Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 16.12.2012, 17:10:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
De pe 21 încep să umble preoții pe la casele noastre pentru a ne binecuvânta gospodăriile și pe noi. Deschideți-le ușa, și să-i primiți ca și cum însăși Hristos vă calcă pragul.
Da, sper să mai vină și anul ăsta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 16.12.2012, 17:30:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Numi Preotii si Episcopii pot dezlega pacatele oamenilor, caci ei sunt urmasii Apostolilor. Nu stiu cum un mirean ar spovedi si dezlega un alt mirean.
Avem destule exemple în Sfînta Tradiție. Există chiar și cazul unui tînăr care voia să devină creștin, dar nu era încă botezat. Între timp a fost prins și dus înaintea celui ce conducea prigonitorii creștinilor, să răspundă dacă e creștin sau nu. Atunci tînărul a înhățat repede o cană cu apă care era pe acolo și s-a autobotezat singur în numele Preasfintei Treimi, în fața lor, înainte de a fi ucis de acei nemernici. Este trecut în rîndul martirilor, dar nu-i rețin numele.

În stuații de viață și de moarte și în lipsa preotului ortodox, da, putem boteza cu apă sau că pămînt care conține inevitabil puțină apă "în numle Tatălui și al Fiului și al Sfîntului Duh" de trei ori.

Aceste cazuri sînt cu totul excepționale. Dacă nu e de față un preot ortodox, da, putem să ne mărturisim unii altora păcatele pentru a primi iertarea. Chiar la Iacov 5, 16 scrie: "Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." Cunosc acea întîmplare cu corabia lovită de furtună care stătea să se scufunde. Oamenii au înțeles că urmează să moară curînd și s-au spovedit unii altora. Unul singur a scăpat dintre toți agățîndu-se de un lemn. Aceluia i-au fost arătate sufletele celorlalți care s-au ridicat la Cer în formă de porumbei albi și i-a părut rău că nu a fost luat și el. Dar iată că a trăit ca noi să știm că ne putem mîntui astfel chiar și în ultimele minute ale vieții în absența preotului.

Chiar și singuri de am fi rătăcind prin pustiuri în vreme de prigoană, rugăciunea particulară rostită cu credință ne poate mîntui. Păcatele pot fi iertate și prin rugăciunile zilnice, dacă avem convingerea că este așa. Știu asta din Filocalie de la Sfîntul Ioan Carpatul, din Pelerinul rus și de la Sfîntul Ioan Gură de Aur. Am dat undeva mai demult și trimiterile.

Păi trebuie să cunoaștem aceste lucruri cu care putem schimba un suflet mîntuindu-l pentru eternitate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 16.12.2012, 17:45:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Ionut, iti recomand o carte:"Diavolul este politic corect". S-ar putea sa ramai impresionat de ce gasesti acolo. Daca nu o gasesti de cumparat, ti-o imprumut.
Si iti mai recomand sa o citesti foarte curand.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 16.12.2012 at 18:26:38.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 16.12.2012, 18:12:18
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

De 21 decembrie nu voi face nimic special, deoarece este o zi ca toate celelalte, chit ca unii pleaca urechea la tot felul de zvonuri alarmiste, dar care nu se bazeaza pe nimic concret.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 16.12.2012, 18:13:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

în perioada asta întrebările sunt "ce faci de Craciun?" și "ce faci de Revelion?".
21.12 e o zi ca oricare alta.
e ca și cum m-ar întreba cineva ce fac pe întâi aprilie, știind că ziua mea e pe 3.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 16.12.2012, 18:15:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
"Iar de ziua și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl" (Matei 24:36)
Atunci cum de puteau stii "ziua si ceasul acela" mayasii, care culmea, NU si-au putut prezice propriul sfarsit?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 16.12.2012, 19:20:48
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

daca nu era post, bagam o halba de bere si ma uitam la speriatii care o sa apara la TV.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 16.12.2012, 20:30:17
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
daca nu era post, bagam o halba de bere si ma uitam la speriatii care o sa apara la TV.
Si eu la fel. Cat de tampit sa fii sa crezi ca daca te duci la Babele, scapi de "sfarsitul lumii"?! Primo, nu va fi nici un sfarsit. Secundo, daca vor fi - sa zicem! - catastrofe, nu va fi nici un loc scutit de asa ceva, in afara de locurile secrete unde s-au ascuns blestematii de bogati ai planetei, cu familiile si angajatii lor inutili si pagubitori. Pentru oamenii "de rand", nu ar ramane decat optiunea rugaciunii.
Oricum, nu e cazul de nelinisti.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 16.12.2012, 22:40:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în perioada asta întrebările sunt "ce faci de Craciun?" și "ce faci de Revelion?".
21.12 e o zi ca oricare alta.
e ca și cum m-ar întreba cineva ce fac pe întâi aprilie, știind că ziua mea e pe 3.
Noa, nu chiar așa.

Cu puțin ajutor de la taica gugăl, vom afla că 21.12.2012 este ziua solstițiului de iarnă, și ziua sărbătorii Yule (cea care a fost ulterior însușită de creștini ca zi de naștere a lui Isus Hristos).

Deci, dacă vrem, avem ce celebra.

Dar - sfârșitul lumii ?! Hai să fim serioși. Uite, mai sunt cinci zile. Pune cineva pariu cu mine, pe o mie de euro, că nu vine sfârșitul lumii pe 21.12.2012 ?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 16.12.2012, 22:46:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe partie,la schi.Voi face cea mai buna coborare din viața mea pe Partia Lupului.Cu Apocalipsa-n spate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41