si sa urasca, fiindca instinctul lui s-a cizelat pe alocuri din principii religioase, dar nu s-a dezis niciodata de mandria pentru care a cazut.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 28.02.2010 at 11:30:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuviosul Paisie Aghioritul OvidiuO Mari Duhovnici si predicile lor 21 14.07.2011 18:52:04
CUV PAISIE AGHIORITUL iuda Moaste 35 18.04.2010 15:25:50
Cuviosul Paisie Aghioritul: Ortodocsii se vor ciocni cu cei din NATO tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 8 25.03.2010 11:38:29
ARE NEVOIE DE INNOIRE BISERICA? - Cuviosul Paisie Aghioritul andrei_im Generalitati 1 12.03.2010 20:43:16
Prea multa vorbire in desert pe acest forum luchian Generalitati 41 02.04.2009 10:35:41