Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.08.2011, 15:16:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu înțeleg care-i problema că se amplasează un bust undeva. Fie el al Papei.
E pe pământul cuiva de aici? Scade credința noastră? Dacă da, nu e vina bustului sau al celor care-l pun, ci vina noastră.
E făcut pe banii cuiva? Și ce?

Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.08.2011, 20:02:45
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E si un personaj istoric la o adica, si ca personaj istoric stii cum e..nume de strazi, busturi, fatza pe bacnote, timbre, etc.

Mai grav ar fi daca s-ar face coada la sarutat bustul..mai ales la ala din Roma..
lasati-l pe Dumnezeu sa ii arate vrednicia , daca e vrednic .... daca nu sa stea acolo frumusel sub pamint ....
multa iubire
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.08.2011, 20:05:20
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu înțeleg care-i problema că se amplasează un bust undeva. Fie el al Papei.
E pe pământul cuiva de aici? Scade credința noastră? Dacă da, nu e vina bustului sau al celor care-l pun, ci vina noastră.
E făcut pe banii cuiva? Și ce?

Doamne ajută!
ce sa faca bustul acolo ? care e ideea amplasarii lui? si de ce nu se pune la vatican unde catolicii sunt majoritari? hmmmmm .... asadar ŽŽ bustiere ŽŽ la ei acasa ....
multa iubire
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.08.2011, 20:41:12
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sau chiar niște statui ? Ca aceasta, de la Moscova ?

La initiativa cui a fost facuta aceasta statuie?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.08.2011, 21:21:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
La initiativa cui a fost facuta aceasta statuie?
Aparține unui prolific și bine cotat sculptor rus (Țereteli) axat pe monumente făcute, de regulă, la comandă publică. Bronzul e scump.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.08.2011, 21:30:33
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

O statuie reusita!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.08.2011, 21:39:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
O statuie reusita!
Da ! Inscripția de pe soclu îmi pare a fi în poloneză: e în Polonia, pe malul unuia din multele lacuri de acolo ?

În schimb, nu-mi dau seama ce este obiectul pe care îl poartă în mâna stângă. Un Rozar ? Un omofor ? Altceva ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.08.2011, 22:11:24
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Statuile si sculpturile nu sunt in spirit ortodox,sunt straine de duhul bizantin...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.08.2011, 23:37:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Statuile si sculpturile nu sunt in spirit ortodox,sunt straine de duhul bizantin...

Cateva poze pe care le-am facut recent la o expozitie de arta bisericeasca ortodoxa ruseasca, din sec. 18. Scuze pentru calitatea pozelor, le-am luat pe furis. :D
Attached Images
File Type: jpg DSC00740.jpg (19,3 KB, 10 views)
File Type: jpg DSC00741.jpg (20,1 KB, 10 views)
File Type: jpg DSC00739.jpg (26,6 KB, 9 views)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.08.2011, 18:16:00
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Un articol pe un blog despre acest bust..

As vrea sa va semnalez un fapt pe cat de nepotrivit pe atat de urat. Nuntiatura Apostolica din Romania, cum se autointituleaza reprezentanta papalitatii la Bucuresti, a asezat un bust al papei Ioan Paul al II-lea exact in fata unei biserici ortodoxe din Bucuresti.

Nefericitul eveniment a avut loc acum vreo trei saptamani, pe strada Schitu Magureanu, in fata bisericii cu acelasi nume, devenita acum manastire. Intamplator sau nu si eu frecventez aceeasi biserica si pot sa va marturisesc ca parintele slujitor de acolo, protosinghelul Siluan Ionascu, habar n-a avut ce se petrece afara pana in momentul in care papistasii nu si-au asezat idolul acolo.

Este neplacut, pentru ca sediul Nuntiaturii Apostolice (oare de ce scriu eu asta cu litera mare???…) este numai la cateva zeci de metri distanta si ar fi avut loc sa-si puna facatura acolo, in fata sediului lor si poate ca ar fi fost mai potrivit, nu-i asa? E de-al lor, sa si-l pastreze pentru ei. Daca ei considera ca trebuie sa-i faca statui, eu ,unul , va spun ca n-am nimic impotriva, e placerea lor.

Dar ….de ce in fata unei biserici ortodoxe, repet, devenita acum manastire cu care papalitatea n-are nicio legatura?

De ce n-a intrebat nimeni daca se cuvine sa se faca asa ceva? De ce nu se respecta legea, adoptata prin 1992, cand se construiau intr-o veselie “biserici” neoprotestante in Romania, potrivit careia nu se pot aseza constructii sau simboluri apartinand unor culte diferite la o apropiere mai mica de 1 km fata de constructiile sau simbolurile unei alte religii sau confesiuni.

Colac peste pupaza, primarul general Sorin Oprescu, vine si el, ca bomboana pe coliva sa participe la eveniment. Din punctul meu de vedere este o gafa de proportii, care insa nu va avea impact la alegatori, pentru ca marea masa habar nu au , nu pot discerne intre simbolurile catolice si cele ortodoxe.

Dar ma intreb, care au fost acei oameni de cultura care si-au patat renumele de oameni de cultura si si-au permis sa asiste la un asemenea kitsch? Caci cum altfel poate fi numita aceasta fapta?

Si, pana la urma, sa stiti ca este un bust destul de nereusit, il infatiseaza pe batranul papa parca intr-o stare de chin, complet schimonosit si abia semanand cu ceea ce vedeam noi la televizor. Iar materialele folosit sunt si ele cumplit de neinspirat alese…..

Mergeti pe Schitu Magureanu, in fata bisericii, sa vedeti…..

http://lainceputafostcuvantul.ro/pap...rici-ortodoxe/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa Benedict Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 243 30.06.2017 16:53:34
Un fel de statuie in manastire ortodoxa? Cristina Maria Generalitati 5 02.06.2011 13:25:30
Bulgarii si papa Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 12.11.2010 20:06:24
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 15:20:47
papa gafeaza precum Bush urzicuta Biserica Romano-Catolica 8 23.09.2007 19:19:35