Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3721  
Vechi 18.09.2011, 11:48:54
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
1. Adriana am venit cu argumentele filologice destul de clare ca artos/arton = painea dospita, ca tu nu vrei sa intelegi este strict problema ta
2. Cum am spus deja cand Hristos se aratate ucenicilor era trecut praznicul Pesahului iudaic, ceea ce justifica folosirea painii dospite(adica a ceea ce textul grec denumeste artos/arton)i
Iisus a inviat dupa 3 zile iar praznicul iudaic al azimelor tine 7 zile, v-am intrebat daca stiati si ati spus ca da, iar acum spuneti pe dos.
Dupa conceptia dvs. prima zi de Pasti a fost sambata, nu? Iar Invierea a fost duminica urmatoare, nu? Deci sarbatoarea azimelor nu trecuse pentru ca aceasta sarbatoare tine 7 zile, timp in care se mananca doar azimi. Ziceti ca stiati dar de fapt nu prea stiti nimic daca acum afirmati ca au mancat paine dospita pentru ca trecuse praznicul. Si inca v-am indicat unde sa cititi in Exodul ca sa va lamuriti cum sta treaba cu aceasta sarbatoare in care timp de 7 zile se mananca numai azimi, nimeni nu are voie sa manance paine dospita. Din prima zi a sarbatorii nu trebuie sa mai existe urma de paine dospita in casa.

Vorbim aici de atata timp de aceasta sarbatoare si de faptul ca sunt 7 zile ale azimilor, dvs. spuneti ca stiti, ca apoi sa afirmati ca de fapt sarbatoarea trecuse deja in a doua zi de Pasti si ca atare mancau paine dospita. Si se mai mira unii ca este nevoie de sute de pagini pentru a clarifica un lucru cat de mic. Pseudo-stiinta este intotdeauna cea mai periculoasa, iar cand este imbinata cu invartosarea inimii, atunci sa te tii ce iese! Si vad deci ca sunteti convins ca dvs. cunoasteti mai bine argumentele lingvistice grecesti decat preotii greci. Foarte interesant.
In cazul asta, daca sunteti asa expert, ce cuvant grecesc este folosit in textul grecesc pentru cuvantul "dospit"?

Si explicati cum de scrie Artos pentru painea mancata in seara Invierii cand de fapt toti mancau numai azimi in acea zi conform Legii care cerea ca 7 zile sa manance NUMAI azimi, incepand cu 15 Nissan, prima zi de Pasti, si terminand cu 21 Nissan, ultima zi de Pasti.

Last edited by Adriana3; 18.09.2011 at 12:07:20.
  #3722  
Vechi 18.09.2011, 11:50:49
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Mesaj aparut de doua ori. Scuze.
  #3723  
Vechi 18.09.2011, 15:11:48
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Iisus a inviat dupa 3 zile iar praznicul iudaic al azimelor tine 7 zile, v-am intrebat daca stiati si ati spus ca da, iar acum spuneti pe dos.
Dupa conceptia dvs. prima zi de Pasti a fost sambata, nu? Iar Invierea a fost duminica urmatoare, nu? Deci sarbatoarea azimelor nu trecuse pentru ca aceasta sarbatoare tine 7 zile, timp in care se mananca doar azimi. Ziceti ca stiati dar de fapt nu prea stiti nimic daca acum afirmati ca au mancat paine dospita pentru ca trecuse praznicul. Si inca v-am indicat unde sa cititi in Exodul ca sa va lamuriti cum sta treaba cu aceasta sarbatoare in care timp de 7 zile se mananca numai azimi, nimeni nu are voie sa manance paine dospita. Din prima zi a sarbatorii nu trebuie sa mai existe urma de paine dospita in casa.

Vorbim aici de atata timp de aceasta sarbatoare si de faptul ca sunt 7 zile ale azimilor, dvs. spuneti ca stiti, ca apoi sa afirmati ca de fapt sarbatoarea trecuse deja in a doua zi de Pasti si ca atare mancau paine dospita. Si se mai mira unii ca este nevoie de sute de pagini pentru a clarifica un lucru cat de mic. Pseudo-stiinta este intotdeauna cea mai periculoasa, iar cand este imbinata cu invartosarea inimii, atunci sa te tii ce iese! Si vad deci ca sunteti convins ca dvs. cunoasteti mai bine argumentele lingvistice grecesti decat preotii greci. Foarte interesant.
In cazul asta, daca sunteti asa expert, ce cuvant grecesc este folosit in textul grecesc pentru cuvantul "dospit"?

Si explicati cum de scrie Artos pentru painea mancata in seara Invierii cand de fapt toti mancau numai azimi in acea zi conform Legii care cerea ca 7 zile sa manance NUMAI azimi, incepand cu 15 Nissan, prima zi de Pasti, si terminand cu 21 Nissan, ultima zi de Pasti.
Adriana tu nu vrei sa intelegi faptul ca preotii greci NU mai vorbesc greaca in care s-a scris Noul Testament si apoi ti-am dat termenii care apar in NT pentru azima si painea obisnuita(care paine era dospita) dar cu siguranta nu ai citit ce am scris iar pt a afla ca artos inseamna paine ai folosit translate.google fara a consulta si alte surse
__________________
valentin_top_bizant
  #3724  
Vechi 18.09.2011, 17:29:23
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Adriana tu nu vrei sa intelegi faptul ca preotii greci NU mai vorbesc greaca in care s-a scris Noul Testament si apoi ti-am dat termenii care apar in NT pentru azima si painea obisnuita(care paine era dospita) dar cu siguranta nu ai citit ce am scris iar pt a afla ca artos inseamna paine ai folosit translate.google fara a consulta si alte surse
Eu inteleg foarte bine ca preotii greci vorbesc greaca moderna in mod curent, si studiaza greaca veche inca de la scoala, orice elev o studiaza, au ore de limba greaca veche in care studiaza textele avandu-le in paralel in greaca veche si moderna si la fel sunt scrise si Bibliile utilizate de ei. O sa o primesc in curand si pe a mea, ca s-a amanat totul din cauza vacantei. Si apoi, cei care studiaza teologia aprofundeaza greaca veche la facultate simai ales studiaza sensul cuvintelor in context liturgic si biblic. Dvs. insa va bazati strict pe un traducator automat de pe Internet si credeti ca traducatorul automat stie mai bine decat cineva care este nu numai de origine greaca, dar cu o profesie care il obliga sa stie greaca veche mai ales biblica si liturgica, pentru ca cred ca dvs. nu stiti ca TOATA practica liturgica greaca se face in GREACA VECHE pana la ora actuala! Habar nu aveti o gramada de lucruri si continuati sa afirmati ca traducatorul google ar fi expert in greaca veche mai presus de preotii greci. Incredibil!

Si cum ramane deci cu folosirea lui Artos pentru desemnarea azimilor mancate in seara zilei Invierii?
  #3725  
Vechi 18.09.2011, 18:47:01
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu inteleg foarte bine ca preotii greci vorbesc greaca moderna in mod curent, si studiaza greaca veche inca de la scoala, orice elev o studiaza, au ore de limba greaca veche in care studiaza textele avandu-le in paralel in greaca veche si moderna si la fel sunt scrise si Bibliile utilizate de ei. O sa o primesc in curand si pe a mea, ca s-a amanat totul din cauza vacantei. Si apoi, cei care studiaza teologia aprofundeaza greaca veche la facultate simai ales studiaza sensul cuvintelor in context liturgic si biblic. Dvs. insa va bazati strict pe un traducator automat de pe Internet si credeti ca traducatorul automat stie mai bine decat cineva care este nu numai de origine greaca, dar cu o profesie care il obliga sa stie greaca veche mai ales biblica si liturgica, pentru ca cred ca dvs. nu stiti ca TOATA practica liturgica greaca se face in GREACA VECHE pana la ora actuala! Habar nu aveti o gramada de lucruri si continuati sa afirmati ca traducatorul google ar fi expert in greaca veche mai presus de preotii greci. Incredibil!

Si cum ramane deci cu folosirea lui Artos pentru desemnarea azimilor mancate in seara zilei Invierii?
Incredibila esti tu Adriana eu nu am folosit translate google si nici nu am afirmat ca asta ar fi bun, dar toate lexicoanele de greaca veche arata ca artos deseamneaza painea uzuala dospita pe cand azimos deseamneaza doar azima/paine nedospita daca ai chef o sa-ti dau spre lecturare ultima sursa citita azi in legatura cu artos/azima si de ce Hristos a folosit paine dospita http://www.servantsnews.com/sn0305/bread.htm nu azima
__________________
valentin_top_bizant
  #3726  
Vechi 18.09.2011, 19:21:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
ultima sursa citita azi in legatura cu artos/azima si de ce Hristos a folosit paine dospita http://www.servantsnews.com/sn0305/bread.htm nu azima
Foarte bun articolul, daca il aveam pe site de la inceput nu mai discutam degeaba atatea pagini.
  #3727  
Vechi 18.09.2011, 19:46:10
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Foarte bun articolul, daca il aveam pe site de la inceput nu mai discutam degeaba atatea pagini.
Mintea de pe urma, pt ca ma saturasem sa tot vb cu peretii si tot studiind problema abia azi l-am gasit
__________________
valentin_top_bizant
  #3728  
Vechi 18.09.2011, 20:33:15
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Incredibila esti tu Adriana eu nu am folosit translate google si nici nu am afirmat ca asta ar fi bun, dar toate lexicoanele de greaca veche arata ca artos deseamneaza painea uzuala dospita pe cand azimos deseamneaza doar azima/paine nedospita daca ai chef o sa-ti dau spre lecturare ultima sursa citita azi in legatura cu artos/azima si de ce Hristos a folosit paine dospita http://www.servantsnews.com/sn0305/bread.htm nu azima
Domnule Valentin,
Ce competenta are cel care a scris articolul, John Leitch? V-ati intrebat?
Ia uitati ce scrie aici:

"The writer, who has attended Church of God services since 1976, lives near Drumbo with his wife, Maxine. The Leitches have two grown daughters. Mr. Leitch is a retired ironworker."

http://www.thejournal.org/issues/issue62/leitch.html

Deci va intreb: este competenta lui mai mare ca a unui preot grec? Stie el mai bine greaca (veche si moderna) decat un preot grec?
Si haideti sa vedem mai departe ce zice acest domn.

"DRUMBO, Ont., Canada--We realize the law requires us to eat unleavened bread for seven days once a year (Leviticus 23:6). Christ did not come to abolish the law (Matthew 5:17-18), so this aspect of the law is still required."

Dupa care spune ca azima este paine nedospita si artos paine crescuta (nu spune deloc dospita!), si se lanseaza intr-o demonstratie a pregatirii painii si simbolisticii ei care cuprinde inclusiv paragraful:

"The Jews, through history, have used leavened bread, and the Catholics have used unleavened bread. The Jews have, for the most part, never understood the significance of the Passover lamb or the bread and wine."

Dumneavoastra vi se pare o persoana serioasa cea care afirma ca evreii nu au inteles niciodata semnificatia Pastelui (a mielului, a painii - bread, si a vinului de Pasti)?

Si revenind, acestei persoane se pare ca i-a scapat pasajul in care Domnul frange din nou artos-ul in ziua Invierii Sale, deci in timpul celor 7 zile de azimi pe care le cerea legea iudaica conform celor spuse de chiar gurita lui. Asa ca fiti fara grija ca ii scriu acestui domn care de altfel nici nu da cu titlu de adevar absolut ceea ce spune ci prezinta niste idei pur personale.

Asa ca termin intrebandu-va: considerati deci ca acest domn are o autoritate superioara in materie de greaca decat un preot grec? Ca in materie de ritualuri evreiesti vad bine ca se crede superior evreilor care n-au inteles Pastile dupa parerea lui, si nici macar nu scrie "semnificatia vinului si azimii" daca tot vorbeste de passover-ul evreiesc, ci scrie si el "bread" dandu-se astfel de gol in utilizarea termenului generic de "paine" chiar si atunci cand vorbeste de azimi! Ca doar nu vrea sa zica acum ca evreii tin Passover cu bread dospit!

Deci pentru dvs. ramane intrebarea: cum de scrie in Evanghelie "artos" pentru azima mancata in seara Invierii. Si o voi pune imediat si domnului scriitor ironworker pensionat din Biserica Church of God.

Last edited by Adriana3; 18.09.2011 at 20:43:12.
  #3729  
Vechi 18.09.2011, 20:34:36
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Mintea de pe urma, pt ca ma saturasem sa tot vb cu peretii si tot studiind problema abia azi l-am gasit
In cazul asta mai studiati problema si cautati surse grecesti daca doriti sa aflati adevarul.
  #3730  
Vechi 18.09.2011, 20:42:47
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
In cazul asta mai studiati problema si cautati surse grecesti daca doriti sa aflati adevarul.
Ca sa inchei aceasta discutie cu peretii, dumneavoastra tot veniti cu preotii greci dar ati nominalizat niciunul, arata-mi un preot ortdox grec care v-a spune ca artosul desemna azima, eu ma retrag din discutie oricum. Iar spre deosebire de dumneavostra autorul acela, care nu are pregatire teologica dupa cum nici dumneavoastra nu aveti, a folosit totusi niste instrumente de lucru folositoare pentru studiul biblic si printre altele daca evrei ar fi inteles ca Hristos e Mielul pascal, atunci da ar fi inteles adevarata semnificatie a Pastelui.
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 18.09.2011 at 20:47:00.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38